Uczniowie klas 0-3 wiedzą, że wraz z dniem nowego roku zaczyna się karnawał, który trwa do Wielkiego Postu. Jest to czas zabaw, tańców, biesiad, kuligów i maskarad. Ostatki to ostatni tydzień karnawału. Na stołach królują tłuste słodkości, a w czwartek w wielu domach smaży się pączki oraz faworki zwane chrustem. W naszej szkole w klasach 0-3 tradycja przetrwała i jest pielęgnowana. W tłusty czwartek zajadano się pysznymi pączkami, a w ostatnim tygodniu karnawału odbywały się w poszczególnych klasach bale przebierańców. W tym roku był to wyjątkowy bal, ponieważ odbywał się zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi związanymi z pandemią. Uczniowie bawili się w swoich salach, mieli piękne przebrania. Mimo, że osobno to zabawa była wspaniała, a humor nie opuszczał do ostatnich chwil. Zabawa nie udałaby się bez pomocy rodziców. Rodzice zorganizowali każdemu dziecku prezent za który serdecznie dziękujemy, a wychowawczynie zajęły się oprawą muzyczną, konkursami i grami. Wszystkim zaangażowanym rodzicom jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Te radosne chwile w tak trudnym czasie zostaną na długo wszystkim w pamięci.
Nauczycielki Kształcenia Zintegrowanego
Serdecznie dziękujemy wszystkim, otwartym na potrzeby drugiego człowieka, sercom!
Charytatywność, otwartość, pomoc i zrozumienie dla drugiego człowieka to działania, które przynoszą niezwykle duży pożytek dla osób w potrzebie. Ważna jest tutaj zarówno pomoc finansowa, jak i świadomość tego, że są ludzie, którzy chcą pomóc. Jest to iskierka nadziei, wiary i miłości. Są to elementy dające siłę do walki z przeciwnościami losu.
W dniach 01-13 lutego 2021 r. Szkolne Koło Wolontariatu Szkoły Podstawowej im. Wł. Syrokomli w Zespole Szkół w Michałowie zorganizowało zbiórkę pieniędzy na rehabilitację jedenastoletniej Zuzanny Dąbrowskiej.
Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Zakończyła się sukcesem. Zebrano łącznie 1250 zł. ( tysiąc dwieście pięćdziesiąt zł) i przelano na konto Zuzanny. Każda złotówka przybliża wolontariuszy i Darczyńców do osiągnięcia celu jakim jest pomoc drugiemu człowiekowi.
Za przekazane fundusze, wszystkim Darczyńcom, serdecznie dziękujemy. Jeśli ktoś chciałby jeszcze ofiarować swoją „złotówkę” Zuzannie, może skontaktować się z opiekunami Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej im. Wł. Syrokomli w Michałowie.
Aby wyrazić swoją sympatię, przygotowaliśmy i wysłaliśmy również dla Zuzanny walentynki. To taki mały gest, kolorowy wyraz sympatii, który może sprawić dużo radości.
Zuzannie życzymy wytrwałości i determinacji w osiąganiu celów oraz przezwyciężaniu przeciwności losu.
Już 14 lutego o godz. 12:00 uczniowie klasy estradowej Zespołu Szkół w Michałowie wystąpią niczym The Beatles - "rooftop concert" - nie na dachu ale... na balkonie w Liceum w Michałowie!
W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19 tradycyjną pocztę walentynkową zamieniamy na radiową. Szczegóły znajdują się na plakacie.
W dniu 4 lutego 2021r. uczniowie klasy II a i II b włączyli się do działań Szkolnego Wolontariatu i wzięli udział w akcji charytatywnej na rzecz niepełnosprawnej Zuzanny. Uczniowie klas drugich zebrali 327,20 zł na rehabilitację dziewczynki.
I. Miruć, W. Gryko
1 lutego 2021r., na podsumowanie bloku tematycznego W świecie wiecznych śniegów, w klasach drugich zorganizowano konkurs plastyczny pt. "Na dachu świata - najciekawsze zwierzę Himalajów". Ze wszystkich prac uczniowie drogą głosowania wybrali 4 najlepsze prace. Zwycięzcom konkursu wręczono drobne upominki.
A. Karpiuk
05.02.2021r. uczniowie klasy IIa i IIb SP wzięli udział w konkursie na temat "Dbajmy o zdrowie”. Celem konkursu było wdrażanie do dbałości o zdrowie, kształtowanie nawyków higienicznych, utrwalanie zasad zdrowego stylu życia oraz wyrabianie umiejętności współdziałania i współpracy w grupie. Kiedy reprezentanci klas zmagali się z zadaniami konkursowymi pozostali uczniowie przygotowywali plakaty o zdrowym stylu życia.
Zadania konkursowe dotyczyły zasad racjonalnego odżywiania, higieny osobistej i jej wpływu na zdrowie, przestrzegania zdrowego stylu życia, a także dotyczyły profilaktyki chorób oraz nazw specjalizacji lekarskich. Wszyscy uczestnicy reprezentowali dużą wiedzę z zakresu edukacji zdrowotnej.
Na zakończenie Pani wicedyrektor Anna Rasiuk pogratulowała uczniom znajomości wiedzy o zdrowym stylu życia, a następnie wręczyła dyplomy i nagrody. Konkurs przygotowały wychowawczynie klas drugich Irena Miruć, Wioletta Gryko, Agnieszka Karpiuk przy wsparciu nauczycielki biologii Agnieszki Bagińskiej, która również poprowadziła konkurs i czuwała nad poprawnością odpowiedzi.
O tym, że zdrowy styl życia powinien być kluczowym elementem u każdej osoby, ponieważ wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie człowieka, nie tylko fizyczne, ale również psychiczne rozmawiali też uczniowie klas IV na lekcjach przyrody. Wiedzą, jakich zasad przestrzegać, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie na co dzień. Po omówieniu zasad uczniowie klas czwartych również wykonali plakaty zachęcające do dbania
o zdrowie. Uczniowie klas II i zaangażowani nauczyciele zachęcają wszystkich do prowadzenia zdrowego stylu życia, a szczególnie do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.
Agnieszka Bagińska, Irena Miruć, Wioletta Gryko, Agnieszka Karpiuk
Zima, to trudny czas dla ptaków. Szczególnie teraz, gdy wszystko pokryte jest śniegiem. Aby pomóc przetrwać zimę skrzydlatym przyjaciołom, uczniowie klasy 1a i 3a wraz z wychowawczyniami rozpoczęli akcję dokarmiania ptaków. Takie działania niosą ze sobą walor edukacyjny, uczą odpowiedzialności a także dają wiele satysfakcji i radości.
Należy pamiętać, aby dokarmiać ptaki wówczas, gdy pokrywa śniegu uniemożliwia im żerowanie. Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów, nie przetworzonych przez człowieka. Mogą to być: kasze, ziarna zbóż, płatki owsiane, słonina lub zimowe kule (nasiona i orzechy zalane roztopionym tłuszczem). Takie kule dzieci zawiesiły na drzewach znajdujących się na terenie wokół szkoły. Przyloty ptaków do ptasiej stołówki obserwujemy przez okna klas.
Przepis na zimową kulę: Do roztopionej słoniny lub smalcu należy dodać ziarna słonecznika (oczywiście nie mogą być solone), nasiona, kasze i płatki owsiane. Wszystko wymieszać, odczekać, aż tłuszcz zastygnie. Formować kule, które należy włożyć do siatki (można wykorzystać siatkę po cytrusach lub wędliniarską).
Katarzyna Grodzka, Zuzanna Stasińska
W ramach realizacji Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020 z inicjatywy Komendy Głównej Policji został nagrany spot profilaktyczny o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży skierowany głównie do rodziców.
Poniżej zamieszczamy przekazane materiały:
Dnia 21 grudnia 2020r. dobyło się spotkanie z rodzicem i uczniem klasy 6c Michałem Ostrowieckim, któremu decyzją dyrekcji, pedagogów i wychowawców został przydzielony laptop pochodzący z darowizny. Bardzo nas cieszy, że w tym trudnym i niespokojnym świecie są ludzie, tacy jak Pani Joanna Grzyb z Krakowa. Wyżej wymieniona Pani po obejrzeniu programu w telewizji o naszej szkole przekazała pełnowartościowe urządzenie do nauki zdalnej dla wybranego przez szkołę ucznia. Dodatkowo zadbała o to, by w laptopie znalazły się najpotrzebniejsze programy i aplikacje do pracy oraz słodki dodatek do i tak miłego spotkania.
Michał oraz jego mama z nieukrywaną radością przyjęli świąteczny prezent. Dodatkowo Michał zapewnił, że zadba o urządzenie oraz dołoży wszelkich starań, by w dalszym ciągu być wzorowym uczniem.
Anna Rasiuk
Wolontariat Zespołu Szkół w Michałowie działa z ogromnym zaangażowaniem i z całym sercem. Działa w 2 obszarach: uczniowie Liceum Ogólnokształcącego (opiekun p. E. Rosiak) i uczniowie klas 0-8 w Szkole Podstawowej im. Wł. Syrokomli w Michałowie (opiekunowie p. T. Durek, E. Mackiewicz, I. Anchim). Zakres działań uzależniony jest od potrzeb oraz możliwości wolontariuszy, a przekrój wiekowy jest duży, bo przecież wolontariuszem może być każdy.
Działania, które realizowaliśmy wspólnie z uczniami szkoły podstawowej, miały różny charakter i odbywały się w warunkach podyktowanych współczesną sytuacją. We wrześniu opracowaliśmy nową dokumentację Szkolnego Koła Wolontariatu, założyliśmy dzienniczki do rejestracji podejmowanych działań przez wolontariuszy. Ponadto, do wszystkich uczniów wysłana została ankieta, w której każdy mógł podzielić się pomysłami na ciekawe działania w ramach wolontariatu.
Jako wolontariusze kl. 0-8:
Uczniowie wraz z rodzicami nie ustają w działaniach:
W tym roku również kontynuujemy wieloletnią współpracę ze stowarzyszeniem ANAWOJ – w tygodniu świątecznym odbędzie się spotkanie uczniów klas 6-7 szkoły podstawowej z wolontariuszkami z Wolontariatu Europejskiego. Wolontariuszki podzielą się swoimi doświadczeniami z uczniami, może zmotywują do pracy tych, którzy jeszcze się wahają i nie odkryli w sobie tej pasji.
Serdecznie dziękujemy za cudowne wsparcie, które otrzymaliśmy od nauczycieli i wychowawców. Jesteśmy wdzięczni, za okazaną nam wielkoduszność, zaangażowanym razem z uczniami w działania wolontariatu rodzicom. Praca, którą wykonują uczniowie, jest bezinteresowna, ma charakter społeczny, wynika z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna.
Realizując zaplanowane działania, wolontariusze uzyskali liczne korzyści: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji, poznali nowych przyjaciół, zdobywali wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności. Nie mamy wątpliwości i na pytanie: Czy warto? – odpowiemy: Tak!
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Szkolne Koło Wolontariatu składa serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności, energii do działania
i życzliwych ludzi wokół.
Wolontariusze i ich opiekunowie T. Durek, E. Mackiewicz, I. Anchim
W ostatnich dniach przed przerwą świąteczną zaprosiliśmy na lekcje online Helenę z Hiszpanii i Fidan
z Azerbejdżanu. Wolontariuszki ze Stowarzyszenia Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany ANAWOJ, które właśnie przyjechały do Michałowa, spotkały się z uczniami klas 4a, 5a, 7b, 8a i 8b. Na lekcjach angielskiego zaprezentowały zwyczaje świąteczne i noworoczne w swoich krajach. Była to okazja do sprawdzenia przez uczniów swojej znajomość języka angielskiego i poćwiczenia praktycznego jego użycia. Dziękujemy za ciekawe prezentacje i niecierpliwie czekamy na kolejne spotkania.
Edyta Rosiak
W dniu 17.12.2020r w Zespole Szkół w Michałowie odbyły się Jasełka przygotowane przez dzieci z oddziałów przedszkolnych. Miały one na celu wprowadzenie w radosny nastrój oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Gromada aniołków, pasterek i pasterrzy oraz Maryja z Józefem i Dzieciątkiem w ciekawy sposób przedstawili historię sprzed 2000 lat. W swój dziecięcy, ujmujący sposób wierszykami i kolędami wywarli pozytywne wrażenia na oglądających.
Życzenia świąteczne przekazała też Dyrektor Zespołu Szkół Małgorzata Gwaj - Szastaj oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
Aniela Monach
Prawdziwie aktorską grę możecie zobaczyć klikając link. https://liblink.pl/Ykxhh9fkGe
Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swej godności i w swych prawach. Są oni obdarzeni rozumem
i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.
/Artykuł 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka/
10 grudnia obchodzony jest na całym świecie Dzień Praw Człowieka ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 r. Jest to okazja do przypomnienia, że wszyscyludzie zasługują na godne traktowanie
i że mają prawa, które powinny być szanowane i przestrzegane.
Z tej okazji,w naszej szkole,zainteresowani nauczyciele i uczniowie dzielili się prezentacjami, filmikami, piosenkami i quizami związanymi z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Część uczniów narysowała też plakaty prezentujące prawa ważne dla nich.
Edyta Rosiak
„Osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować”
Anna Dymna
3 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.
W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa działania w naszej szkole miały charakter wirtualny
i multimedialny. Aby przybliżyć dzieciom zdrowym, z jakimi problemami borykają się na co dzień ich nie-pełnosprawni koledzy i koleżanki , udostępniono do obejrzenia uczniom klas młodszych bajkę edukacyjną
o niepełnosprawności widzianej oczami dziecka pt. „Załoga naprzód”,a młodzieży klas IV-VIII zaproponowano
do obejrzenia film dokumentalny pt.” Zobacz we mnie człowieka”.
Obchody Święta Osób Niepełnosprawnych zasygnalizowano również w szkolnej gazetce wirtualnej. Miało to na celu przypomnienie, że niepełnosprawni są wśród nas, mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi
z pełnosprawnymi osobami, a także zwiększenie świadomości naszych uczniów w temacie niepełnosprawności.
Musimy pamiętać o tym, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację. Nikt nie powinien czuć się atakowany i obrażany z powodu swojej niepełnosprawności.
3 grudnia na stałe wpisze się do kalendarza świąt i uroczystości w naszej szkole.
Katarzyna Grodzka, Tamara Durek, Zuzanna Stasińska
W sobotni wieczór 31 października 2020 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie grupa teatralna, w skład której wchodzą między innymi uczniowie naszej szkoły, wystawiła na scenie Mickiewiczowskie Dziady cz.II.
Aktorzy włożyli dużo wysiłku w kreacje odgrywanych postaci, a także zadbali o stroje, scenografię i oprawę muzyczną spektaklu.
Przedstawienie w reżyserii pana KirillaLepaya obejrzało nieliczne grono widzów ze względu na obowiązujące zasady reżimu sanitarnego, ale młodzi aktorzy spotkali się z życzliwym przyjęciem i aplauzem publiczności.
Urszula Kaczmarek
W październiku odbył się konkurs plastyczny klas 0- III pt. "Jesienne drzewo". Wszyscy uczestnicy pięknie i starannie wykonali prace.
Po długich i burzliwych naradach jury ogłasza laureatów konkursu:
kl. 0
kl. I
kl. II
kl. III
Zwycięzcom gratulujemy. Dyplomy i nagrody przekażemy po powrocie do szkoły.
Podczas trwania lekcji online uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami w dniu 10.11.2020r. o godzinie 11:11 czynnie włączyli się do akcji "szkoła do hymnu" śpiewając hymn Polski. Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej w jakiej znalazł sie nasz kraj nie zapomnieliśmy o ważnym wydarzeniu historycznym. Tegoroczne obchody Odzyskania Niepodległości mają zupełnie inny charakter.
W środę 14 października 2020 roku przypada Dzień Edukacji Narodowej. Zwykle tego dnia uczniowie naszej szkoły przygotowywali uroczysty apel dedykowany wszystkim pedagogom i pracownikom oświaty. W tym roku dzień ten jest wyjątkowy ze względu na drugą falę epidemii koronawirusa i tradycyjne akademie nie mogą się odbyć.
Jednak nasi uczniowie nie zapominają o swoich profesorach i przygotowali wraz ze swoimi opiekunami przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury film, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
Zobacz film: https://youtu.be/9X6Akr2Efr0
E. Hajduk, A. Monach, M. Charytoniuk , J. Wieremiejuk , E. Gryko,E. Januszkiewicz, B. Cwalin, A. Pogorzelska, A. Samociuk
Tradycją naszej szkoły stało się, że pierwszoklasiści w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość, jaką jest oficjalne przyjęcie ich do grona społeczności szkolnej. 13 października 2020r. miało miejsce uroczyste pasowanie. W tym roku, ze względu na koronawirusa i związane z nim ograniczenia, ten dzień świętowaliśmy inaczej niż do tej pory, bez świadków - zaproszonych gości, licznie zgromadzonych rodziców, koleżanek i kolegów z innych klas.
Chociaż było skromnie, wydarzenie to było tak samo ważne i podniosłe jak co roku. Najmłodsi uczniowie ślubowali pilnie się uczyć, pomagać słabszym i potrzebującym, słuchać i szanować dorosłych. Następnie Pani Dyrektor Małgorzata Gwaj-Szastaj dokonała aktu pasowania na ucznia. Na koniec bohaterów tego wydarzenia czekała miła niespodzianka. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i kuferki z pomocami dydaktycznymi i słodyczami.
Mamy nadzieję, że każdy dzień spędzony w szkole przyniesie pierwszoklasistom wiele radości. Życzymy im sukcesów w nauce i wzorowego pierwszego, szkolnego świadectwa.
Anna Chołołowicz, Anna Oziabło, Katarzyna Grodzka