7 listopada 2014 r. w naszej szkole odbył się apelz okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowany przez uczniów klas Ia i IIIa gimnazjum pod opieką pań: Aliny Żakiewicz, Krystyny Kaczmarek i Elżbiety Mackiewicz . Wspaniałe dekorację przygotowały ucz. kl. III a Patrycja Rakowicz oraz Gabriela Ziniewicz. Z oprawą muzyczną doskonale poradził sobie Karol Suchodoła. Artyści wystąpili przed uczniami klas 0-III, IV-VI oraz I-III gimnazjum.
Podczas apelu recytowali wiersze oraz przybliżali wszystkim historyczną drogę przebytą przez Polskę, aż do odzyskania niepodległości. W czasie uroczystości można było wysłuchać bądź przyłączyć się do śpiewania pieśni patriotycznych: „Przybyli ułani” czy „Legiony”. Widzowie z zaciekawieniem i wzruszeniem oglądali przedstawienie.
Tradycyjnie jak co roku nasi uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli w obchodach 11 listopada w Michałowie. Tym razem oprócz obchodów Narodowego Święta Niepodległości, odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem nowego pomnika i otwarciem nowego parku w po rewitalizacji.
Julia Czaban kl IIIa
7 listopada 2014 r. w SP w Michałowie odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Wzięło w nim udział 12 uczniów z klas V i VI.
Rozwiązywali test składający się z zadań zamkniętych i otwartych, za które można było otrzymać maksymalnie 40 punktów. Do kolejnego etapu – rejonowego mogły zakwalifikować się osoby, które uzyskały co najmniej 90% punktów (czyli 36 p.).
Najlepsze wyniki uzyskali i zakwalifikowali się do etapu rejonowego następujący uczniowie :
1. Karolina Pogorzelska kl. V a - 38 p.
2. Małgorzata Buczak kl. VI a – 36 p.
3. Cezary Daniluk kl. VI b- 36p.
Irena Kardasz
3 listopada 2014 r. uczniowie klas IV a i IV b wyjeżdżali do kina „ Helios ” w Białymstoku. W ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego uczestnicy obejrzeli film „ Pinokio”. Była to ekranizacja klasycznej baśni włoskiego pisarza Carla Collodiego. Opowiada o drewnianym pajacyku, który wyrusza w świat , aby poszukać sposobu, jak zostać prawdziwym chłopcem. Towarzyszy mu mówiący świerszcz Koko. Wspólnie przeżywają mnóstwo przygód i dowiadują się, jak to jest mieć ośle uszy, co kryje się w brzuchu wieloryba i dlaczego nie warto kłamać.
Nowa wersja utworu, piękna scenografia, kostiumy, zabawne dialogi i ciekawe efekty specjalne spotkały się z zainteresowaniem uczniów. Poza tym wspólny wyjazd to dobra forma spędzenia czasu oraz integracja zespołów klasowych.
Organizatorzy I. Kardasz, J. Wieremiejuk
31.10.2014 roku odbył się KONKURS WIEDZY O ZDROWIU zorganizowany przez samorząd uczniowski wraz z opiekunem Emilią Gryko. W rywalizacji międzyklasowej uczestniczyły klasy I i II Szkoły Podstawowej. Konkurs składał się z IV części:
I część – quiz z ogólnych zdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków w formie pisemnej. W tej konkurencji uczniom z pomocą przyszły wychowawczynie poszczególnych klas.
II część – to krótkie pytania ogrodnicze i sadownicze, które sprawiły kilka problemów nie tylko uczestnikom.
III część – poświęcona była zagadkom i rymowankom o owocach i warzywach, tu nie było żadnych pomyłek ze strony uczniów!
IV część - dotyczyła higieny, z którą nasi uczniowie nie mieli żadnych problemów!
Wyniki konkursu wyglądają następująco:
I miejsce – klasa Id (23 pkt)
II miejsce – klasy Ia i IIa (22 pkt)
III miejsce – klasy Ib i Ic ( 21 pkt)
Wyróżnienie – klasa IIb (20 pkt)
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
30 października w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pt. ,,Piękno jesieni”. Wybrani drogą eliminacji klasowej uczniowie klas 0-III prezentowali wiersze o tematyce jesiennej przed szeroką publicznością: rodzicami, dziadkami, nauczycielami oraz kolegami i koleżankami. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane, jesienne rekwizyty i przebrania podkreślały nastrój wierszy. Komisja konkursowa w składzie: Anna Kazberuk, Anna Malesińska, Dorota Ostaszewska biorąc pod uwagę wysoki poziom przygotowania wszystkich uczestników konkursu, zdecydowała o przyznaniu I miejsca w każdej klasie. Laureaci konkursu: kl.0 - Karolina Kazberuk, kl.Ia – Franciszek Gryko, kl.Ib – Tomasz Kalinowski, kl.Ic – Grzegorz Choruży, kl.Id – Zofia Gryko, kl.IIa – Paulina Hojka, kl.IIb – Marta Drozdowska, kl.IIIa – Zuzanna Ancipiuk, kl.IIIb – Tomasz Matys
Pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu oraz nagrody dla laureatów zostaną wręczone na specjalnym apelu podsumowującym szkolne i pozaszkolne konkursy.
Organizatorzy konkursu:
Dorota Golak, Helena Łuksza, Anna Bogdanowicz, Joanna Romańczuk
W dniach 6-20 października 2014 r. w biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie konkurs fotograficzny pt.: „Przyłapani na czytaniu”.
Uczestnicy mieli za zadanie zrobić zdjęcie dowolnej osobie pochłoniętej lekturą książki, czasopisma itp. i przesłać je na e-mail biblioteki. Spośród zgłoszonych zdjęć uczniowie uczęszczający na Koło Miłośników Książek wybrali zwycięzców:
I miejsce – Agnieszka Gryko (klasa 0 SP)
II miejsce – Natalia Aleksiejuk (klasa 5a SP)
III miejsce – Krystian Stocki (klasa IIIA Gimnazjum)
Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy nagrody książkowe.
Organizator konkursu – mgr Anna Kazberuk
30 października 2014r uczniowie z naszej szkoły w niecodzienny sposób mogli poznać ..... Wszechświat. W ogromnym kulistym namiocie specjalny projektor przeniósł nas do najdalszych zakątków kosmosu, gdzie podziwialiśmy zjawiska astronomiczne i geograficzne zachodzące na wieczornym nieboskłonie.
Zajęcia w mobilnym planetarium dostarczyły niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, a może i rozbudziły nowe zainteresowania?
Marzena Owsiejczuk, Adam Owsiejczuk
30 października 2014r. klasy szóste wraz z wychowawczyniami oraz p. Alicją Smoleńską- Ziuzia uczestniczyły w wycieczce edukacyjno-integracyjnej do Szkółek Leśnych w Leśnictwie Podozierany. Uczniowie w czasie wyjazdu brali udział w sprzątaniu lasu, uczestniczyli w pokazie multimedialnym przygotowanym przez p .E. Ostaszewską na temat zasobów leśnych, ochrony przyrody oraz ważnych funkcji jakie spełnia las. Na koniec uczniowie upiekli kiełbaski przy ognisku.
Serdecznie dziękujemy p. S. Dziewiątkowskiemu, p. Z. Golak, p. E. Ostaszewskiej za wspaniałą edukację leśną oraz kierownictwu Nadleśnictwa Żednia za sfinansowanie kiełbasek na ognisko.
E. Hajduk, E. Januszkiewicz
29 października uczniowie klas III i IV obejrzeli przedstawienie ,,Mały Książę” w wykonaniu pensjonariuszy DPS Garbary. Przedstawienie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury na pięknie udekorowanej do tematu scenie. Aktorzy w odpowiednich strojach, przygotowani profesjonalnie, w przejęciu i naturalnej pozie, wygłaszali swoje role. Nastrój muzyki, który cały czas towarzyszył przedstawieniu, powodował, że uczniowie w skupieniu i ciszy śledzili losy poszczególnych bohaterów. Na zakończenie, przy piosence ,,Mały Książę” w wykonaniu Katarzyny Sobczyk, uczniowie gromkimi brawami nagrodzili piękny występ aktorów.
Dorota Golak, Dorota Ostaszewska
28 października 2014r. uczniowie klasy Ic zabrali ze sobą na zajęcia edukacyjne niecodziennych gości- zwierzęta domowe. Były to trzy pieski: Fifi, Bunia, Mamjorcio, Punia i kotek Pusia. Uczniowie wraz z rodzicami przedstawili swoje zwierzęta i ciekawie opowiedzieli o opiece nad nimi. Wszyscy uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swego ulubieńca przed całą klasą.
Anna Bogdanowicz
16 i 27 października w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne, których wiodącym tematem była pocztówka bożonarodzeniowa. Zajęcia warsztatowe zostały zorganizowane przez p. Elżbietę Januszkiewicz przy współpracy z innymi nauczycielami. Na spotkanie przybyli rodzice uczniów z klas 0, Ia, Ic, IIa, IIb, IIIa, IIIb oraz nauczycielki z naszej szkoły. Czas na warsztatach upłynął pracowicie w miłej i przyjemnej atmosferze.
W przerwie uczestnicy mogli liczyć na słodki poczęstunek przy kawie lub herbacie. Efektem warsztatów sa piękne pocztówki, które zostaną przeznaczone na bal charytatywny.
Elżbieta Januszkiewicz
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku zorganizowała pod patronatem Książnicy Podlaskiej miejski konkurs literacki „Wiersze z szuflady”. Na konkurs nadesłano 301 wierszy z 22 szkół województwa podlaskiego. Utwory naszych uczniów zostały docenione przez konkursowe jury a ich autorom przyznano wysokie lokaty:
Klasy 1 SP:
I miejsce – Worona Bartłomiej IC
Wyróżnienie – Magnuszewski Stanisław IA
Klasy 3 SP:
I miejsce – Kołosowska Gabriela III B
II miejsce - Puczyński Sebastian III A, Matys Tomasz III B
Opiekunowie uczniów: Bogdanowicz Anna, Trojanowicz Justyna, Łuksza Helena, Golak Dorota.
Nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone 28 października 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.
Organizator szkolnego etapu konkursu – Anna Kazberuk
24 października uczniowie klasy II A, wraz z wychowawczynią i panią Emilią Gryko, wybrali się na wycieczkę do Silvarium w Poczopku. Wycieczka była nagrodą dla klasy, za zajęcie czołowego miejsca przez naszą koleżankę Dominikę Sowa, w konkursie organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku ”Cztery pory roku w ekologicznym oku – w harmonii z przyrodą powiatu białostockiego”. Laureatkami były również nasze klasowe koleżanki Sylwia Buwaj, Aleksandra Dziewiątkowska i Aleksandra Łapińska.
Pomimo, pierwszego w tym roku mroźnego dnia odwiedziliśmy Nadleśnictwo Krynki i w towarzystwie przewodnika , pana Ryszarda i pani Julity, pracownicy „Bukowiska” z Supraśla, wędrowaliśmy po Silvarium. Obejrzeliśmy mnóstwo typowych dla tych terenów roślin, mostki nad strumieniami, rzeźby z drewna i kamienia, drewniane chatki, trzcinową oczyszczalnię ścieków, stawy i wiele innych atrakcji. Duże wrażenie zrobiły na nas niepowtarzalne zegary: słoneczny pokazujący nie tylko pory dnia i godziny, ale również pory roku, a także zegar, w którym za wskazówkę służy cień człowieka. Przez ogród prowadzą różne ścieżki edukacyjne, ukazujące bogactwo puszczańskiej przyrody.
Największe zaciekawienie wywołał „szpital dla ptaków chorych”, które przebywają na terenie Silvarium. Bociany, które nie mogły ze względów zdrowotnych odlecieć na zimę, jak również sowy, kaczki i gęsi.
W obrębie ogrodu znajduje się także jedyny w swoim rodzaju megalitowy park z mnóstwem głazów. Zrekonstruowany został również celtycki, energetyczny krąg kamienny.
Na koniec wstąpiliśmy do galerii „Na skraju puszczy”. Jest to muzeum, w którym podziwialiśmy piękny świat przyrody.
Zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału w konkursach organizowanych przez Starostwo, gdyż nagrody przynoszą radość nie tylko laureatom, ale całej klasie i nauczycielom!
Anna Malesińska
W środę 22 października uczniowie zerówki z Gminnego Zespołu Szkół z wychowawczynią odwiedzili Gminną Bibliotekę w Michałowie. Spotkanie miało charakter edukacyjny w ramach cyklu spotkań „Podróż przez cztery pory roku”. Mieliśmy okazję utrwalić charakterystyczne cechy pór roku, dzieci chętnie wymieniały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Wysłuchaliśmy wierszy o jesieni oraz obejrzeliśmy wystawę „Skarby jesieni”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ogromna dynia ważąca 48kg. Znalazł się również czas na zagadki słowno- obrazkowe dotyczące poszczególnych pór roku. Dzieci chętnie brały udział w zabawie „Prawda-fałsz”.
Na zakończenie dzieci dostały od pań bibliotekarek zakładki do książek oraz słodkie upominki. Wszyscy w wyśmienitych humorach wróciliśmy do szkoły i jednogłośnie stwierdziliśmy, że do biblioteki będziemy regularnie powracać!
Joanna Romańczuk
21 października 2014r. w klasie Ic odbyły się eliminacje do szkolnego konkursu recytatorskiego "Barwy jesieni". Wszyscy uczniowie świetnie przygotowali sie do recytacji.
Jury w skład którego weszli licznie przybyli rodzice uczniów, kierownik świetlicy p. A. Owsiejczuk oraz uczennice klasy IVb wyłonili czterech zwycięzców: Grzegorza Choruży, Maję Tomaszewską, Bartłomieja Worona i Nikolę Zastocką, którzy będa reprezentować klasę w szkolnym konkursie recytatorskim.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za uczestniczenie i przygotowanie strojów oraz rekwizytów do wystepu dzieci.
Anna Bogdanowicz
We wtorek 21 października uczniowie klas trzecich z wychowawcami i rodzicami p. Magdaleną Jurczuk i p. Ewą Kuniec uczestniczyli w wycieczce do Białowieży. Pogoda sprzyjała zwiedzaniu Pokazowego Rezerwatu Żubrów, w którym to oczywiście żubry zrobiły największe wrażenie na dzieciach. Dzieci odwiedziły również Muzeum Przyrodniczo-Leśne, w którym pod opieką przewodników mogły obejrzeć leśne wystawy i dowiedzieć się ciekawych rzeczy, jak również przypomnieć i utrwalić wiedzę już posiadaną. Zmęczone, ale pełne wrażeń, podczas powrotnej podróży wymieniały się zdjęciami zrobionymi telefonami komórkowymi i aparatami fotograficznymi.
Dorota Golak, Helena Łuksza
21 października gimnazjalne klasy II A i III B zwiedzały piękną okolice Michałowa, w ramach projektu „Rowerem przez Gminę Michałowo”. Dzielni rowerzyści pod opieką pań Emilii Gryko, Joanny Wieremiejuk oraz panów Adama Owsiejczuka i Grzegorza Szymańskiego przejechali trasę w przez Pieńki i Kopce.
Pomimo jesiennej pogody wszyscy zadowoleni i naładowani pozytywną energią powrócili do szkoły.
Anna Malesińska , Marzena Owsiejczuk
20 października 2014 r. uczniowie klas IV a i IV b wraz z wychowawczyniami oraz paniami- Tamarą Durek i Alicją Smoleńską- Ziuzia brali udział w wycieczce rowerowej do Hieronimowa. Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu „ Rowerem przez gminę Michałowo”. Uczniowie obserwowali jesienne zmiany w przyrodzie, a wychowawczynie robiły pamiątkowe zdjęcia z wyprawy. Na miejscu czekało już ognisko, a więc można było się posilić i zjeść smażone kiełbaski. Potem uczniowie zwiedzali ruiny pałacu dawnych właścicieli Hieronimowa. Poznali też legendę związaną z tą miejscowością. Na koniec był czas na zabawy na placu przy świetlicy.
Serdecznie dziękujemy pani Annie Kropiwnickiej za gościnne przyjęcie w Hieronimowie i przygotowanie ogniska.
Irena Kardasz, Joanna Wieremiejuk
9 października 2014 roku został rozstrzygnięty konkurs „Cztery pory roku w ekologicznym oku – w harmonii z przyrodą powiatu białostockiego”. Konkurs był realizowany w ramach projektu - „Odkryj nasz skarb – poznaj przyrodę powiatu białostockiego” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
17 października odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu - nagrody wręczał osobiście Starosta Białostocki Wiesław Pusz. Zwycięskie prace uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu białostockiego zostały wydane w formie kalendarza na rok 2015, oraz zaprezentowane na wystawie, którą można obejrzeć w Punkcie Usług Turystycznych „BUKOWISKO” w Supraślu.
Z naszej szkoły prace aż 4 uczennic zostały docenione przez Jury: A. Dziewiątkowskiej, S. Buwaj, A. Łapińskiej a główna nagroda za miesiąc luty przypadła Dominice Sowie z kl. 2a. Opiekunem konkursu była nauczycielka biologii Ewa Głowacka.
20 października w obecności uczniów naszego gimnazjum oraz nauczycieli Pan Dyrektor J. Łuksza wraz z Panią wicedyrektor W. Gryko przekazali nagrodzonym konkursowe nagrody.
Anna Kazberuk, Ewa Głowacka