Nawigacja

  • Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

        12 grudnia 2018r.  uczniowie Szkoły Podstawowej im Władysława Syrokomli w Michałowie wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Bóg jest wśród nas” zorganizowanym w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Braci M. i A. Chrzanowskich w Gródku. Podczas konkursu uczniowie z kilku szkół zaprezentowali kolędy i pastorałki.
    Nasza grupa wystąpiła z następującym repertuarem:
    Zespół 16-stu flecistów w osobach:  Ania Kaczmarek, Dagmara Drozdowska, Gabrysia Gościk, Grzegorczuk Magdalena, Joanna Karpiuk, Kamila Kuklińska, Marta Bołtryk, Marta Drozdowska, Oksana Jurczuk, Ola Kasperowicz, Ola Kondratowicz, Radosław Kaliszuk,  Roksana Luszewska, Wiktoria Filipczuk,  Zuzia Anciupiuk,  Zuzia Kazberuk zagrał ,,Wśród nocnej ciszy” , ,,Gdy śliczna panna” , ,,Bóg się rodzi” „Cicha noc” , Pójdźmy wszyscy do stajenki”  ,,Lulajże Jezuniu” .
    Ponadto Martyna Kalinowska zaśpiewała kolędę ,,Gdy Śliczna Panna” , Adrian Daniluk i Natalia Aleksiejuk  ,,Ticha Nocz Nad Palestinoj”, Aleksandra Zakrzewska i Natalia Kalinowska ,,All I Want For Christmas”. Ewa Balcerzak przy akompaniamencie gitary Tomka Kalinowskiego, Dominiki Sikorskiej i Natalii Gierejkiewicz zaspiewała kolędę ,,Cicha Noc”, a Łukasz Anchim wystąpił ze składanką kolęd granych na akordeonie  ,, Dobryj Wieczer Hości”, ,,Rożdżestwo Chrystowe”, ,,Uczora Z Wieczora’, ,,Dzisiaj w  Betlejem.
    Do konkursu uczniowie przygotowywali się samodzielnie, z rodzicami, pod okiem instruktorów z Gminnego Domu Kultury i w szkole na lekcjach muzyki prowadzonych przez panią Annę Rasiuk. 
    Nasi uczniowie zajmowali pierwsze, drugie, trzecie miejsca. Otrzymali nagrody i dyplomy we wszystkich kategoriach: występy solowe, duety, zespoły i instrumentaliści. Ich perfekcyjne występy sprawiły nam ogromną satysfakcję i zostały zauważone przez oceniających . Za to  serdecznie dziękujemy zacnemu jury.
    Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez gospodarzy szkoły: dyrekcję, nauczycieli i uczniów. Nasza praca została doceniona.  Obejrzeliśmy też wiele znakomitych występów uczniów ze szkół Gminy Gródek. Spotkaniu towarzyszyła świąteczna atmosfera.
    Anna Rasiuk
  • Apel porządkowy

       12 grudnia 2018r. w naszej szkole odbył się apel porządkowy dla klas IV-VIII i III gimnazjum, podczas którego pani dyrektor Krystyna Wydrycka poinformowała o dwóch incydentach, które miały miejsce w ostatnim czasie na terenie szkoły. Zwróciła się do uczniów, aby zgłosili się do gabinetu dyrektora i przyznali się do popełnionego czynu. Zapoznała również ze zmianami w Statucie Szkoły Podstawowej w Michałowie. Następnie przekazała informacje odnośnie  terminu Wigilii Miejskiej i Jasełek szkolnych.

      Apel był również okazją do otrzymania pochwał za osiągnięcia w różnych dziedzinach w ostatnim miesiącu oraz wręczenia nagród laureatom konkursu ogólnopolskiego z j. angielskiego, wojewódzkiego „ Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka” i szkolnego „Jak współcześnie można okazywać patriotyzm”.

      Na zakończenie spotkania pani dyrektor ustosunkowała się do próśb Samorządu Uczniowskiego i życzyła przyjemnego dnia. 


     Tamara Durek    

  • Akcja "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"

       Nasza szkoła brała udział w  akcji ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, której operatorem jest Green Office Ecologic Spółka z o. o. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz prawidłowego gospodarowania odpadami.  Zebraliśmy 1187 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Otrzymaliśmy bon w wysokości 328 zł, który wymieniliśmy na papier xero.

    Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.

    Irena Miruć

  • Mikołajki w muzeum

        Dnia 06.12.2018 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Historii i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w zajęciach dotyczących różnych dziedzin medycyny i farmacji (historii lecznictwa, stomatologii, okulistyki, chirurgii…). W ramach zajęć przedstawiona została też historia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz jej głównej siedziby - Pałacu Branickich. Bardzo ważną ideą zajęć była interaktywność czyli bezpośredni kontakt młodzieży z eksponatem. Muzeum w ciekawy sposób przedstawia edukację prozdrowotną oraz rozwija kreatywność młodzieży. Uczniowie w ramach zajęć mieli możliwość wykonania mydełka w  kształcie np. mózgu, szczęki czy tabletki.

    Opiekunowie wycieczki: M.Owsiejczuk, K.Kaczmarek, I.Miruć

  • Warsztaty świąteczne

        10 grudnia w świetlicy oddziału przedszkolnego odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Dzieci miały okazję wykonać świąteczną bombkę. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, czego efektem były piękne, kolorowe ozdoby choinkowe. Z pewnością znajdą one wyjątkowe miejsce na choince.

         Wszystkim naszym uczniom i ich rodzinom życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

    Organizatorzy: K. Grodzka, J. Romańczuk

  • Mikołajki w Fikolandzie

      07 grudnia uczniowie klas 0a i 0b wyjeżdżali do Fikolandu w Białymstoku.  Dzieci przez 2 godziny korzystały ze wszystkich atrakcji oferowanych przez Centrum Zabaw. Była to okazja do aktywnego spędzenia czasu oraz integracji klas.

       Dziękujemy mamie Julii, p. Monice Matys za pomoc w opiece nad dziećmi.

    Wychowawczynie klas 0: H. Łuksza, J. Romańczuk

  • Świąteczny nastrój w kinie

     07 grudnia po zajęciach szkolnych, uczniowie klas Va i Vb wyjechali do kina Helios w Białymstoku, aby obejrzeć animację filmową "Grinch".
    Mieszkańcy Ktosiowa z niecierpliwością oczekiwali najpiękniejszego czasu w roku - świąt Bożego Narodzenia, przygotowując się do nich bardzo skrupulatnie. I tylko on, Grinch - żyjący w samotności, nie znoszący świąt zielony stwór, próbował zrobić wszystko, by je zepsuć.
    Bajka wprowadziła wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój. Przekonaliśmy się, iż niewiele trzeba zrobić, aby uszczęśliwić, nie tylko jednego człowieka ale i całe miasteczko.
    Organizatorzy dziękują mamie Nikoli, p. Ewie Zastockiej, za poświęcenie swego prywatnego czasu i wyjazd z nami w roli opiekuna.
     B. Bogdanowicz, A. Malesińska, D. Szemiot
  • WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

         29.11.2018r. odbyły się warsztaty, na których pod czujnym okiem prowadzącej, uczniowie naszej szkoły wspólnie z mamami, babciami lub opiekunkami wykonali bożonarodzeniowe wieńce. Zajęcia dały możliwość nie tylko wykonania ciekawych i pomysłowych ozdób, miały też walor wychowawczy i integracyjny – umożliwiły wspólne spędzenia czasu w miej atmosferze. 
    Zajęcia poprowadziła pani Joanna Jegorow , której składamy serdeczne podziękowania.
    Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne, twórcze spotkanie.


    Elżbieta Januszkiewicz, Dorota Ostaszewska

  • PASOWANIE NA UCZNIA

    „Najważniejsze jest to, aby w każdym dziecku wzbudzić pragnienie nauki.”
     
          

       23 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Michałowie odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia, której celem było włączenie pierwszoklasistów rozpoczynających naukę do grona społeczności uczniowskiej.

       Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje talenty i umiejętności w części artystycznej zdobywając różne sprawności tj. czytania, liczenia, śpiewu, recytacji, sprawności fizycznej. Dzieci otrzymały gromkie brawa za doskonale wykonane zadania.

       Kulminacyjnym punktem uroczystości było pasowanie pierwszoklasistów na uczniów przez dyrektor szkoły p. Krystynę Wydrycką oraz wicedyrektor p. Wiolettę Gryko. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz kuferki z pomocami dydaktycznymi ufundowanymi przez rodziców. Nad całą ceremonią czuwały wychowawczynie – p. Wanda Barszczewska i p. Justyna Trojanowicz.Wielką niespodziankę sprawiła dyrektor przedszkola p. Jolanta Dzieniszewska wraz z p. Ałłą Matwiejczyk, obdarowując każdą klasę książką a dzieci słodyczami. Prezenty sprawiły uczniom ogromną radość.

       Po zakończeniu uroczystości zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie, a następnie wszyscy udali się na zabawę i słodki poczęstunek.

       Pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów w nauce.

     
    Wychowawczynie klas pierwszych: Wanda Barszczewska i Justyna Trojanowicz
  • NOC FILMOWA

       16  listopada 2018r. odbyła się długo oczekiwana  Noc Filmowa. Wzięły w niej udział uczniowie klas 8a, 8c , IIIa, IIIb. Zostać w szkole po lekcjach to mało ciekawe, lecz zostać w szkole po to, żeby dobrze się bawić -to brzmiało  super. Spotkaliśmy się żeby razem spędzić całą noc oglądając filmy i nie tylko…  Zamówiliśmy pizzę, aby mieć siłę na całonocny maraton filmowy. Oczywiście nie zabrakło  wspólnych zabaw, gier czy wielogodzinnych rozmów. Bez wątpienia wszyscy dobrze się bawili. Chyba nikt nie zasnął ;) Noc Filmowa była świetną okazją do zintegrowania się,  a nad ranem  nikt nie miał  wątpliwości - trzeba to powtórzyć!


    Organizatorzy: Elżbieta Mackiewicz, Anna Rasiuk, Adam Owsiejczuk.

  • W Supraślu

        22 listopada 2018r. grupa uczniów naszej szkoły udała się na wycieczkę do Supraśla.

       Na początku pan Piotr Sawicki przybliżył  nam historię miasta, która sięga początków XV wieku. Dowidzieliśmy się, że na uroczysku Suchy Hrud powstał przeniesiony z Gródka prawosławny monaster. Jego założycielem i głównym fundatorem był Aleksander Chodkiewicz.

       Następnie rolę przewodnika naszej wycieczki przejął mnich i oprowadził nas po cerkwi Św. Jana Teologa, która w czasie II wojny światowej zdewastowana została przez żołnierzy sowieckich. Mieliśmy możliwość obejrzenia zdęć oryginalnych fresków cerkwi supraskiej. Kolejnym budynkiem, w którym zatrzymaliśmy się dłużej była cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Stanowi ona wierne odwzorowanie XVI wiecznej cerkwi wysadzonej w 1944 roku przez wycofujące się wojska niemieckie. Nasza uwagę skupiła Supraska Ikona Matki Bożej  i XVI wieczne freski w stylu bizantyjskim. Mogliśmy też spróbować swoich sił jako chórzyści i wspólnie wykonać Caru Niebiesnyj. Następnie nasze kroki skierowaliśmy do Izby Pamięci poświęconej arcybiskupowi Mironowi (Mirosław Chodakowski), który zginął w katastrofie smoleńskiej. Od 1998 roku był generałem brygady i Ordynariuszem Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Ostatnim obiektem naszego zwiedzania było Muzeum Ikon. Dysponuje ono najbogatszą w Polsce kolekcją ikon z XVIII, XIX i XX wieku.

      Wróciliśmy wyposażeni w nową wiedzę historyczną o sąsiedniej gminie Supraśl oraz Monasterze Supraskim.

      Dziękujemy organizatorom i opiekunom wycieczki.

    Marta Wieremiejuk klasa VIc

  • „Zachowaj trzeźwy umysł”

    Jak co roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”, w ramach której odbył się konkurs literacko-plastyczny „Autoportret”. W kategorii konkursu plastycznego zostali wyróżnieni:

    - Aleksandra Czerniawska
    - Sebastian Kabać
    - Tomasz Owsiejczuk
    - Zuzanna Kazberuk
    - Amelia Grodzka.

    Uczennica klasy 8c Weronika Florczuk, która wykonała pracę pod kierunkiem p. Elżbiety Januszkiewicz została laureatką ogólnopolską.
      
    23 października 2018 r. Weronika wraz z rodziną i p. dyrektor Krystyną Wydrycką uczestniczyła w Warszawie w Centrum Olimpijskim w rozdaniu nagród.

                                                                                                                 Elżbieta Januszkiewicz

  • W Gierłoży i Kętrzynie

     21 listopada 2018 roku uczniowie klas V i IV uczestniczyli w wycieczce do Gierłoży i Kętrzyna. W ramach wyjazdu uczniowie odwiedzili Mazurolandię oraz Konsulat  Świętego Mikołaja.
    Pierwszy punkt programu zawierał warsztaty plastyczne oraz spotkanie ze Świętym Mikołajem. Uczestnicy wycieczki własnoręcznie wykonali stroik świąteczny, zwiedzili Park Miniatur oraz Muzeum Militariów. Głównym punktem było spotkanie ze Świętym Mikołajem oraz jego pomocnikami Elfami. Uczniowie odgadywali zagadki, śpiewali kolędy, recytowali wiersze. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikat od Świętego.
    Drugim punktem wycieczki był obiad w restauracji Zamek, rekomendowanej przez Magdę Gessler.
    Na zakończenie, w Fabryce Bombek uczniowie własnoręcznie wykonali ozdoby i dekoracje świąteczne.
    W wycieczce uczestniczyło 43 uczniów Szkoły Podstawowej  oraz 5 opiekunów.
    Organizatorzy wycieczki serdecznie dziękują Państwu Joannie i Sebastianowi Dołmatow z biura podróży Prestige Travel oraz kierowcom Zbyszkowi i Adrianowi z firmy przewozowej Ibatur.


    Bartosz Bogdanowicz, Jan Bójko, Anna Malesińska, Daniel Szemiot, Joanna Wieremiejuk

  • Apel porządkowy

        20 listopada 2018r. odbył się apel porządkowy dla klas IV-VIII i gimnazjum, podczas którego  pani dyrektor Krystyna Wydrycka przypomniała uczniom ważne kwestie związane z bezpiecznym i kulturalnym zachowaniem się w szkole, a także o konsekwencjach wynikających z nieprzestrzegania regulaminów szkolnych. Zwróciła uwagę na przestrzeganie ładu i porządku, dbanie o mienie szkolne. Podkreśliła, że na to, jaka jest opinia o szkole, ma wpływ każdy uczeń – to, w jaki sposób o niej mówi i jak ją reprezentuje na zewnątrz.
    Na apelu wyróżniono uczniów wytypowanych przez wychowawców za osiągnięcia w różnych dziedzinach w okresie IX- XI 2018r.

    Tamara Durek
     

  • Paka dla Zwierzaka

        Miesiąc październik upłynął w naszej szkole pod znakiem akcji Paka dla Zwierzaka. Akcję prowadziła pani Ela Mackiewicz, a jej koordynatorkami były uczennice klasy VIIIc – Dominika i Ola . O tym, że zbieramy żywność i rzeczy dla psów i kotów z Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, dowiedzieć się można było, już wchodząc do szkoły – informował o tym plakat. Uczniowie naszej szkoły przynosili suchy pokarm dla psów, puszki z karmą, saszetki i puszki karmy dla kotów oraz  inne  przysmaki. Bezdomne zwierzęta ze Schroniska Ciapek w Hajnówce dostały także miski, smycze, koce i  ręczniki. Darczyńcy  akcji, za swoje dobre serce zostali obdarowani pamiątkowymi magnesami.

       Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji, hojnym, bezinteresownym darczyńcom za okazanie Wielkiego Serca i napełnienie pustych, głodnych brzuszków bezdomnych zwierzaków BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

    Ola i Dominika  z wychowawczynią

  • Urodziny Polski

          Dnia 09 listopada 2018r. w naszej szkole obchodziliśmy  100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.Tego dnia do szkoły przybyło wielu gości, którzy wraz z nami chcieli uczcić to  piękne i ważne święto. Jednym z pomysłów na świętowanie niepodległości naszego kraju było wspólne śpiewanie hymnu, toteż punktualnie o godzinie 1111 wszyscy zebrani na sali odśpiewali w całości „Mazurek Dąbrowskiego”.  W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia koło teatralne oraz uczniowie Zespołu Szkół przygotowali refleksyjne i pełne zadumy przedstawienie pt. „Pociąg do wolności”. Aktorzy pięknie recytowali wybrane utwory patriotyczne. Całości dopełniła muzyka Fryderyka Chopina, nastrojowa scenografia, a także ciekawa charakteryzacja  grających. Była to świetna lekcja patriotyzmu, dzięki której przypomnieliśmy sobie wiele istotnych faktów z historii naszej ojczyzny.
     
          Uroczystość miała charakter patriotyczno - urodzinowy, dlatego uczniowie przygotowali prezenty dla Polski, które składali na ręce zaproszonego gościa. Klasy najmłodsze z tej okazji przygotowały sto pocztówek. Były też przepiękne albumy, wiersze, list, portret, mural, ciasto, utwory instrumentalne, pieśni, a także taniec przygotowany przez świetlicę szkolną.
     
            Kolejnym miłym  punktem naszej uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W ten sposób okazaliśmy szacunek i oddaliśmy honor wszystkim, dzięki którym żyjemy w Niepodległej.
     
             Apel zakończyliśmy małym poczęstunkiem. Samorząd Uczniowski przekazał na ręce Dyrekcji urodzinowy tort, a wszyscy uczniowie oraz goście otrzymali biało-czerwone ciasteczka.
     
     Organizatorzy: M. Charytoniuk, E. Hajduk, E. Januszkiewicz, A. Monach, A. Malesińska ,
    P. Sawicki, D. Bajko, E. Gryko, J. Wieremiejuk
  • Wiersz dla Niepodległej.

    07.11.2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pt. "Wiersz dla Niepodległej".
    Celem konkursu było:
    - Kształtowanie postaw patriotycznych.
    - Uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
    - Popularyzowanie polskiej poezji opiewającej piękno naszej Ojczyzny.
    - Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań poezją patriotyczną.
    - Kształtowanie postaw szacunku dla dorobku kulturowego Polski.
    - Przyczynienie się do wzbogacenia w patriotyczne wartości organizowanych obchodów Święta Niepodległości.
    - Kształtowanie wrażliwości artystycznej.
    - Rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci, promocja talentów.
    - Rozwijanie możliwości twórczych poprzez kształtowanie umiejętności głosowej interpretacji tekstu.
    - Popularyzowanie i wspieranie czytelnictwa.

     
    W szkolnym konkursie wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej kl. IV- VIII Przedmiotem konkursu była recytacja wybranego utworu polskiego poety, którego problematyka wiązała się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
     
    Uczestnicy byli oceniani  w dwóch kategoriach kl. IV- VI i VII-VIII. Wykonawców oceniało jury powołane przez organizatorów konkursu według następujących kryteriów:
      a) dostosowanie tekstu do wieku i możliwości wykonawczych- przyznając 0 - 5 pkt.
      b) kultura słowa - przyznając 0 - 5 pkt.
      c) interpretacja utworu - przyznając 0 - 5 pkt.
      d) ogólny wyraz artystyczny - przyznając 0 - 5 pkt.
    Oto wyniki:
    kategoria VII-VIII
        I miejsce Nina Marcinowicz kl. VIIIa
    kategoria IV-VI
        I miejsce- Magdalena Grzegorczuk kl.VIc i Tomasz Kalinowski kl.Vb
       II  miejsce Anna Kaczmarek kl. VIc i Michał Ostrowiecki kl.IV a
      III miejsce Karolina Kazberuk kl. IV a

        wyróżnienie- Monika Karpiuk kl. Va

     
    Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplom a laureaci nagrody rzeczowe. Gratulujemy !
     
    Konkurs przygotowały i przeprowadziły: Tamara Durek, Elżbieta Hajduk, Krystyna Kaczmarek, Irena Kardasz. Dziękujemy pani Annie Chołołowicz za udostępnienie czytelni i pracę w jury. Serdeczne podziękowanie składamy Radzie Rodziców, która wsparła finansowo nasze przedsięwzięcie.
    Tamara Durek
  • Spektakl „Pan Tadeusz. Obrazy”

        Dnia 6 listopada 2018 r. w ramach realizacji podstawy programowej  języka polskiego uczniowie klas VII – VIII wyjeżdżali do Białegostoku na  przedstawienie teatralne  „Pan Tadeusz. Obrazy”.  Spektakl przygotowany został przez  Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
       Przedstawienie w interesujący sposób ukazało wybrane wątki z epopei narodowej. Znalazł się tu wątek patriotyczny - przygotowanie powstania na Litwie, spór o zamek Horeszków, tragiczna historia Jacka Soplicy czy perypetie miłosne młodego Tadeusza. Nie zabrakło również poetyckich opisów np. chmur czy grzybobrania. Nie zabrakło scen wzbudzających rozbawienie publiczności. Twórcy spektaklu przygotowali barwne kostiumy i ciekawe dekoracje. Uczniów zainteresowało nowatorskie ukazanie historii szlachty polskiej i z ciekawością obejrzeli spektakl.
    Opiekunowie: Irena Kardasz, Irena Miruć
  • Wolontariusze na cmentarzu

       W ostatnich dniach października wolontariusze naszej szkoły odwiedzili cmentarz. Pamiętamy o naszych najbliższych zmarłych ale także o obrońcach niepodległości naszej ojczyzny.
     
    Elżbieta Trochimczyk
     
     
  • Bal ze Świętymi

             W ostatnich dniach świętowaliśmy na balu razem ze wszystkimi świętymi, który odbył się
    30 października. Przybyli różni święci, byli też aniołowie z Matką Boską. Humory dopisywały wszyscy dobrze się bawili. Wybraliśmy najciekawsze przebrania, były tańce konkursy i poczęstunek za który serdecznie dziękujemy naszym sponsorom pani Agnieszce z firmy Lewiatan i zaangażowanym rodzicom. Dziękujemy również scholi i uczniom obsługującym sprzęt nagłaśniający oraz wolontariuszom.
     
    Elżbieta Trochimczyk
    Ks. Radosław Backiel
     
strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Władysława Syrokomli w Michałowie
    ul.Sienkiewicza 21
    16-050 Michałowo
  • 85 71 89 515

Galeria zdjęć