W dniach 21. 04. 2015r. – 23. 04. 2015r. uczniowie trzecich klas gimnazjum pisali egzaminy. Pierwszego dnia sprawdzali swoją wiedzę z przedmiotów humanistycznych (język polski, historia i wiedza o społeczeństwie), drugiego dnia rozwiązywali testy matematyczno – przyrodnicze, zaś trzeciego - pisali testy z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Nasi uczniowie ocenili egzamin jako średnio trudny.
Krystyna Kaczmarek
17 kwietnia 2015r o godzinie 16:00 w szkolnej stołówce odbyły się Połowinki klas II gimnazjum. Dyskoteka odbyła się pod czujnym okiem naszych wychowawczyń oraz rodziców.
Połowinki były naprawdę udane!
Bawiliśmy się świetnie, pomimo dość spiętej atmosfery na początku. Impreza była urozmaicona różnymi zabawami i grami zorganizowanymi przez nasze koleżanki. Śmiechu było co nie miara. W każdej chwili, zmęczeni zabawą mogliśmy posilić się jedzeniem przygotowanym przez nasze mamy. Pomimo pełnych brzuchów, łakomie sięgaliśmy po następne kanapki, owoce i przekąski. Muzyka puszczania z głośników, przez naszych kolegów, również bardzo przypadła nam do gustu i pomimo zmęczenia po całym tygodniu nauki wszyscy bez wyjątku tańczyli przez kilka godzin.
Na zakończenie pełni radości i werwy uporządkowaliśmy stołówkę i z pełnymi talerzykami pyszności, które zostały po imprezie udaliśmy się do domu! Zgodnie uznaliśmy, że chętnie powtórzylibyśmy tą imprezę!
Natalia Aksiucik i Aleksandra Łapińska
Specjalne słowa podziękowania należą się rodzicom: mamom Natalii Aksiucik, Dawida Ciwoniuk, Aleksandry Łapińskiej i Patryka Kołeckiego oraz siostrze Łukasza Bura, za poświęcenie swojego cennego czasu na przygotowanie poczęstunku oraz opiekę nad młodzieżą podczas Połowinek. Bardzo dziękujemy!
Ewa Głowacka i Anna Malesińska
14.04.2014 odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, które zostały przeprowadzone w gimnazjach województwa podlaskiego. Uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom zorganizowano w Gimnazjum nr.2 Białymstoku. W tym roku szkolnym ze 198 gimnazjów z województwa podlaskiego uczestniczyło 18 451 uczniów.
Wśród najlepszych nie zabrało reprezentantów naszej szkoły!
Uczennice : Joanna Chołołowicz – laureatka z matematyki oraz Julia Czaban oraz Valeryia Liuliak z języka rosyjskiego odebrały z rąk Wicewojewody Podlaskiego pana Wojciecha Dzierzgowskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty pana Jerzego Kiszkiela oraz pani wicekurator Wiesławy Ćwiklińskiej zaświadczenia.
Profitów z uzyskania tytułu laureata w konkursie przedmiotowym jest wiele. Laureaci konkursów otrzymują na świadectwie w danej klasie i na świadectwie ukończenia szkoły ocenę celującą z przedmiotu, którego dotyczył konkurs, a także są zwolnieni z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego. Ponadto laureaci konkursów przyjmowani są do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej w pierwszej kolejności, niezależnie od innych kryteriów.
Serdecznie gratulujemy!
Elżbieta Mackiewicz
15 kwietnia 2015 r. zawitał w naszej szkole teatrzyk z Białegostoku z przedstawieniem pt. "Niesforny Antek", które w hali sportowej obejrzeli uczniowie klas 0 - IV. Spektakl opowiadał o dowcipnisiu Antku, który robił kolegom różne dokuczliwe żarty w przekonaniu, że są zabawne i wszyscy go za to lubią. Lecz w końcu okazało się, że nie miał racji i uświadomił sobie swoje niewłaściwe zachowanie.
Pamiętajcie dzieciaki! - Nie zawsze żarty, które robimy innym i wydają się nam zabawne, śmieszą również osoby, których dotyczą - czasami robią im przykrość. Postawcie się w ich sytuacji!
Anna Oziabło
16 kwietnia 2015r. uczniowie klas III Szkoły Podstawowej przystąpili do ósmej edycji Ogólnopolskiego Sprawdzianu Trzecioklasisty z Operonem. Tegoroczny sprawdzian składał się z 2 części: języka polskiego i matematyki. Arkusz z języka polskiego zawierał 12 zadań: 8 z nich to zadania zamknięte, 4- otwarte, w tym opowiadanie. Arkusz z matematyki zawierał 14 zadań: 10 z nich to zadania zamknięte, a 4 - otwarte. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań uczeń może uzyskać 20 punktów z jednego sprawdzianu. Każdy ze sprawdzianów trwał 45 minut. Uczniowie bardzo poważnie potraktowali ten sprawdzian. W idealnej ciszy pracowali w skupieniu wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności nabyte w ciągu 3- letniej edukacji wczesnoszkolnej. Po sprawdzeniu testów przez nauczycieli i wprowadzeniu punktacji uzyskanej przez uczniów do systemu zbierania wyników, zostanie sporządzony przez Operon raport z wynikami sprawdzianu. Liczymy na dobre wyniki.
Dorota Golak Helena Łuksza
W dniach 09-10.04.2015r. uczniowie kl .I-III próbowali swoich sił w olimpiadzie ogólnopolskiej ,,Olimpusek” w sesji wiosennej. Po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła tej olimpiady. Pierwszego dnia 53 uczniów rozwiązywało sprawdzian zintegrowany z zakresu wiedzy polonistycznej, społecznej, środowiskowej i matematycznej. Drugiego dnia 49 uczniów pisało sprawdzian z języka angielskiego sprawdzającego wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. Sprawdziany konkursowe składały się z 21 pytań o różnej skali trudności, dlatego też każdy chętny uczeń mógł spróbować swoich sił. Pytania zawierały co najmniej jedną prawidłową odpowiedź. Każdy konkurs trwał 50 minut. Nad prawidłowym przebiegiem olimpiady czuwali koordynatorzy: Dorota Golaki Helena Łuksza ( sprawdzian zintegrowany) oraz Agata Rosińska i Anna Malesińska ( język angielski). Czekamy na wyniki. Życzymy sukcesów.
Dorota Golak Helena Łuksza
Pierwszego kwietnia 2015r. o godzinie 9:00 uczniowie klas szóstych przystąpili do sprawdzianu przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Arkusze testu szóstoklasisty zmieniły się w związku z nową podstawą programową i różniły się od tych z lat poprzednich.
Sprawdzian obejmował wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach ogólnych i szczegółowych w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do trzech kluczowych przedmiotów nauczanych na dwóch pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Sprawdzian składał się z dwóch części. Pierwsza zawierała zadania z języka polskiego i matematyki. Uczniowie na ich rozwiązanie mieli 80 minut. Po części pierwszej nastąpiła przerwa. Po niej uczniowie rozpoczęli drugą część sprawdzianu z języka obcego, który trwał 45 minut. O rezultatach sprawdzianu uczniowie dowiedzą się najpóźniej do 29 maja.
Życzymy jak najlepszych wyników.
01 kwietnia 2015r. uczniowie klas piątych przystąpili po raz pierwszy do sprawdzianu próbnego. Celem sprawdzianu było sprawdzenie stopnia opanowania wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do trzech kluczowych przedmiotów nauczanych na dwóch pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Sprawdzian składa się z dwóch części:
• część pierwsza – obejmowała zadania z języka polskiego i matematyki,
• część druga –zadania z języka angielskiego.
Życzymy jak najlepszych wyników.
W dniach 23-31 marca 2015 r. Samorząd Uczniowski zorganizował "TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI". W tych dniach każdy uczeń mógł wysłać miły list lub przesyłkę, wrzucając je do Skrzynki Życzliwości znajdującej się na korytarzu Gimnazjum. Wszystkie klasy zostały poproszone o wytypowanie spośród siebie dwóch osób, chłopaka i dziewczyny, którzy ich zdaniem są najbardziej życzliwi. Następnie członkowie SU zorganizowali wybory na "Króla i Królową Życzliwości". Zbierali oni głosy podczas trzech przerw. Po przeliczeniu głosów, okazało się, że tytuł "KRÓLOWEJ ŻYCZLIWOŚCI" otrzymała Julia Czaban, a szkolnym "KRÓLEM ŻYCZLIWOŚCI" został Marek Barszczewski.
Gratulujemy!
Organizatorzy
17 marca 2015r. został rozstrzygnięty I etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Bezpieczeństwo i rozwaga- tego od Ciebie każdy wymaga”, którego organizatorem jest Komenda Główna Straży Pożarnej w Warszawie.
Celem konkursu jest zainteresowanie tematem bezpieczeństwa, gdyż właściwa postawa oraz świadomość występowania różnorodnych zagrożeń może uratować życie lub zdrowie.
Najciekawsze prace zgodne z regulaminem i tematyką konkursu w I grupie wiekowej kl. I-III wykonali: G. Choruży, S. Kołodziejczyk, T. Matys, M. Drozdowska i K. Samsonowicz, w II grupie kl. IV-VI wykonali G. Hojka, J. Hojka, N. Aleksiejuk, A. Zakrzewska i M. Dubowski.
Prace uczniów wraz z protokołem pracy komisji konkursowej I etapu zostały przesłane do Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów na kolejnym etapie konkursu.
Anna Bogdanowicz
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV edycji konkursu „Podlaska mozaika. W poszukiwaniu wspólnoty pogranicza”. Celem konkursu jest poznanie kultury, tradycji i obrzędowości regionu, a także budowanie postawy dialogu między ludźmi różnych kultur, narodów i religii. Prezentujemy prace , które przeszły pierwszy etap( etap szkolny) i zostaną wysłane do VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku. Są to wiersze, prace plastyczne i przestrzenne.
Klasy I-V
Kołodziejczyk Sebastian kl. I c, Biały Błażej kl. I c
Marta Drozdowska kl. II b, Magdalena Drozdowska kl. II b
Karpiuk Joanna kl. III a, Puczyński Sebastian kl. III a, Charyło Maciej kl.IIIa, Charyło Michał kl. III a,
Kacper Walasek kl. IIIa, Michał Jurczuk kl. III a, Maria Matujewicz kl. III a, Rafał Ostaszewski kl. III a
Gościk Wiktoria kl. III b, Gościk Gabriela kl. III b, Matys Tomasz kl. III b, Pych Krzysztof kl. III b
Hojka Gabriela kl. V a, Hojka Jakub kl. V a,
Sylwia Gryko al. Vb
NASZA KULTURA
W naszej gminie jak w rodzinie
Polak mieszka przy Białorusinie.
Na zakupy wspólnie wyjeżdżają
I o związki wielokulturowe dbają.
Tolerancja i szacunek dla sąsiada.
Każdy uczeń białoruskim włada.
Śpiewy, tańce, potem strawa,
Już ludowa jest zabawa.
Piękne mamy krajobrazy.
Pola, łąki, stawy, lasy.
Czar przyrody i zwierzyna,
Pamięć przodków przypomina.
Michałowo miasto młode.
Każdy jeździ samochodem.
Są zdobycze kulturowe
I zjawiska całkiem nowe.
Sebastian Puczyński kl. III a
,,Sąsiedzi"
Prawosławni ,katolicy
Żyją w jednej okolicy
Wszyscy razem żyją w zgodzie
Bo to w modne jest w narodzie.
Michałowo nasze małe
Dobry przykład daje w krąg
Miasto Polskie-
Bardzo blisko do granicy mamy stąd.
My sąsiadów swych lubimy
I się tego nie wstydzimy.
Czy biesiada, czy festiwal
Ogrom ludzi tu przybywa.
Chcąc kulturę poznać czyjąś,
Warto tutaj być-choć chwilę.
Tomasz Matys kl. III b
„Wspólne Podlasie”
Tutaj jest Podlasie nasze,
życie nam płynie w pełnej krasie.
Mamy my u nas różne wyznania,
nikt się wzajemnie tu nie przegania.
Są prawosławni i katolicy,
mile witamy się na ulicy.
Mieszkają u nas Świadkowie Jehowy
i dla nich uśmiech jest całodniowy.
Domy swe mają różne narody,
z życia się cieszy stary i młody.
Spotkasz tu u nas Białorusina,
jak Ukraińca też i Litwina.
W szkole uczymy się ich języków,
aby w rozmowach nie robić uników.
Dzielimy wszyscy swoje radości,
trwamy w szacunku, jak i w miłości.
Jesteśmy z sobą od wielu lat,
mamy swój mały i wspólny świat.
Krzysztof Andrzej Pych klasa III „b”
Helena Łuksza
Dnia 27 marca 2015 r. uczniowie klas IV a i IV b wyjeżdżali do Muzeum Historycznego i Teatru Lalek w Białymstoku.
W ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego uczestnicy wzięli udział w lekcji muzealnej na temat: Historia pieniądza. Dowiedzieli się, w jaki sposób narodził się pomysł posługiwania się pieniędzmi, poznali różne rodzaje monet i banknotów, mogli przyjrzeć się najstarszym eksponatom muzealnym i zaprojektowali własną walutę. Na zakończenie byli świadkami powstawania monety i otrzymali ręcznie wybijane monety na pamiątkę.
Następnie udali się do teatru na przedstawienie „ Cudowna lampa Aladyna”. Była to nowa wersja klasycznej baśni, która powstała na podstawie tekstu Jana Wilkowskiego. Reżyserem spektaklu jest pochodzący z Węgier Veres Andras, a twórcą scenografii również węgierski autor- Szilárd Boros.
Baśń opowiadała historię Aladyna i jego magicznej lampy. Nowa wersja utworu, niezwykła scenografia, kostiumy, zabawne dialogi i piękna muzyka spotkały się z zainteresowaniem uczniów.
Organizatorzy: J. Wieremiejuk I. Kardasz
W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie Gimnazjum im.dr.L.Nosa w Michałowie uczestniczyli w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych Podlaskiego Kuratora Oświaty. Tytuł Laureata zdobyły:
w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki
Joanna Chołołowicz kl. IIIA - przygotowanie mgr Elżbieta Mackiewicz
w Wojewódzkim Konkursie Języka Rosyjskiego
Julia Czaban kl.IIIA
Waleryiaa Liuliak kl.IA - przygotowanie mgr Alina Żakiewicz
Uprawnienia laureatów: zwolnienie z danej części egzaminu oraz 100% na egzaminie (tu:matematyka i część językowa)
Gratulacje!
Iwona Anchim
27 marca odbyło się spotkanie klas drugich i trzecich z trenerami UKŻ, którzy zachęcali uczniów do uczestniczenia w zajęciach nauki żeglarstwa. Jest 10 miejsc, więc rekrutacja będzie rywalizacją. Jest już grupa zaawansowana, która może poszczycić się sukcesami. Magda, uczennica klasy II b SP zdobyła 3 puchary, Julka z kl. III a jest również asem w żeglowaniu. Pozostali uczestnicy zajęć w klubie, to uczniowie naszej szkoły i nie tylko zdobyli duże doświadczenie w tej dziedzinie. Uczestniczyli w regatach między innymi w Ełku. Panowie trenerzy zachęcali do zapisania się do Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego. Myślę, że to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu.
Helena Łuksza
W czwartek 26 marca 2015r. uczniów klas trzecich odwiedziły najstarsze grupy przedszkolne ze swoimi wychowawczyniami p. Lilą Gwizdak i p.Danutą Skrobczyńską. Dzieci przygotowały występ. Pięknie zaprezentowały się w inscenizacji o wiośnie. Na zakończenie występu wspólnie z uczniami zatańczyły w rytmie rocka. Następnie odwiedziły klasy, w których uczą się obecne klasy trzecie. Tam zostały obdarowane prezentami przygotowanymi przez starszych kolegów i słodyczami od wychowawców. Siadały do ławek, żeby zobaczyć jak to jest być uczniem. Oglądały szkołę. To było bardzo sympatyczne spotkanie. Do zobaczenia po wakacjach. Dzieci te wrócą do szkoły jako pierwszoklasiści.
Dorota Golak Helena Łuksza
26 marca w klasie III a odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców i nauczycieli. Temat dnia to: Opowieści z morałem. Uczniowie czytali bajkę Ignacego Krasickiego pt."Lew i zwierzęta" i omawiali cechy charakteru zwierząt i ludzi. Powtarzali wiadomości i umiejętności zdobyte na zajęciach. Omówili morał z wynikający z bajki, który brzmi: " Najbardziej wartościowy jest ten , kto mało mówi o sobie".
Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z trudnym tematem zajęć.
Helena Łuksza
Uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie bardzo chętnie przystąpili do 44 edycji konkursu „РОДНАЕ СЛОВА” – „OJCZYSTE SŁOWO”. Celem konkursu jest rozwijanie u dzieci i młodzieży zainteresowań nauką języka białoruskiego, popularyzacja twórczości w języku białoruskim oraz rozwijanie zainteresowań żywym słowem artystycznym. Zgłosiło się 7 uczniów naszej szkoły. Zadaniem uczestników było recytowanie wierszy w języku białoruskim. Dzieci poradziły sobie bardzo dobrze! Na etapie rejonowym, który odbył się 16 marca z Gminnego Zespołu Szkół w Michalowie zostały docenione:
Valeria Liulak I miejsce w kategorii klas I-III gimnazjum;
Natalia Aleksiejuk III miejsce w kategorii klas IV – VI’
Valeria i Natalia zostały automatycznie zakwalifikowani do etapu centralnego czyli ogólnopolskiego, który odbył się 25 marca w Bielsku Podlaskim, gdzie konkurencja była na najwyższym poziomie, doceniono:
Natalię Aleksiejuk wyróżnienie w kategorii klas IV – VI.
Nagrodami na obu etapach były bony do wykorzystania w księgarni!
Naszym dziewczynom SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Emilia Gryko
Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w konkursie promującym ochronę i wartość życia ludzkiego od poczęcia. Konkurs odbył się w dniu 24 III 2015 r. w Gimnazjum nr 9 w Białymstoku. Konkurs był wieloetapowy. Po etapie szkolnym w formie testu, trzej najlepsi uczniowie przeszli do kolejnego etapu odbywającego się w placówce organizatora. Drugi etap polegał na wypełnieniu bardziej zaawansowanego testu z zagadnień konkursowych. Po tej części zostali wyłonieni czterej zwycięzcy, którzy przedstawili przed pozostałymi uczestnikami konkursu wcześniej przygotowane prezentacje. W czasie sprawdzania testów wszyscy wzięli udział w spotkaniu z położną opowiadającą w bardzo ciekawy sposób o rozwoju dziecka w łonie matki, zajęciach w szkole rodzenia i cudzie narodzin. Finał konkursu uwieńczył występ wokalny uczennicy goszczącej nas szkoły.
Udział w konkursie był okazją do poszerzenia wiedzi i kręgu znajomych. Przywieźliśmy pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozytywne wrażenia na pewno na długo zostaną w pamięci uczestników.
Elżbieta Trochimczyk
22 uczniów z klas drugich i trzecich
Szkoły Podstawowej w Michałowie
wzięło udział
w Ogólnopolskim Konkursie
STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA
w trzech kategoriach:
Wyniki na etapie szkolnym:
Konkurs czytelniczy:
Konkurs ortograficzny:
Konkurs matematyczny:
Konkurs czytelniczy:
Konkurs ortograficzny:
Konkurs matematyczny:
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Helena Łuksza, Dorota Golak
Uczniowie Gimnazjum im.dr.L.Nosa w Michałowie przygotowali prace do IV edycji konkursu Podlaska Mozaika. W poszukiwaniu wspólnoty pogranicza.
Uczennice klasy Ib Joanna Balcerzak i Justyna Urwan przygotowały pracę przestrzenną symbolizującą różnorodność tradycji, kultur i religii podlasia.
Uczniowie klas II przygotowali wiersze i przygotowali opowiadania oraz materiały promujące region.
Podlasie niby małe,
Dla wielu jest wspaniałe.
Chociaż nas Polaków jest tu więcej,
Tu i tak dla innych znajdzie się miejsce.
Cudzoziemiec jest jak brat,
Taki mały jest ten świat.
Wiele wyznań i narodów zamieszkuje lasy,
Choć są tacy co przyjadą i na wczasy.
Kultur jest tu dużo, takie jest podlasie,
Każdy kto przyjedzie do nas dobrze tu ma się.
Zofia Kosakowska IIb
Tygiel kultur
Michałowo – małe miasto
I wyrażę się jasno,
Że choć piękna tu natura,
Trochę miesza się kultura.
Prawosławni, Katolicy
Chodzą sobie po ulicy.
Rozmawiają dialektami
Żydzi i Tatarzy razem z Polakami
Wszyscy się dobrze rozumieją
I z tych samych żartów śmieją.
Tygiel kultur można rzec -
To jest bardzo fajna rzecz
Dominika Sowa kl. IIa
„Dziadkowa opowieść’’
Raz spytałam swego dziadka
Czy to mowa czy to gadka
A on na to rzekł pod wąsem
I uśmiechnął się z przekąsem
Wnuczko moja ukochana
Chodź mi usiądź na kolana
Ja opowiem Ci w sekrecie
Jak to z gadką na tym świecie
Gadać gwarą to umieli
Bo gadali jak tam chcieli
A w budniowe dni kobiety
Wciąż krzyczały gwałtu, rety.
Bo wstydziły się swej gadki
Wyuczonej od swej babki
Która gwarą gawędziła
I wnuczęta swe uczyła.
Na to moja taka rada
Mówić gwarą nam wypada
Bo tu mieszkasz, tu wyrosłaś
I kulturę stąd wyniosłaś
Zwalińska Sandra IIa
„Tolerancja”
Jakiś czas temu do naszego miasta przeprowadziła się rodzina z Białorusi. Zamieszkali zaledwie dwie ulice od mojego domu. Ich syn chodził ze mną do szkoły, więc pewnego dnia postanowiłam, że pójdę do nich w odwiedziny i trochę się poznamy.
Idąc myślałam jak to jest przeprowadzić się ze swojego kraju do innego. To musi być naprawdę trudna sprawa, bo nie zna się języka, ludzi. Ogólnie, jakby zaczyna się swoje życie na nowo. Kiedy pukałam do drzwi państwa Ostrogskich, przechodzący obok ludzie patrzyli na mnie krzywo, zupełnie nie miałam pojęcia dlaczego, ale nie przejęłam się tym. Przywitała mnie pani Natasza, następnie zaprosiła mnie do salonu i przedstawiła swojemu mężowi Borysowi. Usiadłam wygodnie na kanapie, zaczęłam rozmawiać z nimi jakbyśmy się znali od wieków. Było bardzo przyjemnie, panowała ciepła atmosfera. Po niedługiej chwili dołączył do nas ich syn – Nikolaj. Zaczęli opowiadać z jaką nietolerancją u nas się spotkali. Byłam w szoku, to naprawdę cudowna rodzina. Nie zasłużyli na takie traktowanie, są takimi samymi ludźmi jak my, tyle że mówią w innym języku i mają inną kulturę. Widzę, że są silni i starają się nie zwracać uwagi na docinki innych. Naprawdę bardzo ich podziwiam i na pewno będę ich wspierać. Powiedziałam im, że z mojej strony mogą liczyć na wsparcie.
Po kilku miesiącach zaprzyjaźniłam się z Nikolajem. Bardzo cieszyło mnie to, że tamtego dnia postanowiłam być inna od reszty ludzi i nie byłam nietolerancyjna. Zyskałam przyjaciela, nie obchodziło mnie to, że jest on z innego kraju i że czasami się do końca nie rozumiemy. Niemiłe słowa, które padały w jego stronę zamienialiśmy w żart, a osoba obrażająca nie była z tego zadowolona, więc po kilku razach większość odpuściła. Z czasem nawet te osoby zaczęły normalnie z nami rozmawiać, przeprosiły mojego przyjaciela i zostaliśmy znajomymi. Było mi naprawdę miło patrzeć jak ludzie zmieniają swoje nastawienie do Nikolaja. Z dnia na dzień stawali się coraz bardziej przyjaźni, nie obrażali go już ani nie wyzywali. Nikolaj postanowił, że chce założyć zespół muzyczny, bardzo lubił grać na gitarze basowej, fascynowało go to, więc chciał się sprawdzić na scenie. Bardzo szybko znalazł kilku chłopaków do pełnego składu. Ich pierwsze próby odbywały się w garażu. Po kilku miesiącach regularnie grali koncerty w naszym mieście. Byłam bardzo szczęśliwa, że Nikolaj spełnia marzenia i nie przejmuje się obelgami, które mimo czasu były nieuniknione. Po tym, jak skończył liceum razem z chłopakami wydali swoją pierwszą płytę. Bardzo się cieszył, chłopaki również. Nikolaj znał język polski, jednak charakterystyczny akcent mu pozostał. Pewnego dnia kiedy razem wracaliśmy z próby ktoś nas napadł. Mężczyzna zaczął bić Nikolaja, rzucać wyzwiska w jego stronę. Byłam przerażona, szybko zadzwoniłam po karetkę i policję, napastnik uciekł. Mojego przyjaciela zawieziono do szpitala, doznał poważnych obrażeń, na szczęście wyszedł z tego. To wydarzenie dużo mi uświadomiło. A mianowicie uświadomiło mi, jaką nienawiścią ludzie potrafią obdarzyć drugiego człowieka.
Nie mam bladego pojęcia skąd bierze się ta cała złość i nietolerancja. Może z chęci „bycia lepszym”, może z chęci pokazania, że jest się silniejszym, a może też z tego, że niektórzy mają wrodzoną nienawiść do innych narodów. Naprawdę nie wiem i nie mam zamiaru się nad tym więcej zastanawiać, ale wiem jedno, będę walczyć o to, aby takich sytuacji jak ta, która przytrafiła się Nikolajowi było jak najmniej.
Marta Gryko IIb
„Mniejszości narodowe”
W Polsce istnieją mniejszości narodowe np. Białorusini, Tatarzy. Są również wyznawcy różnych religii np. katolicyzmu, prawosławia, islamu. Wyznawcy islamu nie zawsze są tolerowani przez chrześcijan. To opowiadanie będzie tego przykładem.
W Warszawie wraz z rodziną mieszkała 17-letnia Julia. Pochodziła z zamożnej rodziny i miała bardzo dobry kontakt z rodzicami, lecz od zawsze doskwierał jej brak rodzeństwa. Julia miała 20-letniego chłopaka – Roberta. Byli ze sobą dwa lata i byli naprawdę bardzo szczęśliwi do czasu, gdy Julia poznała Abdula – muzułmanina, który był nowy w jej klasie. Abdula nikt nie tolerował, bo pochodził z Turcji. Robert także się z niego śmiał, ale Julia była inna, tolerancyjna. Czuła, że jest on wartościowym człowiekiem i jako jedyna postanowiła się z nim zakolegować. Spodobało mu się to, ponieważ w końcu znalazł osobę na której mógł polegać. Minęło pół roku, a ich przyjaźń rozkwitła, lecz Robert był coraz bardziej zazdrosny o Julię i uważał, że „Turek” nie może odebrać mu dziewczyny. Był on pewien, że Abdul jest od niego gorszy, słabszy, mniej inteligentny. Następnego dnia dziewczyna spotkała się z młodym muzułmaninem by odrobić razem lekcje i po prostu porozmawiać. Mieli wiele wspólnych tematów. I tak nadszedł wieczór, więc Robert postanowił odebrać Julię by pójść z nią na spacer, lecz gdy szedł pod dom Abdula zobaczył, że dziewczyna go przytuliła i dała buziaka w policzek na pożegnanie. 20- latek bardzo się wściekł i ile sił w nogach podbiegł do nich, zaczął bić Abdula. Julia była zrozpaczona tym widokiem i postawą Roberta. Natychmiast zadzwoniła po pogotowie, a potem zawołała rodziców kolegi. Robert uciekł jak tchórz. Minął tydzień. Julia cały czas odwiedzała przyjaciela w szpitalu. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Gdy wyszedł ze szpitala wyznał Julii miłość. Dziewczyna była pewna, że po tym co się stało nie może być już z Robertem, więc powiedziała, że musi to przemyśleć. Po dwóch tygodniach stali się szczęśliwą parą, a o Robercie słuch zaginął.
To opowiadanie pokazuje, że w Polsce rzadko zdarzają się osoby tolerancyjne. A co gorsze nie tolerują osób nawet ich nie znając. Skreślają ich na podstawie pochodzenia i religii.
Milena Kołosowska IIb
Polska mozaika w poszukiwaniu wspólnoty pogranicza
Parę słów o naszej gminie…
Michałowo wciąż jest gminą rozwijającą się. Z dnia na dzień władze miasta, a także jego mieszkańcy starają się je udoskonalać na różne sposoby tak samo w wyglądzie zewnętrznym jak i kulturowym. W przeciągu wielu lat do naszej gminy zawitało wielu gości z Białorusi, najczęściej osiedlając się na stałe. Chcąc rozwinąć i utrzymać kulturę przybyszy mieszkańcy Michałowa zaczęli organizować wiele imprez związanych z Białorusią.
Prymackaja Biesiada…
Pierwsza sobota sierpnia tradycyjnie w Michałowie zarezerwowana jest na wielkie święto kultury białoruskiej. Prymackaja Biesiada to obecnie największa i najpopularniejsza tego typu impreza w regionie. Przyciąga do michałowskiego amfiteatru tysiące miłośników biesiady i zabawy ludowej.
Jest to wyjątkowo ciekawa propozycja dla turystów chcących poznać pogranicze zachwycające bogactwem różnorodności. Jak sugeruje nazwa impreza ma charakter rozśpiewanej biesiady z zabawą i wspólnym poczęstunkiem. Występują najlepsze zespoły z Polski i Białorusi. Między innymi słynny zespół ,,Prymaki”, który tradycyjnie prowadzi biesiadę. Celem Prymackiej Biesiady jest zachowanie i kultywowanie tradycji związanych z regionalnym folklorem mniejszości białoruskiej. Uczestnicy mają możliwość posmakowania tradycyjnej kuchni, zakupienia wydawnictw w języku białoruskim, jak również wyrobów rękodzieła ludowego.
Język białoruski w szkole…
W 2012 roku w naszej szkole został wprowadzony język białoruski. Każdy uczeń może się zapisać i uczęszczać na język białoruski, na którym między innymi może poznawać kulturę kraju, jego historie, nie wspominając o nauce czytania i pisania. Uczniowie są bardzo zadowoleni z zajęć i z ciekawością poznają swoich sąsiadów. Organizowane są także konkursy, w których udział bierze wielu chętnych i bardzo często zajmują wysokie miejsca.
Sylwia Buwaj
Iwona Anchim