18.05.2015r. uczniowie obu klas piątych pod opieką p. E. Januszkiewicz, p. A. Smoleńskiej - Ziuzia oraz E. Gryko byli uczestnikami warsztatów ceramicznych oraz warsztatów filcowania w Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu. W czasie warsztatów ceramicznych powstały piękne naczynia gliniane, które uczniowie wykonali samodzielnie pod okiem specjalisty. Wszystkie naczynia zostaną wypalone w specjalnym piecu w temperaturze 1300 stopnia C, a następnie trafią w ręce naszych uczniów. W drugiej części zajęć prowadzonych przez p. Dorotę Sulżyk uczniowie wykonywali różne gadżety artystyczne metodą filcowania. Pani instruktor wytłumaczyła na czym polega filcowanie i uczniowie przystąpili do pracy. W efekcie ich wytrwałej pracy powstały różnobarwne dredy i kulki.
Po zajęciach warsztatowych udaliśmy się na podwórko, gdzie zwiedziliśmy specjalistyczną wiatę wielofunkcyjną z czterema piecami, przeznaczoną do pokazów, np. kowalstwa, pieczenia chleba, wędzenia wędlin, rzeźbiarstwa, garncarstwa.
Po tych wszystkich atrakcjach mogliśmy udać się na ognisko oraz pobawicie się w dawno zapomniane gry jak np. wyścigi kapsli.
Organizatorzy
Międzynarodowy Dzień Rodzin to święto obchodzone 15 maja. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 r. Celem obchodów jest pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodziny. 15 maja 2015r. Dzień Rodziny został zorganizowany również w Gminnym Zespole Szkół w Michałowie. Główną ideą tego przedsięwzięcia była integracja społeczności lokalnej, wzmocnienie relacji pomiędzy szkołą i rodzicami, zachęcenie do wspólnego spędzania czasu wolnego rodzinnie i ze szkołą. Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały od kilku tygodni, zaangażowani zostali uczniowie, rodzice, babcie i dziadkowie, nauczyciele, firmy i instytucje zaprzyjaźnione ze szkołą.
Uroczystość rozpoczęto wystąpieniem Dyrektora szkoły Jana Łukszy i Burmistrza Gminy Michałowo Włodzimierza Konończuka. Pierwszym, najbardziej wyczekiwanym, punktem programu był Finał konkursu Ja Też Mam Talent. W konkursie dzieci i młodzież zaprezentowały talenty muzyczne, wokalne, taneczne i teatralne. Występom towarzyszyły trema, skupienie, wzruszenie i radość – wszak chodziło przede wszystkim o zabawę. Werdykt wydany został przez specjalnie powołane jury. Motywem łączącym były pielęgnowane przez uczniów talenty – czyli taka rodzina z pasją.
W drugiej części zgromadzeni mogli zobaczyć prezentacje klas w dowolnej aranżacji. Rodziny klasowe zaśpiewały przygotowane wiersze i piosenki, zaprezentowały modę wiosenną i dynamiczne tańce od żabich podskoków zaczynając, na tańcu nowoczesnym - typu hip-hop kończąc. Uczniowie klasy IB gimnazjum z dumą opowiedzieli o swoich zainteresowaniach. Udział wzięli uczniowie, wychowawcy klas, rodzice i babcie. Część pokazów odbyła się w hali szkolnej, część - na boisku i placu szkolnym, ponieważ w prezentacjach wystąpiły też zwierzęta – słowem show zorganizowany z rozmachem.
W trzeciej części programu zgromadzeni goście wysłuchali koncertującej rodziny z Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie. Była to gradka dla melomanów – cudowne wokale, dźwięki ukulele, gitar, akordeonu, keyboardu rozbrzmiewały podczas wystąpienia różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży przygotowywanych przez najwyższej klasy instruktorów profesjonalistów. Pozytywną energię przekazali publiczności też zwinni tancerze prezentując trudne, ale jakże efektowne układy taneczne.
W Dzień Rodziny Gminny Zespół Szkół w Michałowie otworzył swoje podwoje dla wszystkich mieszkańców zainteresowanych taką propozycją, a na różnorodność propozycji nikt nie mógł narzekać. W ofercie znalazły się: soki ze świeżych owoców, łakocie, kanapki ze smalcem, swojskie jadło (grochówka i bigos przygotowane przez niezawodne panie kucharki ze szkolnej stołówki), dmuchańce, zjeżdżalnie, gigantyczne bańki, wesołe zwierzątka z balonów, malowanie twarzy, stoisko z konkursami przygotowane przez Nadleśnictwo Żednia, gry i zabawy sportowe: hokej, piłka nożna, strzelanie do tarczy, wędkowanie, loterie fantowe oraz spotkania z wolontariuszami ze stowarzyszenia ANAWOJ.
Serdeczne podziękowania za owocną współpracę i okazane nam serce kierujemy do prężnie działających w Radzie Rodziców rodziców, wszystkich współorganizatorów wielkiego święta szkolnego, sponsorów hojnie nas wspierających – bez nich wiele naszych inicjatyw pozostałoby jedynie w sferze marzeń i niezrealizowanych planów. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom – to ich chęć integracji z nami, dobry humor i wsparcie kreowały miłą, ciepłą i prawdziwie rodzinną atmosferę. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom w konkursach i życzymy im dalszych sukcesów.
Tego dnia poczuliśmy się jedną rodziną, a przecież człowiek jest istotą społeczną. Święto uświadomiło nam, jak ważne jest bycie razem, co wiele lat temu odkrył już Kabaret Starszych Panów śpiewając „Rodzina, rodzina, rodzina ach rodzina (……) kiedy jej nima – samotnyś jak pies.”
Iwona Anchim
W dniach 06 maja – 13 maja 2015r. nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję charytatywną ,,SOS NEPAL”. Akcja polegała na zbiórce pieniędzy, którą prowadzili uczniowie wolontariatu i samorządu szkolnego. Ulotki i wystawa zdjęć pt. ,,Nepal przed i po katastrofie” wpłynęły mobilizująco na uczniów naszej szkoły. Uczniowie chętnie wrzucali pieniążki do puszki. Dzięki ich ofiarności zebraliśmy 630zł., które przesłaliśmy na konto kampanii charytatywnej. Jesteśmy dumni z naszych uczniów za ich współczucie i chęć niesienia pomocy.
Dorota Golak, Emilia Gryko, Ewa Głowacka
14 maja 2015r. w klasie Ic odbyły się eliminacje do szkolnego konkursu piosenki „Wspomnij mnie”.Wszyscy uczniowie znakomicie przygotowali się i zaprezentowali piosenki z pokolenia babć i dziadków.Komisja w składzie p. J. Romańczuk, p. A. Rosińska i p. E. Biała wyłoniła laureatów, którzy będą reprezentować klasę na kolejnym etapie konkursu.
Zwycięzcami zostali Nikola Zastocka, Jessica Waśko oraz Grzegorz Choruży, zaś drugie miejsce zajęli Maja Tomaszewska i Bartłomiej Worona.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Anna Bogdanowicz
11.05.2015r. uczniowie obu klas szóstych wraz z wychowawczyniami p. E. Januszkiewicz ,p. E. Hajduk oraz opiekunem p. J .Bójko byli uczestnikami warsztatów ceramicznych oraz warsztatów filcowania w Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu. W czasie warsztatów ceramicznych powstały piękne naczynia gliniane, które uczniowie wykonali samodzielnie pod okiem specjalisty. Wszystkie naczynia zostaną wypalone w specjalnym piecu w temperaturze 1300 stopnia C, a następnie trafią w ręce naszych uczniów. W drugiej części zajęć prowadzonych przez p. Dorotę Sulżyk uczniowie wykonywali różne gadżety artystyczne metodą filcowania. Pani instruktor wytłumaczyła na czym polega filcowanie i uczniowie przystąpili do pracy. W efekcie ich wytrwałej pracy powstały różnobarwne dredy i kulki.
Po zajęciach warsztatowych udaliśmy się na podwórko, gdzie zwiedziliśmy specjalistyczną wiatę wielofunkcyjną z czterema piecami, przeznaczoną do pokazów, np. kowalstwa, pieczenia chleba, wędzenia wędlin, rzeźbiarstwa, garncarstwa.
Po tych wszystkich atrakcjach mogliśmy udać się na ognisko oraz pobawicie się w dawno zapomniane gry jak np. wyścigi kapsli.
Organizatorzy- E.Januszkiewicz, E.Hajduk, J.Bójko
8 maja w całej Polsce uroczyście obchodzone jest Święto Bibliotekarzy i bibliotek szkolnych. O tym wyjątkowym dniu pamiętano też w naszej szkole. Uczniowie klasy 2a SP wraz z wychowawczynią p. Anielą Monach przygotowali prześliczną laurkę i złożyli najlepsze życzenia Pani bibliotekarce. W tym dniu na wszystkich uczniów odwiedzających naszą bibliotekę czekały cukierki.
Anna Kazberuk
Do konkursu przystąpiło 75 uczniów, których prace można podziwiać na szkolnych gazetkach. Z tak wielkiego odzewu wśród uczniów można wnioskować, że bardzo cenią sobie zasady kultury osobistej i chcą o tym głośno mówić. Komisja konkursowa oceniła prace w trzech kategoriach, sumując nagrodzono 21 haseł. Gratulujemy odwagi!
W dniu 20 marca 2015 roku został podsumowany konkurs „Hasło o życzliwości” oraz wyłoniono laureatów. Komisja oceniła laureatów w trzech grupach:
Klasy I – III SzP:
I miejsce – Tomaszewska Maja (kl. I c), Zięciak Dominika (kl. II a);
II miejsce – Ludwiczuk Małgorzata (kl. I d), Wieremiejuk Marta ( kl. II a);
III miejsce – Tarasewicz Oliwia ( kl. I d), Gobiec Patryk (kl. III b);
Wyróżnienia – Zastocka Nikola (kl. I c), Biały Błażej ( kl. I c), Gryko Zofia (kl. I d), Karpiuk Joanna (kl. III a).
Klasy IV – VI SzP:
I miejsce – Gryko Sylwia (kl. V b)
II miejsce – Kazberuk Paulina (kl. IV b), Matys Magdalena (kl. IV a), Klimowicz Magdalena (kl. Va);
III miejsce – Gobiec Wiktoria (kl. IV b), Pogorzelska Karolina (kl. V a);
Wyróżnienie – Daniluk Adrian ( kl. IV b).
Klasy I – III Gim.:
I miejsce – Liuliak Valeryja (kl. I a)
II miejsce – Paulina Lichoń (kl. I a)
III miejsce – Gryc Julia (kl. I a), Sikorska Klaudia (kl. I a).
Nagrody zostały wręczone 7 kwietnia i wywołały mnóstwo uśmiechu i radości.
Opiekun SU Emilia Gryko
7 maja 2015r. uczniowie klasy Ic i Id z wychowawczyniami udali się z wizytą z okazji Dnia Strażaka do Straży Pożarnej w Michałowie.
Najmłodsi uczniowie na ręce komendanta pana Krzysztofa Oczko przekazali laurkę z życzeniami oraz kwiaty. Zaprezentowali pracownikom wiersze, których treść odzwierciedlała ich trudną i niebezpieczną pracę.Następnie z wielką ciekawością obejrzeli wozy strażackie oraz zapoznali się ze sprzętem, którym posługują się strażacy podczas codziennej pracy.
W podziękowaniu pan komendant wręczył pierwszoklasistom kalendarzyki na których znajdował się patron strażaków św. Florian.
Uczniowie pełni wrażeń i podziwu dla pracy strażaków wrócili do szkoły.
Anna Bogdanowicz
06 maja 2015r. w Bibliotece Gminnej w Michałowie odbyło się spotkanie autorskie uczniów klas Ib i Ic z panią Anną Bayer - pedagogiem, poetką, autorką tekstów piosenek, kolęd i dziecięcych pastorałek oraz instruktorem teatralnym. W 2014r. ukazała się jej książka ze zbiorem wierszy pt. "Szczypawki". Pani Ania czytała uczniom wybrane wiersze, m. in. o kłótliwych mrówkach, "gościnnym" pająku, Mikołaju, pisance i wiele innych, a następnie rozmawiała z dziećmi na temat ich treści.
Spotkanie było bardzo ciekawe, przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze. Dzieci miały także możliwość zakupu książki i powiększenia swoich zbiorów bibliotecznych o egzemplarz tym cenniejszy, bo z autografem autora.
W imieniu własnym oraz uczniów bardzo dziękujemy pracownikom Biblioteki Gminnej w Michałowie za zorganizowanie tego spotkania.
Anna Bogdanowicz. Anna Oziabło
05 maja 2015r. klasy szóste oraz pierwsze gimnazjum wyjeżdżały do kina „ Helios „ w Białymstoku na film pt. „Saga Wikingów” oraz do Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Film opowiadał o historii wikingów, którzy po wygnaniu z ojczyzny udają się do Anglii, aby skradzionym uprzednio złotem wykupić swoją wolność i powrót do kraju. Chociaż opowieść jest fikcyjna, jest w niej wiele podobieństw do prawdziwej historii tego ludu.
Po obejrzanym seansie odwiedziliśmy Operę i Filharmonię Podlaską, która jest największą instytucją artystyczną na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejszym centrum życia kulturalnego w naszej części Europy. W czasie spaceru z panią przewodnik po tej pięknej instytucji mogliśmy się dowiedzieć o różnych formach jej działalności teatralnej i muzycznej. Usłyszeliśmy, że dysponuje własnym studio nagrań oraz warunkami do realizacji radiowo-telewizyjnych. Odbywają się tu spektakle operowe, muzyczne, teatralne, a ponadto koncerty symfoniczne, koncerty muzyki jazzowej, rockowej a nawet alternatywnej. Pani przewodnik oprowadziła nas po wszystkich zakamarkach przepięknego gmachu. Mogliśmy obejrzeć Dużą Scenę, Scenę Kameralną, Amfiteatr oraz Foyer. Obiekt wywarł na nas ogromne wrażenie. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz wrócimy tu jako widzowie.
Organizatorzy- E. Hajduk, E. Januszkiewicz, D. Ostaszewska
Społeczność Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie 30 kwietnia 2015r. uroczyście obchodziła 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Z tej okazji uczniowie gimnazjum pod kierunkiem pana Marka Charytoniuka przygotowali uroczysty apel, na który w galowych strojach ozdobionych biało – czerwonymi kotylionami przybyli goście, uczniowie i nauczyciele. Obchody rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły. Młodzi artyści przypomnieli ważne wydarzenie historyczne, podkreślili znaczenie patriotyzmu oraz dokonania minionych i współczesnych pokoleń Polaków.
Pan Dyrektor Jan Łuksza podziękował za przygotowanie apelu uczniom i nauczycielom oraz wręczył nagrody rzeczowe i dyplomy laureatom i uczestnikom konkursów szkolnych i pozaszkolnych.
Apel zakończono wyprowadzeniem sztandaru.
03 maja 2015 roku dyrekcja, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w gminnych uroczystościach w parku miejskim.
Dorota Golak , Tamara Durek
30 kwietnia 2015r. zgodnie z regulaminem konkursu „Moje drugie śniadanie, to zdrowa przekąska” przesłano do organizatora konkursu Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku przepis na drugie śniadanie wraz ze zdjęciem i opisem wykonania.
Bardzo pomysłowe drugie- zdrowe śniadanie- deser z owocami przygotowali: Nikola Zastocka oraz Sebastian Kołodziejczyk z klasy Ic.
Zachęcamy uczniów do przygotowywania i spożywania posiłków przygotowanych z owoców i warzyw.
Anna Bogdanowicz
W Michalowie, na zapleczu Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii powstał Park Rodzin Michałowskich. Swoje drzewka rodzinne zasadzili samorządowcy, także minionych kadencji oraz mieszkańcy Michałowa. PRM jest projektem otwartym i będzie rozbudowywany. Przy każdym drzewku znajdzie się tabliczka z nazwiskiem miejscowej rodziny.
Zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=d_5m1XG-Jpw
28 kwietnia 2015r. uczniowie klas 0, 1a, 1b, 1d, 2a, 2b obejrzeli spektakl teatralny pt. „Plastusiowy Pamięnik” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia, który występował w uniwersyteckiej auli przy ulicy Świerkowej w Białymstoku. Był to spektakl oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej. Adaptacja sceniczna tego utworu powstała z uwzględnieniem treści najbardziej edukacyjnych, mówiących o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze oraz mądrości. Plastusiowy Pamiętnik to jedna z najciekawszych książek dzieciństwa, poruszająca w sposób szczególny wyobraźnię – niezależnie od wieku. To właśnie dzięki wyobraźni można przenieść się w kolorowy świat – pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej i wszystko jest możliwe.
W tym świecie mały ludzik z plasteliny może widzieć i słyszeć, piórnik jest domem, a szkolne przybory rozrabiają w najlepsze, wraz z Plastusiem wtopiliśmy się w ciąg niesamowitych perypetii, przeplatanych rytmicznymi piosenkami i teatralnymi efektami. Spektakl wzbogaciła piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów. Opowiedziana językiem teatru historia może zdarzyć się wszędzie i… każdemu z nas.
Joanna Romańczuk, Irena Borowska
28 kwietnia 2015 r. uczniowie klas V b i VI b wyjeżdżali na przedstawienie teatralne i do Muzeum Historycznego w Białymstoku.
W ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego uczestnicy obejrzeli przedstawienie teatralne na podstawie lektury „ Ten obcy”. Było ono przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Opowiedziana językiem teatru historia Zenka i jego przyjaciół zainteresowała młodych odbiorców. Świat młodzieży i dorosłych spotykają się tu na rozmaitych płaszczyznach: budowaniu więzi rodzinnych, walce o wpływy w grupie, poczuciu więzi rodzinnych, odpowiedzialności, miłości. Uczniowie mogli też porównać wersję literacką z jej adaptacją teatralną.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Historycznego i wzięli udział w lekcji muzealnej na temat: Historia pieniądza. Dowiedzieli się, w jaki sposób narodził się pomysł posługiwania się pieniędzmi, poznali różne rodzaje monet i banknotów, mogli przyjrzeć się najstarszym eksponatom muzealnym i zaprojektowali własną walutę. Na zakończenie byli świadkami powstawania monety i otrzymali ręcznie wybijane monety na pamiątkę.
Organizatorzy- I. Kardasz, E. Hajduk, J. Wieremiejuk
27.04.2015r. uczniowie klasy V Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie Sylwia Gryko, Patryk Regucki oraz Łukasz Urwan wzięli udział w konkursie przyrodniczym nt. ,,Poznaj zwierzęta chronione w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej”.Konkurs odbył się w Supraślu, a organizatorem był Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. Pierwszym etapem konkursu było przygotowanie w domu przez każdego uczestnika prezentacji multimedialnej na temat wybranego przez siebie gatunku zwierzęcia chronionego. Druga część konkursu odbyła się w Supraślu, a było to rozwiązywanie testu. Wszystko zostało uwieńczone pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem. Zadowoleni z dyplomami i upominkami wróciliśmy do szkoły.
Irena Miruć
24 kwietnia 2015 r. w harcówce szkolnej odbyło się zebranie uczniów klas I-III gimnazjum. Celem spotkania było przedstawienie wszystkim projektu o nazwie "Bumerang", do którego nasze gimnazjum włączyło się w styczniu.
Początki idei...
Pomysł narodził się w Norwegii w 1964 r. Od 2005 roku realizowana jest w Saksonii.
Stowarzyszenie ANAWOJ opracowało koncepcję przeniesienia działań na Podlasie.
Akcja skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i polega na zamianie przez chętnych z nich na jeden dzień, kilka godzin, ławki szkolnej na lekką pracę (np. skoszenie trawnika sąsiada, pomalowanie płotu, zrobienie zakupów). Każdy sklep,firma, zakład, parafia, szkoła czy osoba prywatna, może w tym dniu stać się pracodawcą. Należne wynagrodzenie przekazywane jest na specjalne konto,a zebrana kwota przeznaczana na projekty,które wybiera młodzież.
29 kwietnia 2015 r. uczniowie zgłosili nam swoje pomysły na lokalne projekty do realizacji. W sumie otrzymaliśmy 7 propozycji.
30 kwietnia 2015 r. odbyły się wybory na projekt lokalny. Każdy uczeń gimnazjum mógł oddać swój głos na jedną z propozycji. Ostatecznie największe poparcie zdobył projekt o dofinansowaniu uczestnikom akcji wyjazdu na "Paintball".
Julia Czaban
W piątek 24 kwietnia 2015r. odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów kl.0-III w konkursach pozaszkolnych i szkolnych. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody z konkursu ogólnopolskiego ,,Stypendiada wczesnoszkolna”, w którym mamy dwóch laureatów: Radosława Kaliszuk z kl.IIIb, który zajął II miejsce w konkursie matematycznym oraz Krzysztofa Andrzeja Pych z kl.IIIb, który otrzymał wyróżnienie w konkursie ortograficznym. W konkursie wojewódzkim ,,Zwierzaki to nie pluszaki” laureatem został Jakub Trusewicz z kl.IIb. Czołowe miejsca zajęli nasi uczniowie w konkursach wojewódzkich ,,Najpiękniejsza palma wielkanocna” oraz ,,Inspiracje wielkanocne”. Rozdano nagrody i dyplomy z konkursów szkolnych: matematycznego ,,Kangur” dla kl.III oraz plastycznego ,,Wiosna w przyrodzie” organizowanego przez świetlicę szkolną. Wielu uczniów otrzymało medale z Maratonu Kresowego ,,Dzika Puszcza” organizowanego przez MOSiR. Wykonano pamiątkowe zdjęcia. Wszystkim zwycięzcom konkursów gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dorota Golak Helena Łuksza
22 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy Ia,b,c pod opieką wychowawczyni A. Bogdanowicz i p. J. Trojanowicz udali się do Opery i Filharmonii Podlaskiej na przedstawienie „Adonis ma gościa”.
Spektakl opowiadał o życiu dwóch odmiennych osobowości: Adonisa- przepięknej, ale zadufanej w sobie, rozkapryszonej papugi, której do złotej klatki będącej jej królestwem los wrzucił czarną, pospolitą, ale i niezależną wronę: Węgla.
Przedstawienie pokazało, że można różnie żyć, nie przeszkadzając, ani nie narzucając swoich jedynie słusznych przemyśleń innym.
Uczniowie z wielką uwagą oglądali ten piękny, muzyczny spektakl, do którego aktorzy włączyli widzów do wspólnej zabawy. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie z aktorami.
Serdecznie dziękujemy p. E. Trochimczyk oraz rodzicom p. E. Zastockiej, p.A. Sztander - Sztanderskiej za opiekę nad dziećmi podczas wyjazdu.
Anna Bogdanowicz