Dnia 31 maja 2016r. uczniowie klas Ia i Ib zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej w Michałowie w celu spotkania z autorką książek dla dzieci p.Renatą Piątkowską i lektorem p.Malwiną Korzurno. Autorka w ciekawy sposób angażując dzieci, opowiedziała jak powstaje książka, a pani lektor zabawnie przeczytała fragment książki autorki. Ulubioną tematyką książek p.Renaty są przygody zwierząt prawdziwych o zwyczajnych imionach. Pani Renata zachęcała dzieci do codziennego czytania. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodkie prezenty z okazji Dnia Dziecka.
Dorota Golak Helena Łuksza
W II semestrze uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wielu konkursach plastycznych pozaszkolnych odnosząc sukcesy:
- Gabriela i Jakub Hojka z klasy VIa zostali laureatami krajowego konkursu „Twoja wymarzona kopalnia czekolady”.
- Mateusz Bohdziel uczeń klasy Vb otrzymał wyróżnienie w 17 edycji ogólnopolskiego i 10 polsko-litewskiego Konkursu Geologicznego – Środowiskowego pod hasłem „Ziemia w okowach lodu”
- Mateusz Bohdziel uczeń klasy Vb otrzymał wyróżnienie w wojewódzkim konkursie „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje w wakacje”.
Elżbieta Januszkiewicz
W dniach 6-8 czerwca w Kleosinie odbędzie się I Podlaski Turniej „Młodzi Wojownicy w Koluchstyl”. W zawodach mogą wziąć dziewczęta chłopcy kl. III - VI Szkoły Podstawowej.
Zapisy do turnieju przyjmują nauczyciele wychowania fizycznego do dn. 30.05.2016 r.
Zajęcia przygotowujące do zawodów prowadzone są we wtorki i czwartki o godz.18:20 w Zespole Szkół w Michałowie
(hala sportowa szkoły średniej – wejście od parkingu)
6 maja 2016 r. w Gminnym Zespole Szkół w Michałowie uczestniczyliśmy w doniosłej uroczystości. Po apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej nauczycielom przedwojennej Publicznej Szkoły Powszechnej w Michałowie – Karolowi Cieślukowi i Franciszkowi Skrabaczowi. Zamordowani oni zostali wraz z rodzinami przez Niemców w 1943 r.
Dnia 31 maja, grupa 36 uczniów z klas IIIA, IA i IB, wraz z opiekunami Anną Malesińską, Marzeną Owsiejczuk i Jerzym Ruselem, przecierało szlaki paintballowe w Dzikich.
Spotkanie rozpoczęliśmy od przebrania się specjalne kombinezony oraz maski ochronne. Następnie odbyło się szkolenie dotyczące korzystania z markerów oraz ogólnych zasad rozgrywki.
Wykonywaliśmy różne zadania, takie jak zdobywanie flagi, czy też przetransportowanie „zakładnika” do wyznaczonego miejsca. Każda rozgrywka trwała około 15 minut, nawet nie zauważyliśmy, kiedy upłynęło prawie cztery godziny zabawy. Na koniec upiekliśmy kiełbaski na ognisku.
Pomimo, iż rozgrywki zakończyły się kilkoma siniakami, podrapaniami, czy też ubrudzonymi ubraniami jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu .
Dominika Sowa kl III A
Uczniowie Gimnazjum im.dr.Leszka Nosa w Gminnym Zespole Szkół w Michałowie wzięli udział w drugiej edycji akcji Bumerang.
25 maja 2016r. wolontariusze, wykonując drobne prace, pomagali ludziom w potrzebie. W ten sposób zgromadzone fundusze zostaną przeznaczone na „Kolorowy ogródek” koło szkoły, w którym wszyscy będą mogli spędzić miło czas. Koordynatorami szkolnymi są p.AnnaRasiuk i p.Iwona Anchim. W tym roku udział w projekcie wzięło 21 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich.
Projekt Bumerang realizujemy we współpracy ze stowarzyszeniem ANAWOJ. A swoim zasięgiem z roku na rok obejmuje on coraz więcej, zaangażowanych w działania o charakterze społecznym –wolontariackim, ludzi dobrej woli i ogromnej energii. Celem projektu jest aktywizacja młodzieży, nauka współpracy, okazanie serca poprzez wyjście naprzeciw potrzebom, przede wszystkim społeczności lokalnej. Twórcy projektu mają za sobą 12 lat intensywnej pracy, ogromne doświadczenie ( doposażenie domów dziecka, szkół, szpitali, domów pomocy społecznej, itp.) i ludzi wdzięcznych za okazaną pomoc na całym świecie.
Serdecznie dziękujemy „pracodawcom” i wolontariuszom za udział w projekcie oraz stowarzyszeniu ANAWOJ za współpracę.
Iwona Anchim
25 maja uczniowie klas piątych z wychowawcami udali się do Ratusza w celu złożenia życzeń panu Burmistrzowi i pracownikom samorządowym z okazji Dnia Samorządowca. Mieli okazję zobaczyś salę obrad, salę ślubów i inne pomieszczenia w których mieszkańcy naszej gminy załatwiają sprawy urzędowe każdego dnia.
Dzień 24 maja 2016r. zapisał się w kronice naszej szkoły wielkimi literami jako PIKNIK z okazji DNIA RODZINY. Główną ideą tego przedsięwzięcia jest integracja społeczności lokalnej, wzmocnienie relacji pomiędzy szkołą i rodzicami, zachęcenie do wspólnego spędzania czasu wolnego. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście - wiceburmistrz Michałowa J. Chmielewski, ks. K. Andryszak, przedstawiciele służb Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Leśnej, Gminne Przedszkole, rodziny z dziećmi, dziadkowie.
Ogrom atrakcji zorganizowanych przez dyrekcję, nauczycieli i wychowawców pozwolił dzieciom i młodzieży przeżyć niezwykłe chwile. Popularnością cieszyły się skocznie, zjeżdżalnie, mega bańki, loteria fantowa, stoisko z ciastami, fryzjerskie, regionalne, kosmetyczne, językowe, gier planszowych, kreatywnych balonów, stoisko z konkursami przygotowane przez Nadleśnictwo Żednia. W ofercie znalazły się również gry i zabawy sportowe: hokej, piłka nożna. Można było również pomalować kredą na chodniku, farbami na tekturze lub upiększyć swoją twarz. Niesamowitą atrakcję stanowił przelot helikoptera Straży Granicznej oraz pokaz Straży Pożarnej. Pozytywną energię publiczności przekazali tancerze z grupy tanecznej z GOK prezentując trudne układy taneczne oraz uczestnicy konkursu Twoja Twarz Brzmi Znajomo przygotowanego przez SU. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom w konkursie i życzymy im dalszych sukcesów. Zabawa z animatorką Anią Baleriną i wolontariuszami ze stowarzyszenia Anawoj dostarczyła najmłodszym uczestnikom niesamowitych przeżyć. Kubuś Puchatek, Prosiaczek i Różowa Pantera przybyli z Baśniowej Krainy i dołączyli do wspólnej zabawy . Z radością obdarowywali słodyczami wszystkich przybyłych na tę uroczystość.
Serdeczne podziękowania za owocną współpracę i okazane nam serce kierujemy do prężnie działających w Radzie Rodziców Rodziców, wszystkich współorganizatorów wielkiego święta szkolnego, sponsorów hojnie nas wspierających: sklepowi PRIM i kierowniczce Alicji Mińko, sklepowi Lewiatan i państwu Grzegorczukom, piekarni Maja i państwu Jarockim, rodzicom za dostarczenie ciast własnych wyrobów chleba, wędlin oraz pani Ninie Kowalewskiej za przepyszny smalczyk. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za integrację, dobry humor, miłą, ciepłą i prawdziwie rodzinną atmosferę. Będziemy czekać na kolejny piknik za rok.
Szkolni koordynatorzy : Aniela Monach, Justyna Trojanowicz,Dorota Ostaszewska, Marzena Owsiejczuk, Jan Bójko
Aniela Monach, Tamara Durek, Dorota Golak
Park Linowy w Fastach to wspaniałe miejsce na urozmaicony aktywny wypoczynek, dlatego klasy czwarte szkoły podstawowej 20.05.2016r. pod opieką p. D. Bajko, E. Hajduk, E. Januszkiewicz oraz p .A. Oziabło spędziły tam czas. Każdy niezależnie od predyspozycji znalazł coś dla siebie. Uczniowie przed wejściem do parku zostali wyposażeni w profesjonalny sprzęt asekuracyjny ( uprzęże, lonże, karabinki, rolkę, kask ). Następnie instruktor wyjaśnił zasady posługiwania się tym sprzętem i pokazał, w jaki sposób prawidłowo pokonać przeszkody. Uczestnicy powtarzali prezentowane czynności, a instruktor eliminował ewentualne błędy. Następnie każdy pokonał trasę treningową zawieszoną tuż nad ziemią, aby zapoznać się z systemem asekuracji i bezpiecznie pokonywać przeszkody na wysokości . Po ukończeniu szkolenia instruktor dopuścił osoby do wejścia na średnie przeszkody trasy parku linowego. Przez cały czas trwania programu uczestnicy byli pod obserwacją instruktorów, którzy pomagali w prawidłowym przejściu trasy. Ważne było to, że w każdym, dowolnym momencie uczestnik mógł wezwać instruktora do pomocy lub do ewakuacji go z trasy. Nowością w tym roku jest strefa nauki, w której dzieci mogły połączyć przyjemne z pożytecznym, zabawę z nauką . Czwartoklasiści mogli dotknąć, uruchomić i zobaczyć m.in. :kołyskę Newtona, powietrzną armatę i wiele innych urządzeń edukacyjnych w wersji MEGA. Z kolei w strefie zabawy korzystali z pompowanej zjeżdżalni, trampoliny, karuzeli, mega szachów, chińczyka oraz kręgli plenerowych. Uczniowie, chociaż troszkę zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do szkoły. Wyjazd ten zostanie na długo w pamięci.
Organizatorzy: D. Bajko, E. Hajduk, E. Januszkiewicz ,A. Oziabło
W dniu 20 maja br. klasa IIIa wystąpiła gościnnie na pikniku w Nowej Woli zorganizowanym przez Fundację Nowa Wola i Warsztaty Terapii Zajęciowej. Dzieci zaprezentowały przedstawienie o bezpieczeństwie pt. CAŁY JESTEM ODBLASKOWTY. Wśród gości zaproszonych były władze gminne, duchowieństwo, dyrekcja naszej szkoły, pensjonariusze innych placówek opieki społecznej oraz służby mundurowe. Od wszystkich dostaliśmy wielki brawa. To było miłe. Wszystkim pensjonariuszom i pracownikom Hospicjum życzymy dużo siły,wytrwałości i pomyślności.
17 maja 2016 r. uczniowie klasy IIb i IIc z wychowawczyniami p. A. Oziabło i p. A. Bogdanowicz udali się z wizytą z okazji święta Straży Granicznej na Strażnicę w Michałowie.
Najmłodsi uczniowie na ręce ppłk SG Włodzimierza Pielach i mjr SG Artura Sieńko przekazali laurkę z życzeniami oraz zaprezentowali wiersze odzwierciedlające trudną i niebezpieczna pracę.
Następnie w obecności starszego chorążego Marzeny Makarewicz uczniowie obejrzeli pojazdy oraz sprzęt, którym posługują się w codziennej pracy.
Uczniowie pełni wrażeń i podziwu dla funkcjonariuszy Straży Granicznej wrócili do szkoły.
Anna Bogdanowicz
W dniach 16-17 maja 2016r. uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w dwudniowej wycieczce dydaktycznej do Wrocławia zorganizowanej przez biuro podróży PRESTIGE TRAVEL. Celem wycieczki było zwiedzanie Wrocławia, poznawanie naszego kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii a także zainteresowanie światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem oraz poznanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach i upowszechnianie form aktywnego wypoczynku. Mimo, że do stolicy Dolnego Śląska jechaliśmy 9 godzin, podróż przebiegła nam bardzo szybko i miło dzięki wspaniałej pani pilot. Na parkingu przy Panoramie Racławickiej powitała nas pani przewodnik i udaliśmy się w kierunku Starego Miasta. Przeszliśmy nad Odrą przez Ostrów Tumski, obok przystani jachtowej, a następnie wzdłuż budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Do Starego Rynku dotarliśmy ulicą Kuźniczą. Tam podziwialiśmy świątynie zbudowane w stylu gotyckim w 1288, piękne kamieniczki Jasia i Małgosię połączone łukiem. Spacerowaliśmy jednym z ponad 120 mostów, gdzie zakochani zawieszają kłódki na znak wiecznej miłości. Zobaczyliśmy pomnik zwierząt rzeźnych, ulicę więzienną, przy której w średniowieczu znajdowało się więzienie, Rynek z gotyckim ratuszem. Po drodze spotykaliśmy słynnych krasnoludków. W trakcie zwiedzania słuchaliśmy ciekawostek dotyczących Wrocławia. Po zakwaterowaniu i sutej obiadokolacji obejrzeliśmy słynną Panoramę Racławicką. Poznaliśmy historię bitwy pod Racławicami i wysłuchaliśmy wykładu o powstaniu i dziejach tego wyjątkowego malowidła - jest to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Bez wątpienia jest to bardzo ciekawe miejsce. W drugim dniu wycieczki zwiedzaliśmy wrocławskie ZOO - a w nim Afrykarium, Madagaskar, Małpiarnię, Ptaszarnię, Terrarium i wiele innych ciekawych miejsc. Na początku pani, która oprowadzała nas po obiekcie, opowiadała o gatunkach zwierząt drapieżnych występujących w Europie zagrożonych wyginięciem. Następnie przekazywała interesujące informacje o zwierzętach mieszkających w zoo. Niesamowitą atrakcją był pokaz uchatek. Po zwiedzaniu zoo spacerowaliśmy alejkami po Ogrodzie Japońskim. Podziwialiśmy piękne ekspozycje krzewów, kwiatów pośród stawów, wodospadów i fontann. Czuliśmy się jak w RAJU. Na koniec wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć przepiękne fontanny.
Po "obcowaniu z naturą" przyszedł czas na posiłek, który zjedliśmy w ekskluzywnym hotelu w drodze powrotnej do domu.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do domu. Zamierzone cele wycieczki zostały zrealizowane. Niesamowite widoki pozostaną na długo w naszej pamięci.
Kierownik wycieczki- pani Irena Miruć
Opiekunowie: Marzena Owsiejczuk, Renata Karwowska, Tamara Durek i Jan Bójko
16 maja klasa IIIa wraz z wychowawczynią Anielą Monach przedstawiła apel CAŁY JESTEM ODBLASKOWY. Tematem było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zbliżają się wakacje więc warto było przypomnieć zasady poruszania się w ruchu drogowym i pieszym w miescie i na wsi. Przestrogi o bezpiecznych zabawach wakacyjnych równiez przydadza się wszystkim. Na apelu dyrektor Jan Łuksza wreczył nagrody uczestnikom i laureatom konkursów szkolnych i wojewódzkich, które odbyły sie w tym półroczu szkolnym.
Aniela Monach
12 maja 2016r. o godz. 9.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie odbył się szkolny konkurs piosenki mundurowej klas I-III. Organizatorkami konkursu były: Dorota Golak, Anna Bogdanowicz i Helena Łuksza. W konkursie wzięło udział 27 uczestników wybranych w eliminacjach klasowych. Każdy z nich zaprezentował wybraną piosenkę służb mundurowych. Do jury zostali zaproszeni przedstawiciele służb mundurowych w osobach:
Przedstawiciel Straży Granicznej w Michałowie – starszy chorąży Marzena Makarewicz
Przedstawiciel Nadleśnictwa Żednia – leśniczy Sławomir Dziewiątkowski
Przedstawiciel Komendy Policji w Zabłudowie – sierżant sztabowy Krzysztof Korzeniecki
Przedstawiciel Straży Pożarnej w Michałowie – prezes Tadeusz Juchimowicz
Przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie – muzyk Paweł Oziabło.
Czas oczekiwania na werdykt jury uatrakcyjnił występ Kapeli z Jałówki. Jury wszystkim uczestnikom konkursu wręczyło dyplomy wyróżnienia. Wyłoniono 16 laureatów:
Nadia Zastocka, Dominika Bołtryk i Daria Sakowicz z kl.Ia,
Róża Uścinowicz i Daria Aksiucik z kl.Ib,
Laura Mozolewska z kl.Ic, Daria Nowik z kl.Id,
Antonina Jaworska i Amelia Grodzka z kl.IIa, Trochimczyk Ewa z kl.IIb,
Nikola Zastocka i Jessica Waśko z kl.IIc, Kinga Buwaj z kl.IId,
Oksana Jurczuk z kl.IIIa, Wiktoria Filipczuk i Dagmara Krawczuk z kl.IIIb.
Jury przyznało nagrody specjalne: Nadleśnictwo Żednia: Róży Uścinowicz z kl.Ib za ,,Piosenkę o leśniku” Straż Pożarna: Paulinie Hojka z kl.IIIa za piosenkę ,,Jedzie, jedzie straż ogniowa”.
Na zakończenie Dyrektor naszej szkoły Pan Jan Łuksza wręczył podziękowania przedstawicielom służb mundurowych, Kapeli z Jałówki i Dyrektorowi GOK-u Panu Marcinowi Siekierko za dobrą współpracę i uatrakcyjnienie naszej niecodziennej imprezy.
Dorota Golak
11 maja uczniowie klasy Id, IIa i IIIa obejrzeli spektakl pt. „Piotruś i Wilk”. Przedstawienie odbyło się w auli uniwersyteckiej w Białymstoku. Historia przyjaciół: Piotrusia, Kota, Kaczki i Dziadka została opowiedziana wdzięcznie, lekko, była pogodna oraz zawierała dużo humoru. Dużą zaletą spektaklu był dialog aktorów z widzami, dzieci bardzo aktywnie brały w nim udział.
Dzięki przygodzie Piotrusia i jego towarzyszy można śmiało powiedzieć, że przyjaźń przetrwa wszystko, ważne jest jednak wspólne działanie w przezwyciężaniu kłopotów. |
Wszyscy uczestnicy wyjazdu jednogłośnie stwierdzili, ze spektakl bardzo się podobał.
Joanna Romańczuk, Aniela Monach, Justyna Trojanowicz
05 maja klasy IIIa i IIIb zostały zaproszone do Biblioteki Gminnej na spotkanie z autorką literatury dla dzieci panią Anną Bayer. Pani Ania w miły, sympatyczny sposób przybliżyła dzieciom swoje opowiadania i wiersze. Każde z nich uczyło pożytecznych rzeczy. Dzieci bawiły sie świetnie i dużo nauczyły. To były niezapomniane chwile. Można było też kupić książke autorki pt." Szczypawki" wraz z autografem.
Aniela Monach
05 maja 2016r w klasie IIIa odbyła sie niecodzienna, słodka lekcja. Paulina i Monika obchodzące urodziny uraczyły kolegów i koleżanki słodkościami. Paulina ufundowała cudowny, pyszny tort i napoje, a Monika ulubione przez dzieci cukierki czekoladowe. Było słodko, pysznie i miło. Wszystkiego najlepszego dziewczynki!
Aniela Monach
Dnia 06 maja 2016 r. klasy I d, II a, II d i III a pod opieką p. J. Romańczuk, p. J. Trojanowicz, p. W. Barszczewską, p. A. Monach, p. M. Owsiejczuk, p. D. Bajko, p. K. Grodzką, p. J. Wieremiejuk udali się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzenia Stadionu Narodowego, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Następnie spacerowaliśmy po Starym Mieście. Oglądaliśmy Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca, kamienice oraz kupowaliśmy pamiątki. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, w którym spędziliśmy 3 godziny. Samodzielnie poznawaliśmy zaawansowane technologie i multimedia, a także proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat, testowaliśmy jakie są możliwości ludzkiego organizmu, sprawdzaliśmy czy mamy wpływ na otaczający nas świat. Kupiliśmy drobne pamiątki. Pełni wrażeń, trochę zmęczeni ale bardzo zadowoleni szczęśliwie wróciliśmy do domu.
Justyna Trojanowicz,Aniela Monach