Nawigacja

  • Pożegnalne ognisko klas trzecich

          W czwartek 11 czerwca 2015r. uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę nad zalew. Celem wycieczki było wspólne ognisko, które było ostatnim w tym roku szkolnym w takim składzie osobowym. Po wakacjach dzieci będą uczyły się w nowych klasach. Po upieczeniu kiełbasek dzieci bawiły się na trawie, na placu przed amfiteatrem i na placu zabaw położonym nad zalewem. Nad bezpieczeństwem czuwały wychowawczynie: Helena Łuksza i Dorota Golak oraz mamy: Ewa Konończuk, Janina Borowska i Natalia Pych. W drodze powrotnej czekała na wszystkich niespodzianka: lody w parku. Dzieci fajnie spędziły ten czas.

    Dorota Golak Helena Łuksza

  • Plastyczne konkursy antynikotynowe

        W maju 2015r. w ramach Programu Profilaktyki i Bezpieczeństwa w klasach 0 - VI Szkoły Podstawowej im. Władysława Syrokomli w Michałowie odbył się konkurs plastyczny:

    Kl.0-III pod hasłem „Spędzaj aktywnie czas z rodziną, a myśli o nałogach Cię ominą”
    Kl.IV-VI  Konkurs na plakat i hasło antynikotynowe

    Celem konkursów jest propagowanie  zdrowego stylu życia bez używek,  zachęcenie uczniów do aktywnego uprawiania sportu oraz do refleksji nad jego wpływem na  prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jak również  popularyzowanie wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu.

    W konkursie wzięło udział 83 uczniów. Komisja wyłoniła najlepsze prace, nagrodzono następujących uczniów:

    Kategoria wiekowa – klasy 0 – I:

    Grzegorz Bielenia kl. Ic  – I miejsce,
    Nikola Zastocka kl.Ic – II miejsce,
    Antonina Jaworska kl.Ia – II miejsce,
    Wojciech Bancarewicz  kl.Id - III miejsce,
    Magda Drozdowska kl.IIb - III miejsce.

    Kategoria wiekowa – klasy IV – VI:
    Sylwia Gryko kl. Vb – I miejsce,
    Natalia Aleksiejuk kl. Va – II miejsce,
    Mateusz Bohdziel  kl.IVb– III miejsce,
    Gabriele Hojka kl. Va - III miejsce.

  • Podsumowanie konkursu Podlaska Mozaika

           W poniedziałek 8 czerwca 2015r.  w siedzibie VI Liceum Ogólnokształcącego  im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku przy ulicy Warszawskiej 8 odbyło się podsumowanie IV edycji  konkursu Podlaska mozaika – w poszukiwaniu wspólnoty pogranicza.
         Podlaska mozaika - w poszukiwaniu wspólnoty pogranicza to konkurs na pracę grupową lub indywidualną, pokazującą współistnienie w naszym regionie ludzi różnych kultur, religii i narodowości w nawiązaniu do historii lub w kontekście teraźniejszym. Jego organizatorami są Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Robert Tyszkiewicz, a współorganizatorami VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku i Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.
    Celami konkursu są:
    - poznanie kultury, tradycji i obrzędowości regionu;
    - budowanie postawy dialogu między ludźmi różnych kultur, narodów i religii
    - pogłębianie wzajemnego zaufania, sympatii i tolerancji;
    - poszerzanie wzajemnej otwartości, ułatwiającej kontakt z drugim człowiekiem;
    - budowanie gotowości do kontaktu z nieznaną osobą;
    - integracja z zachowaniem odrębności kultur.

    Uczniowie Szkoły Podstawowej im.Wł.Syrokomli w Michałowie przygotowali prace plastyczne i literackie. Prace zostały docenione. Gabriela Hojka, Jakub Hojka z kl.Va Sebastian Puczyński kl. IIIa i  Krzysztof Pych z kl.IIIb  zajęli trzecie miejsce.

    Tomasz Matys z klasy IIIB otrzymał wyróżnienie.
    Uczniowie Gimnazjum im.dr.L.Nosa w Michałowie również po raz kolejny  przygotowali prace do  tego coraz popularniejszego konkursu.
    Uczennice klasy IB Joanna Balcerzak i Justyna Urwan przygotowały pracę przestrzenną symbolizującą różnorodność tradycji, kultur i religii Podlasia. Uczniowie klas II i III  materiały do tomiku poezji i prozy pt.: Podlaska Mozaika. Uczennice: Agnieszka Balcerzak, Julia Czaban, Klaudia Sikorska, Zofia Kosakowska, Dominika Sowa, Sandra Zwalińska, Marta Gryko, Milena Kołosowska, Sylwia Buwaj, Sara Nazarko otrzymały wyróżnienia.
        Na konkurs zostało zgłoszonych 170 prac z całego województwa. Prace oceniano w kategoriach wiekowych: przedszkole, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Poziom konkursu był wysoki, a różnorodność pomysłów zadziwiała.
       Warunkiem udziału w  konkursie było zaprezentowanie prac na forum szkoły i społeczności lokalnej. Informacje o pracach naszych uczniów pojawiły się: na gazetce szkolnej, w prasie lokalnej i na stronie szkoły. Koordynatorami na etapie szkolnym były nauczycielki  Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie:

    Dorota Golak, Elżbieta Januszkiewicz, Helena Łuksza i Iwona Anchim.

        Radość z otrzymanych wyróżnień była ogromna, ponieważ prace do tego konkursu przygotowywaliśmy też w ubiegłym roku. Spotkanie z innymi uczestnikami i obejrzenie ich prac wzbogaciło naszą wiedzę i rozwinęło naszą wyobraźnię.
        Serdecznie dziękujemy rodzicom za udzielone wsparcie i współpracę, gratulujemy ciekawych pomysłów wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy owocnej pracy podczas przygotowywania prac do kolejnych edycji konkursu.

                                                                           Iwona Anchim

  • Wyjazd do kina Helios

            03 czerwca uczniowie klasy 0, Ia, Ib, Id pod opieką wychowawczyń i rodziców udali się do kina HELIOS w Białymstoku. Mieliśmy okazję obejrzeć „Dom”- film w 3d. Jest to kosmiczna i animowana komedia o przyjaźni, zderzeniu różnych kultur, zrozumieniu i poszanowaniu inności. Kiedy Och, uroczy przybysz z innej planety, trafia na Ziemię i ucieka przed swoimi rodakami, nawiązuje przyjaźń z Tip, która przeżywa własną przygodę. Dzięki niej Och uświadamia sobie, że nie ma nic złego w byciu innym i każdy popełnia błędy. Dodatkowym plusem było to, że film oglądaliśmy w 3d co jeszcze bardziej podniosło jego atrakcyjność.
        Po filmie czekała kolejna niespodzianka- udaliśmy się do parku Planty na plac zabaw, gdzie wszystkie dzieci wspólnie się bawiły. Pogoda nam dopisała, dlatego w trakcie zabaw dla ochłody można było zjeść lody. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych!

    Joanna Romańczuk, Anna Oziabło, Justyna Trojanowicz, Wanda Barszczewska

  • Z wizytą w Bibliotece Gminnej

        03.06.2015 w ramach "Cała Polska czyta dzieciom" w Bibliotece gminnej uczniom kl. Ic i IIa wiersze Juliana Tuwima czytali: władze samorządowe, nauczyciele i bibliotekarze. Okazało się, że nasi najmłodsi świetnie znają wiersze tego autora.
    Następnie z okazji Dnia Dziecka na uczniów czekała miła niespodzianka. Było to przedstawienie pt "Magiczna Książka".
    Sztuka opowiadała o dziewczynce Ani, która nie lubiła czytać książek (wolała komputer) ale pewnego dnia bohaterka otrzymała w prezencie "magiczną książkę" i od tej pory pokochała czytanie książek.
    Wychowawczynie oraz uczniowie kl. Ic i IIa serdecznie dziękują dyrekcji Biblioteki Gminnej za mile spędzony czas.
    Anna Bogdanowicz
  • Dzień Dziecka w naszej szkole

         01.06.2015 r. w ramach obchodów Dnia Dziecka w Gminnym Zespole Szkół w Michałowie odbyły się zawody sportowe. Zawody promowały akcję „ Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Uczniowie biorący udział oraz kibice przestrzegali  zasad sportowej  rywalizacji oraz kulturalnego kibicowania.
         Najmłodsi uczniowie uczestniczyli w „Olimpijce” . Reprezentacje klas I – III Szkoły Podstawowej ,  składające się z dziewcząt i chłopców rywalizowały ze sobą w  formie wyścigów rzędów. Wszyscy świetnie się bawili , a dzieci wyróżniało duże zaangażowanie w poszczególnych konkurencjach sportowych i chęć zdobycia jak najlepszego miejsca.  

    Kolejność:
    1. I a                          1. II b                             1. III b
    2. I b                          2. II a                             2. III a
    3. I d
    4. I c

    Uczniowie z klas IV- VI Szkoły Podstawowej oraz  I -III Gimnazjum brali udział w biegach przełajowych.
    Wyniki:
    Klasa IV
    1. Hajduk Julia                                   1. Bohdziel Mateusz
    2. Kozłowska Malwina                      2. Doroszko Przemysław
    3. Stary Julia                                       3. Dziewiątkowski Wojciech

    Klasa V
    1. Klimowicz Magdalena                   1. Harasimczuk Szymon
    2. Hojka Gabrysia                               2. Jaworski Bartek
    3. Gryko Sylwia                                   3.  Molski Patryk

    Klasa VI
    1. Stocka Kaja                                      1. Dziewiątkowski Bartłomiej
    2. Buczak Małgorzata                          2. Kabać Sebastian
    3. Sokołowska Patrycja                      3. Ławreszuk Mateusz

    Klasa I G
    1. Sikorska Klaudia                            1. Artiuch Piotr
    2. Balcerzak Joanna                          2. Szarejko Bartosz
    3. Dołżyńska Klaudia                        3. Gwoździej Bartosz

    Klasa II G
    1. Andruszko Martyna                           1. Hojka Patryk
    2. Buwaj Sylwia                                      2. Bujko Tomasz
                                                                       3. Drozdowski Maciej

    Klasa III G
    1. Kardasz Marta                             1. Browiński Damian
    2. Nazarko Sara                              2. Kaczmarek Wojciech
    3. Gryko Julita                                  3. Suchodoła Karol

      Najlepsi sportowcy otrzymali z rąk dyrektora Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie  pana Jan Łukszy nagrody rzeczowe, a  klasy najmłodsze pamiątkowe puchary . Nagrody były  ufundowane przez Urząd Miejski w Michałowie.

    Aneta Łapińska

  • Wyniki Kangura Matematycznego 2015

          Pod koniec maja otrzymaliśmy wyniki z konkursu ,,Międzynarodowy Kangur Matematyczny”, który był pisany przez uczniów 19 marca 2015r. Mamy trzech uczniów wyróżnionych w kategorii Maluch: Kaliszuk Radosław z kl.IIIb ( 84,75p.), Karpiuk Joanna z kl.IIIa (73,00p.) i Daniluk Adrian z kl.IVb (101,25p.). Najwięcej punktów na tle szkoły zdobyli uczniowie: - w kategorii ,,Żaczek”: Konończuk Adam z kl.Id, Filipczuk Wiktoria z kl.IIb i Mikołajewicz Jakub z kl.IIb, Siekierko Damian z kl.Ia - w kategorii ,,Beniamin”: Pogorzelska Karolina z kl.Va i Charkiewicz Katarzyna z kl.VIb, - w kategorii ,,Junior”: Kaczmarek Wojciech i Chołołowicz Joanna z kl.IIIa gimnazjum. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów wszystkim uczestnikom tego trudnego konkursu.

     

    Dorota Golak Alicja Smoleńska- Ziuzia

  • Zawody Pływackie

    29 maja 2015r. na krytej pływalni "Na fali" odbyły się zawody pływackie.

  • W pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii

          29 maja 2015r. uczniowie Gimnazjum im.dr.L.Nosa w Michałowie uczestniczyli w spotkaniu w Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii. Gośćmi spotkania byli studenci z University of British Columbia, Kanada zainteresowani różnorodnością kulturową Polski, a w szczególności Podlasia. Staliśmy się częścią projektu pod nazwą Świadectwa Zagłady Witnessing Auschwitz prowadzonego przez panią profesor Bożenę Karwowską UBC. Studenci byli już w Krakowie, Warszawie i są po 2 tygodniowych warsztatach w Auschwitz Birkenau.

    Uczestnicy spotkania obejrzeli 2 filmy poświęcone historii Żydów zamieszkujących nasze tereny kilkadziesiąt lat temu i przedstawiające relacje polsko -żydowskie podczas II wojny światowej. Przypomniane zostały tragiczne losy mieszkańców Podlasia.

    Spotkaniu towarzyszyła promocja książki autorki Karen Kapłan Boton z Kanady, której rodzina pochodzi z terenów wschodnich Polski. W książce „Descendants of Rajgród Learning to Forgive.” zostały opisane losy jej ojca, który przeżył Holokaust i po wielu przeżyciach osiadł w Kanadzie. Nasi uczniowie mieli okazję wykorzystać swoje umiejętności językowe i porozmawiać z gośćmi.

     

    I. Anchim, A.Smoleńska

  • W operze

                28 maja  2015 roku uczniowie klasy IV-VI pod opieką nauczycieli p. E. Januszkiewicz, p. Elżbiety Hajduk oraz p. Anny Malesińskiej udali się do Opery i Filharmonii Podlaskiej na przedstawienie pt.” Adonis ma gościa”.
              Spektakl opowiadał o życiu dwóch odmiennych osobowości: Adonisa- przepięknej, ale zadufanej w sobie, rozkapryszonej papugi, której do złotej klatki będącej jej królestwem los wrzucił czarną, pospolitą, ale i niezależną wronę: Węgla. Przedstawienie pokazało, że można różnie żyć, nie przeszkadzając innym.
       Uczniowie z wielką uwagą oglądali ten piękny, muzyczny spektakl.

                                                                                   Organizatorzy-E. Januszkiewicz, E. Hajduk, A. Malesińska

     

  • Ja- Ty- My

      Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach z pedagogiem, panią Dorotą Ostaszewską na temat współpracy. Pamiętaj- współpraca daje lepsze efekty, a często pozwala na szybsze doskonalenie siebie i osobisty rozwój. My to więcej niż tylko JA lub tylko TY.

    Helena Łuksza

  • Wspomnij Mnie

         27 maja w naszej szkole odbył się konkurs piosenki „Wspomnij mnie”. Wybrani drogą eliminacji klasowej uczniowie klas 0-III zaśpiewali piosenki pochodzące z pokolenia ich babć. Wszyscy uczestniczy poświęcili dużo czasu na przygotowanie się, czego efekty mogliśmy usłyszeć podczas konkursu. Warto podkreślić, iż już sam fakt wzięcia udziału w konkursie jest bardzo istotny, bowiem wystąpienie przed większą publicznością wymaga nie lada odwagi. Komisja konkursowa w składzie: Wioletta Gryko, Dorota Ostaszewska, Alina Owsiejczuk biorąc pod uwagę wysoki poziom przygotowania wszystkich uczestników konkursu przyznała następujące miejsca:

    klasa „0”:

                                                      I miejsce: Oliwia Kozioł, Karolina Kazberuk

    klasy I:

    I miejsce: Nikola Zastocka kl. Ic

    II miejsce: Grzegorz Choruży kl. Ic, Jesica Waśko kl. Ic

    III miejsce: Antonina Jaworska kl. Ia

    klasy II:

    I miejsce: Oksana Jurczuk kl. IIa, Wiktoria Wirkowska kl. IIa

    II miejsce: Wiktoria Filipczuk kl. IIb

    III miejsce: Dagmara Krawczuk kl. IIb

    klasy III:

    I miejsce: Martyna Kalinowska kl. IIIa

    II miejsce: Joanna Karpiuk kl. IIIa

    III miejsce: Sebastian Puczyński kl. IIIa, Aleksandra Kondratowicz kl. IIIb.

    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

     

    Organizatorzy:

    Aniela Monach, Justyna Trojanowicz, Wanda Barszczewska, Joanna Romańczuk

  • Laureaci Olimpuska

      25 maja 2015r. otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady ,,Olimpusek” sesji wiosennej. Mamy laureatów! Laureaci Olimpuska: Świerżewski Mateusz kl.Ib, Konończuk Adam kl.Id, Mikołajewicz Jakub z kl.IIb i Joanna Karpiuk kl.IIIa

    Laureaci Olimpuska z języka angielskiego: Jaworska Antonina kl.Ia, Grodzka Amelia kl.Ia, Siekierko Damian kl.Ia, Czerniawski Jakub kl.Ia, Zastocka Nikola kl.Ic i Matys Wiktoria kl.Ib.

    Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom. Życzymy powodzenia i dalszych sukcesów w kolejnych edycjach Olimpuska.

     

    Dorota Golak Agata Rosińska

  • Warsztaty filcowania i ceramiki

       25.05.2015r. uczniowie obu klas czwartych wraz z wychowawczyniami p. J. Wieremiejuk, p. I. Kardasz oraz opiekunem p. E. Januszkibyli uczestnikami warsztatów ceramicznych oraz warsztatów filcowania w Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu. W czasie warsztatów ceramicznych powstały piękne naczynia gliniane, które uczniowie wykonali  samodzielnie pod okiem specjalisty. Wszystkie naczynia zostaną  wypalone w specjalnym piecu w temperaturze 1300 stopnia C, a następnie trafią  w ręce naszych uczniów. W drugiej części zajęć prowadzonych przez p. Dorotę Sulżyk uczniowie wykonywali różne gadżety artystyczne metodą filcowania. Pani instruktor wytłumaczyła na czym polega filcowanie i uczniowie przystąpili do pracy. W efekcie ich wytrwałej pracy powstały różnobarwne dredy i kulki.
        Po zajęciach warsztatowych udaliśmy się na podwórko, gdzie zwiedziliśmy specjalistyczną wiatę wielofunkcyjną z czterema piecami, przeznaczoną do pokazów, np. kowalstwa, pieczenia chleba, wędzenia wędlin, rzeźbiarstwa, garncarstwa.
    Po tych wszystkich atrakcjach mogliśmy  udać się na ognisko.

        Organizatorzy

  • Projekt Bumerang

        22 maja 2015r. w Gminnym Zespole Szkół w Michałowie odbyło się spotkanie uczniów z koordynatorem projektu Bumerang Wojtkiem Papai - przedstawicielem stowarzyszenia ANAWOJ. W ramach projektu wolontariusze wykonają drobne prace, a zgromadzone w ten sposób fundusze zostaną wykorzystane podczas wyjazdu edukacyjno-integracyjnego. Na pracę w projekcie powinna być wyrażona zgoda rodziców, a uczniowie przed przystąpieniem do zdania opiszą je w stosownej dokumentacji. Zostaną też podpisane umowy określające warunki uczestnictwa uczniów w akcji. Relacje ze spotkania pojawią się w prasie lokalnej, ponieważ podczas spotkania redaktor lokalnej gazety przeprowadziła wywiad z organizatorem i uczestnikami projektu. Odpowiadaliśmy na pytania dotyczące organizacji, celów oraz efektów działań.

     Czy projekt takiego typu jest potrzebny?
    - Zdecydowanie tak.  Udział  uczniów Gimnazjum im.dr.Leszka Nosa  w Michałowie w projekcie Bumerang stwarza wiele możliwości. Po pierwsze, stanowi promocję działań podejmowanych przez szkołę i kreuje pozytywny wizerunek młodych ludzi otwartych na współpracę z organizacjami działającymi w najbliższym środowisku. Po drugie,  z pomocy skorzystają ludzie potrzebujący wsparcia  wolontariuszy. Po trzecie, uczniowie i rodzice oczekują bogactwa ofert ze strony szkoły, dlatego chętnie nawiązujemy współpracę ze stowarzyszeniem ANAWOJ. Po czwarte, nasza młodzież ma ogromny potencjał i mnóstwo energii. Z doświadczenia wiem, że należy  to wykorzystać  w pozytywny sposób i stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi młodych talentów.

    Co projekt może wnieść do życia uczniów?
    - Nowe spojrzenie na problemy drugiego człowieka, doświadczenie – praca uszlachetnia, poczucie bycia potrzebnym, satysfakcję z pomocy innym, uwrażliwienie na potrzeby ludzi. Współpraca  w wolontariacie wymaga podjęcia inicjatywy, organizacji czasu własnego, umiejętności bardzo potrzebnych   w życiu młodego człowieka i w życiu dorosłym, ale będzie warto, wesoło i ciekawie.
        I chociaż jest to projekt pilotażowy, wierzę w powodzenie akcji. Mam  głębokie przekonanie, że  nasze działania staną się dobrym wzorem do naśladowania  dla innych i zachętą dla tych, którzy  jeszcze nie znaleźli w sobie odwagi, aby sprawdzić się w życiu. Wolontariusze wiedzą, że jeśli mamy pomysł, to można coś osiągnąć, a więc warto podjąć wyzwanie.

    Iwona Anchim

  • Debata

         Poznałem podatki, kojarzę korzyści -  debata z udziałem uczniów Gimnazjum im.dr.Leszka Nosa w Michałowie w Gminnym Zespole Szkół w Michałowie.
        Uczniowie Gimnazjum im.dr. Leszka Nosa w Michałowie  w Gminnym Zespole Szkół w Michałowie wzięli udział w debacie w ramach programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów pt.: „ Finansoaktywni. Misja:Podatki”. Debata odbyła się w 2 etapach: z udziałem uczniów klasy IIB (13.05.2015), uczniów klasy IIA  i podczas spotkania uczniów klas III i II  w ramach  Szkolnego Klubu Europejskiego (19.05.2015). Łącznie w debacie wzięło udział 45 uczniów klas II i 15 klas III. Spotkanie polegało na odczytaniu wypracowań na temat  Poznałem podatki, kojarzę korzyści i żywej dyskusji odnoszącej się zarówno do przedstawionych propozycji, jak i otaczającej nas rzeczywistości ekonomicznej. W debacie wykorzystano dostępne materiały i pomoce dydaktyczne.
       Uczniowie rozpoczęli od przedstawienia swoich propozycji. Debata odbywała się z wykorzystaniem materiałów dodatkowych, np. ukazujących obecny podział podatków na poszczególne resorty, wykresy ukazujące wpływy do wspólnego worka  budżetu państwa. Uczniowie zauważali  potrzebę płacenia podatków oraz zależności pomiędzy wpływami do kasy budżetowej a dystrybucją zasobów finansowych. Wielu uczniów wyraziło zdziwienie, ponieważ ich zdaniem szokująco małe są wydatki budżetowe na zdrowie, rolnictwo oraz naukę i kulturę. Zdecydowanie w tych dziedzinach widzą niedoinwestowanie. W czasie dyskusji odbyła się krótka ankieta. Ankietowani odpowiedzieli na pytania: 1. Czy wszyscy powinniśmy płacić podatki? 2. Czy twoim zdaniem podatki są potrzebne? W odpowiedzi na pierwsze pytanie ankietowani stwierdzili, że z podatków powinni być zwolnieni ludzie uzyskujący najniższe dochody. W komentarzu do pytania odnieśli się do sytuacji w naszej gminie, gdzie mieszkańcy dzięki zabiegom burmistrza są zwolnieni od podatków i dzięki temu w budżecie domowym każdej z rodzin pozostały pieniądze, które mogą być wykorzystane na przykład na zorganizowanie świąt lub wyjazd wakacyjny. W odpowiedzi na drugie pytanie wszyscy, jednogłośnie odpowiedzieli twierdząco. O braku wpływów z tytułu podatków mówiono między innymi tak: „Gdyby nie było podatków musielibyśmy płacić za szkołę, a wielu z nas nie korzystałoby z edukacji, ponieważ okazałaby się zbyt kosztowna i przekraczające możliwości naszych rodziców”- Ela.Sz. z IIB
        Podczas debaty uczestnicy wykazali się ogromną świadomością korzyści, z którymi spotykają się na co dzień. Wśród najczęściej wymienianych pojawiły się:
    -  usługi medyczne (miejscowy ośrodek zdrowia i usługi lekarskie związane ze szczepieniami, poradami w odniesieniu do chorób sezonowych,
     - usługi edukacyjne – możliwość korzystania z bezpłatnej edukacji w miejscowej szkole;
    - usługi kulturalne – bezpłatne zajęcia muzyczne, wokalne, taneczne i plastyczne w GOK-u, korzystanie z imprez kulturalnych organizowanych przez miejscowy Dom Kultury (Dzień Grzyba, Biesiada, Dni Michałowa);
    - inwestycje drogowe -  polepszający się stan dróg - ważne podczas dojazdu gimbusem do szkoły i autobusem do szkół średnich w stolicy Podlasia;
    - bezpieczeństwo regionu, kraju i najbliższej okolicy – tu wskazywali na funkcjonowanie straży granicznej w naszej strefie nadgranicznej, która jest szczególna ze względu na przebieg granic Unii Europejskiej, wyposażenie wojska w obliczu zagrożeń – w odniesieniu do niestabilnej sytuacji za naszą wschodnią granicą, funkcjonowanie  policji  w naszej miejscowości;
    - przyroda - rozwijanie strefy natura 2000, korzystanie z zasobów Zielonych Płuc Polski;
    - sportowe i rekreacyjne ( ścieżki rowerowe, kryta pływalnia, skatepark, zalew, Regaty o Puchar Żubra)
          W ramach Szkolnego Klubu Europejskiego odbyła się debata z udziałem uczniów klas II i III zainteresowanych problematyką. W tej części oprócz wcześniej wymienionych argumentów pojawiły się odniesienia do debaty prezydenckiej i propozycji zmian podatkowych oraz wynikających z tego konsekwencji dla obywateli. Kilku uczestników zauważyło potrzebę obniżenia VAT- u na ubrania, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży  i uwolnienie od podatku produktów najczęściej kupowanych przez zwykłych ludzi( produktów typu chleb, mleko, mięso, warzywa i owoce). Jeden z uczniów zauważył niebezpieczeństwo  w zjawisku, być może nie zauważanym przez rządzących -  znaczną część budżetu stanowią właśnie wpływy z podatków. Wyraził potrzebę zmiany kierunku myślenia rządzących i polityków- „Należy zainwestować w nowe technologie i rozwój wielu gałęzi przemysłu uwalniając w ten sposób  znaczne wpływy do  budżetu państwa.” Krzysztof IIB
         Praca w projekcie wpłynęła bardzo motywująco na uczniów, którzy rozwijali swoje umiejętności pracy w grupie, doskonalili kulturę dyskusji, poszerzyli wiedzę na temat otaczającej ich ekonomii, pozytywnie spędzili czas wolny i co szczególnie wydaje się budujące, wyrazili chęć spotkań i kontynuacji dywagacji na tematy społeczne.

    Iwona Anchim

  • Tradycja naszej szkoły - wycieczka do Warszawy

          21 maja 2015r. uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do Warszawy, która jest już w tradycji naszej szkoły. Pod opieką wychowawców p. H.Łuksza i p. D.Golak oraz opiekunów: p.A.Bogdanowicz, p.J.Borowskiej, B.Samsonowicz i p.E.Konończuk wyruszyliśmy spod szkoły autobusem z biura podróży,, Junior” o godz. 6.00. Wycieczkę prowadziła pani pilot, która ściśle pilnowała harmonogramu wycieczki. Na początku podczas podróży trochę padał deszcz, ale gdy wjechaliśmy do Warszawy po deszczu nie było śladu. Pogoda była udana do końca podróży. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ZOO, w którym było mnóstwo wrażeń i dzieci robiły dużo zdjęć zwierzętom. Następnie spacerowaliśmy po Starym Mieście. Oglądaliśmy Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca, kamienice oraz kupowaliśmy pamiątki. Duże wrażenie wywarło na wszystkich zwiedzanie Zamku Królewskiego, w którym to przy użyciu słuchawek w skupieniu słuchaliśmy p. przewodnik i oglądaliśmy apartamenty: Wielki i Królewski, Pokoje Królewiczowskie, Apartament Księcia Stanisława oraz Sale Sejmowe. Następnie czas upłynął na spacerze po Łazienkach Królewskich. Tu podziwialiśmy pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wodzie i Pomarańczarnię. Na zakończenie pojechaliśmy na Stadion  Narodowy. Tam obserwowaliśmy stadion z punktu widokowego - Niesamowite! Nie spodziewaliśmy się, że nasz stadion jest aż tak potężny. Hitem wycieczki była kolacja w ,,McDonald’’. Na to dzieci czekały najbardziej. Objedzeni, trochę zmęczeni, ale cali i zdrowi wróciliśmy do domu pełni wrażeń.

    Dorota Golak   Helena Łuksza

  • VIII bieg w ramach akcji Polska Biega 2015

     21 maja 2015r. o godz. 10.00  na obrzeżach Michałowa w ramach akcji „Polska biega” Gminny Zespół Szkół w Michałowie zorganizował VIII edycję biegu pod hasłem „W Michałowie biegamy o używkach zapominamy”.

    Bieg odbył się na odcinku ok. 0,9 km w kategorii kl. I-III SP dziewcząt i chłopców, ok1,5 km kl. IV-VI SP dziewcząt i chłopców i ok. 2,2 km kl. I-III Gimnazjum dziewcząt i chłopców. Na starcie pojawiło się łącznie 83 uczestników Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. W większości przypadków trasę pokonano pełnym biegiem, nieliczne przypadki to marszobieg. Na mecie zjawili się wszyscy biegacze. Podsumowania biegu nastąpi 01.06.2015r.

    Pierwszym trzem biegaczom w kategorii dziewcząt i chłopców z podziałem na trzy kategorie wiekowe, którzy zjawili się na mecie wręczono pamiątkowe statuetki i dyplomy. Dekoracji dokonał Jan Łuksza- dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie.

    Waldemar Kwiatkowski

     

  • W wiosce indiańskiej

                20 maja 2015r.  uczniowie klasy 0 i Ic udali się do wioski indiańskiej w Supraślu.
          Nasi najmłodsi podczas opowieści wodza Indian dowiedzieli się wiele ciekawostek o życiu i kulturze Indian Ameryki Północnej, mieli również okazję zobaczyć indiańskie przedmioty używane przez nich w codziennym życiu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy, chłopcy preferowali barwy indiańskie, zaś dziewczynki lepiej czuły się z kolorowymi kwiatami i motylami.
        Wszyscy uczestniczyli w grach i zabawach indiańskich: kręciołek, równoważnia szoszońska, strzelanie z łuku, strzelanie z wiatrówki, zabawa w poszukiwanie złota, przeciąganie liny. Wielką atrakcją była jazda konno na indiańskim koniku. Na zakończenie wszyscy upiekli na ognisku kiełbaski, które zjedli z wielkim apetytem. Uczestnicy wycieczki mieli także możliwość zakupienia indiańskiej biżuterii.
        Serdecznie dziękujemy Pani Annie Kazberuk,  Grażynie Tomaszewskiej, Ewelinie Białej oraz Elżbiecie Trochimczyk za pomoc w opiece nad uczniami, zaś Państwu Elżbiecie i Jackowi Waśko za sfinansowanie produktów na ognisko.

    Anna Bogdanowicz, Joanna Romańczuk

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Władysława Syrokomli w Michałowie
    ul.Sienkiewicza 21
    16-050 Michałowo
  • 85 71 89 515

Galeria zdjęć