W czwartek 25 czerwca 2015r. w klasach 0-III odbył się ostatni przed wakacjami apel podsumowujący osiągnięcia uczniów w konkursach ogólnopolskich. Wręczono dyplomy i nagrody laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady ,, Olimpusek” i konkursu matematycznego ,,Kangur”. Wielu uczniów brało udział w tych konkursach i osiągnęło wysokie wyniki. Gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku szkolnym. Po apelu odbyło się spotkanie zapoznawcze uczniów klas III ze swoimi przyszłymi wychowawcami. Trzymamy kciuki za powodzenie przyszłych klas IV.
Dorota Golak Helena Łuksza
„Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy innym” M.Gogol
Uczniowie Gimnazjum im.dr.Leszka Nosa w Michałowie wzięli udział w projekcie Bumerang, który został przeprowadzony we współpracy ze Stowarzyszeniem ANAWOJ. Główną ideą projektu była praca w ramach działań wolontariatu. Uczniowie poświęcili jeden dzień na pomoc i pracę na rzecz innych, potrzebujących ich pomocy, ludzi. Dzięki funduszom zgromadzonym na koncie Rady Rodziców (- kwota ponad 700 zł) uczestnicy projektu mogli wziąć udział w wyjeździe integracyjnym do Białegostoku. Program był bogaty: oglądanie najnowszej wersji Parku Jurajskiego, ćwiczenia zręcznościowe w kręgielni, obiad w KFC, słodki suchy prowiant. Projekt przebiegał w kilku etapach, towarzyszyła mu stała promocja działań w przestrzeni publicznej (strona szkoły i stowarzyszenia, informacje w prasie, plakaty, spotkania, itp.), wszelkie ustalenia regulowane były umowami i zobowiązaniami w formie pisemnej. Działania zostały udokumentowane poprzez zdjęcia i opisy, rozliczenia dokonano na podstawie faktur. Projekt zakończył się szczegółową ewaluacją skierowaną do wszystkich uczestników. Koordynatorami szkolnymi były nauczycielki Anna Rasiuk i Iwona Anchim.
Czy było warto? Czy projekty takiego typu są potrzebne? Zdecydowanie tak. Udział uczniów Gimnazjum im.dr.Leszka Nosa w Michałowie w projekcie Bumerang stworzył wiele możliwości. Po pierwsze, stanowił promocję działań podejmowanych przez szkołę i kreował pozytywny wizerunek młodych ludzi otwartych na współpracę z organizacjami działającymi w najbliższym środowisku. Po drugie, z pomocy skorzystali ludzie potrzebujący wsparcia wolontariuszy. Po trzecie, uczniowie i rodzice zawsze oczekują bogactwa ofert ze strony szkoły, dlatego chętnie nawiązaliśmy współpracę ze stowarzyszeniem ANAWOJ. Po czwarte, nasza młodzież ma ogromny potencjał i mnóstwo energii. Z doświadczenia wiem, że należy to wykorzystać w pozytywny sposób i stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi młodych talentów.
Projekt wniósł wiele do życia uczniów. Nowe spojrzenie na problemy drugiego człowieka, doświadczenie – praca uszlachetnia, poczucie bycia potrzebnym, satysfakcję z pomocy innym, uwrażliwienie na potrzeby ludzi. Współpraca w wolontariacie wymaga podjęcia inicjatywy, organizacji czasu własnego, umiejętności bardzo potrzebnych w życiu młodego człowieka i w życiu dorosłym, ale było warto, wesoło i ciekawie. W rzeczywistości korzyści okazały się obustronne. Młodzi ludzie spędzili pożytecznie 2 dni. Jednego dnia pracowali, a okazana przez nich pomoc okazała się bardzo potrzebna. Drugiego dnia odpoczywali aktywnie.
I chociaż jest to projekt pilotażowy, wierzę, że będziemy uczestniczyć w jego kolejnej edycji. Mam głębokie przekonanie, że nasze działania staną się dobrym wzorem do naśladowania dla innych i zachętą dla tych, którzy jeszcze nie znaleźli w sobie odwagi, aby sprawdzić się w życiu. Wolontariusze wiedzą, że jeśli mamy pomysł, to można coś osiągnąć, a więc warto podjąć wyzwanie.
Kierujemy serdeczne podziękowania do osób, które podjęły współpracę z naszymi wolontariuszami, do przedstawicieli Stowarzyszenia ANAWOJ oraz do Rady Rodziców, która z ogromnym entuzjazmem wspiera nasze pomysły.
Iwona Anchim
24 czerwca 2015 roku klasy szóste wraz z rodzicami zorganizowały bal z okazji ukończenia szkoły podstawowej. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali oryginalną dekorację i fantastyczną muzykę. Brali udział w zabawnych konkursach przygotowanych przez koleżanki. Wybrano też Króla i Królową Balu. Absolwenci bawili się znakomicie , wspominając lata spędzone w szkole. W przerwach między zabawą uczniowie korzystali z poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Czas upłynął niepostrzeżenie szybko i w miłej atmosferze. Pomimo zmęczenia, pełni werwy i radości uprzątnęliśmy sale. Specjalne podziękowania należą się rodzicom za poświęcenie swojego cennego czasu na przygotowanie poczęstunku oraz opiekę nad młodzieżą. Dziękujemy
Organizatorzy: E. Hajduk, E. Januszkiewicz
23 czerwca 2015r. uczniowie klasy Ib i Ic z wychowawczyniami p. A. Oziabło oraz p. A. Bogdanowicz udali się do niewątpliwie pięknego miejsca w województwie podlaskim – nadleśnictwa Krynki, do obiektu zwanego przez leśników Silvarium.
Nasze zwiedzanie rozpoczęło się już na parkingu, gdzie znaleźliśmy opis i mapę tego miejsca, by naszej uwadze nie umknęła żadna atrakcja turystyczna. Kierując się wzdłuż lasu, słuchając śpiewu ptaków i podziwiając piękno przyrody dotarliśmy do największej atrakcji Poczopka.
Pierwszym miejscem zwiedzania była Galeria na Skraju Puszczy. Uczniowie w muzeum mieli możliwość zobaczenia zwierząt i roślinności występującej w Puszczy Knyszyńskiej. Wpisując się do pamiątkowej księgi, każdy uczestnik postawił pieczątkę z logo Poczopka.
Spacerując zobaczyliśmy liczne malownicze mostki nad małą rzeczką oraz ciekawe rzeźby z drewna i kamienia.
Najnowszą „zdobyczą” tego miejsca jest Park Megalitów, czyli dużych kamieni nie naruszonych ręką człowieka, tworzące budowle.
Bardzo dużą atrakcją była Królową Ropuch – największa kamienna ropucha w Europie i jak legenda głosi – warta pocałunku.
Uczniowie wraz z panią przewodnik wzdłuż Tropinki dokonywali identyfikacji różnych gatunków zwierząt leśnych przez obserwację śladów po odciskach nóg – tropach m.in. dzika, jelenia, wilka, niedźwiedzia, sarny, łosia i żubra.
Dzieci odwiedziły również Zieloną chatkę gdzie zakupiły pamiątki, zaś pad dużą wiatą edukacyjną z kominkiem, ławkami i stołami zjedli upieczone na ognisku kiełbaski.
Mimo niesprzyjającej aury, trudno powracać do domu, gdzie można byłoby zobaczyć jeszcze wiele ciekawych miejsc.
Serdecznie dziękujemy p. G. Choruży za współorganizację wyjazdu, sfinansowanie produktów na ognisko kl. Ic oraz p. A. Rosińskiej, p. E. Biały, p. N. Kołodziejczyk, G. Tomaszewskiej oraz p. Karolowi Zastockiemu za opiekę, i czuwanie nad bezpieczeństwem naszych pociech w czasie wycieczki.
Anna Bogdanowicz
Nie za siedmioma górami czy też lasami, ale na skraju Puszczy Białowieskiej znajduje się chatka Baby Jagi. Jest prawdziwa i można ją zobaczyć na własne oczy. Przekonali się o tym uczniowie klasy 0 i Id. Zapewne pamiętacie historię o Jasiu i Małgosi ? Tak, to właśnie tu miały miejsce ich przygody! Miejsce jest wyjątkowe. Dom cały z piernika w środku lasu wygląda przepięknie, natomiast kiedy wejdziemy do środka przenosimy się w cudowny świat bajki. Na dzieci (ale też dorosłych) czeka mnóstwo niespodzianek, tj. gotowanie zupy z lizaków, ważenie się na wadze- ale waga jest nietypowa, bowiem dzięki niej dowiadujemy się kto jest największym kłamczuchem. Była również okazja do wypróbowania łóżka baby jagi, okazuje się, że nie jest wcale wygodne, a żeby się na nim położyć trzeba wejść po schodkach na piec. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się pokój, w którym był loch baby jagi i duży kocioł- każdy miał okazję przekonać się, jak to jest być zamkniętym w takiej pułapce. Na podwórku czekały kolejne atrakcje. Dostaliśmy mapę, która kierowała nas na zagadki zostawione przez babę jagę. Na pewien czas zostaliśmy tropicielami głównej bohaterki. W nagrodę za prawidłowo wykonane zadanie otrzymaliśmy dyplom Tropiciela Baby Jagi. Na zakończenie tego magicznego dnia było ognisko. Wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece nad uczniami.
Joanna Romańczuk, Wanda Barszczewska
22 czerwca uczniowie klasy 0 i Id udali się na Komisariat Policji w Michałowie. Podczas tej wizyty dzieci zapoznały się z pracą policjantów. Dowiedziały się, kto to jest policjant dyżurny i czym się zajmuje. Poznały także zasadę działania weneckiego lustra. Uczniowie wysłuchali również policyjnych porad dotyczących bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji oraz sposobów unikania zagrożeń związanych ze spotkaniem z nieznajomym. Pan policjant zaprezentował i opowiedział o sprzęcie, którego używa w swojej pracy tj.: pistolet, kajdanki, gaz czy pałka.
Na zakończenie dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda z bliska policyjny motocykl, a także usiąść za jego kierownicą.
Serdecznie dziękujemy Policji w Michałowie za bardzo ciekawą lekcję bezpieczeństwa.
Joanna Romańczuk, Wanda Barszczewska
22 czerwca 2015r. uczniowie klas 0 - V naszej szkoły w ramach w akcji ,,Bezpieczne wakacje 2015" spotkali się w Amfiteatrze w Michałowie z przedstawicielami Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Policji, Nadleśnictwa Żednia, Ruchu Drogowego, KRUS-u i SENEPIDU. Akcji patronował MOSiR. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na problem bezpieczeństwa w okresie wakacji oraz nauka odpowiednich zachowań podczas wypoczynku. W pierwszej części uczniowie wysłuchali prelekcji, dzięki której utrwalali i pogłębiali wiedzę i umiejętności z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego, zasad bezpieczeństwa nad wodą (pływania w wyznaczonych miejscach, strzeżonych kąpieliskach itp.), zasad udzielania pierwszej pomocy, zasad bezpiecznego podróżowania. W drugiej części odbył się pokaz pracy psów policyjnych. Uczniowie uczyli się właściwych zachowań w kontakcie z nieznajomymi osobami, poznawali tok postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu. Wzięli udział w licznie przygotowanych konkursach z nagrodami. Szczególną atrakcję stanowiły pojazdy służb mundurowych. Można było usiąść do samochodu policyjnego, wozu strażackiego, itp.
Wyrażamy przekonanie, że prezentowane działania pozytywnie wpłynęły na wzrost kompetencji naszych uczniów w zakresie bezpiecznego spędzania letniego wypoczynku. Organizatorom i gościom dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Tamara Durek, Dorota Golak
18czerwca o godzinie 17.00 na stołówce w naszej szkole odbył się ostatni bal klas trzecich. Imprezę uroczyście rozpoczęli pan dyrektor i pani wicedyrektor. Następnie uczniowie zasiedli do stołów, które aż uginały się od jedzenia, a potem wszyscy ruszyli na parkiet. Przy dźwiękach muzyki i we wspaniałym towarzystwie wszyscy bawili się aż do 21.00. Zabawa była cudowna, myślę, że wszyscy trzecioklasiści zachowają ją na długo w pamięci.
A. Balcerzak
18 czerwca 2015 roku klasa I d udała się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego państwa Justyny i Rafała Konończuków w Kobylance.
Uczniowie zapoznali się z pracą w gospodarstwie rolnym, zwiedzili pomieszczenia gospodarcze i obejrzeli maszyny rolnicze. Na zakończenie spotkania była świetna zabawa na trampolinie, w domku na drzewie, strzelanie z łuku i ognisko z kiełbaskami.
Pełni wrażeń i podziwu dla trudnej pracy rolnika wrócili do szkoły.
Uczniowie klasy Id wraz z wychowawczynią Wandą Barszczewską dziękują państwu Konończukom za serdeczne przyjęcie, edukację przyrodniczą oraz miło spędzony czas.
Wanda Barszczewska
Nietypowa lekcja miała miejsce 17 czerwca 2015r. w Urzędzie Miejskim w Michałowie. Uczniowie klas piątych Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie wraz z wychowawcami - Ireną Miruć i Tamarą Durek złożyli wizytę w Urzędzie. Młodzież została serdecznie powitana przez Pana Burmistrza Włodzimierza Konończuka i Przewodniczącą Rady Gminy Marylę Ancipiuk, która oprowadziła po budynku i opowiedziała o pracy Samorządowców. Niezapomniane wrażenie sprawiła wizyta w sali obrad, gdzie uczniowie mieli okazję zasiąść przy okrągłym stole i wczuć się w rolę Radnych. Zadawali nurtujące ich pytania, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Debata przebiegała w miłej atmosferze z obopólną satysfakcją.
Bardzo dziękujemy władzom Urzędu za słodki podarunek i poświęcony czas. Wizyta zostanie na długo w pamięci uczniów.
Irena Miruć, Tamara Durek
17 czerwca 2015r. w klasie Ic odbył się konkurs czytania, w którym uczestniczyli rodzice uczniów oraz koleżanki i koledzy wraz z wychowawczynią z klasy 0.
Z wielką przyjemnością goście słuchali tekstów książeczek Małgorzaty Strzałkowskiej, które czytali pierwszoklasiści.
6-latki świetnie zaprezentowały gościom swoje umiejętności w zakresie czytania, które zdobywały w ciągu całego roku szkolnego.
Za uczestnictwo w konkursie każdy uczeń otrzymał książeczkę i pamiątkowe zdjęcie z wycieczki do Supraśla.
Anna Bogdanowicz
17 czerwca 2015 roku uczniowie klas II wraz z wychowawcami wyjechali na wycieczkę do Nadleśnictwa Żednia. Wyjazd odbył się z okazji Święta Leśnika. Na początku spotkania uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom Służby Leśnej z okazji ich święta. Następnie zapoznali się z pracą leśników oraz zwiedzili pomieszczenia, w których pracują. Na zakończenie spotkania przy wspólnym ognisku uczniowie upiekli kiełbaski. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Irena Borowska, Aniela
Park Linowy w Fastach to wspaniałe miejsce na urozmaicony aktywny wypoczynek, dlatego klasy szóste szkoły podstawowej i klasa II a gimnazjum 16. 06.2015r. pod opieką p. E. Hajduk, A. Malesińskiej oraz p. E. Gryko spędziły tam czas. Każdy niezależnie od predyspozycji znalazł coś dla siebie. Uczniowie przed wejściem do parku zostali wyposażeni w profesjonalny sprzęt asekuracyjny ( uprzęże, lonże, karabinki, rolkę, kask ). Następnie instruktor wyjaśnił zasady posługiwania się tym sprzętem i pokazał w jaki sposób prawidłowo pokonać przeszkody. Uczestnicy powtarzali prezentowane czynności, a instruktor eliminował ewentualne błędy. Następnie każdy pokonał trasę treningową zawieszoną tuż nad ziemią, aby zapoznać się z systemem asekuracji , żeby bezpiecznie pokonywać przeszkody na wysokości od 2 do 5 m. na ziemią. Po ukończeniu szkolenia instruktor dopuścił osoby do wejścia na średnie przeszkody trasy parku linowego. Przez cały czas trwania programu uczestnicy byli pod obserwacją instruktorów, którzy pomagali w prawidłowym przejściu trasy. Ważne było to, że w każdym, dowolnym momencie uczestnik mógł wezwać instruktora do pomocy lub do ewakuacji go z trasy. Uczniowie, chociaż zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do szkoły. Wyjazd ten zostanie na długo w pamięci.
Organizatorzy: E. Hajduk, A. Malesińska, E. Gryko
Uczestnicy rajdu to rowerzyści mieszkający w Polsce, Anglii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Swą pomoc oferują już od pięciu lat. Ich celem jest nie tylko pomoc materialna, ale chęć pokazania jak ważne i potrzebne są takie ośrodki. Jadą z Gdańska do Krakowa, a pokonując tę trasę odwiedzają hospicja. 16 czerwca 2015 roku rajd odwiedził Hospicjum w Nowej Woli, to jeden z siedmiu przystanków na trasie szlakiem polskich hospicjów. Uczniowie Gimnazjum wzięli udział w tym charytatywnym rajdzie rowerowym.
15 czerwca 2015 r. odbyło się spotkanie uczniów klas VI Szkoły Podstawowej im.Wł.Syrokomli i uczniów Gimnazjum im.dr.L.Nosa w Michałowie przy Gminnym Zespole Szkół w Michałowie. Na początku spotkania uczniowie obejrzeli krótką prezentację dotyczącą oferty edukacyjnej szkoły. A oferta szkoły jest bardzo bogata: koła zainteresowań, zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, projekty, konkursy, zawody, wyjazdy, współpraca z instytucjami lokalnymi i krajowymi, możliwość realizowania się w wolontariacie, Samorządzie Szkolnym, Szkolnym Klubie Europejskim, stypendia BGŻ, stypendia Burmistrza, stypendia Rady Rodziców, interesujące lekcje, wysoki poziom nauczania i wysoka kultura wychowania.
Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w quizach zawierających pytania z różnych przedmiotów. Każdy uczeń mógł wykazać się wiedzą i zdobyć nagrodę. Zadania rozwiązywano indywidualnie, w parach i pracując w grupach. Czas upłynął bardzo szybko przy miłej nauce poprzez zabawę.
Spotkanie szkół jest stałą propozycją w kalendarzu imprez szkolnych gimnazjum i odbywa się od ponad dziesięciu lat. Celem takiej inicjatywy jest: po pierwsze, przekazanie informacji na temat funkcjonowania i charakteru działania placówki na tym etapie edukacyjnym. Po drugie, oswojenie uczniów z myślą o nauce w gimnazjum, a co za tym idzie łagodnym przejściem do nowej szkoły. Spotkanie przygotowali uczniowie klas IA i IB wraz z wychowawcami.
Iwona Anchim i Elżbieta Mackiewicz
W sobotę 13 czerwca grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Joanny Romańczuk wzięła udział w festynie przy domu Pomocy Społecznej w Jałówce. Dzieci wystąpiły z repertuarem muzycznym i tanecznym dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, ich rodzin a także zgromadzonych gości. W występach wzięli udział : Karolina Kazberuk kl.0, Oliwia Kozioł kl. 0, Nikola Zastocka kl. Ic, Oksana Jurczuk kl. IIa, Wiktoria Wirkowska kl. IIa, Aleksandra Kondratowicz kl. IIIb, Daria Dobosz i Oliwia Leszczuk kl. IVa. W trakcie trwania festynu dzieci mogły do woli korzystać z atrakcji tj. dmuchane zjeżdżalnie czy gra w piłkę. Na wszystkich czekał również poczęstunek.
Joanna Romańczuk
11 czerwca 2015 r. uczniowie klas V a, b oraz IV a, b obejrzeli przestawienie teatralne oraz zwiedzili wystawę w Muzeum Przyrodniczym w Białymstoku.
W ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego i przyrody uczestnicy obejrzeli wystawę w Muzeum Przyrodniczym, które znajduje się obecnie w nowym kampusie Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zwierzęta występują w naszym regionie, poznali ich wygląd i zwyczaje. Pan przewodnik w ciekawy sposób przybliżył uczestnikom historię pochodzenia gatunków. Zachęcał również do samodzielnych obserwacji przyrody. Uczniów zaciekawiły eksponaty przedstawiające skamieliny oraz różne gatunki skał i minerałów.
Następnie uczniowie udali się do auli uniwersytetu w Białymstoku na przedstawienie „ Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Była to nietypowa wersja utworu R.R. Tolkiena przygotowana przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Uczniów zachwyciły niezwykłe kostiumy, muzyka i gra świateł, dzięki czemu przedstawienie było wyjątkowe. Klasyczna opowieść drogi z postacią sympatycznego hobbita na długo zostanie w pamięci widzów. Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami na temat roli efektów specjalnych w teatrze.
Organizatorzy: I. Kardasz, I. Miruć, T. Durek, A. Smoleńska - Ziuzia