31 października 2019r. zakończyliśmy w naszej szkole IV edycję akcji ,,Paka dla zwierzaka”. To trzeci rok udziału naszej szkoły w tej akcji. Akcja trwała przez miesiąc październik i polegała na zbiórce darów dla potrzebujących zwierząt ze schroniska ,,Ciapek” w Hajnówce.
Akcji patronował Market Budowlany Michałowo Firma SiS. Kontynuowaliśmy współpracę z paniami z Marketu, p.Kasią i p.Kingą.
Wolontariat z naszej szkoły włączył się do akcji, aby prężniej wspomóc szlachetny cel. Wolontariusze na bazie oryginalnego plakatu przygotowali własne plakaty i poinformowali wszystkie klasy. Uczniowie klas 0-III zbierali rzeczy w klasach, a uczniowie kl.IV-VIII przynosili bezpośrednio do sali, w której było miejsce zbiórki, za co otrzymywali symboliczny magnesik ze zwierzątkiem ze schroniska. Była to karma dla zwierząt sucha i mokra, koce, ręczniki, smycze, zabawki, legowisko itp. Szczególny udział w tej akcji mieli wolontariusze z klas ósmych: Ola, Zuzia, Maciek, Michał, Jasiek i Kuba, którzy sprytnie przeprowadzili zbiórkę. Było tego całkiem sporo. Gdy zawieźliśmy dary do Marketu, ich metalowy pojemnik już wypełniony był po brzegi. Oznacza to, że ludzie mają potrzebę pomagania zwierzętom. My również taką mamy i chcemy kontynuować swój udział w kolejnych edycjach akcji "Paka dla zwierzaka".
Warto pomagać!!!
Dorota Golak
30 października 2019r. w naszej szkole odbył się pierwszy apel porządkowy w nowym roku szkolnym 2019/2020. Uczestnikami byli uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami, nauczycielami i pedagogiem. Celem apelu było upomnienie uczniów, którzy nagminnie łamią zasady i regulaminy szkoły oraz nagrodzenie tych uczniów, którzy brali udział w konkursach na różnych szczeblach.
Pani dyrektor Krystyna Wydrycka podkreśliła, że oczekuje skrupulatnego przestrzegania zasad i regulaminów. Musi być dobra współpraca. Samorząd Uczniowski działa aktywnie, brane są pod uwagę prośby, mają przywileje, ale muszą być respektowane obowiązki przez wszystkich uczniów. Pani pedagog Anna Rasiuk zgłosiła, że dociera do niej dużo sygnałów, że koleżanki i koledzy przeszkadzają na lekcji. Potwierdzeniem są zapisy w zeszytach uwag poszczególnych klas.
Pani dyrektor Krystyna Wydrycka powiedziała, że ma nadzieję, że to ostatnia rozmowa na ten temat. Liczy na rozsądek i zrozumienie.
Pedagog poinformowała, że na piątej lekcji uczniowie klas V-VIII pójdą do GOK-u na spektakl profilaktyczny. Będzie to lekcja inaczej zorganizowana i prosi o zachowanie kultury i zasad bezpieczeństwa.
Rozdano również nagrody i dyplomy uczniom w podziękowaniu za udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Językach, Szkolnym Konkursie Let’sCelebrateEuropean Language Day organizowanych przez nauczycieli języków. Podsumowano akcję Zachowaj Trzeźwy Umysł.
Na zakończenie apelu pani dyrektor poinformowała, że jednym z przywilejów SU przyjętym do realizacji jest przerwa świąteczna, która trwa od 23.12.2019r do 08.01.2020r., ale z tym wiąże się obowiązek nauki. Do 23.12.2019r. należy poprawić oceny, bo około 19.01.2020r. odbędzie się spotkanie z rodzicami w celu zapoznania z ocenami semestralnymi.
Podkreśliła, że na kolejnym apelu chciałaby, aby tej pierwszej części nie było, a zacząć od przyjemnych informacji.
Na tym apel zakończono. Uczniowie wrócili na lekcje.
Tamara Durek, Katarzyna Grodzka, Iwona Anchim
25 października 2019 r. uczniowie klasy VIc wystąpili w apelu poświęconym promocji nauki języków. Podczas spotkania zaprezentowano scenki językowe, przekazano informacje na temat ciekawostek językowych, przeprowadzono quiz.
Od początku roku szkolnego zostało podjętych wiele działań we współpracy uczniów i nauczycieli języków. Przeprowadzono lekcje tematyczne, lekcje z udziałem wolontariuszy, zorganizowano językowe konkursy szkolne i ogólnopolskie, prowadzono korespondencję w ramach projektów e-Twinning, powstały gazetki.
Celem podejmowanych tego typu działań jest:
Iwona Anchim
18.10.2019 r. uczniowie kl. Ia,b Szkoły Podstawowej pod opieką wychowawczyń i rodziców udali się do Puszczańskiego Punktu Informacyjnego w Teremiskach w sercu Puszczy Białowieskiej. Na miejscu czekali na nas przewodnicy, którzy kochają Puszczę i jak się później okazało ciekawie o niej opowiadają. Celem wyjazdu były zajęcia terenowe z edukacji przyrodniczej.
Dzień był ciepły i słoneczny, a dookoła przepiękne jesienne barwy. W grupach ruszyliśmy w teren. Wyposażeni w lornetki mogliśmy podglądać przyrodę. Szukaliśmy śladów zwierząt, uczyliśmy się o różnych gatunkach drzew i innych roślinach. Obserwowaliśmy ptaki i słuchaliśmy ich głosów. Uczyliśmy się o ochronie przyrody i utrwalaliśmy zasady zachowania w lesie. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody w terenie.
Uczniowie zadawali mnóstwo pytań na które uzyskiwali odpowiedź. Po powrocie do siedziby PPI czekał na nas owocowy poczęstunek. Dzień minął bardzo szybko i przyjemnie. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za przygotowanie wyjazdu.
Wychowawczynie klas pierwszych Wioletta Gryko, Helena Łuksza i Irena Miruć
11 października 2019 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który przygotował Samorząd Uczniowski oraz koło teatralne.
Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, dyrekcja , nauczyciele, pracownicy obsługi oraz cała społeczność uczniowska. Uroczystość odbyła się w hali sportowej.
Na początku uczennice prowadzące apel powitały zaproszonych gości. Następnie przedstawiły krótki rys historyczny dotyczący powstania święta. Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia bowiem rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym w Europie ministerstwem oświaty – podległym bezpośrednio królowi, które wprowadziło szereg reform szkolnych.
Następnie wystąpiły dzieci z klas pierwszych i pod kierunkiem pani Heleny Łuksza oraz pani Ireny Miruć zaśpiewały „Piosenkę na dobry początek”. Samorząd Uczniowski przedstawił trzy humorystyczne scenki z życia szkolnego, a koło teatralne – scenkę, której akcja toczy się w pokoju nauczycielskim. Na koniec w formie rymowanek „przedstawiły się” różne przedmioty i miejsca w szkole. Część artystyczna przeplatana była piosenkami przygotowanymi przez uczniów. Po życzeniach dla wszystkich pracowników szkoły uczniowie wręczyli drobne prezenty – jabłka z kolorowymi listeczkami z tekstem życzeń.
Po części artystycznej pani dyrektor Krystyna Wydrycka wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi, a pan wiceburmistrz Konrad Sikora - specjalne nagrody za szczególne osiągnięcia, ufundowane przez Burmistrza Michałowa pana Marka Nazarko.
W imieniu opiekunów oraz członków Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu uroczystości paniom: Katarzynie Grodzkiej, Elżbiecie Hajduk, Anieli Monach oraz panu Janowi Bójko.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
Irena Kardasz, Grzegorz Szymański
03 października 2019r odbyły się w naszej szkole warsztaty „Serce od Serca”. Poduszki będą wspierały rehabilitację kobiet po mastektomii na każdym etapie. W Polsce projekt rozpoczął się w 2018 roku i jest kontynuowany do dziś. Włączają się do niego różne instytucje. Społeczność naszej szkoły też włączyła się do akcji. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem za co serdecznie dziękujemy. Przybyło 20 mam ze swoimi pociechami, a także nasi nauczyciele. Warsztaty zorganizowano dzięki p. Małgorzacie Pawlicz – Ciwoniuk i p. Elżbiecie Januszkiewicz. Koordynatorem całego spotkania w naszej szkole była pani Małgorzata Zbyryt.
Elżbieta Januszkiewicz
Tradycyjnie, już od kilku lat, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły we wrześniu i w październiku świętują Europejski Dzień Języków. O tym, jak ważna jest znajomość języków, wiedzą wszyscy uczniowie, dlatego chętnie biorą czynny udział w różnych przedsięwzięciach językowych. W tym miesiącu na naszych lekcjach uczyliśmy się języka angielskiego podczas lekcji z udziałem wolontariuszaz Turcji z Wolontariatu Europejskiego (we współpracy ze stowarzyszeniem ANAWOJ). Poznawaliśmy historię, geografię, obyczaje i kulturę turecką. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się potrawy z kuchni tureckiej. Językiem komunikacji był oczywiście język angielski. Uczniowie zadawali wiele pytań zaproszonemu gościowi.
Kolejny sposób na naukę języków wydaje się prosty, a jednak interesujący. Ludzie od wieków listy piszą i my też. Tym razem bierzemy udział w projekcie e-twinning - Letters to Celebrate. Korespondencja odbywa się pomiędzy uczniami z Polski, Francji, Niemiec, Rumunii i Turcji. Poza tym jest to znakomity sposób na doskonalenie językowe w trakcie przygotowania do egzaminu.
W najbliższym czasie odbędzie się Szkolny Konkurs Wiedzy o Językach, na który zapraszają serdecznie Dorota Bajko i Iwona Anchim.
Iwona Anchim
21 września 2019 na terenie Szkoły Podstawowej w Michałowie odbył się Charytatywny Piknik Rodzinny na rzecz dzieci ze spectrum autyzmu z gminy Michałowo. Organizatorami była Szkoła Podstawowa w Michałowie i Straż Graniczna Bobrowniki pod patronatem i przy współpracy Burmistrza Michałowa, Fundacji Na Niebiesko i Rady Rodziców.
Mimo, iż pogoda w tym dniu nie rozpieszczała, atmosfera na terenie szkoły była gorąca. Nie zabrakło atrakcji t.j. dmuchańce dla dzieci, studio tatuażu, punkty gastronomiczne, tor sensoryczny, stoiska z konkursami i nagrodami. Odbył się również mecz służb mundurowych pod hasłem „Gramy i pomagamy”. Ponadto można było zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku potrzebującym dzieciom. Wspólnymi siłami zebrano 5338 zł na rzecz Fundacji Na Niebiesko dzieci autystycznych naszej szkoły.
Przy Szkole Podstawowej w Michałowie działa grupa wsparcia dla rodzin dzieci ze spectrum autyzmu. Serdecznie zapraszamy osoby chętne, które chciałyby zgłębić temat i podzielić się swoimi doświadczeniami. Tu nikt nie jest sam w myśl hasła „Autyzm razem, nie obok”. Daty spotkań podawane są na facebook Fundacji Na Niebiesko.
Serdecznie dziękujemy za każde wsparcie i okazany gest dobrej woli.
T. Durek, K. Grodzka, A. Monach
20 i 23 września w naszej szkole odbyły się prezentacje szkół tańca, które będą z nami w tym roku współpracowały. W pokazach wzięli udział uczniowie z kl. 0-IV. Każdy miał możliwość spróbować swoich sił przy rytmicznych dźwiękach. Osobom zainteresowanym tańcem życzymy powodzenia w rozwijaniu swojego talentu.
Joanna Stepaniuk
19 września naszą szkołę odwiedzili aktorzy Studia Artystycznego „Arena”. Dzieci z kl. 0-III obejrzały przedstawienie pt. „Wystarczy czyste serce”.
Dzieci poznały historię pięknej księżniczki, która kuszona była przez diabła. Dzięki radom dobrej wróżki księżniczka potrafiła oprzeć się złym pokusom. Morał opowieści był następujący: za dobro zostaniemy nagrodzeni, a za zło czeka nas kara.
Wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem śledzili historię bohaterów, a na koniec nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
Joanna Stepaniuk
Akcję Narodowe Czytanie zorganizował po raz pierwszy Prezydent Bronisław Komorowski w 2012 roku, czytając epopeję narodową „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele Polskie: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki i wrony” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.
„Wybór tekstów nie był przypadkowy, wspólnym mianownikiem utworów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Teksty te do dziś nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Tegoroczne czytanie miało miejsce w Zespole Szkół w Michałowie 19 września 2019 roku. Dzięki gościnności Dyrekcji młodzież kl. VIIIa i VIIa Szkoły Podstawowej im. W. Syrokomli w Michałowie, wraz z nauczycielami, mogła wziąć udział w tak ważnym przedsięwzięciu. Czytanie było doskonałą okazją dla młodzieży do zapoznania się z polskimi nowelami.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
Tamara Durek, Katarzyna Grodzka
Tak właśnie, to MY uczniowie i nauczyciele sprzątaliśmy las. Akcja odbyła się we współpracy z Nadleśnictwem Żednia. Niestety, śmieci zarówno w naszej okolicy, jak i na naszej planecie jest pod dostatkiem. A przecież miejsce, w którym żyjemy powinno być otoczone szczególną troską. O tym, że powinniśmy o nie dbać dowiadujemy się od najmłodszych lat. Ochrona przyrody i ekologiczne postawy powinny być priorytetem, ponieważ śmiecąc sami sobie szkodzimy.
Podczas spaceru po lesie uczniowie byli zaskoczeni ilością i jakością znaleziska. Opiekujący się nami pracownicy Nadleśnictwa Żednia zaopatrzyli nas w rękawiczki i dostarczyli worków, zadbali też o nasze bezpieczeństwo.Dziękujemy im bardzo za pożytecznie i miło spędzony czas.Aura dopisała. Wracaliśmy słuchając śpiewu ptaków, z poczuciem dobrze wykonanego zadania.
Iwona Anchim
Dnia 12 września klasa VIII b uczestniczyła w kolejnej odsłonie akcji „Narodowe czytanie” przygotowanej przez Gminną Bibliotekę w Michałowie.
W tym roku para prezydencka zaproponowała jako lekturę do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Wspólnym mianownikiem czytanych nowel jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Mamy nadzieję, iż właśnie te wartości przybliżyliśmy naszym uczniom podczas tegorocznego czytania.
Elżbieta Hajduk, Sylwia Bogusz
6 września 2019 roku uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej im.Wł.Syrokomli w Michałowie wraz z opiekunami Iwoną Anchim i Markiem Charytoniukiem uczestniczyli w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru jest uroczystością o charakterze religijno –patriotycznym i już na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości Białegostoku, w których tradycyjnie uczestniczą przedstawiciele naszej szkolnej społeczności. Jest to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce i ma ono od kilku lat charakter międzynarodowy. Za każdym razem przed naszymi oczami rozgrywa się żywa lekcja historii. I tak odkrywając karty historii z dawnych lat, swoją obecnością uczestnicy Marszu zapisują się na kolejnych jej kartach.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 9.30. Zebranych przy Pomniku Katyńskim uczestników Marszu powitał Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i błogosławieństwie uczestników Marszu w obrzędzie katolickim i prawosławnym zgromadzeni przeszli do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Sybiraków.
Wyjazd uczniów naszej szkoły miał charakter edukacyjny, ponieważ zwiedziliMuzeum Pamięci Sybiru, które powstało we współpracy z Muzeum Wojska w Białymstoku. Gromadzone są tam eksponaty i wszelkie materiały będące świadectwem zesłań. Tu młodzi ludzie mogli obejrzeć pamiątki (fotografie, przedmioty codziennego użytku, dokumenty) przywiezione przez zesłańców, pełne głębokiej symboliki prace współczesnych artystów upamiętniające męczeństwo, mapy, na których oznaczono miejsca zesłania. Słuchając z ogromnym zainteresowaniem opowieści pana od historii młodzież wzbogacała wiedzę na temat losów i historii Polaków.
I choć minęło ponad 60 lat od czasów wywózek na Syberię, pamięć tych, którzy wrócili z nieludzkiej ziemi jest ciągle żywa i pielęgnowana, pozostaje dla przyszłych pokoleń. We wspomnieniach przywoływane są często obrazy długiej drogi w nieludzkich warunkach, trudności z zaklimatyzowaniem się, tęsknota za krajem, nadzieja na cudowny powrót i ogromna wiara w pomoc Boga.Był to czas i miejsce wspomnień smutnych doświadczeń i traumatycznych przeżyć zesłańców oraz moment upamiętnienia poległych.
W tej podniosłej i wzruszającej uroczystości wzięło udział wielu ludzi ze świata polityki, sztuki, kultury, historii, potomków zesłańców oraz kilkanaście tysięcy uczniów zarówno z różnych szkół z Podlasia, jak i z całej Polski. W Marszu swoją obecność zaznaczyli, połączeni podobnymi kolejami losu, ludzie z różnych krajów. Tak więc Marsz stał się wydarzeniem o charakterze międzynarodowym. Towarzyszyły mu promocje publikacji i koncerty oraz wystawy m.in. poświęcone Polakom – odkrywcom i badaczom Syberii, naukowcom, językoznawcom, którzy z zesłania wzbili się na wyżyny nauki.
W przemówieniach towarzyszących obchodom najczęściej odwoływano się do słów Cypriana Kamila Norwida
Aby mierzyć drogę przyszłą
Trzeba wiedzieć, skąd się przyszło...
Słów, które skłaniają do refleksji nad tym, jak ważną rolę odgrywa przeszłość w teraźniejszości i przyszłości.
Iwona Anchim
Przyszedł wrzesień, a wraz z nim wakacyjny czas dobiegł końca. Społeczność naszej szkoły rozpoczęła dzisiaj kolejny rok szkolny, który z pewnością na miarę swoich mozliwości dla wielu uczniów i nauczycieli będzie czasem nowych wyzwań, przyjaźni, sukcesów, ale i ciężkiej pracy.
Uroczysty apel rozpoczęto odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie pani Elżbieta Hajduk, w imieniu dyrekcji szkoły, przywitała uczniów, nauczycieli, rodziców, a w szczególności zaproszonych gości.
Następnie Pani Dyrektor Krystyna Wydrycka skierowała do społeczności szkolnej słowa z okazji inauguracji roku szkolnego 2019/2020. Szczególnie przywitała uczniów klas zerowych i pierwszych, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Wszystkim życzyła powodzenia i wytrwałości w realizowaniu swoich celów. Gorące słowa skierowała także do ósmoklasistów, którzy będą przeżywać egzaminy. Na zakończenie przemówienia wspomniała o 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nasza szkoła uczestniczyła w akcji Przerwanie Marszu. Z tej okazji na apelu gościliśmy Panią Ninę Gorbacz, która wygłosiła przemówienie ku pamięci potomnych. Oto tekst przemówienia:
Szanowni Państwo! Droga Młodzieży!
W tak piękny wrześniowy dzień rozpoczynamy nowy rok szkolny 2019/2020. W nowoczesnym budynku godnym podziwu – piękne sale lekcyjne, hala sportowa, nowoczesne sprzęty w pomieszczeniach i urządzenia w WC. Przed wojną w Michałowie były dwa budynki szkoły siedmioklasowej. Jeden mieścił się na ul. Białostockiej a drugi na ul. Szkolnej, gdzie obecnie znajduje się Ośrodek Zdrowia. W salach lekcyjnych było chłodno. Ogrzewane były piecami. Nieraz unosił się czad. Z gimnastyki lekcje odbywały się na korytarzu a w ciepłe dni na boisku. Ubikacje mieściły się na placu szkolnym. Dziś warunki lokalowe do nauki młodzież ma wyśmienite.
Nie dano mi było rozpocząć roku szkolnego 01 września 1939r. Tak bardzo pragnęłam nosić fartuszek atłasowy granatowy z przepięknym haftowanym białym kołnierzykiem. Strój był bardzo uroczysty. Przesiedziałam ten dzień z braćmi starszymi w piwnicy. Minęło 80 lat od tamtych czasów, kiedy to wojska niemieckie napadły na Polskę. Huk pocisków, niektóre rozrywały się w powietrzu zapalając domy w sąsiedztwie i inne budynki gospodarcze. Nie było komu gasić pożaru, gdyż mężczyźni powołani zostali do wojska. Mój tatuś też. Panowała rozpacz i trwoga. Spaliśmy w ubraniach. W razie nalotu można by było uciec. W nocy z 1 na 2 września nastąpił gwałtowny łomot do drzwi. Mamusia otworzyła – przyszło 6 Niemców w hełmach z karabinami zakończonymi bagnetem. W szafie przebijali ubrania i pod łóżkiem szukali- gwarząc niezrozumiale. Zapalili papierosy i wyszli. Padał duży deszcz. No i zaczęło się piekło. Zabijali cywili na każdym kroku. Trzech synów u sąsiadów zabito i moc znajomych, i kuzynów. Palono wsie. Zabijano mężczyzn w Pieńkach, majdanie, Kazimierowie. We wsi Popówka zabito 232 osoby z dziećmi a wieś spalono. Masakra była na każdym kroku. Wartę w nocy pełnili pozostali do lat 16. Młodzież z Michałowa została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec. Od zmierzchu do świtu nie można było wyjść z domu. Nie pracowały sklepy, fabryki, młyny. Chleb piekła mama z żyta mielonego na ręcznych żarnach. Tajne nauczanie prowadziła G. Brzostkowska, której męża też zabito. Terror był nieopisany. Łapanki, obozy koncentracyjne. Polska zniknęła z mapy. Tragedie u nas trwały 5 lat. Dzięki zmobilizowaniu sił z całego świta Niemców pokonano 9 maja 1945r. Po zakończeniu wojny- kto został żywy wracał do domu. Przed wojną tylko 2 uczniów z bogatych rodzin z Michałowa ukończyło studia. Nauka kosztowała bardzo drogo. Rozkwitło życie i zapanowała radość z wolności. Otwarto kina, kawiarnie, teatry dla wszystkich.
Dużo zginęło na wojnie naszych michałowian. Módlmy się aby nasz kraj nigdy więcej nie przeżył tragedii wojennej i dramatów, gdzie ginęli nasi synowie, mężowie, bracia i wnuki. Aby nie było obozów zagłady i zsyłek. Cześć Bohaterom II wojny światowej.
Uczestniczka II wojny światowej Nina Gorbacz
Po wystąpieniu prelegentki wszyscy zebrani uczcili pamięć poległych minutą ciszy i wysłuchali „Pieśni wojennej”
Na zakończenie apelu głos zabrał wiceburmistrz Michałowa pan Konrad Sikora i ks. mit. Jan Jaroszuk. Uczniom życzyli sukcesów w nauce i sporcie na miarę swoich możliwości dyrekcji i nauczycielom cierpliwości i wytrwałości w pracy.
Następnie uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami z uśmiechem i radością rozeszli się do klas, na pierwsze powakacyjne spotkanie.
Niech nowy rok szkolny przyniesie wszystkim same sukcesy, potwierdzone wysokimi ocenami, a nauka i praca zawsze będzie źródłem przyjemności i satysfakcji. Trzymamy kciuki.
Tamara Durek, Katarzyna Grodzka
Rok szkolny 2018/2019 dobiegł końca. 19 czerwca 2019 r. to ostatni dzień w szkole. O godzinie 9:00 ostatni dzwonek zaprosił wszystkich na uroczysty apel, który rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru dr. Leszka Nosa w asyście członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, po raz ostatni i odśpiewaniem hymnu państwowego.
Następnie prowadząca apel pani Joanna Wieremiejuk serdecznie powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość: dyrekcję, uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, a w szczególności przybyłych gości w osobach: Burmistrza Michałowa – pana Marka Nazarko, Przewodniczącą Rady Miejskiej – panią Marię Bożenę Ancipiuk, Dyrektora Gminnego Przedszkola w Michałowie- panią Jolantę Dzieniszewską, Dyrektora MOSIR-u w Michałowie - pana Dariusza Golaka, Dyrektora Gminnej Biblioteki w Michałowie - panią Teresę Rybińską, przedstawiciela Nadleśnictwa Żednia - panią Małgorzatę Sac, Komendanta Straży Granicznej w Michałowie - pana Włodzimierza Pielacha, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowie - pana Andrzeja Mikołajewicza, dzielnicowego Komendy Policji w Michałowie sierżanta sztabowego - pana Krzysztofa Korzenieckiego, Kierownika ZGKiM w Michałowie - pana Bogdana Budzisza, przewodniczącą Rady Rodziców – panią Angelikę Gryko i skarbnika Rady Rodziców - panią Nagdalenę Jurczuk i oddała głos pani dyrektor szkoły Krystynie Wydryckiej. Swoje przemówienie pani dyrektor rozpoczęła cytatem: „Każda praca jest dobra, o ile dobrze jest wykonana” (A. Einstein). Stwierdziła, że wszyscy odnieśli sukces na miarę swoich możliwości. Szkoła to tworzący ją ludzie. Podziękowała uczniom, absolwentom za ich osiągnięcia, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły.
Kolejnym punktem było wręczenie srebrnych tarcz, nagród i wyróżnień następującym uczniom:
kl. IVa wychowawca: Emilia Gryko
kl. IVb wychowawca: Justyna Kuźma
kl. IVc wychowawca: Marek Charytoniuk
kl. IVd wychowawca: Aneta Łapińska
kl. Va wychowawca: Daniel Szemiot
kl. Vb wychowawca: Anna Malesińska
kl. Vc wychowawca: Iwona Anchim
kl. Vd wychowawca: Jan Bójko
kl. VIa wychowawca: Alina Żakiewicz
kl. VIb wychowawca: Krystyna Kaczmarek
kl. VIc wychowawca: Irena Miruć
kl. VIIa wychowawca: Elżbieta Januszkiewicz
kl. VIIb wychowawca: Elżbieta Hajduk
kl. VIIc wychowawca: Dorota Bajko
Osiągnięte wyniki to również zasługa rodziców. To oni swą postawą wspomagali działania szkoły. Za to serdecznie dziękujemy.
Kolej przyszła i na absolwentów. Ci, którzy uzyskali najwyższe wyniki otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, a ich rodzicom wręczono listy gratulacyjne, życząc dalszych sukcesów. Oto oni:
kl. VIIIa wychowawca: Joanna Wieremiejuk
kl. VIIIb wychowawca: Irena Kardasz
kl. VIIIc wychowawca: Elżbieta Mackiewicz
Pani dyrektor wręczyła złote tarcze absolwentom, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 5,0 oraz wzorowe zachowanie, a w poszczególnych latach otrzymali srebrne tarcze. Są to: Paulina Kazberuk kl. VIIIa i Julia Hajduk kl. VIIIb. Natomiast statuetkę otrzymał nietuzinkowy absolwent Adrian Daniluk za najwyższy wynik z egzaminu ósmoklasisty i laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Informatyki.
kl. IIIa gimnazjum wychowawca: Anna Kazberuk
kl. IIIb gimnazjum wychowa: Ewa Głowacka
Po otrzymaniu świadectw Pan Burmistrz Marek Nazarko wręczył nagrody specjalne, czyli Nagrody Burmistrza uczniom szczególnie wyróżniającym się :
Burmistrz pogratulował rodzicom za osiągnięcia a absolwentom życzył, aby dostali się do wymarzonych szkół.
Przedstawicielka Nadleśnictwa Żednia - pani Małgorzata Sac dołączyła do nagradzających i wręczyła nagrodę za zajęcia przyrodnicze Łukaszowi Przanowskiemu z kl. VIIa.
Nagrody Dyrektora Szkoły Podstawowej w Michałowie otrzymali następujący uczniowie: Sylwia Gryko, Łukasz Anchim, Patrycja Bocheńska, Szymon Charkiewicz, Patryk Regucki, Paulina Kazberuk, Zuzanna Ancipiuk, Marta Wieremijuk, Oksana Jurczuk, Anna Kaczmarek, Magdalena Grzegorczuk, Kacper Zasim, Tomasz Kalinowski, Jan Gąsowski, Natalia Kondratowicz, Karolina Kazberuk i Daria Sakowicz.
Nasi uczniowie trenują różne dyscypliny, biorą również czynny udział w zawodach sportowych i uzyskują bardzo dobre wyniki , dlatego najlepsi zostali uhonorowani za swoje osiągnięcia statuetkami, które wręczyli nauczyciele wychowania fizycznego – pani Aneta Łapińska i pan Grzegorz Szymański. Najlepszymi sportowcami są: Mateusz Bohdziel, Maciej Ostaszewski i Julia Hajduk ze szkoły podstawowej i Magdalena Klimowicz z gimnazjum. Pan Dariusz Golak - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wyróżnionym sportowcom także wręczył nagrody rzeczowe.
Następnie zabrał głos naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowie – pan Andrzej Mikołajewicz i wręczył dyplomy członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Michałowie za wzorową postawę. Reprezentanci drużyny to: druhny- A. Kasperowicz , M. Wieremiejuk, K. Kuklińska, K. Rudzińska, O. Jurczuk, M. Kozłowska; druhowie- J. Mikołajewicz, G. Klimiuk, M. Jurczuk, T. Kalinowski i Ławniczuk. Życzył im bezpiecznych powrotów z każdej akcji.
Naszą szkołę wspierają sponsorzy, którzy fundują nagrody i pomagają w realizacji zadań statutowych. W tym miejscu pani Dyrektor Krystyna Wydrycka złożyła podziękowania dla:
Bardzo ważnym momentem uroczystości było ślubowanie absolwentów klas ósmych szkoły podstawowej oraz klas trzecich gimnazjum, które poprowadziła pani Irena Kardasz.
Na zakończenie pierwszej części apelu wystąpił przedstawiciel klas ósmych Adrian Daniluk, który w imieniu swoim, kolegów i koleżanek podziękował wszystkim za edukację, wychowanie i pożegnał się z młodszymi uczniami.
Przedstawiciele klas siódmych: Joanna Karpiuk, Tomasz Matys i Zuzanna Ancipiuk skierowali serdeczne słowa swoim starszym kolegom i koleżankom i życzyli im udanych wakacji.
Po wystąpieniach uczniów wyprowadzono sztandar. Uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami i rodzicami udali się do sal, a absolwenci wręczyli swoim pedagogom symboliczny kwiatek.
Drugą część apelu stanowiła XVII Gala Gimnazjusów, którą prowadziły Karolina Pogorzelska i Ewa Balcerzak. Wszystkich zgromadzonych w podniosłą atmosferę wprowadził utwór w wykonaniu Łukasza Anchima. Następnie prowadzące skierowały słowa podziękowania do dyrekcji, nauczycieli, zaproszonych gości , koleżanek i kolegów. Stwierdziły, że w szkole zawsze znajdowali życzliwość i zrozumienie, dzięki któremu była możliwa nauka i wychowanie i na zawsze w murach tego budynku pozostanie cząstka ich życia. Pamiętają dobrze emocje i doświadczenia, jakie niosły za sobą kolejne dni. Ich wspomnienia ze szkolnych ławek są jeszcze świeże, a znajomości tu zawarte- bliskie. Mają nadzieję, że pozostaną takimi na zawsze. Dzisiaj nisko pochylili głowy przed tymi, którzy wiernie towarzyszyli im w wędrówce przez gimnazjalne życie.
Jako kolejny rocznik współtworzyli tradycje gimnazjum. Ich aktywna postawa społeczna, wysokie wyniki w nauce, osiągnięcia w konkursach, ale również inne sukcesy przyczyniły się do tworzenia dobrego wizerunku gimnazjum i dlatego też zasługują na wyróżnienie. Szczególny charakter tego spotkania zawdzięczają wysiłkowi każdego ucznia. Wyznaczanie celów i dążenie do ich realizacji to trudne zadanie, ale udało się zrealizować, dlatego nadszedł moment ukoronowania trzyletnich wysiłków.
Gimnazjusy przyznano w dziewięciu kategoriach:
Na zakończenie gali gimnazjaliści zaśpiewali piękne utwory o tematyce wakacyjnej. Złożyli serdeczne podziękowania pracownikom szkoły, rodzicom i ludziom dobrej woli, którzy byli zawsze wsparciem. Podziękowali Organowi prowadzącemu z Panem Burmistrzem Markiem Nazarko na czele, wszystkim instytucjom i organizacjom współpracującym z gimnazjum, którzy przyczyniali się do rozwoju szkoły. Do młodszych koleżanek i kolegów skierowali takie słowa: „Każdy z nas kształtuje siebie na miarę i wielkość swoich wyobrażeń. Pamiętajcie - z banalnej wyobraźni - powstaje banalny człowiek; z oryginalnej wyobraźni - zrodzi się twórczy i oryginalny człowiek”
Tak więc kolejny rok za nami. Dla dyrekcji to czas podsumowań i planów, dla nauczycieli czas refleksji i wypoczynku, dla uczniów nadzieja na wspaniałe wakacje.
Tamara Durek, Katarzyna Grodzka
17.06.2019r.klasa VIc dzień z wychowawcą dzięki gościnności Pani Magdaleny Jurczuk spędziła w Instytucie Rodziny ej mamo. Najpierw rozmawialiśmy o higienie okresu dojrzewania, później dostaliśmy ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa na wakacjach ,a potem mieliśmy czas wolny dla siebie. Oglądaliśmy filmy, śpiewaliśmy karaoke a w trakcie jedliśmy specjalnie przygotowane dla nas przekąski. Mieliśmy też możliwość pobawienia się lalkami-bobaskami .Na zakończenie zjedliśmy przepyszny obiad w tutejszej Gospodzie. Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować Pani Magdalenie Jurczuk za zorganizowanie tego szczególnego dla nas dnia. Było cudownie. Dziękujemy!
Uczniowie klasy VIc wraz z wychowawczynią Ireną Miruć.
Zgodnie z naszą szkolną tradycją, 13 czerwca 2019 r. odbył się już ostatni bal uczniów kończących gimnazjum. Pomimo niemiłosiernie dręczącego upału, niemal wszyscy gimnazjaliści stawili się w szkolnej stołówce. Po godzinie 16:00 Pani Dyrektor K. Wydrycka i Wicedyrektor W. Gryko, w obecności wychowawczyń klas IIIA i IIIB Pań A. Kazberuk i E. Głowackiej oraz rodziców, rozpoczęły tę miłą uroczystość. Jak zawsze rodzice zadbali o stronę kulinarną – przygotowali przepiękny tort, ciasta, lody, owoce, chipsy i inne przekąski oraz oczywiście lubianą przez młodzież gorącą pizzę. Jednak przy takiej temperaturze otoczenia największym powodzeniem cieszyły się wszelkiego rodzaju zimne napoje. Uczniowie bawili się świetnie przy ulubionej muzyce, wspólnie śpiewali najpopularniejsze piosenki oraz organizowali zabawy towarzyskie. Urokowi całemu balowi dodawały wspaniałe kreacje dziewcząt oraz elegancki wygląd chłopaków. Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy – i ok. godz. 2200, po uporządkowaniu stołówki, w wyśmienitych humorach wszyscy bezpiecznie wrócili do domów. Ten niezwykły wieczór na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
A. Kazberuk, E. Głowacka
Szkoła Podstawowa im. Wł. Syrokomli w Michałowie włączyła się do IV edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, która jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Jej celem jest promocja czytania w prosty, radosny sposób, w miłej atmosferze. Co roku (od 2016 r.) uczniowie manifestują, że lubią czytać i czytają więcej niż dorośli. Pomysłodawcą akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.
Akcji towarzyszy próba bicia rekordu liczby osób czytających w jednym momencie. W poprzedniej edycji w jednym momencie czytało prawie 407 tys. osób. Tegoroczne bicie rekordu w czytaniu odbyło się 7 czerwca 2019r. o godz. 1000. Uczniowie z naszej szkoły czytali na boisku szkolnym. Przynieśli z domu swoje ulubione książki lub wypożyczone z biblioteki. Akcja miała formę pikniku. Oprócz czytania odbył się konkurs międzyklasowy. Zadaniem każdej klasy było znalezienie w różnych tekstach ukrytych tytułów książek. Wśród klas IV-tych i V-tych zwyciężyła klasa IVb a ze starszych najbardziej oczytane to: VIIc, VIc i IIIB. Dzieci z klas I-III w tym czasie wykazały się znajomością wierszy Jana Brzechwy. Zakończeniem pikniku było puszczanie balonów, na których uczniowie wypisali tytuły ulubionych książek.
Mam nadzieję, że będziemy pamiętać o czytaniu na wakacjach
Anna Chołołowicz