Nawigacja

  • Święto Strażaków

      4 maja obchodzone jest międzynarodowe święto strażaków. Z tej okazji uczniowie klasy Ia i Id odwiedzili naszych michałowskich strażaków. Na wstępie jedna z uczennic w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła serdeczne życzenia i wręczyła pamiątkową laurkę. Następnie obie klasy wspólnie  wyrecytowały wiersz pt.”Strażak”. Panowie opowiedzieli o swojej trudnej pracy, zaprezentowali strój strażacki, który zakładają na oficjalne wyjścia oraz taki, który mają na sobie podczas gaszenia pożarów. Dzieci miały okazję posiedzieć za kierownicą wozu strażackiego oraz obejrzeć  specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy strażaka. Największe zainteresowanie wywołał pokaz lania wody wężem strażackim. Po tym pokazie obserwowaliśmy, w jaki sposób strażacy napełniają wodę do samochodu, tak aby być przygotowanym na ewentualne wezwanie. Na zakończenie jeszcze raz życzyliśmy panom strażakom mniej pożarów, dużo odwagi, zdrowia i uśmiechu na co dzień. Miłym akcentem był słodki upominek dla każdego ucznia. Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

    Joanna Romańczuk, Helena Łuksza

  • "Balladyna"

      5 maja 2016 roku uczniowie klas drugich i trzecich naszego gimnazjum obejrzeli w Białymstoku dramat J. Słowackiego pt. „Balladyna”.Przedstawienie przygotowali aktorzy Narodowego Teatru Edukacyjnego im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.
    Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w KFC, potem chwila odpoczynku nad stawem i przejazd na ulicę Świerkową do Auli Dydaktyczno-Widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku
    , gdzie odbyło się przedstawienie.
    Spektakl podobał się naszym uczniom, szczególną sympatię widzów zyskał aktor grający postać Grabca.Na uwagę zasługuje również krótki warsztat sztuki aktorskiej zaprezentowany po spektaklu przez aktora grającego rolę Kirkora. Chętni uczniowie mogli wejść na scenę i wykonać kilka ćwiczeń aktorskich.
    Dzisiejsza wyprawa do Białegostoku była bardzo udana,obejrzeliśmy  ciekawy spektakl i miło spędziliśmy  czas.

  • Uroczystości 3 Maja

         Jak co roku,  dyrekcja, uczniowie, nauczyciele i pracownicy Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie  wzięli udział w gminnych obchodach  uchwalenia Konstytucji 3 maja w Parku Miejskim w Michałowie. Jesteśmy dumni z naszej narodowej przynależności.

  • Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

        28 kwietnia 2016 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem Policji w Narewce starszym sierżantem Piotrem Kołodziejczykiem. Funkcjonariusz zapoznał najmłodszych z budową roweru. Powiedział jak ma być przygotowany i wyposażony rower i rowerzysta, aby bezpiecznie poruszać się po ścieżce rowerowej.

                Podczas przeprowadzonego quizu, za udzielenie poprawnych odpowiedzi uczniowie klas pierwszych otrzymali ilustracje do kolorowania na temat bezpieczeństwa na drodze.

                Serdecznie dziękujemy komendantowi inspektorowi Wojciechowi Rutkowskiemu i starszemu sierżantowi Piotrowi Kołodziejczyk za współorganizację spotkania dotyczącego bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze.

    Anna Bogdanowicz

  • WARSZTATY PRZYRODNICZE ,,POZNAJ PRZYRODĘ POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO’’

       Dnia 28.04.2016r. uczniowie klas szóstych wzięli udział w warsztatach przyrodniczych w Punkcie Usług Turystycznych ,,Bukowisko” w Supraślu . Organizatorem było Starostwo Powiatowe w Białymstoku w ramach projektu pn. ,,Odkryj nasz skarb - Poznaj przyrodę powiatu białostockiego” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Celem warsztatów było przybliżenie i zapoznanie z bogactwem przyrodniczym powiatu białostockiego oraz poznanie zbiorowisk i siedlisk przyrodniczych występujących na terenie powiatu białostockiego.
         Uczniowie pod opieką nauczycieli oraz przewodnika udali się do Rezerwatu Budzisk w dane siedlisko przyrodnicze (las)  w celu zapoznania się z charakterystyką danego siedliska, z występującymi w danym siedlisku roślinami i światem ożywionym .Na miejscu były robione zdjęcia  oraz pozyskiwane niektóre rośliny celem omówienia ich w dalszej części warsztatów. W sali warsztatowej uczniowie pracowali w grupach odpowiadając na przygotowane zestawy pytań, dotyczące danego siedliska, korzystając z pomocy naukowych- wcześniej wykonanych zdjęć, książek, pozyskanych roślin.
     
    Na zakończenie jednodniowych warsztatów uczniowie piekli nad ogniskiem kiełbaski i podziwiali piękno krajobrazu.

    Opiekunowie: Irena Miruć ,Tamara Durek ,Irena Kardasz

        Dnia 28 kwietnia uczniowie klas VI a i VI b wybrali się na wycieczkę do Supraśla. Tego dnia nie dopisywała pogoda, ponieważ już z samego rana padał deszcz i śnieg, lecz mimo to wyjazd się odbył.
      
    O godzinie 8.00 wraz z wychowawczyniami zebraliśmy się w szkole. Potem zajęliśmy miejsca w autobusie i wyruszyliśmy w drogę. Na miejscu byliśmy już o 9.20. Najpierw oglądaliśmy las. Oprowadził nas po nim pan przewodnik i pokazywał różne gatunki drzew i roślin, występujących w Puszczy Knyszyńskiej. Następnie pojechaliśmy autobusem do budynku, w którym przewodnik pokazał nam zdjęcia lasu i występującej w nim roślinności. Tam też wręczono nam karty pracy, które uzupełnialiśmy w 5-6 osobowych grupach. Po wykonaniu tego zadania wybraliśmy się na ognisko. Kto miał ochotę, jadł pieczoną kiełbaskę. Po posiłku wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Michałowa.
       
    Bardzo spodobała mi się ta wycieczka do Supraśla, ponieważ interesuję się przyrodą  i lubię przebywać na łonie natury. Warsztaty były organizowane w ramach projektu pod nazwą „ Odkryj nasz skarb- poznaj przyrodę powiatu białostockiego”. Zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

    Patrycja Sikora, klasa VI b

  • Spotkanie z policjantem

         Dnia 22 kwietnia 2016 roku uczniowie klas IV-VI i gimnazjum uczestniczyli w pogadance na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym pieszych i rowerzystów oraz bezpieczeństwa w internecie. Prelekcję przeprowadzili: dzielnicowy sierżant sztabowy Krzysztof Korzeniecki oraz policjantki Wydziału Ruchu Drogowego w Białymstoku sierżant sztabowy Ewa Kotowska i sierżant Marzena Hałoń.

    Adam Owsiejczuk

  • Czy to magia?

    Dnia 22 kwietnia 2016r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji przyrody pt. ,,Czy to magia? Nie, to czysta nauka”. W ramach spektaklu uczniowie obejrzeli proste eksperymenty związane z naukami przyrodniczymi. Dzieci miały okazję pod czujnym okiem animatorów przeprowadzić doświadczenie a największą atrakcją była płonąca, piana która nie parzyła w rękę. 

     

    A. Monach, I. Miruć, M. Owsiejczuk

  • Warsztaty tkackie

       22.04.2016r. odbyło się drugie z kolei spotkanie w ramach warsztatów „Szlakiem Jaćwingów” w Jałówce.W warsztatach uczestniczyło 38 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Na zajęciach uczniowie zapoznali się z kolejnymi etapami tkania.Pierwszy etap to robienie  osnowy na „smułnicy”. Następny etap to zdejmowanie osnowy i zakładanie jej na krosna. Jest to bardzo trudna i czasochłonna praca, ponieważ każdą nitkę z osnowy należy przeciągać przez „nicielnice” a potem jeszcze przez „bierdo”.Kolejnym etapem pracy jest tkanie tkaniny, przy użyciu „czółna” (w którym znajduje się cewka z nicią) i przetykaniu go między osnową. Z utkanego materiału powstawały np. ubrania. Prowadzące warsztaty panie zaprezentowały uszyte ręcznie odświętne stroje Jaćwingów, które zostały zaprezentowane przez naszych uczniów.
         Warsztaty zwienczył wspólny posiłek przygotowany przez prowadzących.

    Elżbieta Januszkiewicz

  • 22 kwietnia - Dzień Ziemi

         Z okazji Dnia Ziemi 20 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy I-III w Gminnym Ośrodku Kultury obejrzeli pantomimę „Szanujmy las” w wykonaniu grupy teatralnej „Promyk” z Domu Pomocy Społecznej w Garbarach.
        Aktorzy przygotowani pod kierunkiem Pani Krystyny Drozd i Pani Alicji Sołowiej świetnie zaprezentowali się na scenie, ukazując szkodliwe i przyjazne zachowania człowieka wobec środowiska naturalnego.
      
    Po obejrzeniu spektaklu uczniowie zadali szereg pytań, które dotyczyły sposobu ochrony Ziemi.
         
    Na zakończenie w imieniu społeczności szkolnej grupie teatralnej podziękowała p. Helena Łuksza oraz uczennica Nikola Zastocka, a publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
        
    Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, opiekunom grupy teatralnej z DPS w Garbarach oraz Dyrektorowi GOK za stałą współpracę z naszą szkołą.

    Anna Bogdanowicz

  • „Wizyta w Smerfojagodowym lesie”,

         20 kwietnia 2016 r. do Biblioteki Gminnej zawitał teatrzyk „Edu-Artis” z Krakowa z przedstawieniem o tematyce ekologicznej „Wizyta w Smerfojagodowym lesie”, który obejrzeli uczniowie klasy I a, II b i II c z wychowawczyniami p. A. Bogdanowicz i p. A. Oziabło.
       Była to świetna lekcja ekologii, w której to postacie bajkowe Smerfetka i Zgrywus szykując się do „Święta Smerfojagodowego” przy pomocy widzów przepędzili ciemne chmury i pozbierali w lesie śmieci. Wszyscy cieszyli się, że las został czysty i piękny, a Gargamel, który chciał zniszczyć las został pokonany.
       Po spektaklu oblegani aktorzy przez uczniów zrobili pamiątkowe zdjęcie.
      Serdecznie dziękujemy Kierownictwu Biblioteki Gminnej za zaproszenie i organizację spektaklu o ochronie naszej przyrody.

    Anna Bogdanowicz

  • Warsztaty plastyczne – technika quillingu

            19 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne, w których uczestniczyli uczniowie klasy I ab, II c, wychowawczynie p. H. Łuksza, p. D. Golak, p. A. Bogdanowicz, rodzice uczniów  oraz pracownicy i pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Garbarach.
        Pod kierunkiem terapeutek p. Magdaleny Karpiuk i p. Ewy Urbanowicz uczestnicy warsztatów wykonywali techniką quillingu kartki na różne okazje, przyklejając barwne motywy dekoracyjne.
        Wykonane piękne kartki zostaną wręczone mamom z okazji zbliżającego się ich święta.
         Serdecznie dziękujemy Dyrekcji p. Magdalenie Karpiuk, p. Ewie Urbanowicz, p. Małgorzacie Bielenia i p. Hubertowi Samoilik z DPS w Garbarach za współorganizację warsztatów, zaś pensjonariuszom oraz mamom i babciom za zaangażowanie i poświęcony czas.

    Anna Bogdanowicz

  • Egzamin gimnazjalny

          W tym roku  uczniowie trzecich klas gimnazjum przystąpili do pisania egzaminu gimnazjalnego 18 kwietnia, tego dnia zmierzyli się z testami humanistycznymi .Od 9.00 do  10.00 pisali test z historii, po przerwie o godzinie 11.00 zaczęli pisać test z języka polskiego. 
        1
    9 kwietnia młodzież rozwiązywała testy matematyczno – przyrodnicze, a 20 kwietnia – testy z języków obcych (język angielski i język rosyjski).
      
    Według opinii uczniów testy egzaminacyjne nie były łatwe. Większość osób zdających egzamin była zaskoczona formą pracy pisemnej z języka polskiego - spodziewano się rozprawki, a należało napisać charakterystykę.
       
    Mamy nadzieję, że wyniki tego egzaminu, które poznamy w czerwcu, spełnią oczekiwania uczniów i nauczycieli.

    K. Kaczmarek

  • Wywiad z rolnikiem

        18 kwietnia 2016r. realizując temat z edukacji przyrodniczej „Wiosna w polu” uczniowie klasy II c gościli rolnika ze wsi Juszkowy Gród Pana Marcina Zarzeckiego.
         Pan Marcin zapoznał uczniów z pracami, które wykonuje rolnik wiosną, by zasiać zboże. Pokazał zdjęcia nowoczesnych maszyn rolniczych. Wiele ciekawostek o gospodarstwie rolnym, hodowli bydła dowiedzieli się uczniowie oglądając zgromadzone „Czasopisma dla rolnika”. Uczniowie mieli możliwość rozpoznawania rodzajów zbóż, granulatów pasz i nawozów oraz badania ich właściwości.
    Podczas wywiadu uczniowie zadali szereg pytań dotyczących zawodu rolnika, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.
        W swojej wypowiedzi Pan Zarzecki bardzo mocno zaakcentował problem bezpieczeństwa wśród dzieci podczas prac polowych szczególnie w okresie letnim.
        Serdecznie dziękujemy za obecność i uatrakcyjnienie zajęć i przekazanie bogatej wiedzy dotyczącej pracy rolnika.

     Anna Bogdanowicz

  • Konkurs recytatorski pt. „Wiosna”

    14 kwietnia odbył się konkurs recytatorski dla klas I – III pt. „Wiosna”. Celem konkursu było rozbudzenie wrażliwości na piękno mowy ojczystej oraz rozwijanie umiejętności interpretacji tekstu. W konkursie wzięło udział 27 uczniów. Wszyscy przygotowali ciekawe i interesujące wiersze o tematyce wiosennej. Wśród uczniów wyłoniono następujących zwycięzców:

     


    Klasy I:
    I miejsce – Kondratowicz Natalia, Kazberuk Karolina

    II miejsce – Ostrowiecki Michał, Zastocka Nadia
    III miejsce – Trojanowicz Jan, Uścinowicz Róża

    Klasy II
    I miejsce – Worona Bartłomiej, Ludwiczuk Małgorzata
    II miejsce – Dąbrowska Emilia, Zastocka Nikola
    III miejsce – Jaworska Antonina

    Klasy III
    I miejsce – Kardasz Mateusz
    II miejsce – Hojka Paulina
    III miejsce – Grzegorczuk Magdalena

    Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

    Organizatorzy: Wanda Barszczewska, Justyna Trojanowicz, Irena Borowska

  • Historia książki i pisma

       Na lekcjach  j. polskiego uczniowie klasy VI b poznali historię książki i pisma. Następnie wykonali plakaty zachęcające do czytania. Umieścili na nich ciekawe informacje dotyczące świąt związanych z książką i biblioteką, cytaty oraz hasła promujące czytelnictwo wśród uczniów. Pracowali w grupach , a dnia 15 kwietnia  plakaty zawiesili na korytarzu szkolnym. Takie działanie wpisuje się również w realizację jednego z priorytetów MEN na bieżący rok szkolny, dotyczącego działań zmierzających do promowania czytelnictwa wśród młodych ludzi.

    Irena Kardasz

  • Konkurs czytelniczy „Baśniowy świat Andersena”

        Z okazji rocznicy urodzin najbardziej znanego baśniopisarza odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Hansa Christiana Andersena, kojarzenie autora z tytułem baśni, kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem. W poszczególnych poleceniach testu należało podać tytuły baśni, z których pochodziły fragmenty, znać głównych bohaterów, uzupełnić tytuły i odpowiedzieć na szereg pytań.
        Do konkursu zgłosiło się 32 uczniów z klas II i III. Najlepiej wypadła Nikola Zastocka z kl.IIc, która okazała się bezkonkurencyjna. O dalszych lokatach decydował nawet 1 punkt. Drugie miejsce zajęli: Adam Konończuk z kl.IId i Dagmara Krawczuk z IIIb, a trzecie - Jakub Polański z IIa oraz Jessica Waśko i Maja Tomaszewska z IIc. Wyróżnienia przypadły Piotrkowi Konończukowi z IIc i Amelii Grodzkiej z IIa. Nagrodę dodatkową otrzyma Bartek Worona z IIc, który popisał się znajomością największej ilości baśni H.Ch.Andersena.

       Dziękuję wszystkim uczestnikom i gratuluję laureatom. Nagrodami za udział w konkursie są książki i dyplomy.

    organizator konkursu – Anna Chołołowicz

     

  • W stolicy województwa

    Dnia 14.04.2016r. odbył się wyjazd do Białegostoku, którego celem było ukazanie uczniom alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego z dala od alkoholu i innych używek oraz kształtowanie właściwych postaw i wartości społecznych. Dodatkowo młodzież ćwiczyła  zachowania społeczne jak również poznawała historię  i zabytki regionu.

    W pierwszej części wyjazdu  młodzież gimnazjalna z klas  pierwszych i drugich wzięła udział w programie Kina Helios ,,Kino na temat”. Młodzież obejrzała poruszający film pt. ,,Nadejdą lepsze czasy” reż. Hanna Polak. Prezentowany film to dramatyczna opowieść o dojrzewaniu do tego, by wziąć los w swoje ręce, to uniwersalna historia o nadziei, odwadze i życiu.  Dziesięcioletnia Julia , ma tylko jedno marzenie – żyć normalnie. Za dom służy jej największe wysypisko śmieci w Europie. Nominowana do Oskara Hanna Polak towarzyszy Julii przez 14 kolejnych lat jej dorastania na Swałce, składowisku odpadów oddalonym 18 km od Kremla.

    Po filmie odbyła się dyskusja na poruszone w nim tematy.

    W drugiej części wyjazdu młodzież, pod opieką przewodnika miejskiego, poznawała historię i zabytki Białegostoku.

    Realizacja wyżej wymienionych działań była możliwa przy wsparciu finansowym GKRPA w Michałowie.

     

    Organizatorzy wycieczki – Anna Rasiuk, Iwona Anchim, Ewa Głowacka

  • Konkurs recytatorski Wiosna

      W dniach 11 i 12 kwietnia 2016r. w klasach I-III odbyły się eliminacje do szkolnego konkursu recytatorskiego WIOSNA .
       Z każdej klasy wytypowano trzech laureatów, którzy będą reprezentować klasę na etapie szkolnym.      Laureaci:

    kl.Ia

    Bołtryk Dominika
    Zastocka Nadia
    Subieta Kacper

     

    kl.Ib

    Aksiucik Daria
    Uścinowicz Róża

    Pogorzelski Szymon

    kl.Ic

    Ostrowiecki Michał Mozolewska Laura
    Klimowicz Zuzanna

    kl.d
    Kazberuk Karolina

    Kondratowicz Natalia
    Trojanowicz Jan

    kl.IIa
    Jaworska Antonina

    Sadowska Marta
    Aleksiejuk Aleksandra

     

    kl.IIc                                         Worona Bartłomiej
    Zastocka Nikola
    Tomaszewska Maja

     

     

    kl.IId
    Ludwiczuk Małgorzata

    Gryko Zofia
    Dąbrowska Emilia

     

    kl.IIIa

    Jurczuk Oksana
    Harasimczuk Zuzanna

    Hojka Paulina

     

     

    kl.IIIb
    Kardasz Mateusz
    Grzegorczuk Magdalena
    Bazyluk Aleksandra

     

    Gratujemy i życzymy sukcesów na etapie szkolnym.

                                                                            Helena Łuksza, Anna Bogdanowicz  

  • Sadzenie lasu

         Dnia 11 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy Ib gimnazjum z wychowawcą i rodzicami uczestniczyli w akcji sadzenia lasu. Gospodarzem akcji było Nadleśnictwo Waliły. Pani Małgorzata Zbyryt  oraz leśniczy pan Wiesław Sienkiewicz przeprowadzili akcję edukacyjną, podczas której uświadomili nas o niezmiernie ważnych funkcjach lasu dla człowieka. Uczniowie dowiedzieli się też, że w Polsce rocznie sadzi się ok. 500 mln. drzew, a  to  w przeliczeniu na jednego mieszkańca naszego kraju tylko / aż 13 sadzonek.
       Finałem pracy było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek ufundowanych przez pana Stanisława Magnuszewskiego.
        Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie.

    Marzena Owsiejczuk

  • Ogólnopolska Olimpiada ,,Olimpusek”

       W dniach 07.04 - 08.04. 2016r. uczniowie klas II i III wzięli udział w sesji wiosennej ogólnopolskiej olimpiady ,,Olimpusek” (32 uczniów) oraz olimpiady "Olimpusek z języka angielskiego" (9 uczniów).
       Olimpiada ,,Olimpusek” polegała na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia edukacji polonnistycznej, matematycznej , przyrodniczej.        
        Olimpiada ,,Olimpusek z języka angielskiego” miała za zadanie sprawdzić wiedzę uczniów ze słownictwa i podstawowych zwrotów. Obie olimpiady zawierały 21 zadań konkursowych o różnej skali trudności i zawierały co najmniej jedną prawidłową odpowiedź. Koordynatorkami olimpiady w naszej szkole były p. D.Golak i A .Malesińska. Nasza szkoła przystąpiła do olimpiady ,,Olimpusek” po raz drugi. W ubiegłym roku  szkolnym osiągnęliśmy wysokie wyniki. Mieliśmy  laureatów.                            
    Mamy nadzieję, że ten rok nie będzie gorszy. Czekamy na wyniki i laureatów.

      Dorota Golak                           

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Władysława Syrokomli w Michałowie
    ul.Sienkiewicza 21
    16-050 Michałowo
  • 85 71 89 515

Galeria zdjęć