Nawigacja

  • Erasmus po polsku - wyjazd na Podlasie

         Dobiegła końca tegoroczna edycja programu „Erasmus po polsku”. Przez cały rok szkolny odbywały się różne warsztaty, spotkania i wycieczki. Zwieńczeniem programu był wyjazd uczniów z Łodzi na Podlasie.
    Wspólnie z partnerskim Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Łodzi poznawaliśmy wielobarwną kulturę tamtego regionu. Poniżej kilka najciekawszych wspomnień.

    Dzień pierwszy
        Wyruszyliśmy z Dworca Fabrycznego w podróż do Białegostoku. Na miejscu przywitali nas nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół. Ponieważ przyjechaliśmy późnym wieczorem, czasu wystarczyło jedynie na zakwaterowanie w schronisku, kolację i wspólne zabawy integracyjne. Warto zwrócić uwagę na to, że dzieci samodzielnie przygotowywały śniadania i kolacje, co sprzyjało tak nauce, jak i integracji oraz dobrej zabawie.


    Dzień drugi
        Przed południem odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 26 w Białymstoku. Uczestniczyliśmy tam w obchodach Światowego Dnia Uchodźcy. Ponieważ jest to szkoła wielokulturowa, mogliśmy posłuchać m.in. tradycyjnych pieśni białoruskich oraz obejrzeć zachwycający występ taneczny czeczeńskiego zespołu Lowzar. Całemu spotkaniu smaczku dodał poczęstunek, w skład którego wchodziły tradycyjne czeczeńskie smakołyki.
    Drugą część dnia spędziliśmy zwiedzając Białystok. Na początek odwiedziliśmy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego p. w. bł. ks. M. Sopoćki, który był osobistym spowiednikiem św. s. Faustyny Kowalskiej. Natomiast na temat religii i kultury prawosławnej opowiadał nam batiuszka Eugeniusz Skowroński. Razem z nim odwiedziliśmy największą cerkiew w Polsce – tj. cerkiew p.w. Ducha Świętego oraz najstarszą cerkiew w mieście – tj. cerkiew p.w. Świętego Mikołaja. Mogliśmy nie tylko podziwiać piękno tamtejszych świątyń, ale również poznać podobieństwa i różnice między katolicyzmem a prawosławiem.
    Odwiedziliśmy również najważniejszy zabytek Białegostoku – wersal Podlasia, czyli Pałac Branickich  i okalające go piękne ogrody. Dzień zakończyliśmy chłodząc się w parkowych fontannach pod Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki

    Dzień trzeci
        Środa była najbardziej intensywnym dniem, ponieważ już przed ósmą rano, wspólnie z uczniami SP nr 26
    w Białymstoku, wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w podróż po Podlasiu. Najpierw odwiedziliśmy Kruszyniany i tamtejszy meczet. Dzięki Dżemilowi Gembickiemu poznaliśmy różne tradycje i obyczaje muzułmańskie oraz tatarskie. Poznaliśmy też historię Tatarów osiedlonych w tamtejszym rejonie przez króla Jana III Sobieskiego oraz współczesne życie ich potomków.
    Kolejnym punktem naszej wycieczki był Supraśl – niewielkie miasteczko słynące m.in. z mieszczącego się tam Muzeum Ikon. Zwiedzaliśmy to niezwykłe, wręcz magiczne miejsce z zapartym tchem. Ikony, w połączeniu ze śpiewem chórów cerkiewnych i grą świateł tworzyły niepowtarzalny klimat. Prosto z muzeum poszliśmy do pobliskiej cerkwi p.w. Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa, mieszczącej się na terenie Monasteru – czyli męskiego zakonu prawosławnego. Tam dowiedzieliśmy się np. tego, dlaczego ikony się pisze a nie maluje. Mieliśmy też niepowtarzalną okazję zobaczyć to, co w cerkwi kryje się za ikonostasem oraz carskimi wrotami (cerkiew jest jeszcze odbudowywana po zniszczeniach wojennych). Dowiedzieliśmy się także, że w Tykocinie, niedaleko Białegostoku, ustanowiono najwyższe w Polsce odznaczenie Orderu Orła Białego, a ikona Supraskiej Matki Bożej w tej cerkwi jest jedyną w Polsce, która otrzymała to zaszczytne odznaczenie.

     
    Dzień czwarty
       Ostatni dzień pobytu rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Zamenhofa, by tam poznać życie i działalność urodzonego w Białymstoku twórcy języka Esperanto. Dowiedzieliśmy się, iż nazwa tego języka oznacza „mający nadzieję”, co ma wyrażać intencje Zamenhofa – tworząc uniwersalny język, którym mogliby porozumiewać się ludzie różnych narodów, religii i kultur, chciał zapobiec konfliktom, nieporozumieniom i wojnom. Spotkanie zakończyło się grami edukacyjnymi, a przede wszystkim nauką podstaw języka Esperanto.
    Potem spotkaliśmy się w SP nr 26 z przedstawicielami wszystkich partnerskich szkół.  Nauczycielki ze szkół w Gródku i Michałowie przeprowadziły warsztaty dotyczące kultury i języka białoruskiego. Dzieci poznały symbolikę białoruskich ręczników, warunki codziennego życia na dawnej podlaskiej wsi oraz białoruski alfabet. Najwięcej radości sprawiła nam próba pisania cyrylicą. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy o Podlasiu i jego kulturze, w którym wszyscy uczestnicy mieli szanse wygrać pamiątkę z Białegostoku. W drodze na dworzec wstąpiliśmy na lody, które uczniowie dostali z okazji urodzin jednej z uczestniczek wycieczki

     
        W ten sposób zakończyliśmy naszą wizytę w Białymstoku. Do Łodzi przywieźliśmy mnóstwo wspaniałych wspomnień oraz inspiracji i pomysłów, które już od września wcielimy w życie. Tymczasem serdecznie dziękujemy dyrekcji i nauczycielom wszystkich partnerskich szkół z Podlasia: p. Katarzynie Szostak-Król, p. Krystynie Wydryckiej, p. Annie Grycuk, p. Elżbiecie  Brzęś, p. Annie Grześ, p. Emilii Gryko, p. Magdalenie Antczak, p. Elżbiecie Romańczuk, p. Joannie Wieremiejuk, p. Dorocie Bajko, p. Magdalenie Wrotnowskiej, oraz dyrekcji naszych szkół p. Małgorzacie Tomaszewskiej , p. Natalii Pacosze, p. Annie Czurak i p. Michałowi Różańskiemu i nauczycielom p. Agnieszce Szelidze, p. Sylwestrowi Jankowi za wsparcie i wszelką pomoc w finalizacji projektu "Erasmus po polsku"


    Małgorzata Matecka i Piotr Malesa

  • Bezpieczne Wakacje 2019 w Michałowie

    Przed kolejnymi wakacjami, przedszkolaki i uczniowie z Michałowa oraz z okolicznych szkół (tym razem Zabłudów i Załuki) spotkali się w michałowskim amfiteatrze na imprezie szkoleniowo-informacyjnej.

    W tym roku na spotkanie przybyli: Marek Nazarko – Burmistrz Michałowa, Maria Ancipiuk – Przewodnicząca Rady Miejskiej, Grzegorz Kawałko - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Grzegorz Kruk – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Grzegorz Dworakowski – Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Żednia, Krzysztof Oczko – Komendant Gminny OSP, Mirosław Fidziukiewicz – Placówka Straży Granicznej,  Krystyna Wydrycka – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Michałowie, Dariusz Golak – Dyrektor MOSiR a także policjanci z Posterunku Policji w Michałowie.

    Polską Izbę Mleka reprezentowała sympatyczna kotka „Mleczna Kita” promująca akcję „Mamy kota na punkcie mleka”.

    Goście w krótkich wystąpieniach przedstawili zagrożenia z jakimi mogą spotkać się młodzi podczas wakacji i jak temu zaradzić. Marek Nazarko życzył uczestnikom spotkania miłych, spokojnych ale bezpiecznych wakacji. Dariusz Golak podziękował uczestnikom za  udział w akcji Bezpieczne Wakacje a także za pomoc w organizacji innych imprez.

    Dzieci miały możliwość obejrzenia pokazów tresury psa zaprezentowanej przez Mariusza Ławniczuka ze Straży Granicznej oraz ratownictwa wodnego przez strażaków z Michałowa.

     

    Po zakończeniu części oficjalnej była możliwość zwiedzenia stoisk, wzięcia udziału w konkursach, wygrania upominków a także każdy mógł zasiąść za kierownicą pojazdów używanych do pracy przez policjantów, strażaków, pograniczników i leśników. Nikt z tego spotkania nie wyszedł z pustymi rękoma.

    I chociaż na koniec popadał nawet solidny deszcz, to impreza była bardzo udana. Mamy nadzieję, że uda się wszystkim uczestnikom spędzić czas wakacji bezpiecznie i spotkamy się ponownie za rok.

  • Apel porządkowy

        04 czerwca 2019r. w naszej szkole odbył się ostatni apel porządkowy. Poświęcony był on podsumowaniu wyników ogólnopolskich konkursów i olimpid przedmiotowych, konkursów szkolnych odbywających się w ostatnim czasie. Pani dyrektor stwierdziła, że mamy czym się pochwalić. Oto nagrodzeni:

    • Ogólnopolska Olimpida Olimpusek z matematyki

    laureat- Jeremiasz Supron kl. IIb

    • Ogólnopolska Olimpiada Kangurek

    laureat Albert Kosk kl. IIb

    • Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Biologii Olimpus

    4 laureatów: T. Kalinowski kl.Vb, E. Trochimczyk kl. Vb, K. Zasim kl. Vc, S. Bołtryk kl. Vb

    • Pierwszy Ogólnopolski Konkurs z Języka Polskiego Sokrates

    II miejsce finalista T. Matys VIIa

    • Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Języka Angielskiego

    laureat –A. Konończuk kl. Vc

    • IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny zorganizowany przez KRUS  – Bezpiecznie na wsi

     „ Maszyna pracuje –dziecko obserwuje”   -    4 uczniów zdobyło wyróżnienia

    D. Ciwoniuk kl. IV

    D. Siekierko kl. V

    K. Subieta kl. IV

    Sz. Pogorzelski kl. IV

    • Mistrzostwa Polski Koluh

    W kat. wagowej 90kg III miejsce W. Pisulla, 90+ II miejsce kl. VIIIa, J. Buczak- I miejsce w kat.70kg , P. Doroszko III miejsce w kat. 60kg

    II miejsce Szkoła Podstawowa w Michałowie

    Grzegorz Szymański otrzymał bon towarowy w wysokości 400zł

    • Szkolny konkurs plastyczny „Portret mojego miasta”

    I miejsce Natalia Bołtryk kl. VIIa

    II miejsce Marta Bołtryk kl. VIIc

    Nagroda specjalna- Magdalena Grzegorczuk kl. VIc

    • Szkolny konkurs fotograficzny

    I miejsce M. Grzegorczuk kl. VIc

    • Szkolny konkurs „Życie bez nałogów”

    laureaci:

    Pietruczuk Ola 0a

    Jurczak Jakub 0a

    Gryko Alicja IIa

    Gryko Agnieszka IVa

    Drozdowska Marta VIb

    Ancupiuk Zuzanna VIIc

    Samorząd Szkolny otrzymał podziękowanie za udzial w akcji „Góra Grosza”


    Po wręczeniu nagród  pani A. Chołołowicz poinformowała uczniów, że do końca tego tygodnia należy zwrócić wypożyczone książki, a podręczniki złożyć u wychowawców do końca następnego tygodnia. Dodała, że 07.06 2019r. na 3 godzinie lekcyjnej odbędzie się  Piknik Czytelniczy.

    Na zakończenie apelu pani dyrektor Krystyna Wydrycka wymieniła nazwiska uczniów, którzy zdewastowali mienie szkolne. Upomniała ich i mają ponieść zadośćuczynienie temu, co zrobili. Podkreśliła, że mienie szkolne mają służyć na lata i należy je szanować. Prosiła przełożyć osiągnięcia sportowe na ich zachowanie. Poinformowała o terminie wystawiania ocen- 07.06.2019r. , 17 i 18 czerwca są to dni z wychowawcą. Zakończenie roku odbędzie się 19 czerwca 2019r. o godzinie 9.00. Zwróciła się do młodzieżowej drużyny pożarniczej aby przyszła  w strojach strażackich.

    Na tym apel zakończono.

  • Wycieczka do Nadleśnictwa Żednia

        5 czerwca 2019 roku uczniowie klas pierwszych wraz wychowawczyniami udali się do Nadleśnictwa Żednia. Dzieci złożyły leśnikom życzenia z okazji ich święta i wręczyły laurkę. Na spotkaniu z p. nadleśniczym Andrzejem Bogdanem Gołembiewskim uczniowie poszerzyli swoją wiedzę przyrodniczą i potrzebę ochrony lasu. Wszyscy otrzymali od leśników wspaniałe prezenty. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Nadleśnictwu Żednia za niezapomniane wrażenia, a Panu nadleśniczemu za ciekawą lekcję przyrody.

    Wychowawcy klas I: Wanda Barszczewska, Justyna Trojanowicz

  • Wyjątkowy Dzień Dziecka

        Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka miały niezwykły charakter, ponieważ zbiegły się z obchodami trzech okrągłych rocznic: 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, 15 –lecie naszego członkowstwa w Unii Europejskiej i 10- lecie uzyskania praw miejskich. Z tego powodu w Parku Miejskim i Amfiteatrze w Michałowie na wszystkie dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Imprezę rozpoczął rodzinny przejazd rowerowy z Grzmotem Podlasia na dystansie 10 km. W czasie trwania zabaw oraz konkursów zorganizowanych przez Nadleśnictwo Żednia, Akademię Sportu Orły oraz Szkółkę Języka Angielskiego Easy English trwała uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz Michałowski Okrągły Stół. Pod rozstawionymi przez organizatorów namiotami dzieci mogły wziąć udział w quizach, konkursach, zagrać w piłkę nożną, nauczyć się nowych słówek po angielsku czy spróbować żonglerki. Kolejnym punktem programu był występ orkiestry dętej z Wasilkowa. W samo południe burmistrz Michałowa Marek Nazarko przywitał gości, a zdolni uczniowie Szkoły Podstawowej w Michałowie pod kierunkiem E. Hajduk, A. Monach, M. Charytoniuka zaprezentowali program artystyczny ”Drogi do wolności”. Opowieść rozpoczęła się od 1978 roku , czyli wyboru Papieża Polaka Jana Pawła II, poprzez kryzys lat 80-tych z ich strajkami, zamieszkami aż do pierwszych wolnych wyborów, a potem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To wszystko  było  przeplatane: prezentacją multimedialną, filmami i piosenkami. Usłyszeliśmy m.in. utwory Jacka Kaczmarskiego, Krystyny Prońko , Jana Pietrzaka  oraz  wielu innych znakomitych wykonawców ówczesnych lat.  Młodzi aktorzy spisali się znakomicie ! Przedstawienie spotkało się z dużą życzliwością ze strony widowni.  Była to świetna lekcja  współczesnej historii nie tylko dla naszych uczniów  , ale dla  wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości. 
        O godzinie 13:00 odbyła się debata ”Jak wywalczyliśmy wolność i co z nią zrobiliśmy?”.Po burzliwej dyskusji głos zabrali zaproszeni goście. Niesamowitym wydarzeniem było pasowanie młodzieżowej drużyny straży pożarnej. Nasi uczniowie, w pięknych strojach zakupionych przez sponsorów złożyli ślubowanie. Na zakończenie pierwszej części uroczystości znalazło się też coś dla podniebienia. Cukiernia Sowa częstowała pysznym tortem urodzinowym z okazji 10-lecia nadania praw miejskich.
         Po degustacji rozpoczęła się druga część uroczystości w  Amfiteatrze. Przygotowano moc atrakcji dla dzieci, które trwały od godziny 15:00 do 19:00. Dzieci i młodzież brały udział w kolejnych zabawach, konkursach, grach sportowych kole fortuny przygotowanych przez Przedszkole, Szkołę Podstawową i Gok w Michałowie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dmuchańce. Nie zabrakło też  bryczki konnej i ciuchci. Młodzież szkolna i grupy z GOK-u miały możliwość zaprezentowania przed szeroką publicznością swoich talentów w „Mam talent”.
       O godzinie 19.00 burmistrz Michałowa Marek Nazarko z przewodniczącą Rady Miejskiej Marylą Ancipiuk, dziesięciolatkom urodzonym w Gminie Michałowo, złożyli życzenia i wręczyli drobne upominki. Wręczono również nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursów plastyczno- literackich i fotograficznych oraz drobne upominki wszystkim uczestnikom konkursów z okazji 10- lecia nadania praw miejskich. Jednak niesamowitą atrakcję stanowił lot balonem na uwięzi. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. Kolejka nie miała końca.
        01 czerwca 2019 r. - Dzień Dziecka - był wyjątkowy. Wszyscy bawili się wspaniale. Każdy znalazł coś dla siebie. Dzieci moc atrakcji, a dorośli coś dla ducha i ucha. Były to uroczystości na bardzo wysokim poziomie. Pokazały jak wielkie możliwości ma nasza mała miejscowość. Taki dzień na pewno na długo zostanie w pamięci. Dziękujemy!

    Tamara Durek, Katarzyna Grodzka

  • Drogi do wolności

        1 czerwca w  czasie Dni Michałowa  nasza  zdolna  młodzież z klas: IV, VI , VIII oraz III gimnazjum  zaprezentowała   inscenizację pt. „ Drogi do wolności”. Przygotowała ją  wspólnie z nauczycielami  p. E. Hajduk, p. A. Monach i p. M. Charytoniukiem  przy współpracy  z GOK . Okazją była 30 rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku w Polsce, 20 rocznica wstąpienia Polski do NATO, 15 rocznica wejścia do Unii Europejskiej oraz 10 rocznica nadania praw miejskich naszemu miastu. Opowieść rozpoczęła się od 1978 roku, czyli wyboru Papieża Polaka Jana Pawła II, poprzez kryzys lat 80-tych z ich strajkami, zamieszkami aż do pierwszych wolnych wyborów, a potem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To wszystko  było  przeplatane: prezentacją multimedialną, filmami i piosenkami. Usłyszeliśmy m.in. utwory Jacka Kaczmarskiego, Krystyny Prońko, Jana Pietrzaka oraz wielu innych znakomitych wykonawców ówczesnych lat.  Młodzi aktorzy spisali się znakomicie ! Przedstawienie spotkało się z dużą życzliwością ze strony widowni.  Była to świetna lekcja  współczesnej historii nie tylko dla naszych uczniów, ale dla  wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości.                                                  

        Organizatorzy: E. Hajduk, A. Monach, Charytoniuk

    Dziękujemy  WSZYSTKIM naszym kolegom i koleżankom, którzy przyczynili się do jej powstania.

     

  • „Smętarz dla zwierzaków”

     30 maja 2019 r. w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego uczniowie klas VII – VIII wyjeżdżali do kina Helios na film „Smętarz dla zwierzaków”. Film zrealizowany został na podstawie powieści znanego amerykańskiego pisarza Stephena Kinga.To drugi obraz oparty na książce powstałej w 1983 roku. Pierwszy raz została ona przeniesiona na wielki ekran przez Mary Lambert w 1989 roku. Po 30 latach powstała nowa wersja w reżyserii Kevina Kolscha oraz Dennisa Widmyera. Fabuła oparta jest na historii amerykańskiej rodziny, które przeprowadza się z Bostonu do Maine. Rodzina odkrywa tajemnicze cmentarzysko w głębi pobliskiego lasu. W końcu rozpoczyna się reakcja łańcuchowa powodująca serię przerażających wydarzeń. Widzów zainteresowały efekty specjalne, sposób budowania nastroju niepokoju i grozy oraz ciekawa ścieżka dźwiękowa filmu. Była to też okazja, aby uczniowie kończący szkołę wspólnie spędzili czas.                                                                                      

      Opiekunowie: Irena Kardasz, Joanna Wieremiejuk

  • Goście, poligloci,podróżnicy

    Znajomość jednego języka stawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na Twojej drodze.”

    (“One languagesetsyou in a corridor for life. Twolanguages open everydooralong the way.” – Frank Smith)

             I trudno  się z tą myślą nie zgodzić.  Znajomość języków   pomaga w nawiązaniu nowych przyjaźni, zdobyciu dobrej pracy, pozwala swobodnie podróżować.  Dowiedli tego nasi goście, poligloci, podróżnicy: Przemysław Wierzbowski – prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów i wolontariusz Wiktor – poliglota,  który swobodnie posługuje się wieloma językami m.in.  rosyjskim, angielskim i japońskim. Obu łączy znajomość jeszcze jednego, międzynarodowego języka – esperanto, którym porozumiewają się z godną pozazdroszczenia swobodą.

       29 maja 2019r. esperantyści przeprowadzili interesujące lekcje na temat: j.esperanto, twórcy  esperanto - Ludwika Łazarza Zamenhofa i historii regionu. Zwrócili uwagę na podróże, które kształcą oraz na potrzebę nauki języków.

     Spotkanie odbyło się w ramach  innowacji „Poznaj swój region- esperanto” i zapewne zmotywowało zarówno  uczniów naszej szkoły, jak i nauczycieli do rozwijania swoich pasji oraz wytrwałości w nauce języków. A  znajomość języka jest przecież kluczem ku mądrości.

    Iwona Anchim, Krystyna Kaczmarek, Alina Żakiewicz, Elżbieta Mackiewicz

     

  • Wyjazd na Świętą Górę Grabarkę i do Muzeum Małej Ojczyzny w Bielsku

        W dniu 27 maja 2019 r. uczniowie Koła regionalnego wraz z innymi uczniami klas V-VIII podróżowali na Świętą Górę Grabarkę, gdzie zwiedzili Monaster Świętych Marty i Marii. Uczniowie zostali oprowadzeni po głównych świątyniach: Cerkwi Przemienienia Pańskiego i Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” i zapoznani z historią monasteru. Następnie udali się do Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, dzielnicy Bielska Podlaskiego. W skansenie uczniowie zapoznali się z XIX-wieczną podlaską architekturą wiejską i miejską. Krajoznawca Doroteusz Fionik z pasją opowiedział uczniom o dawnych życiu, obyczajach i kulturze ziemi bielskiej.

    Piotr Sawicki

  • Esperanto – język nadziei

    Co to jest esperanto? Kto był jego twórcą?  Odpowiedzi na te pytania znaleźliśmy podczas majowego apelu przygotowanego w ramach innowacji „Poznaj swój region – esperanto”.
         Na apelu zaprezentowano najważniejsze informacje dotyczące powstania języka, jego twórcy - Ludwika Łazarza Zamenhofa, zaśpiewane zostały piosenki w j.esperanto oraz wyrecytowano fragmenty „Pana Tadeusza” – oczywiście w j. esperanto.
         Ludwik Zamenhof  był przekonany, że wszelki brak tolerancji, nieporozumień międzyludzkie wynikają z bariery językowej, która przyczynia się do niezrozumienia. Jak sądził, jedynym rozwiązaniem tego problemu byłby uniwersalny język, którym posługiwaliby się wszyscy mieszkańcy. Tę ideę z dzieciństwa udało mu się po latach zrealizować. Dzień 26 lipca 1887 roku uważany jest oficjalnie za moment powstania języka esperanto. Określenie Esperanto (od „la espero” – nadzieja) z czasem przyjęło się jako nazwa nowego języka.
       

       Esperanto nie zostało wymyślone, stworzone, lecz zbudowane na wzór istniejących już języków w oparciu o ich gruntowną znajomość, którą legitymował się Zamenhof znany nie tylko w naszym regionie, ale i na całym świecie Doktor Esperanto. Dzięki strukturze i konstrukcji języka dużo prościej jest opanować esperanto w porównaniu z jakimkolwiek innym językiem obcym.

        Być może warto zdecydować się na nowe, wyjątkowe hobby i zaangażować sięw naukę j.esperanto.

    Iwona Anchim, Krystyna Kaczmarek, Alina Żakiewicz, Elżbieta Mackiewicz

  • Nad Zalewem Siemianówka

    Dnia 23 maja 2019 r. uczniowie klas V a i V b wyjechali na sprzątanie okolic Zalewu Siemianówka. Akcja miała na celu, nie tylko integrację zespołów klasowych, ale przede wszystkim szerzenie wiedzy o ochronie przyrody ze szczególnym uwzględnieniem postaw i świadomości ekologicznej uczniów.

    Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, którym przewodzili Panowie Jan Borowski i Mikołaj Lewczuk z Oddziału Podlaskiego Związku Wędkarskiego. Trasa każdej z grup miała ok. 2 kilometrów. Pomimo niewielkiego odcinka do przejścia, uczniowie co chwila zapełniali worki na śmieci plastikowymi lub szklanymi butelkami, reklamówkami i papierami. Na koniec uzbierało się ich aż kilkadziesiąt.

    Podsumowaniem akcji było ognisko i wspólne zabawy na plaży nad Zalewem.

    Emilia Gryko, Anna Malesińska, Daniel Szemiot

  • Erasmus po Polsku

        15 maja 2019 grupa uczniów naszej szkoły w strugach rzęsistego deszczu wyjechała ze stacji PKP Białystok do Łodzi, aby spotkać się z rówieśnikami i poznać kulturę i zwyczaje mieszkańców centrum Polski. 
    Na dworcu powitała nas pani Małgorzata, pan Piotr i grupa młodych ludzi ze szkoły nr 4 w Łodzi. Idąc w ich towarzystwie na miejsce zakwaterowania do schroniska młodzieżowego mieliśmy okazję stąpać po najdłuższej ulicy Europy – Piotrkowskiej, która ze względu na unikatową zabudowę została uznana za Pomnik Historii.           Drugi dzień pobytu upłynął na zwiedzaniu Muzeum Kanału „Dętka”. Jest ono ukryte pod Pałacem Wolności i stanowi fragment podziemnej sieci kanalizacyjnej. W godzinach popołudniowych udaliśmy się na Cmentarz Żydowski, który stanowi jedną z dwóch największych nekropolii żydowskich w Europie. Na niemal 40 hektarach powierzchni pochowano ok.180 tysięcy osób.  Późne popołudnie tego dnia spędziliśmy w Manufakturze – Centrum handlowo – rozrywkowo – kulturalnym.
       Trzeci dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Szkole Podstawowej nr 111 uczestnicząc w podsumowaniu konkursu „Moje magiczne miejsce”. Nasze uczennice: Marta Wieremiejuk zajęła III miejsce , a Oksana Jurczuk otrzymała wyróżnienie. Uczestniczyliśmy też w warsztatach „Język nienawiści” i „Spacer ulicą Piotrkowską”. Podczas pobytu mieliśmy też możliwość zwiedzenia wnętrz pokoi Muzeum Historii Miasta Łodzi, stacji Radegast – miejsca wywozu Żydów do obozów zagłady. W Centrum Dialogu przewodnik, który jak się okazało pochodzi z Hajnówki ciekawie opowiadał nam o tragicznej historii Żydów na terenie Polski. Chociaż wycieczka zawierała dużo elementów historii bardzo nam się podobał. Mogliśmy poznać inną kulturę, obyczaje i spróbować regionalnej kuchni łódzkiej, która różni się od naszej. Po Łodzi poruszaliśmy się głównie pieszo, pokonując kilkanaście kilometrów dzinnie.
        Dziękujemy organizatorom za wspólnie spędzony czas.

    Dorota Bajko, Joanna Wieremiejuk

  • Warsztaty edukacyjne o historii i kulturze Białegostoku

    W ramach realizacji innowacji pt.: „Poznaj swój region – esperanto.” uczniowie klas VIIC, VIA, VA i VC Szkoły Podstawowej im.Wł.Syrokomli w Michałowie wzięli  udział w warsztatach zorganizowanych w Centrum Ludwika Zamenhofaw Białymstoku.Warsztaty realizowane były w ramach projektu „e-Mediateka CLZ vol. 2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Na wstępie zapoznano nas z historią powstania języka esperanto jego zasadami oraz z życiorysem Ludwika Zamenhofa, który wniósł ogromny wkład w rozwój kultury i nauki zarówno naszego regionu i kraju, jak i całego globu.A język esperanto,  popularny na całym świecie, został stworzony właśniew Białymstoku. Następnie uczniowie wzięli czynny udział w zajęciach warsztatowych.

    Podczas warsztatów wykorzystane zostały zasoby archiwalne zgromadzone w ramach projektu Mediateka CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu. Uczestnicy poznawali historię i uczyli się pracy z materiałami archiwalnymi: relacjami biograficznymi, fotografiami, dokumentami i mapami.

    Zajęcia godne są polecenia, ponieważ są świetnym uzupełnieniem zajęć szkolnych oraz wstępem do badania własnych domowych archiwów. Ich celem jest rozbudzenie u uczestników zainteresowania historią lokalną oraz zachęcenie ich do indywidualnego poznawania i interpretowania historii.

     Na koniec otrzymaliśmy materiały dotyczące esperanto, które wzbogacą zasoby szkolnej biblioteki i zaproszenie na imprezy  kulturalne realizowane w ramach akcji Noc Muzeów 18.05.2019 r.  skierowane do wszystkich miłośników wiedzy o najbliższym regionie.

    Realizatorzy innowacji I.Anchim, K.Kaczmarek, A.Żakiewicz, Elżbieta Mackiewicz

     

  • W Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowie

        Uczniowie klas zerowych wraz z wychowawczyniami odwiedzili strażaków OSP w Michałowie z okazji  ich święta. Kuba z kl. Oa i Mateusz z kl. Ob odczytali życzenia zdrowia, wytrwałości, odwagi w działaniach oraz sukcesów i złożyli je na ręce komendanta Krzysztofa Oczko. Z zainteresowaniem słuchali informacji przekazywanych przez strażaków. Najciekawsze było przymierzanie stroju strażaka oraz wejście do wozu strażackiego.  Jeszcze raz życzymy panom strażakom wszystkiego najlepszego z okazji ich święta.

                                                                                                                          H. Łuksza, J. Romańczuk, A. Karpiuk
     

  • W Sandomierzu

    "Było piękne, było najpiękniejsze w Polsce, było włoskie, toskańskie, europejskie, niepolskie, było miastem, w którym chciało się zakochać od pierwszego wejrzenia, zamieszkać i nigdy nie wyjeżdżać"
    Zygmunt Miłoszewski – Ziarno prawdy- O Sandomierzu
     
       W dniach 15-16 kwietnia uczniowie naszej szkoły pod okiem opiekunów i zaprzyjaźnionej pilotki wycieczek z biura Prestige Travel, spędzili fantastyczny czas na wycieczce w okolice Sandomierza.
    Pierwszego dnia odwiedziliśmy Sandomierz. Poznaliśmy podziemia tego miasta. Jest to system dawnych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe, a długość chodników wynosi łącznie 470 metrów. Z zaciekawieniem odkrywaliśmy legendy i tajemnice związane z sandomierskimi lochami. Następnie zwiedziliśmy najważniejszy zabytek tego miasta- Bramę Opatowską. Słuchając opowieści przewodniczki Michaliny, spacerowaliśmy krętymi uliczkami. W Zbrojowni Rycerskiej, zobaczyliśmy, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyliśmy zbroje rycerskie, miecze, kusze, halabardy. Dziewczyny poczuły się jak renesansowe czy barokowe księżniczki zakładając kolorowe suknie. Zbrojownia rycerska posiada dużą ekspozycję broni: piki, halabardy, włócznie, broni białej (miecze, topory), tarcze, hełmy, armaty z XV i XVII wieku, hakownice, muszkiety. Pośród tajemniczych pomieszczeń siedzibę znalazła "katownia" w której są dyby, pręgierz i maski hańbiące. 
        Na zakończenie dnia zameldowaliśmy się w Pensjonacie Biały Lew w Romanówce. Po zjedzeniu obiadokolacji, chętni uczniowie skorzystali z basenu oraz zamówili pizzę.
        Drugiego dnia, tuż po śniadaniu, wyjechaliśmy do  Bałtowa, aby zwiedzić Park Rozrywki „Jura Park”.  Spacerowaliśmy wzdłuż  blisko kilometrowej ścieżki dydaktycznej, na której znajduje się ok. 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Cała trasa została podzielona na okresy geologiczne, dzięki czemu mogliśmy chronologicznie poznawać historię rozwoju życia na naszej planecie. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Dinozaurów oraz Prehistoryczne Oceanarium, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Stanęliśmy  „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu. Następnie spacerowaliśmy „dolną częścią” bałtowskiego Zwierzyńca, w którym spotkaliśmy różnobarwne ptaki, liczne ssaki, wśród których uwagę naszą przykuły kuce, osły, zabawne małpki makaki i przesympatyczne surykatki. W drugiej części, w Zwierzyńcu Górnym, podróżowaliśmy schoolbusem po ponad 60 ha obszarze- zupełnie jak na prawdziwym, afrykańskim Safari! Przez okna podziwialiśmy między innymi bydło Zebu, bydło szkockie, kozy angorskie, jelenie europejskie, wielbłądy dwugarbne, lamy, dziki, strusie afrykańskie, emu, antylopy, kuce szetlandzkie, alpaki, muflony, daniele i żubry. Na zakończenie zwiedziliśmy Polskę w miniaturze. Jest to park miniatur uformowany na kształt Polski z zaznaczonymi głównymi rzekami, jeziorami, krainami geograficznymi. Znajduje się tam ok. 50 miniatur polskich zamków i pałaców, stanowiących najciekawsze zabytki architektoniczne powstałe na przestrzeni 500 lat. W Sabatówce, wraz z czarownicą Hortensją, przeszliśmy tunelem odwagi.
        Po raz kolejny pogoda udowodniła, że sprzyja uczniom naszej szkoły podczas wycieczek krajoznawczych. Przez całe zwiedzanie świeciło piękne słońce i panowała prawdziwie wiosenna aura.
    Wychowawcy serdecznie dziękują Panu Bartoszowi Bogdanowiczowi za wspólne spędzenie czasu oraz pełnienie opieki nad uczniami, nie tylko na basenie.
        Uczestnicy wycieczki dziękują niezastąpionej i przesympatycznej pilotce wycieczek, Pani Joannie Dołmatow, za zapełnienie fanatycznymi atrakcjami wspólnego wyjazdu. Dziękujemy również kierowcy autokaru, Panu Adrianowi Hryniewickiemu, za bezpieczną podróż.
     
     Jan Bójko, Anna Malesińska, Daniel Szemiot
  • HISTORYCZNA CHWILA – EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

          Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Oznaczało to, że każdy uczeń klasy VIII musiał do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.  Egzamin ósmoklasisty 2019 obejmował wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I –VIII. W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdowały się zarówno zadania ‎zamknięte, w których uczeń wybierał jedną odpowiedź z kilku podanych i zadania otwarte, gdzie uczeń samodzielnie formułował odpowiedź.

        W poniedziałek, 15 kwietnia br. o godzinie 9.00 43 uczniów Szkoły Podstawowej w Michałowie   przystąpiło do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. W arkuszu egzaminacyjnym pojawiły się pytania dotyczące „Małego Księcia”, tekstu K.T. Toeplitza „Początki kina” czy też „Syzyfowych prac”. Uczniowie musieli zredagować zaproszenie na premierę spektaklu. W ostatnim pisemnym zadaniu mieli do wyboru rozprawkę i opowiadanie. W rozprawce musieli rozważyć, czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem czy rozumem. Z kolei opowiadanie miało opowiadać o odwiedzinach Lisa na planecie Małego Księcia. Piszący musieli odwołać się do lektury obowiązkowej podanej w arkuszu egzaminacyjnym.

        We wtorek uczniowie pisali egzamin z matematyki, a w środę z języka obcego. Był to pierwszy, w historii naszej szkoły, egzamin ósmoklasisty, który jest konsekwencją reformy edukacji – wydłużenie nauki w szkole podstawowej z sześciu do ośmiu lat. To wielki stres dla wszystkich nastolatków. Jak uczniowie poradzili sobie z egzaminem? Dowiemy się w czerwcu.


    Tamara Durek, Katarzyna Grodzka
     

  • EGZAMIN GIMNAZJALNY

     Gimnazjaliści naszej szkoły przystąpili do egzaminów gimnazjalnych w dniach 10.04-12.04 2019r.  Egzamin w klasie trzeciej gimnazjum obejmował wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych na trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych.

    Egzamin gimnazjalny składał się z trzech części: ‎

    1. humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka ‎polskiego,
    2. matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych i z zakresu ‎matematyki,
    3. z języka obcego nowożytnego.‎

     

    Wyniki egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca. Zaświadczenia o wynikach otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym, czyli 21 czerwca. Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego jest ostatnią. Gimnazja 01 września 2019 r. przestaną istnieć w systemie edukacji.


    Tamara Durek, Katarzyna Grodzka


     

  • Apel porządkowy

        29 marca bieżącego roku odbył się kolejny apel porządkowy dla uczniów klas IV-VIII i III gim. Pani dyrektor Krystyna Wydrycka wręczyła "kieszonkowe" uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce w I półroczu roku szkolnego 2018/2019. Stypendia zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Uczniowie , którzy zajęli czołowe miejsca w wojewódzkim konkursie poetyckim ”Pisane piórem Anioła” i w konkursie z języka angielskiego zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Na koniec apelu pani dyrektor poinformowała o terminie rekolekcji wielkopostnych.

  • I Forum szkół

        Dnia 27 marca 2019r. odbyło się I FORUM SZKÓŁ. Wzięło w nim udział 5 szkół średnich, które spotkały się z uczniami klas VIII i III gimnazjum. Podczas spotkania, oprócz poznania oferty edukacyjnej, uczniowie mogli skorzystać z usług fryzjerskich, gastronomicznych, poznawali specyfikę szkół mundurowych. Ten rodzaj zajęć z zakresu doradztwa zawodowego uczniowie naszej szkoły ocenili na bardzo ciekawą i przydatną.

    W I FORUM SZKÓŁ wzięły udział następujące szkoły:

    • Zespół Szkół Zawodowych Nr 2
    • Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku
    • I Liceum Ogólnokształcących CN-B w Białymstoku
    • Zespół Szkół w Michałowie
    • Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku im. M. Kopernika

     

    Wszystkim przedstawicielom szkół bardzo dziękujemy za przybycie i zapraszamy w przyszłym roku.

    Pedagog – Anna Rasiuk

    Zobacz fotogalerię

  • Międzynarodowy Dzień Lasów.

        Dzień 21 marca to pierwszy dzień wiosny, ale nie tylko, gdyż tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Lasów. Z tej okazji klasa I b i II a spotkały się z leśnikiem panem Pawłem Dąbrowskim, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał dzieciom o lesie i pracy leśnika. Uczniowie mieli bardzo dużo pytań na które Pan Piotr chętnie odpowiadała. Na koniec uczniowie wykonali drzewo . Bardzo dziękujemy Pani Justynie Bójko za pomoc w przygotowaniu spotkania.


    J.Trojanowicz , A. Monach

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Władysława Syrokomli w Michałowie
    ul.Sienkiewicza 21
    16-050 Michałowo
  • 85 71 89 515

Galeria zdjęć