08 grudnia 2017r. w naszej szkole gościliśmy młodzież z Zespołu Szkół w Michałowie, którzy zaprezentowali naszym uczniom z klas V-VII i gimnazjum montaż słowno muzyczny pod tytułem „Wyłącz hejt”. Celem spotkania było uświadomienie młodszym kolegom i koleżankom konsekwencji mowy nienawiści.
Wysłuchano z życia wzięte tragiczne historie nastolatków, będące konsekwencją mowy nienawiści, a następnie przedstawiono sposoby działania hejterów i porady dla ofiar oparte na materiałach edukacyjnych wydawnictwa „Nowa Era”, „Global Dignity Poland” i „Fundacji Świadomego Rozwoju”. Głównym motywem scenografii były plakaty prezentujące niezgodę na hejtowanie w sieci. W czasie występu odniesiono się też do uzależnienia od Internetu i pokazano spot kampanii „Wyloguj się do życia”.
Dziękujemy bardzo nauczycielom i młodzieży z Zespołu Szkół w Michałowie za cenną lekcję profilaktyki. Wartości moralne, o których mówił spektakl są ponadczasowe.
Tamara Durek
07 grudnia 2017 r. w ramach prezentu mikołajkowego uczniowie klas III abc wraz z wychowawczyniami p. Heleną Łuksza, p. Dorotą Golak i p. Anną Oziabło odwiedzili białostocki FIKOLAND. Przez 1,5 godziny dzieci niestrudzenie korzystały z wyposażenia sal - zjeżdżalni, basenów z piłeczkami, tuneli, "dmuchańca", tańczyły w kłębach dymu, grały na automatach (w niektórych zainteresowani kupili zabawki).
Dzieciaki, choć zmęczone, były bardzo zadowolone z wyjazdu. Dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece.
Anna Oziabło, Dorota Golak, Helena Łuksza
Mikołajki to święto, które już od wielu lat wpisane jest w polską rzeczywistość. W naszej szkole podtrzymujemy tę tradycję. 06 grudnia to szczególny dzień dla wszystkich, którzy oczekują daru od Świętego Mikołaja. Nie tylko dzieci lubią być obdarowywane prezentami. Młodzież i dorośli również oczekują, że w tym dniu ktoś przeobrazi się w postać Świętego i sprawi miłą niespodziankę.
We środę 06 grudnia 2017r.już od samego rana, w szkole z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Każdy z Nas w tym dniu został Świętym Mikołajem i przygotował drobiazg dla swoich koleżanek i kolegów z klasy. Jednak miłą niespodziankę sprawił Gość z Laponii, który przybył do nas w towarzystwie swoich pomocników. Częstował nas cukierkami i życzył słodkiego życia w szkole. Nie obyło się bez tańców, piosenek i wierszyków recytowanych przez uczniów. Na zakończenie wizyty Mikołaj pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć.
Był to naprawdę udany i niezapomniany dzień. Czekamy już z niecierpliwością do następnego roku, na ponowne przybycie Mikołaja do naszej szkoły.
Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłóbka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Michałowie za włączenie się w życie naszej szkoły i podtrzymywanie pięknej tradycji.
Tamara Durek, Dorota Golak
07.12.2017r.uczniowie zerówki obejrzeli w Gminnej Bibliotece w Michałowie spektakl pt. „Mikołaj w Smerfowym Lesie”, przygotowany przez grupę teatralną EDU-ARTUS z Krakowa. Aktorzy zabrali nas do krainy Smerfów, gdzie dzieci bawiły się znakomicie. Sednem spotkania było poszukiwanie Św. Mikołaja.Ciekawa sceneria, żywiołowa akcja, treść z morałem i wesołe piosenki to tylko niektóre atuty tego przedstawienia.Na zakończenie spotkania przybył z niecierpliwością oczekiwany Św. Mikołaj i wręczył dzieciom słodkie podarunki.
Serdecznie dziękujemy kierownictwu Gminnej Biblioteki za zaproszenie i za niezapomniane przeżycia.
W. Barszczewska, J.Trojanowicz
Zapraszamy chętne osoby, grupy, rodziny do wspólnego kolędowania w Szkole Podstawowej w Gródku 13 XII 2017r.
Zapisy do 10 grudnia.
Szczegółowe informacje pod numerem 503 86 00 40 lub w sali 56.
Zapewniamy dojazd (liczba miejsc ograniczona) .
Stwórzmy wspólnie świąteczny nastrój.
06 XII 2017r. zostaliśmy zaproszeni przez wolontariuszy Zespołu Szkół w Michałowie by wspólnie przygotować świąteczne pocztówki z życzeniami. Opiekunka wolontariuszy Pani Edyta Rosiak zadbała o stworzenie atmosfery otwartości i współpracy. Wymieniliśmy się doświadczeniami. Nagraliśmy życzenia w formie video. Na zakończenie uwieńczyliśmy nasze spotkanie wspólną fotografią. Dziękując za spotkanie zaprosiliśmy wolontariuszy do siebie.
Elżbieta Trochimczyk
05 XII 2017 świętowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariatu. Spotkanie rozpoczęła uroczysta celebracja Mszy Świętej w białostockiej katedrze. Modliliśmy się wraz z Metropolitą Białostockim Ks. Arcybiskupem Tadeuszem. Druga część spotkania miała miejsce w Zespole Szkół Katolickich, gdzie można było porozmawiać z Arcybiskupem na dowolny temat. W dalszej części nastąpiła integracja wolontariuszy zakończona wspólną agapą. Nasi wolontariusze postanowili świętować dalej, tym razem w KFC. Wracając do Michałowa zaplanowaliśmy spotkanie opłatkowe, na które już dziś zapraszamy wszystkich wolontariuszy.
Elżbieta Trochimczyk
Dnia 5 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, w którym wzięło udział 18 uczniów szkoły podstawowej. Rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV- V oraz klasy VI-VII. Uczestnicy zaprezentowali wiersze o tematyce związanej z przyrodą.
- popularyzowanie twórczości polskich poetów,
- upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży kultury żywego słowa,
- doskonalenie zdolności recytatorskich,
- prezentacja umiejętności uczniów,
- uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Po wysłuchaniu recytacji komisja wyłoniła zwycięzców konkursu.
Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Irena Kardasz, Krystyna Kaczmarek,Tamara Durek.
Dnia 1 XII2017r. Klasa 6a wyjechała do Strefy Wysokich Lotów w Białymstoku. Wyjazd ten był w całości sponsorowany przez naszą Radę Rodziców w nagrodę za zwycięstwo klasy 6a w ubiegłorocznym konkursie Klasa na medal.
Uczniowie przez dwie godziny zażywali ruchu na trampolinach pod czujnym okiem instruktorów. Brali udział w konkursach i zawodach. W wyjeździe wzięli też udział uczniowie z klasy 6c i 4b. Zużyta energie w Strefie Wysokich Lotów uczniowie uzupełnili wybranymi smakołykami w KFC.
Wyjazd zorganizowała Elżbieta Januszkiewicz.
Elżbieta Januszkiewicz
27 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka szkolna, której organizatorami był Samorząd Uczniowski. Trwała ona kilka godzin lekcyjnych. Podzielona była na klasy 4-6 i 7-IIIgim.
Gdy weszliśmy do sali już rozbrzmiewała cudowna muzyka, wręcz idealna do tańca. Wszyscy bawili się wspaniale. Z racji iż była to impreza karaoke nie obeszło się bez ukazania świetnych głosów uczniów naszej szkoły.
Po wyczerpujących tańcach oraz śpiewach, pełni pozytywnej energii oraz uśmiechów uczniowie opuścili dyskotekę i udali się na lekcje.
To był bardzo ciekawy i pełen pozytywnych odczuć dzień. Wszyscy świetnie się bawili!
Aleksandra Zakrzewska
30 listopada 2017r. w szkolnej harcówce odbył się spektakl teatralny dla klas 0-III w wykonaniu Studia Arena pt. ,,Komputerowe przygody Wesołka”.Spektakl dotyczył obecnego problemu wśród dzieci i młodzieży, a mianowicie uzależnienia od komputera.
Na początku dzieciom spodobał się bohater tego spektaklu, który miał nieograniczony dostęp do różnych gier w internecie. Jednak później okazało się, że nie jest to fajne, bo uzależnił się od gry i nie mógł jej opuścić. Na szczęście otrzymał pomoc i wszystko skończyło się dobrze.
Dzieci zrozumiały, że są granice korzystania z komputera i nie powinno się ich przekraczać. Z komputera należy korzystać umiejętnie, z umiarem. Fajnie jest spędzać wolny czas czytając książki, bawiąc się z kolegami, uprawiać sport, a nawet pomagać w codziennych obowiązkach domowych.
Dorota Golak
30 listopada 2017r. uczniowie klasy IIIc zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki w Michałowie na warsztaty "Wilk w kulturze". Gośćmi spotkania byli pani Dagmara Widanow z białowieskiej fundacji "Biała Wieża" oraz autor książki "Wilczek Milczek" pan Bogdan Dudko. Pani Dagmara opowiadała o życiu i zachowaniach wilków obalając stereotyp zakorzeniony w świadomości dzieci "złego" wilka kojarzony przede wszystkim z bajki o Czerwonym Kapturku, a pan Bogdan przedstawił swoją książkę, którą wraz z autografem i dedykacją otrzymali wszyscy uczniowie. Po zabawie ruchowej obrazującej zachowania wilków, przystąpiono do szycia filcowych zakładek - wilczków (z większą lub mniejszą pomocą dorosłych). Wyszły całkiem zgrabnie! Na koniec spotkania dzieci otrzymały słodycze i upominki od bibliotekarki pani Ani.
Dziękujemy wszystkim pracownikom biblioteki za zorganizowanie i zaproszenie nas na ciekawe warsztaty.
Anna Oziabło
W listopadzie 2017 r. odbył się w naszej szkole konkurs pt. „Jeż to super zwierz”. Na konkurs wpłynęło 59 prac. Zadaniem uczestników było wykonanie jeża dowolną techniką w formie przestrzennej. Dostarczone prace prezentowały wysoki poziom artystyczny i bardzo pomysłową technikę wykonania. Komisja oceniająca prace miała wielki problem z przyznaniem miejsc.
Laureatami tego konkursu zostali:
Kl. Jakub Chren Tomasz Wawreniuk Oliwia Kulbińska Hubert Grodzki Dariusz Karpiuk Maja Bobko Michalina Kuźma Kl.0 b Maja Tarasewicz Patrycja Zarzecka Miłosz Skrzeszewski Julia Gryko Olivia Koronkiewicz
Kl.I a Grzegorz Kalinowski Malwina Suchodoła Alicja Gryko Maja Bujko Maja Kalinowska Kl. I b Gabriel Charkiewicz Amelia Skrobczyńska
Kl. II a Piotr Szymusiuk |
Kl. III a Jakub Tarasewicz Dominika Bołtryk Nadia Zastocka Natalia Polańska Michał Nos Wierzchowski Łukasz Wieliczko
Kl. III b Gabriel Szczerbacz Piotr Klimiuk Krystian Wojciechowski Szymon Pogorzelski
Kl. III c Eryka Ivanova Karolina Kuklińska
Kl. III d Justyna Korkuz Izabela Bancerewicz
|
Reszta uczestników otrzymała wyróżnienia. Wszystkim bardzo gratulujemy.
Justyna Trojanowicz, Wanda Barszczewska
"Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju - dobrą wróżbę daj "
Andrzejki, to specjalna okazja do zorganizowania ostatnich klasowych zabaw przed adwentem. Wieczór andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja w tym roku w klasie czwartej "a" przybrał formę andrzejkowych wróżb. Uczniowie postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” na godzinie wychowawczej 30 listopada 2017r.
Korzystając z bogactwa wróżb i magii każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość oczywiście z „przymrużeniem oka”. Największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne andrzejkowe wróżby - ustawianie butów, serduszka z imionami, rzucanie monetą, wróżba ze słomek. Uczniowie świetnie się bawili i wesoło spędzili lekcję.
Tamara Durek
29 listopada 2017 r. wspólnie z nauczycielami I.Anchim, A.Rasiuk i A.Chołołowicz uczniowie klasy IIIa i IIIB Gimnazjum im.dr.L.Nosa w Michałowie uczestniczyli w nietypowej lekcji wiedzy o społeczeństwie, która odbyła się w Ratuszu Miejski. Naszym przewodnikiem był pan L.Gryc, który zaprosił nas między innymi do sali obrad i sali Urzędu Stanu Cywilnego. Największą atrakcją była jednak wizyta w gabinecie burmistrza.
Z ilu osób składa się i jakie funkcje pełni rada miasta? Jakie zadania należą do kompetencji burmistrza? Gdzie możemy zawrzeć związek małżeński? Skąd się biorą gminne dochody i jakie są wydatki? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych otrzymali zainteresowani tematem uczniowie klas trzecich podczas rozmowy z asystentem burmistrza.
W przyszłości będziemy już wiedzieli, do którego okienka należy udać się po pomoc w określonej sprawie. A dziś możemy stwierdzić, że wycieczka była udana.
Iwona Anchim
W dniach 27- 30 listopada 2017r. uczniowie klas III po raz kolejny uczestniczyli w Ogólnopolskim Projekcie Stypendialnym: Stypendiada Wczesnoszkolna. W tegorocznej edycji uczniowie wzięli udział w następujących konkursach: z zakresu edukacji czytelniczej - konkurs ,,Abecadło”, ortograficznej - konkurs "Ortografek”, matematycznej - konkurs "Plusik” i plastycznej - konkurs "Plastuś”. W konkursie ,,Abecadło” należało wykazać się znajomością wybranych utworów literackich J. Brzechwy Konkurs ,,Ortografek” sprawdzał znajomość reguł ortograficznych: u-ó, ż-rz, h-ch. Konkurs ,,Plusik” rozwijał umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 100. W konkursie ,,Plastuś” uczniowie mieli za zadanie wykonać według własnej koncepcji pracę plastyczną na temat: jesienna pocztówka, zakładka do książki, zaproszenie urodzinowe, znaczek pocztowy. Konkurs plastyczny przeprowadziła p. Joanna Romańczuk. Nad prawidłowym przebiegiem pozostałych konkursów czuwali koordynatorzy: Dorota Golak i Helena Łuksza.
We wszystkich konkursach łącznie wzięło udział 72 uczniów.
Wszyscy wychowawcy klas III byli zaangażowani w przygotowanie uczniów do konkursów. Życzymy uczniom powodzenia i liczymy na sukcesy.
Dorota Golak Helena Łuksza
Uwzględnianie owoców i warzyw w codziennej diecie jest niezwykle ważne dla rozwoju dziecka. Okazuje się, że uczniowie wcale nie muszą chrupać przez cały dzień marchewki, aby „przemycić” do jadłospisu porcji witamin. To zadanie świetnie spełniają soki!
Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w pokazie wyciskania soków w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”. Pokaz odbył się 29 listopada w harcówce naszej szkoły. Prowadził go kucharz współpracujący z firmą Sebex, która dostarcza nam owoce, warzywa i produkty mleczne.
Pan Łukasz opowiedział o zaletach soków owocowo-warzywnych – przekonywał, że to źródło witamin i minerałów. Podkreślał też negatywny wpływ na zdrowie soków w kartonach, składających się w głównej mierze z wody, cukru, barwników oraz konserwantów. Następnie poczęstował nas świeżo wyciśniętym sokiem z marchwi i jabłek. Dzieci, m.in. nasze sześciolatki, zakochały się w jego smaku, jest więc spora szansa, że ich przygoda z wyciskaniem soków na tym się nie skończy.
Alina Owsiejczuk
W listopadzie gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę Stowarzyszenia Miedzynarodowej i Miedzykulturowej Wymiany ANAWOJ Panią Annę – Sophię Pappai. Wspólnie próbowałyśmy zapoznać uczniów z tematyką tolerancji. Przeprowadziłyśmy zajęcia w formie warsztatów na temat ”Mowa nienawiści”. Przybliżałyśmy uczniom czym jest, co możemy zrobić by nie pozostawać biernymi świadkami, uświadomiliśmy jak głęboko w nas tkwią stereotypy. Już dziś planujemy kolejne działania i dalszą współpracę. Zapraszamy zainteresowanych uczniów.
Elżbieta Trochimczyk
29.11.2017r. uczniowie klas siódmych naszej szkoły wyjeżdżali do Białostockiego Teatru Lalek w celu obejrzenia na deskach teatru sztuki Opowieść wigilijna według Karola Dickensa.
Spektakl rozpoczął się sceną, w której w dzień wigilii Bożego Narodzenia Scrooge i Bob siedzą w zimnym kantorze i pracują.
Uczniowie poznali Scrooge’a – skąpca, ponuraka i gbura, który ponad wszystko na świecie nie cierpiał świąt Bożego Narodzenia i panującej w tym czasie czarownej atmosfery. Kochał tylko swój majątek. Podczas gdy wszyscy ludzie uśmiechali się do siebie i obdarowywali prezentami, Scrooge krzywił się w paskudnym grymasie i krzyczał „bzdura!” na samą myśl o dawaniu coś od siebie. Wstrętny, nieczuły ponurak dostał jednak od losu jeszcze jedną szansę. Nawiedziły go trzy niezwykłe postacie: Duch Przeszłych Świąt, Duch Świąt Teraźniejszych oraz Duch Świąt, które miały jeszcze nadejść. Czy z ich pomocą Scrooge zmienił się? Okazało się, że tak. Spektakl zakończył się odwiedzinami "nowego" Scrooge'a na wigilijnym obiedzie u siostrzeńca.
Doskonała gra aktorów, choreografia, scenografia, efekty specjalne, światło, muzyka sprawiła, że spektakl wciągał i zapierał dech w piersiach. Stroje aktorów świetnie oddawały klimat tamtych czasów.
Zapełniona po brzegi widownia była pełna podziwu i nagrodziła grę aktorów gromkimi brawami.
Nowa wizja Opowieści wigilijnej spodobała się praktycznie każdemu i dała wiele do myślenia.
Wyjazd zorganizowała Tamara Durek przy współpracy Krystyny Kaczmarek i Marzeny Owsiejczuk
Tamara Durek
23 listopada 2017r. uczniowie klas 0-III obejrzeli przedstawienie "Pchła Szachrajka” w wykonaniu pensjonariuszy DPS Garbary - grupy teatralnej "Promyk”. Przedstawienie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury na pięknie udekorowanej scenie. Oparte było na przezabawnej wierszowanej historyjce mistrza Jana Brzechwy o sprytnej pchełce, która wiecznie wszystkim robiła psikusy.
Aktorzy w odpowiednich strojach, profesjonalnie przygotowani, w przejęciu i naturalnej pozie, wygłaszali swoje role. Podkład muzyczny z lat 20-tych, których dzieci nie znają, a cały czas towarzyszył przedstawieniu, powodował, że w skupieniu i ciszy śledziły występy poszczególnych bohaterów.
Uczniowie gromkimi brawami nagrodzili piękny występ aktorów.
Dziękujemy Dyrekcji DPS Garbary za współpracę i uczące nas wiele spotkania. Umówiliśmy się na następne spotkanie z "Małym Księciem”.
Dorota Golak, Helena Łuksza