Dnia 17.10.2014r.uczniowie klas 0-III oraz IV-VI wzięli udział w bezpłatnych warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez Małgorzatę Korniluk i Annę Białomyzy w ramach realizacji projektu pn. "Monitoring i ochrona strefowa włochatki Aegolius funereus na obszarze Natura 2000 OSO Puszcza Knyszyńska PLB200003". W zajęciach mogli wziąć udział uczniowie placówek zlokalizowanych na terenie lub w sąsiedztwie OSO Natura 2000 Puszcza Knyszyńska.
Tematyka warsztatów była poświęcona głównie włochatce (gatunkowi sowy) oraz roli drzew dziuplastych w ekosystemach leśnych. Dzięki prowadzonym zajęciom uczniowie oraz nauczyciele obecni na zajęciach mieli okazję zdobyć wiedzę nie tylko z zakresu biologii i ekologii włochatki, ale poznali szerszy kontekst znaczenia ochrony gatunku w ujęciu problemu utraty różnorodności biologicznej. Podczas prowadzonych zajęć wykorzystywane były różnorodne pomoce dydaktyczne między innymi w postaci środków audiowizualnych oraz okazów piór.
Cały projekt korzysta z dofinansowania pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Irena Miruć
16 października 2014 roku uczniowie klasy IIb szkoły podstawowej pod opieką pani Wioletty Gryko i rodziców wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Silvarium w Poczopku w Nadleśnictwie Krynki. Obiekt tajemniczo nazwany przez leśników „Silvarium” stanowi leśny park po obszarze którego mogliśmy się swobodnie poruszać. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od mapy tego miejsca, a następnie kierując się wzdłuż lasu podziwialiśmy piekną przyrodę, drewniane pomniki oraz punkty informacyjne zlokalizowane wśród drzew. Zobaczyliśmy drewniane chatki, przeszliśmy „Aleją Feng Shiu”, przez Park Megalitów. Widzieliśmy piękne ptaki oraz zwiedziliśmy „Galerię na skraju puszczy”.
W imieniu wszystkich uczniów naszej klasy dziękujemy panu Andrzejowi Mikołajewicz i pani Marcie Ławniczuk za zorganizowanie wycieczki.
Wiletta Gryko
W ramach projektu „Szlakiem Gminy Michałowo” 16 października 2014 roku odbyła się wycieczka rowerowa klasy VIa do Hieronimowa. Opiekunami wycieczki byli: Elżbieta Januszkiewicz, Irena Kardasz i Alicja Smoleńska.
W trakcie wycieczki podziwiano jesienną kolorystykę lasu. Będzie ona inspiracją do tworzenia jesiennych rysunków na zajęciach plastycznych.
Elżbieta Januszkiewicz
15 października 2014r. klasa Ic i Id wraz z wychowawczyniami i rodzicami uczestniczyli w wycieczce edukacyjno- integracyjnej do Szkółek Leśnych w Leśnictwie Podozierany. Leśniczy p. Zenon Golak pokazał dzieciom piękny, jesienny las i opowiedział wiele ciekawostek o różnych drzewach np. osice, sośnie, modrzewiu, trzmielinie czy głogu… Na koniec dzieci upiekły kiełbaski i z wielkim apetytem je zjadły.
Serdecznie dziękujemy p. Zenkowi Golak za wspaniałą edukację leśną i kierownictwu Nadleśnictwa Żednia za sfinansowanie kiełbasek na ognisko oraz rodzicom p. E. Zastockiej, p. E. Ostaszewskiej i p. N. Sołowiej za pomoc w opiece naszych małych pociech podczas wycieczki.
Anna Bogdanowicz
15 października Rada Pedagogiczna Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie uczestniczyła w szkoleniu „Ocenianie kształtujące w praktyce nauczyciela”. Prowadząca pani Ewa Nosowicz teoretycznie i praktycznie udowodniła nam, że ocenianie kształtujące jest bardzo efektywnym sposobem podnoszenia osiagnięć uczniów.
Inicjatorem spotkania wrsztatowego okazała się nasza dyrekcja, która już wcześniej uczestniczyła w podobnym szkoleniu i przekonana jest o słuszności stosowania takiego oceniania.
Pod czujnym okiem prowadzącej poznaliśmy techniki i sposoby zastosowania oceniania kształtującego.
Jesteśmy świadomi, że ocenianie kształtujące nie jest lekarstwem na wszystko, nie tworzy sytuacji idealnych i raz na zawsze stabilnych. Zmienia jednak w sposób zasadniczy przestrzeń wzajemnego komunikowania się uczeń – nauczyciel. W ocenianiu kształtującym dane są szanse równego uczestnictwa, takiego samego zaangażowania, bez lęku, niepewności czy poczucia mniejszej wartości.
Szkolenie to pozwoliło nam spojrzeć z innej strony na ocenianie i zaangażowanie uczniów. Niektórzy nauczyciele już nastepnego dnia wprowadzili elementy oceniania kształtujacego w praktykę szkolną.
Joanna Wieremiejuk
13 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Panie Elżbieta Hajduk i Krystyna Kaczmarek przygotowały inscenizację, w której wzięli udział uczniowie ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum. To pełne energii i radości przedstawienie wzbudziło ogromny aplauz widowni. W przepięknej scenografii przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem pań: E. Hajduk, E. Januszkiewicz oraz E. Gryko młodzi aktorzy przedstawiali skecze, piosenki i krótkie scenki z życia szkoły. Szczególnie entuzjastycznie zostały przyjęte przez widownię zgromadzoną w hali sportowej dwie solistki: Agata Czaban oraz Natalia Kalinowska. Na zakończenie apelu uczniowie wręczyli nauczycielom własnoręcznie wykonane kwiatki.
Krystyna Kaczmarek
03 października 2014r. trzydziestu trzech uczniów klas piątych uczestniczyło w wycieczce rowerowej do Pieniek " Szlakiem Legend Gminy Michałowo" . W czasie wycieczki opiekę sprawowali - wychowawczynie pani Irena Miruć i pani Tamara Durek, pani vice dyrektor Wioletta Gryko, pani Irena Kardasz, pani Alicja Smoleńska - Ziuzia oraz rodzice pani Bocheńska, pani Łukasik i pan Gryko.
Celem wycieczki było poznanie legendy o wsi Pieńki oraz aktywne spędzanie czasu wolnego na łonie natury.
Uczestnicy wycieczki skorzystali z zaproszenia pani Sztandar- Sztanderskiej, która udostępniła piękne miejsce do gier i zabaw oraz przygotowała ognisko. Po męczącej, ale satysfakcjonującej jeździe rowerem pieczone kiełbaski, ciasto i słodycze smakowały wyśmienicie. Po posiłku zorganizowano gry i zabawy sportowe, przypomniano legendę o wsi Pieńki oraz podziwiali piękne jesienne widoki.
Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły. Jednogłośnie stwierdzili, że w najbliższym czasie pojadą ponownie rowerami.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w życie klasy, a opiekunom za poświęcony wolny czas.
Tamara Durek, Irena Miruć
W piątek 03 października uczniowie kl.0-III obejrzeli spektakl teatralny ,,Tato i Jasiek” w wykonaniu Studia Teatralnego ,,Arkan” z Białegostoku. Przedstawienie w zabawny sposób promowało zdrowy styl życia. Dzieci aktywnie uczestniczyły w tym przedstawieniu, podpowiadając bohaterom, odpowiadając na pytania i wykonując różne zadania. Pod przykrywką żartów i zabaw, przedstawienie podkreślało również, jak ważne w życiu każdego młodego człowieka są więzi rodzinne i dobre relacje w domu. One to kształtują charakter naszego młodego pokolenia.
Dorota Golak, Anna Oziabło
W czwartek 02 października odbyło się spotkanie uczniów kl.0-III ze znanym nam już od wielu lat, policjantem Panem Grzegorzem Bazylukiem. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, szczególnie w okresie jesienno- zimowym, w którym to obowiązuje noszenie odblasków, o czym doskonale wiedziały dzieci. Policjant przypomniał również o właściwym zachowaniu się w szkole podczas przerw, aby nikomu nic się nie stało. Uczniowie w bardzo aktywny sposób uczestniczyli w tym pouczającym spotkaniu dzieląc się swoją wiedzą i zadając mnóstwo pytań.
Dorota Golak, Dorota Ostaszewska
30 września w dzień po urodzinach Władysława Syrokomli (29.09.1823-15.09.1862) uczniowie klas III Szkoły Podstawowej przygotowali apel o swoim Patronie. W apelu uczestniczyli Dyrektorzy szkoły oraz uczniowie kl.0-VI. z wychowawcami. Apel rozpoczął się i zakończył śpiewaniem piosenek o szkole i przyjaźni szkolnej. Na wstępie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną z życia Ludwika Władysława Franciszka Kondratowicza z herbu Syrokomla - to patrona właściwe imiona i nazwiska. Po ciekawej prezentacji uczniowie wystąpili z recytacją swoich samodzielnie napisanych wierszy o patronie szkoły. Na zakończenie Pan Dyrektor podziękował ,,małym poetom” i wręczył nagrody za trud i zaangażowanie w dość trudne na tym etapie kształcenia zadanie.
Dorota Golak, Helena Łuksza
26 września 2014 roku uczniowie klasy IVa i IVb wraz z wychowawcami wzięli udział w ognisku integracyjnym nad zalewem w Michałowie. Po dotarciu na miejsce uczniowie upiekli i zjedli kiełbaski. Potem czas upłynął na grach i zabawach integracyjnych. Pogoda dopisała, humory również, dlatego impreza była bardzo udana.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie ogniska i poczęstunku dla dzieci - paniom E. Waśko, A. Trusewicz, E. Hajduk, M. Kalinowskiej oraz E. Kondrusik.
Irena Kardasz, Joanna Wieremiejuk
Już od paru lat nasza szkoła uczestniczy w programie "Owoce i warzywa w szkole". Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania.
W tym roku program jest skierowany również do dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzieciom uczestniczącym w programie będą udostępniane 2, 3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia) oraz soki. Dzieci otrzymają jabłka, gruszki, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, soki owocowe i warzywne.
Każde dziecko uczestniczące w programie otrzyma jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do naszej szkoły odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca - firma "Sebex".
Uczniowie z klas pierwszych wykonali wystawkę warzyw i owoców przygotowując się tym samym do udziału w programie i zachęcając nas wszystkich do zdrowego odżywiania.
Tekst: mgr Alina Owsiejczuk
12 września pani Irena Miruć i pani Helena Łuksza przeszkoliły uczniów klas czwartych na temat udzielania pierwszej pomocy. Uświadomiono uczniów, iż zanim zaczną działać muszą zadbać o własne bezpieczeństwo. Utrwalono ŁAŃCUCH PRZEŻYCIA. Łańcuch ten przedstawia kolejno to, co powinno dziać się z osobą poszkodowaną.
Pamiętaj o kolejności.
1. Bezpieczeństwo.
2. Sprawdzanie przytomności.
3. Wezwanie pomocy.
4. Numer 112.
5. Sprawdzanie oddechu.
6. Pozycja boczna.
7. Oddechy ratownicze.(2 oddechy)
8. Uciskanie klatki piersiowej.(30 razy)
Helena Łuksza, Irena Miruć
01 września 2014r. w Gminnym Zespole Szkół w Michałowie odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2014/15. Uroczystość tę rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru Gimnazjum im. dr. Leszka Nosa i odśpiewania hymnu państwowego.
Pan Dyrektor Jan Łuksza powitał wszystkich zgromadzonych na rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2014/2015. Następnie skierował ciepłe słowa do uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników i przyjaciół szkoły. Nowym uczniom, którzy przyszli do nas z innych szkół życzył, aby szybko poczuli się w naszej placówce dobrze i bezpiecznie.
Poinformował, że tak jak w poprzednich latach, w czasie wakacji, wykonano remonty, aby szkoła była bardziej miła, estetyczna, przyjazna i bezpieczna. W klasach zamontowano nowe, piękne okna. Dzięki temu nauka będzie przebiegać w bardzo dobrych warunkach.
W swoim i społeczności szkolnej imieniu podziękował organowi prowadzącemu szkołę z burmistrzem Panem Markiem Nazarko na czele za to, że zawsze pamięta o naszej instytucji. Dodał, że w przyszłym roku planuje termomodernizację całego obiektu szkolnego i wymianę pozostałych okien, a we wrześniu czeka na naszych najmłodszych uczniów atrakcyjny plac zabaw. Na zakończenie wystąpienia zacytował słowa Walta Disneya: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać”. Jaki będzie ten nowy rok szkolny w największej mierze zależy od postaw uczniów, motywacji do pracy, podejścia do obowiązku jakim jest szkoła. Jak będzie wyglądała ich przyszłość, ta najbliższa, ale i ta dalsza zależy od nich samych. Podkreślił, że młodzież i dzieci muszą mieć taką świadomość, że już teraz pracują na to, jak będzie wyglądało ich życie za kilka lat. Dyrekcja, nauczyciele będą wspierać w działaniu, pokazywać odpowiednią drogę.
Pan Dyrektor Jan Łuksza chciałby, aby priorytetowymi zadaniami w tym roku szkolnym, było osiągnięcie jak najwyższych wyników w nauce zarówno z poszczególnych przedmiotów jak i na egzaminach, osiąganie sukcesów w konkursach, godne reprezentowanie naszej szkoły w każdym miejscu i sytuacji oraz rozwijanie zdolności i zainteresowań. Szkoła, która tego dokona to prawdziwa szkoła z pasją. Po wystąpieniu gospodarza placówki pierwszoklasiści szkoły podstawowej i gimnazjum złożyli uroczyste ślubowanie.
Na zakończenie inauguracji Pan Dyrektor Jan Łuksza podziękował zaproszonym gościom za przybycie, a całej społeczności życzył sukcesów w pracy i nauce. Do życzeń dołączył ks. mit. Jan Jaroszuk. Po wyprowadzeniu sztandaru uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami. Nowy rok szkolny 2014/2015 uważam za otwarty! - takimi słowami zakończono inaugurację.
Tekst: Dorota Golak, Tamara Durek
Fotografia: W.Łuksza i W.Kaliszuk
23 czerwca 2014r. odbył się bal uczniów klas trzecich. Uroczystość została zorganizowana przez rodziców uczniów, którzy wspólnie z wychowawcami dotrzymywali uczniom towarzystwa podczas balu.
Impreza miała miejsce w stołówce szkolnej, gdzie młodzież mogła porozmawiać przy zastawionym stole, potańczyć i posłuchać muzyki. W tym roku królowała „belgijka” – taniec był z wdziękiem prezentowany przez urodzonych do tańca właśnie dziewcząt i chłopców z klasy III, a z ogromnym zachwytem oglądany przez rodziców i nauczycieli.
Bal pożegnalny klas trzecich odbywa się tradycyjnie co roku. Po balu pozostają niezapomniane wspomnienia i zdjęcia.
Tekst: Iwona Anchim
Klasy szóste podsumowały sześcioletni pobyt w murach Szkoły Podstawowej. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek, a uczniowie bawili siś w rytmach ulubionej muzyki dyskotekowej. Uświadomili sobie, że zakończył się kolejny etap w ich życiu. Po wakcjach czekają ich nowe wyzwania w Gimnazjum. Dziękując za wspólnie spędzone lata, życzymy wszystkim sukcesów.
Irena Kardasz, Joanna Wieremiejuk
25 czerwca 2014 r. klasa 0a wybrała się na wycieczkę do Stadniny Koni w Pieńkach , należącej do Państwa Jaworskich. Czekało tam na nas tam wiele atrakcji. Zaczęliśmy od pielęgnacji koni czyli czyszczenia sierści i kopyt. Następnie każdy z nas mógł doświadczyć jazdy konnej. Pomimo tego, że wielu z nas miało kontakt po raz pierwszy z tak dużym zwierzęciem radziliśmy sobie doskonale. Imprezę zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek i zabawami przy ognisku. Pełni nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły. Uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują gościnnym rodzicom Tosi za przyjęcie.
Justyna Trojanowicz
25 czerwca 2014r. uczniowie klas II ab i III b uczestniczyli w akcji sprzątania nad Zalewem Siemianówka we współpracy z Kołem Wędkarskim reprezentowanym przez pana Jana Borowskiego. Uczniowie pod czujnym okiem opiekunów pani Anny Bogdanowicz, pani Emilii Gryko, pani Bogumiły Samsonowicz i pani Heleny Łuksza wysprzątały teren wokół zalewu i wzdłuż rzeki. Musimy przyznać, że śmieci jest coraz mniej, co nas bardzo cieszy. Cała impreza zakończyła się przy ognisku. Super spędziliśmy ten dzień. Dziękujemy opiekunom i panu Borowskiemu za pomoc.
Uczestnicy i opiekunowie
Park Linowy w Doktorcach to wspaniałe miejsce na urozmaicony aktywny wypoczynek, dlatego klasy czwarte Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie 25. 06.2014r. pod opieką wychowawczyń p. Ireny Miruć, Tamary Durek oraz rodzica p. Zofii Reguckiej spędziły tam czas. Każdy niezależnie od predyspozycji znalazł coś dla siebie. Uczniowie przed wejściem do parku zostali wyposażeni w profesjonalny sprzęt asekuracyjny ( uprzęże, lonże, karabinki, rolkę, kask ). Następnie instruktor wyjaśnił zasady posługiwania się tym sprzętem i pokazał w jaki sposób prawidłowo pokonać przeszkody. Uczestnicy powtarzali prezentowane czynności, a instruktor eliminował ewentualne błędy. Następnie każdy pokonał trasę treningową zawieszoną tuż nad ziemią, aby zapoznać się z systemem asekuracji , żeby bezpiecznie pokonywać przeszkody na wysokości od 2 do 5 m. na ziemią. Po ukończeniu szkolenia instruktor dopuścił osoby do wejścia na średnie przeszkody trasy parku linowego. Przez cały czas trwania programu uczestnicy byli pod obserwacją instruktorów, którzy pomagali w prawidłowym przejściu trasy. Ważne było to, że w każdym, dowolnym momencie uczestnik mógł wezwać instruktora do pomocy lub do ewakuacji go z trasy. Uczniowie, chociaż zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do szkoły. Wyjazd ten zostanie na długo w pamięci.
Tamara Durek, Irena Miruć