16 grudnia 2019 r. spotkali się uczniowie i nauczyciele, aby śpiewając i grając umilić oczekiwanie na Boże Narodzenie. Wybrzmiały znane i chętnie słuchane kolędy i pastorałki.Wszyscy o tym wiedzą, że są one piękne pod względem zarówno treści jak i melodii, stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. W okresie Bożego Narodzenia, a szczególnie w wieczór wigilijny radują nasze serca. Kolęda to pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką.
Czas świąteczny to szczególne uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka, dlatego w spotkaniu wzięli udział uczestnicy i koordynatorzy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Nowej Woli. Zorganizowano też kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez podopiecznych warsztatów.
Wszyscy kolędnicy oraz organizatorzy „Spotkania z kolędą” ks. Wiktor Tetiurka, ks. Radosław Backiel, A.Rasiuk, E.Mackiewicz, Anna Chołołowicz, I.Anchim wraz z Kołem Wolontariatu prowadzonym przez Dorotę Golak oraz Samorząd Szkolny życzą dyrekcji, pracownikom szkoły, uczniom i rodzicom Wesołych i Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.
Iwona Anchim
W dniach 02-16 grudnia 2019r. po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w III edycji akcji charytatywnej ,,Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Akcja polegała na zbiórce nowych zabawek, artykułów szkolnych i gadżetów dla nastolatków oraz maluszków, które umilą dzieciom czas pobytu w szpitalu. W ostatnim dniu akcji wolontariuszki z kl.V: Greta, Karolina, Eryka i Ewelina zebrały podarunki z klas. Było ich całkiem sporo. Najbardziej zaangażowali się rodzice i uczniowie klas 0-III. Z zebranych zabawek, gier, puzzli i artukułów szkolnych strażacy zrobią paczki, które zostaną przekazane do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, w szczególności na oddział onkologiczny. Dziękujemy przedstawicielce Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowie, p. Marcie Ławniczuk, za włączenie naszej szkoływ tak szlachetne przedsięwzięcie.
WARTO POMAGAĆ !!!!
Dorota Golak
16 grudnia uczniowie klas Ia, b piekli i ozdabiali świąteczne pierniczki. Pani Monika przygotowała pyszne ciasto piernikowe, a dzieci przygotowały przeróżnych kształtów pierniki. Panie kucharki je upiekły, a uczniowie wraz z wychowawczyniami i rodzicami pięknie ozdobiły. Bardzo dziękujemy wspaniałym mamom za pomoc. Życzymy wszystkim wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
Wychowawczynie klas pierwszych
12 grudnia 2019r. odbył się kolejny apel porządkowy dla kl. IV- VIII, na którym wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe za osiągnięcia w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego. Samorząd Uczniowski miał okazję podziękować koleżankom i kolegom za wspaniałą zabawę andrzejkową i obdarować dyplomami zwycięzców konkursów. Pan z Państwowej Inspekcji Pracy podsumował konkurs dotyczący bezpieczeństwa i wręczył rzeczowe nagrody uczniom, którzy wykazali się największą wiedzą w tym zakresie.
Pani dyrektor poinformowała zebranych o organizacji zajęć w dniu 12.12.2019r. i w imieniu Burmistrza Michałowa zachęcała do udziału w wigilii miejskiej.
Wigilie klasowe odbędą się 20.12.2019r. po trzech lekcjach. Pani dyrektor przypomniała także o poprawianiu bieżących ocen, ponieważ kończy się pierwsze półrocze nauki.
Na zakończenie podziękowała za udział w apelu i uczniowie wrócili na lekcje.
Tamara Durek, Katarzyna Grodzka
W dniach 10 - 12 grudnia 2019r. uczniowie klas II i III po raz kolejny uczestniczyli w Ogólnopolskim Projekcie Stypendialnym: Stypendiada Wczesnoszkolna.
W tegorocznej edycji uczniowie wzięli udział w konkursach z zakresu edukacji:
W konkursie ,,Abecadło” należało wykazać się znajomością treści utworów literackich:
kl.II - Hans Christian Andersen "Calineczka", Bracia Grimm "Królewna Śnieżka";
kl.III - Hans Christian Andersen "KrólowaŚniegu’’, "Brzydkiekaczątko”.
Konkurs ,,Ortografek” sprawdzał znajomość reguł ortograficznych: u-ó, ż-rz, h-ch.
Konkurs ,,Plusik” rozwijał umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 50 – kl.II, w zakresie 100 – kl.III.
W konkursie ,,Plastuś” uczniowie mieli za zadanie wykonać według własnej koncepcji pracę plastyczną na temat: pocztówka znad morza lub gór, okładka do mojej ulubionej książki, laurka dla mamy, krawat dla taty.
Konkurs plastyczny przeprowadziła p.Justyna Trojanowicz. Nad prawidłowym przebiegiem pozostałych konkursów czuwałaszkolna koordynatorka: Dorota Golak. We wszystkich konkursach łącznie wzięło udział 57 uczniów.
Życzymy uczniom powodzenia i liczymy na sukcesy.
Dorota Golak
Dzień dobry.
W imieniu redaktora naczelnego „Gazety Współczesnej”, serdecznie gratuluję nominacji w plebiscycie Sportowiec Roku 2019, którą uzyskali Przedstawiciele Klubu – Adam Zuzia, Amelia Grodzka, Maciej Ostaszewski, Nikola Zastocka, Paweł Ostaszewski, Wiktoria Filipczuk, Zofia Aksiucik w kategorii: Sportowiec Junior Roku.
Bardzo proszę o przekazanie informacji o nominacji rodzicom kandydata, a tym którzy jeszcze nie potwierdzili zgody w plebiscycie prośbę o kontakt z naszym Oddziałem.
Od wielu lat nasz plebiscyt jest najważniejszym i najbardziej prestiżowym rankingiem sportowym w województwie. Plebiscyt Sportowiec Roku to także znakomita okazja, aby docenić młodych zawodników i utalentowane sportowo dzieci oraz trenerów na początku ich kariery. Laureaci plebiscytu wybierani są osobno w miastach i powiatach naszego województwa. Zwycięzcy powiatowego etapu plebiscytu awansują do wojewódzkiego finału, w którym będą walczyć o atrakcyjne nagrody.
Zapraszamy również do nominacji zawodników, którzy wg Państwa zasługują na docenienie. Kandydatów można zgłaszać poprzez stronę www.wspolczesna.pl/sportowiec
Z góry bardzo dziękuję.
Z poważaniem,
Redakcja Gazety Współczesnej
505 496 942
(pon-pt w godz 9.00-16.00)
e-mail: joanna.nowik@polskapress.pl
Uczniowie klas 0-3 wzięli udział w szkolnym konkursie „Jesienny ludzik”, w którym należało wykonać pracę przestrzenną z darów jesieni. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem i pomysłowością. Wzięło w nim udział 57 uczniów. Z prac wyłoniono pierwsze, drugie oraz trzecie miejsca. Uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy. Prace uczniów można było podziwiać na wystawie, na korytarzu szkolnym.
I miejsce:
Amelia Paszkiewicz, Emilia Strzeszewska, Helena Szorc, Jakub Jurczak, Kamil Sikorski,
Miłosz Strzeszewski
II miejsce:
Aleksander Tokarski, Natalia Ostrowiecka, Gabriel Trochimczuk, Łukasz Sakowicz, Antoni Gwóźdź
Krystian Kulesza, Dariusz Karpiuk, Wiktor Bójko, Hubert Grodzki, Paweł Dunda, Maja Kondrusik
III miejsce
Amelia Szlachciuk, Dawid Smółko, Filip Szymański, Mateusz Chmielik, Wiktoria Lasota,
Mateusz Domagała, Szymon Kondratowicz, Zuzia Bujko, Patryk Hajduczenia, Igor Bujko,
Kacper Domagała
Gratulujemy i dziękujemy za tak liczny udział.
W. Barszczewska, K. Grodzka, J.Trojanowicz
4 grudnia uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami i rodzicami spędzili aktywnie czas w Centrum Gier i Zabaw dla dzieci w Białymstoku. Fikoland, to dobre miejsce na zabawę, która łączy w sobie elementy kreatywnej twórczości,a szczególnie z okazji Mikołajek. Hitem było boisko do gry w piłkę nożną, ścianka do wspinania, zjeżdżalnie z licznymi tunelami i labiryntami, baseny z kolorowymi piłeczkami i dyskoteka z lustrzaną kulą i laserami. Zmęczeni, ale z dobrym humorem wróciliśmy do szkoły. Dziękujemy pani Ani Malesińskiej oraz rodzicom za pomoc w opiece podczas wyjazdu.
Helena Łuksza, Irena Miruć
W poniedziałek 2 grudnia 2019r.r. uczniowie klas 0a i 0b z wychowawczyniami p.Dorotą, p.Anią i p.Joasią oraz rodzicami: p.Ireną, p.Elą i p.Anią, wybrali się na integracyjną wycieczkę do Centrum Zabaw Dzieci - Fikolandu. Dzieci w zgodnej zabawie miały okazję bliżej się poznać. Musiały też wykazać się sprawnością fizyczną poruszając się po labiryntach na dwóch poziomach, jak również zjeżdżając w tunelach. Chętnie bawiły się w basenach z piłeczkami, skakały i ćwiczyły przewroty na dmuchanym materacu, celowały piłką do bramek, jak również grały w zręcznościowe gry edukacyjne. W drodze powrotnej spotkała dzieci niespodzianka, otóż na tzw. siódmym kilometrze autokar zatrzymał Mikołaj i Elfy. Mikołaj wszedł do autokaru i rozdał zaskoczonym dzieciom cukierki. Dzieci powitały i pożegnały gości piosenką. Zmęczone, ale wybawione i zadowolone, niedowierzając do końca w wizytę Mikołaja i Elfów, w ciszy wracały do szkoły.
Dorota Golak, Anna Oziabło
28 listopada 2019r. w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel poświęcony Patronowi szkoły Władysławowi Syrokomli. Uczniowie klas VIII pod opieką wychowawczyń E. Januszkiewicz, E. Hajduk i D. Bajko, w formie wywiadu , przedstawili życie i twórczość Patrona. Na zakończenie uroczystości odczytano wiersze o Patronie napisane przez młodzież naszej szkoły. Występujących uczniów nagrodzono gromkimi brawami.
Tamara Durek ,Katarzyna Grodzka
Pokaz rekonstrukcyjny „Ku Nieodległej” był żywą i wesołą lekcją historii, która bawiła oko i ucho odbiorców. Obejrzeliśmy kolekcję replik broni używanych przez żołnierzy niemieckich i radzieckich w czasie II wojny światowej. Zobaczyliśmy żołnierski ekwipunek, mundur i uzbrojenie. Starsi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w musztrze wojskowej. Okazało się, że bycie żołnierzem nie jest łatwe.
Dzięki umiejętnościom artystów z grupy „Rekonstrukto” znacznie wzbogaciliśmy naszą wiedzę historyczną o II wojnie światowej.
Joanna Wieremiejuk
28 listopada 2019 r. uczniowie klas VIII i klas VII wzięli udział w spotkaniu z Burmistrzem Michałowa Markiem Nazarko. W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury młodzież pytała, Burmistrz odpowiadał, a właściwie opowiadał o tym, jak od wielu lat pięknieje nasza gmina. Uczniowie przygotowali się starannie podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie. Zadawali mnóstwo nurtujących ich pytań dotyczących różnych sfer życia społeczności naszej małej ojczyzny.
Młodzi ludzie mieli też okazję poszerzyć wiedzę na temat pracy Burmistrza i samorządu oraz planów na przyszłość dotyczących edukacji, rekreacji, sportu, zatrudnienia, gospodarki mieszkaniowej, pozyskania funduszy unijnych itp. Żywa lekcja wiedzy o społeczeństwie, która zapewne będzie miała znaczenie w historii Michałowa.
Iwona Anchim, Marek Charytoniuk
Zebrała się nasza gromada,
Gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc,
Bo dziś wróżb i magii moc.
27 listopada 2019 r. Samorząd Uczniowski zorganizował wróżby i dyskotekę andrzejkową.
Na 2 i 3 lekcji zaproszono uczniów klas II- III. Najpierw uczestniczyli we wróżbach, a potem Zuzia i Ola poprowadziły zajęcia z aerobicu. W tle rozbrzmiewała wesoła muzyka. Uczniowie świetnie się bawili.
Na 4 i 5 lekcji odbyła się dyskoteka dla klas IV- VI, a na 6 i 7 lekcji – dla uczniów klas VII- VIII. W czasie imprezy SU przeprowadził wybory na MISS i MISTERA balu. Miss balu andrzejkowego zostały: Gabrysia M. z kl. V a oraz Kamila K. z kl. VII a, natomiast misterem- Michał A. z kl. V c oraz Mateusz K. z kl. VII a.Odbył się również plebiscyt na NAJŻYCZLIWSZEGO UCZNIA. Można było oddać głos tylko na jedną osobę z danej klasy. Dyplomy dla najżyczliwszych uczniów zostaną wręczone na apelu szkolnym.
Uczniowie, którzy nie uczestniczyli w zabawie, mieli w tym czasie zajęcia lekcyjne według wcześniej ustalonego harmonogramu. Mamy nadzieję, że impreza była udana. Młodzież się wspaniale bawiła i andrzejki zostaną na długo w naszej pamięci. Dziękujemy nauczycielom za wyrozumiałość i opiekę nad uczniami.
Opiekunowie i członkowie SU
27 listopada 2019 r. uczniowie klasy VI c Szkoły Podstawowej im.Wł.Syrokomliw Michałowie uczestniczyli w zabawach andrzejkowych zorganizowanych przez Panie bibliotekarki z Biblioteki Gminnej, które zawsze mają ciekawe pomysły na spotkanie w kolorowej krainie książek. Rzut monetą do miski z wodą, wybór kubka z niespodzianką, lanie wosku i rzucanie cienia, but za butem, obieranie skórki z jabłka, przekłuwanie kartek z imionami i w wiele innych wróżbochoczo bawili się podczas spotkaniazarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Na czas zabawy uczniowie zostali zaczarowani magiczną różdżką. W trakcie zabaw mogli poszerzyć też wiedzę na temat genezy święta i związanych z nim obyczajów.
Andrzejkito pierwotnie wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilięświętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W przeszłości wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, a męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki. Współcześnie zabawy andrzejkowe są okazją do spotkań i radosnej zabawy przy wróżbach, które uczestnicy czasem traktują z przymrużeniem oka.
Iwona Anchim, Anna Chołołowicz, Sylwia Bogusz, Agnieszka Karpiuk
26 listopada 2019 roku uczniowie kl.II b,c wraz z wychowawczyniami obejrzeli w Teatrze Lalek w Białymstoku baśń pt. "Piękna i Bestia". W inscenizacji mocno zaakcentowane zostały cechy takie jak: poświęcenie, mądrość, odpowiedzialność za słowa przy jednoznaczej krytyce egoizmu i pogoni za pieniędzmi. To baśń ponadczasowa, której przesłanie pozostaje uniwersalne. Bogata choreografia, wspaniała gra aktorów, niesamowite efekty dźwiękowe i świetlne zachwyciły wszystkich. Dzieci na widowni w skupieniu śledziły przygody Belli i Bestii, a na koniec gromkimi brawami nagrodziły aktorów.
Wanda Barszczewska, Justyna Trojanowicz
W tym roku, po raz kolejny, 25 listopada obchodzono w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono takie święto w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Pluszowe misie – miękkie i miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci i nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. W poniedziałek ulubione pluszaki towarzyszyły uczniom klas 0-III w szkole. Panie: Dorota Golak, Wanda Barszczewska, Alina Owsiejczuk i Anna Chołołowicz zorganizowały dzieciom zabawy na poziomach klas. W zerówce pluszowym misiom poświęcono wszystkie zajęcia. Dzieci uczyły się piosenki „Jada, jadą misie” i bawiły się przy niej z misiami, rysowały misie z zamkniętymi oczami i wyklejały z kolorowych papierów. Były również zabawy ruchowo-naśladowcze i z chustą animacyjną. Pani Dorota czytała książki o misiach. Kontynuacją były wesołe zabawy z maskotkami w świetlicy.
Uczniowie klas I-III miło spędzili czas w „harcówce”. Do zabawy wykorzystano chustę Klanzy. Dzieci wzięły udział w różnych konkurencjach sprawnościowych. Od bibliotekarki dowiedziały się jak doszło do powstania maskotki i rozwiązywały zagadki o znanych misiach z bajek. Popisały się też wiedzą o niedźwiedziach. Złożyły przyrzeczenie, ze będą dbać o swoje pluszaki. Na zakończenie wszyscy otrzymali słodkie co nie co i soki Kubuś. Humory dopisywały więc będziemy czekali na kolejne obchody tego święta.
Anna Chołołowicz
22 listopada 2019r. uczniowie z klasy 7 i 8 uczestniczyli w konkursie „Bezpieczny Powiat Białostocki”, który odbył się w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.
Głównym celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży szkolnej wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego, w szczególności zagrożeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla i dymem, a także rozwijanie postaw, odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych oraz kształtowanie nawyków sprawnego ich unikania.
Nasi uczniowie po pisemnym teście z wiedzy o ochronie przeciwpożarowej przystąpili do trzech zadań praktycznych, w których ocenianiu podlegała umiejętność udzielania pierwszej pomocy, zasad wykorzystania podręcznego sprzętu gaśniczego z umiejętnością zgłoszenia zdarzenia do służb ratunkowych oraz sprawność w sztafecie na torze z przeszkodami. W trakcie oczekiwania na wyniki konkursu drużyny miały możliwość uczestnictwa w prelekcji połączonej z prezentacją propagującą idę bezpiecznych zachowań.
Po podsumowaniu wyników nastąpiło uroczyste zakończenie konkursu wraz z wręczeniem upominków, uczniowie otrzymali czujki dymu.
Za współpracę i pomoc w przygotowaniu do konkursu dziękujemy Druhom z OSP w Michałowie.
Marzena Owsiejczuk
W związku z Międzynarodowym Dniem Tolerancji zorganizowaliśmy akcję plakatową. Uczniowie klas 4-8 wykonali plakaty dotyczące tolerancji. W ten sposób chcieliśmy zachęcić rówieśników do tego, aby okazywali sobie życzliwość, szacunek, zrozumienie i akceptację. Mamy nadzieję, że skłoniło to naszych rówieśników do refleksji nad wartościami ważnymi w życiu każdego człowieka.
Przewodnicząca SU- Zuzanna Ancipiuk
12 listopada 2019r. w naszej szkole obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji klasy Vabc przygotowały historyczne przedstawienie. Uczniowie pięknie opowiedzieli historię odzyskiwania przez Polskę swojej Niepodległości. Na scenie wystąpili żołnierze, nauczyciele, uczniowie oraz księża, wszyscy przysięgli że będą zgodnie walczyć o dobro Polski. Pojawił się również Józef Piłsudski ze swoim oddziałem. Całości dopełniły pieśni i wiersze patriotyczne. Była to kolejna lekcja patriotyzmu, dzięki której przypomnieliśmy sobie jaka droga wiodła Polaków do wolności.
Świętowanie niepodległości naszego kraju rozpoczęliśmy już 8 listopada, punktualnie o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie w szkole odśpiewali w całości „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie 11 listopada społeczność szkolna uczestniczyła w miejskich obchodach święta w Michałowie.
Emilia Gryko
08 listopada 2019r. odbyła się wielka uroczystość pierwszoklasistów PASOWANIE NA UCZNIA. Na początku uczniowie przedstawili część artystyczną przygotowaną pod czujnym okiem wychowawczyń: Wioletty Gryko, Heleny Łuksza i Ireny Miruć. Zaprezentowali w niej swoje talenty recytatorskie i muzyczne, ale też zdobyte umiejętności w liczeniu i czytaniu.
Po wydanym pozytywnie werdykcie o włączeniu pierwszoklasistów do społeczności Szkoły Podstawowej im. Władysława Syrokomli pani dyrektor Krystyna Wydrycka i pani wicedyrektor Wioletta Gryko przystąpiły do pasowania pierwszoklasistów na ucznia. Uczniowie otrzymali od wychowawczyń pamiątkowe dyplomy, a rodzice wręczyli kuferki z pomocami dydaktycznymi.
Na zakończenie odbyła się sesja zdjęciowa i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, którym serdecznie dziękujemy.
W.Gryko, H.Łuksza, I.Miruć