Nawigacja

  • Od roku szkolnego 2021/2022 nowa witryna

    Zapraszamy na nową stronę www Zespołu Szkół w Michałowie

  • Zapraszamy na nową stronę internetową

    Zapraszamy do odwiedzania nowej strony internetowej Zespołu Szkół w Michałowie.

    http://szkola.michalowo.pl/

  • Wypożyczenia książek ze szkolnej biblioteki

    Informujemy, iż można korzystać ze szkolnej biblioteki (oprócz ferii świątecznych). Zapraszamy, zwłaszcza jeżeli potrzebne są lektury. Uczniowie mogą wypożyczać osobiście lub poprzez rodziców. W celu zamówienia książek prosimy kontaktować się z nauczycielami bibliotekarzami, najlepiej poprzez dziennik Librus. Książki zostaną zniesione do przedsionka o ustalonej godzinie. Przypominamy, że można bezpłatnie korzystać ze strony: www.wolnelektury.pl   Linki do niektórych lektur znajdują się również w zakładce Biblioteka na stronie naszej szkoły.

    Godziny pracy biblioteki:

    poniedziałek    9:00 - 13:00  

    wtorek           10:00 - 13:00

    środa             11:00 - 13:30  

    czwartek         8:00 - 9:30 i 10:30 - 12:30  

    piątek              8:00 - 11:00  

  • Ziemię tylko jedną mamy

    „Ziemię tylko jedną mamy, szanujemy ją i dbamy”. To fragment jednego z wierszy napisanych z okazji Dnia Ziemi. Mimo tego, że obecnie spotykamy się głównie online, znaleźliśmy sposób, żeby ten dzień świętować. W trosce o planetę i swoją przyszłość, uczniowie naszej szkoły, w pojedynkę lub w małych grupkach oczyścili ze śmieci różne miejsca w swojej okolicy i przesłali nam fotorelacje.

    Powstało kilka wierszy zachęcających wszystkich do dbania o Ziemię, która jest naszym domem (https://padlet.com/zsmichalowo/1yka03si2d8tq22u). Dużą popularnością cieszył się też padlet, gdzie wszyscy chętni uczniowie, a szczególnie najmłodsi, napisali piękne podziękowania dla Ziemi. https://padlet.com/zsmichalowo/8af4z9l9924mnpd2

    Naszą akcję umieściliśmy na światowej mapie Dnia Ziemi. Earth Day 2021 | Restore Our Earth™ | EARTHDAY.ORG

  • Święto Konstytucji 3 Maja

    Dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja?

    Odpowiedź znajdziesz klikając w poniższy link.
    https://drive.google.com/file/d/1qx3iqK9WALSoRz3okVCrQyIrt-qPHAEB/view?usp=sharing

    lub na nowej stronie Zespołu Szkół w Michałowie http://szkola.michalowo.pl/konstytucja-3-maja/

  • Projekt “Postaw na Ziemię” trwa!

        Uczniowie z kl. 5a, 6a i 7c, których interesuje los naszej planety, biorą udział w ogólnopolskim projekcie e.Twinning. Wraz z kolegami z innych szkół wykonują kolejne działania, które mają na celu uświadomienie wszystkim, jak wiele zależy od naszej postawy wobec przyrody.

       Aby przekonać się, jak piękna jest Polska i co możemy stracić, jeśli nie bedziemy żyć bardziej ekologicznie, wykonaliśmy prezentacje o pięknych miejscach w poszczególnych województwach. Z najładniejszych zdjęć, na stronie storyjumper powstały ksiażki. Obejrzeliśmy je współnie z uczestnikami projektu.

  • A CO TY ZROBISZ DLA ZIEMI?

    Każda zmiana zaczyna się od działania! Nawet od bardzo małego!

    Z okazji Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, proponujemy całej społeczności szkolnej serię działań, które można podjąć w ciągu najbliższego tygodnia i kontynuować przez całe życie. „Przywrócić naszą Ziemię” – tak brzmi hasło tegorocznego Dnia Ziemi.

    CO MOŻECIE ZROBIĆ?
    POZBIERAJ śmieci i prześlij zdjęcie na adres edytarosiakzdalne@gmail.com, a w zamian otrzymasz (do wyboru) – uwagę pozytywną jako działalność wolontariacką, ocenę celującą z wychowania fizycznego lub geografii.

    Zbierać śmieci możesz samodzielnie lub z rodziną w wybranym przez siebie miejscu, albo też dołączając do jednej z grup w ramach akcji GOK Michałowo (22.04.2021 o 16.30 w kilku miejscach w Michałowie, w Szymkach i Bondarach).

    PODZIĘKUJ Ziemi! Zostaw swoje podziękowania na padlecie https://padlet.com/zsmichalowo/8af4z9l9924mnpd2

     Napisz WIERSZ o Ziemi i prześlij go na adres edytarosiakzdalne@gmail.com – w nagrodę pozytywna uwaga lub plus/ocena z języka polskiego (po uzgodnieniu z nauczycielem). Inspiracji możesz szukać tutaj: Wiersze na Międzynarodowy Dzień Ziemi - wiersze.co.pl

    Weź udział w jednym z projektów ekologicznych e-Twinning, które trwają w szkole: POSTAW NA ZIEMIĘ i THE SOUND OF THE PLANET.

    Więcej propozycji działań na stronie Klub Wolontariusza "Otwarte Serca": A CO TY ZROBISZ DLA ZIEMI?! (klubotwarteserca.blogspot.com)

    Edyta Rosiak

  • Kleszcz psom i kotom nie jest straszny, choć źle mu z oczu patrzy!

    Zaproszenie do następnej akcji wolontariatu – Kleszcz psom i kotom nie jest straszny, choć źle mu z oczu patrzy!

    Schronisko dla zwierząt w Białymstoku przy ul. Dolistowskiej 2 potrzebuje środków przeciw pchłom i kleszczom. Najbardziej przydatne będą pipety na kleszcze. W obecnej sytuacji mamy dwa rozwiązania. Zwierzętom można pomóc poprzez zebranie funduszy do puszki (za nie zostaną zakupione lekarstwa). Puszka będzie u Pani Tamary. Pomóc można też poprzez zakup, wspólnie z rodzicami, wyżej wymienionych środków przeciwko pchłom i kleszczom oraz przyniesienie ich do Pań: Tamary Durek, Iwony Anchim lub Eli Mackiewicz.

    Zapraszamy                                                                                                                Szkolne Koło Wolontariatu SP

  • Akcja wolontariatu - "Podziel się pisanką " zakończona sukcesem

         Właśnie zakończyła się kolejna akcja Szkolnego Koła Wolontariatu SP – Podziel się pisanką! Uczniowie, rodzice, dyrekcja, nauczyciele i wielu ludzi dobrej woli zakupiło Świąteczne dekoracje wykonane przez podopiecznych i nauczycieli Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowej Woli. Fundusze zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby podopiecznych.

        Serdecznie Wszystkim dziękujemy. Jest to kolejny dowód na to, że wiara i nadzieja w drugiego człowieka ciągle żyje. W takiej sytuacji nie trudno o refleksję: życzymy sobie i innym, aby wtedy, gdy będziemy potrzebowali, znalazł się ktoś, kto i nam pomoże.

      Jesteśmy kropelkami w oceanie pomocy. Jedna kropelka razem z innymi może dużo. W przykrej sytuacji, jaką jest pandemia, funkcjonujemy na tyle, na ile nam pozwalają warunki. Wolontariat pomaga innym - to pierwsze skojarzenie, ale po głębszej refleksji nie trudno dojść do wniosku, że to nam wolontariuszom działania pomagają odnaleźć w sobie człowieka, odkryć dobro. Z jednej strony potężne wyzwanie, zobowiązanie, a z drugiej strony szansa. Im więcej dajemy, tym więcej otrzymujemy.

    Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

    Szkolne Koło Wolontariatu oraz podopieczni i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

  • KATYŃ 1940 - PAMIĘTAMY!

    Tylko guziki nieugięte
    przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
    z głębin wychodzą na powierzchnię
    jedyny pomnik na ich grobie…

    Zbigniew Herbert, Guziki

           Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił święto poprzez aklamację 14 listopada 2007 r. Jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

       
    W naszej szkole uczciliśmy pamięć ofiar poprzez realizację dwudziestominutowego filmu, w którym uczniowie Zespołu Szkół czytają fragmenty listów polskich oficerów do rodzin. Projekt powstał we współpracy z PFDF w Michałowie oraz Centrum Młodzieży w Michałowie. Piosenki zostały wykonane przez absolwentkę naszej szkoły Agnieszkę Balcerzak oraz pana Kirilla Lepaya do muzyki w aranżacji Maksyma Fedorowa.13 kwietnia o godzinie 13.00 zapraszamy też do wysłuchania audycji w Radiu Michałowo.

    Urszula Kaczmarek, Edyta Rosiak

  • Miesiąc Pamięci Narodowej

        Miesiąc kwiecień, nazwany Miesiącem Pamięci Narodowej, jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, poczynając od powstania Państwa Polskiego aż do czasów nam współczesnych. Daje możliwość oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski. Pielęgnowanie pamięci narodowej jest naszym obowiązkiem. Marszałek Józef Piłsudski powiedział:
    „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.                                                                                                               

        Znaczące wydarzenia w historii naszego narodu miały miejsce nie tylko w kwietniu. Ważne jest, aby narodowa pamięć trwała w nas także w pozostałych miesiącach i latach. Po powrocie do szkoły zapraszamy do obejrzenia gazetki i korzystania z publikacji historycznych dostępnych w bibliotece.

  • Międzynarodowy Dzień Lasów

        21 marca jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W dniu 19 marca 2021 roku klasa IIIc obchodziła Międzynarodowy Dzień Lasów podczas którego stworzyła drzewo, a jego liśćmi były odbite dłonie uczniów. Następnie odbyło się spotkanie za pośrednictwem platformy Teams z przedstawicielką Nadleśnictwa Żednia p. Justyną Bójko. Nasz gość mówił m.in.: o pracy leśników, o faunie i florze leśnej, o znaczeniu zdrowotnym lasów oraz o działaniach ludzkich, które niszczą lasy. Pani Justyna przypomniała również zasady prawidłowego zachowania się na terenie leśnym. Kolejnym punktem spotkania był quiz sprawdzający wiedzę uczniów na temat lasów. Wypadli znakomicie. Na zakończenie zajęć zrobiono pamiątkowe zdjęcia, a uczniowie otrzymali upominki.

    Bardzo dziękujemy Nadleśnictwu Żednia i p. Justynie Bójko za interesujące spotkanie, upominki i świetną zabawę.

    Justyna Trojanowicz

  • Nowy projekt edukacyjny e Twinning "Postaw na Ziemię"

           W marcu zainteresowani przyrodą uczniowie naszej szkoły wezmą udział w nowym projekcie “Postaw na Ziemię”. Projekt przygotuje nas do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi I będzie realizowany we współpracy z uczniami i nauczycielami z 30 szkół z całej Polski. Wspólnie zastanowimy się nad zagrożeniami, na jakie narażona jest nasza planeta, poznamy piękno rodzimej przyrody, wymyślimy projekt ekologicznej koszulki oraz napiszemy list do Ziemi. Naszymi działaniami podzielimy się na platformie TwinSpace, dzięki której będziemy się komunikować, uczyć współpracy,dzielić wiedzą i kształcić kompetencje komunikacyjne.

  • Drogie kobiety, panie. dziewczęta...

    Drogie kobiety, panie, dziewczęta
    W dniu Waszego Pięknego Święta,
    Najmłodsi panowie ślą wirtualne życzenia
    Zdrowia, szczęścia i marzeń spełnienia.
     

  • Goście z Azerbejdżanu i Hiszpanii

        W pierwszych tygodniach marca na lekcjach języka angielskiego gościły online Fidan z Azerbejdżanu i Helena z Hiszpanii. W klasach 4a, 4b, 5a, 6b i 6c dzieliły się z uczniami informacjami o tym jak prowadzić zdrowy styl życia i jak zdrowo się odżywiać. Zaprezentowały też zdrowe potrawy ze swoich krajów.Zachęcamy wszystkich do obejrzenia ich prezentacji i do dbania o swoje zdrowie na co dzień.
      
    Serdecznie dziękujemy wolontariuszkom Stowarzyszenia Anawoj za podzielenie się z uczniami szkoły podstawowej cennymi wskazówkami.
    Prezentacja Fidanhttps://liblink.pl/sLIp4nFOen
    Prezentacja Helenyhttps://liblink.pl/8iY4SmahaF

    Edyta Rosiak

  • Metoda projektu

    Pracujemy metodą projektu na platformie e-Twinning Dlaczego warto pracować tą metodą?

    Pracujemy metodą projektu na platformie e-Twinning- Great Chefs!

    Great Chefs! to kolejny projekt, w którym uczniowie przygotowują prace w języku angielskim. Tworzą teksty, robią zdjęcia, przygotowują plakaty, dzielą się refleksjami na temat zdrowego i smacznego żywienia.

    Prace w projektach przygotowywane są w kilku etapach. Pierwszy etap - przygotowanie logo, drugi - opis potraw regionalnych, trzeci - zasada No waste! – czyli jak gotować, aby nie zmarnować. Przewidziane są jeszcze wymiana przepisów i przygotowanie potraw. Podczas współpracy powstają słowniczki, puzzle, krzyżówki itp. zadania. Prosta sprawa, dobra zabawa i nauka otwartości, kreatywności, rozbudzanie naturalnej ciekawości poznania innych kultur. Bo kuchnia, to zdecydowanie element kultury i obyczajów związany z danym społeczeństwem, krajem, zakątkiem świata. A wpółpraca projektowa ma character miedzynarodowy. Współpracujemy z uczniami i nauczycielami z takich państw jak: Turcja. Włochy, Mołdawia, Norwegia, Francja, Litwa, Hiszpania, Chorwacja, Grecja. Jest to kolejny projekt powstały w odpowiedzi na zainteresowania uczniów i chęć rozwoju zarówno informatycznego jak i językowego czy kulturowego, skorelowany z realizacją podstawy programowej języka obcego nowożytnego. Jego poszczególne elementy powstają podczas lekcji, zajęć dodatkowych, czy zajęć świetlicowych.

    Rezultaty i korzyści, czyli dlaczego warto pracować tą metodą?

    Praca w ramach projektu przyczynia się do znacznej poprawy znajomości języka angielskiego oraz umiejętności obsługi komputera. Dla nauczycieli jest to również ciekawe i potrzebne doświadczenie nabywane podczas koordynacji wszelkich działań w ramach projektu. Wszyscy uczestnicy projektu, poza usprawnianiem komunikacji w języku angielskim i umiejętności wykorzystania technologii komputerowych, zawsze poszerzają wiedzę na temat kultury, obyczajów, zainteresowań historii, polityki, geografii, turystyki, kulinariów, ekonomii, języka i systemu edukacyjnego w danym kraju partnerskim.

    Innowacja i kreatywność?

    Nie trudno zauważyć, że wspólne działania w ramach projektów łączą ludzi różnych narodowości, wyznań, kręgów kulturowych oraz ludzi w różnym wieku. Informacji na temat przepisów potraw regionalnych uczniowie zasięgali u swoich mam i babć, stąd wniosek płynący z obserwacji i doświadczenia- projekty łączą pokolenia.

    Z chwilą przystąpienia do współpracy metodą projektu nikt nie jest w stanie oszacować, jak ogromne korzyści może przynieść realizacja tego typu przedsięwzięcia. Mimo planu, zawsze towarzyszy nam też niepewność dotycząca przebiegu realizacji i w trakcie może pojawić się też element zaskoczenia.

    Reasumując, projekty tworzą możliwość systematycznego doskonalenia komunikacji w języku angielskim. Jak przystało na społeczeństwo informacyjne, wszechobecnym i nieodzownym, zapewniającym łączność, narzędziem staje się komputer. Projektowa idea łączyły we wspólnych działaniach grupę uczniów i nauczycieli. Z jednej strony, dążących do pozostawienia po sobie śladu w historii szkoły, a z drugiej strony, podejmujących próbę promocji szkoły, regionu i kraju wśród krajów europejskich. Poszukiwanie informacji i selekcja materiałów stają się wspaniałą wędrówką w stronę odkrywania własnej tożsamości, wartości kultury, spuścizny historycznej czy też realiów ekonomicznych. Słowo tolerancja nabiera innego wymiaru poprzez odniesienie do rzeczywistych postaci. Tworzenie tekstów czy też rozwiązywanie zadań nie kojarzy się już uczniom z nudą i przymusem lecz wynika z zainteresowania i chęci samorozwoju, a co za tym idzie, rozwoju wszystkich zmysłów i zdolności. Ciekawość świata oraz potrzeba ukazania innym swoich zainteresowań znajdują ujście w postaci np.: książki kucharskiej, krótkiego filmu, licznych prezentacji i wystaw. Zarówno tematyka projektów, sposób ich realizacji, jak i zawartość materiałów to wszystko to, co mamy w zasięgu ręki - dialog międzykulturowy, europejska ekonomia na co dzień, zadania skorelowane z programem nauczania i nową podstawą programową języka angielskiego i wielu innych przedmiotów.

    Po kilkunastu latach współpracy wszyscy uczestnicy projektów wiedzą, że jest to z jednej strony ciężka praca polegająca na ciągłym poszukiwaniu, wymagająca systematyki, rozwijająca kreatywność, dająca nieograniczone możliwości rozwoju w zakresie komunikacji językowej i technologii informacyjnych, zaś z drugiej strony niesamowita przygoda.

    Dzięki projektom jesteśmy bliżej jedności ze społecznością międzynarodową z jednoczesnym zachowaniem, pielęgnacją i dumą z własnych tradycji, korzeni, utwierdzeniem w odrębności i niepowtarzalności. Dokonując promocji regionu zaznaczamy swój ślad na mapie kulturowej świata.

    Iwona Anchim

  • Eksperymenty i doświadczenia

        Dnia 05.03.2021r. w naszej szkole odbył się pokaz doświadczeń i eksperymentów dla uczniów klasy IIa i IIb oraz gościnnie towarzyszyła kl.IIIb. Demonstrację przeprowadziły panie: Agnieszka Bagińska nauczycielka biologii oraz Marzena Owsiejczuk nauczycielka chemii.Pokaz był przygotowany w związku z realizacjąw klasach drugich tematu  o doświadczeniach i eksperymentach.Celem prowadzonych działań było przede wszystkim:
    -zachęcanie i motywowanie uczniów do poznawania świata w sposób aktywny, twórczy, dociekliwy i wytrwały;
    -zaciekawienie światem przyrody a także rozbudzenie pasji poznawczych poprzez budowanie naukowego podejścia do rozwiązywania problemów.

        Panie Agnieszka i Marzena  przygotowały mnóstwo ciekawych eksperymentów, które wywoływały wiele emocji i radości na twarzach dzieci. Obie panie od początku do końca demonstrowały przebieg eksperymentów i doświadczeń z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Dzieci uważnie obserwowały działania nauczycieli, słuchały objaśnieńa także brały udział w dyskusji. Każdy pokaz był nagrodzony gromkimi brawami. Wychowawczynie klas drugich Irena Miruć i Wioletta Gryko zorganizowały takie działania bo wiedzą, że ciekawość otaczającego świata jest motorem rozwojowym młodego pokolenia, więc aby proces nauczania przyniósł pożądane efekty, a przede wszystkim był ciekawy dla ucznia, musi on mieć charakter obserwacyjny i doświadczalny.To,czego dziecko dotknie, zobaczy i samodzielnie przygotuje na długo zostanie w jego pamięci i pozwoli mu na samodzielne wyciągnięcie wniosków, które w efekcie prowadzi do jego rozwoju osobistego. Wychowawczynie klas drugich składają serdeczne podziękowania zaangażowanym Paniom za przeprowadzenie ciekawych eksperymentów i doświadczeń.

       Irena Miruć,Wioletta Gryko

  • WARSZTATY

  • Rodzinne historie

         Na podsumowanie bloku tematycznego Rodzinne historie, w klasach drugich zorganizowano konkurs na najciekawsze drzewo genealogiczne: Drzewo mojej rodziny. 17 lutego 2021r. rozstrzygnięto konkurs i wybrano najciekawsze prace.  Zwycięzcom konkursu wręczono drobne upominki.

    W. Gryko, I. Miruć

  • Klasowy Konkurs Pięknego Czytania

        16 lutego w klasie IIa odbył się Konkurs Pięknego Czytania o tytuł "Mistrza Pięknego Czytania klasy IIa". Celem konkursu było mobilizowanie uczniów do czytania, kształcenie umiejętności  czytania ze zrozumieniem, uaktywnienie uczniów poprzez udział w konkursach oraz rozwijanie zdrowego współzawodnictwa. W konkursie wzięło udział 16 chętnych uczniów. Uczniowie przygotowali jeden z dwóch tekstów, który mieli do wyboru. Ocenie podlegało tempo czytania, wyrazistość mowy, poprawność artykulacji, uwzględnianie znaków przestankowych oraz brak pomyłek w czytanym tekście. Wszyscy uczestnicy przygotowali się solidnie do konkursu i bardzo ładnie się zaprezentowali. 

       Jury w osobie Anny Kazberuk szkolnej bibliotekarki i nauczycielki języka polskiego oraz Ireny Miruć wychowawczyni kl. IIa wyłoniło "Mistrza Pięknego Czytania klasy IIa" oraz trzech zwycięzców.

    "Mistrzem Pięknego Czytania klasy IIa" została Daria Dąbrowska, a pozostali zwycięzcy to:

    • Wiktoria Lasota - I miejsce,
    • Kalina Ostrowiecka - II miejsce,
    • Dawid Mozolewski - III miejsce.

       Zwycięzcom gratulujemy. A wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

    Irena Miruć wych. klasy IIa

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Władysława Syrokomli w Michałowie
    ul.Sienkiewicza 21
    16-050 Michałowo
  • 85 71 89 515

Galeria zdjęć