Podsumowanie konkursu "Z dala od używek - blisko książki" :
"Rodzice czytają, dzieci opowiadają"
Do konkursu przystąpiło w ciągu roku 29 dzieci z oddziału przedszkolnego, które co miesiąc opowiadały w bibliotece treść polecanych przez bibliotekarza i czytanych im przez rodziców książek. Słuchając czytania dorosłych, rozwijały swoją wyobraźnię, wzbogaciły słownictwo, nauczyły się uważnie słuchać i pięknie opowiadać. Ponadto zostały zacieśnione więzi rodzinne, zaspakajano potrzeby emocjonalne dzieci. Po każdym omówieniu książek uczestnicy otrzymywali drobne upominki ufundowane przez bibliotekarkę. Najbardziej systematycznym na zakończenie II semestru zostały wręczone nagrody sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Michałowie. Zakupiono przede wszystkim gry planszowe, puzzle, piłki i zabawki, dzięki którym dzieci mogą pożytecznie spędzić wakacje.
Większość sześciolatków systematycznie brała udział w konkursie, ale na szczególne wyróżnienie zasługują: Jakub Jurczak, Kornelia Kosk, Mateusz Chmielik,Julia Matys, Lena Pietruczuk, Daria Dąbrowska, Wiktoria i Natasza Poskrobko.
GRATULACJE
Dziękuję rodzicom za włączenie się do akcji czytelniczej.
2 kwietnia do biblioteki przyjdź w odwiedziny.
Książka dla dzieci ma imieniny.
( Czekają na Was mini konkursy z nagrodami i niespodzianki.)
W 1967 roku został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
Święto obchodzone jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
W naszej bibliotece uczczono ten dzień konkursami i głośym czytaniem baśni Andersena. Przygotowano również gazetkę o pisarzu. Wszyscy odwiedzający bibliotekę czytelnicy częstowani byli cukierkami. Najliczniejsza była grupa oddziału przedszkolnego 0a i dzieci ze świetlicy. Dziewczynki pod kierunkiem p.Ali przygotowały laurki z pięknymi życzeniami. Bardzo ładnie i trafnie powiedziała Helenka z 0a życząc aby dzieci szanowały książki i jak najwięcej było czytelników. Uczniowie biorąc udział w quizach rozwiązywali zagadki, łączyli w pary bohaterów bajek, baśni i legend, odpowiadali na pytania związane z ich treścią, poprawiali błędne tytuły. W nagrodę otrzymali od pani bibliotekarki zakładki, naklejki i baloniki.
Z legendą przez Polskę
Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chętni uczniowie klas I, uczęszczający do świetlicy, biorą udział w projekcie czytelniczo-plastycznym „Z legendą przez Polskę”. Zajęcia prowadzone przez bibliotekarkę odbywają się w czytelni. Co tydzień uczniowie poznają legendy z różnych regionów Polski, słuchając czytanych tekstów i oglądając animacje na projektorze. Szukają na mapie tych miejsc, w internecie i książkach oglądają zabytki z nimi związane, poznając piękno i bogactwo naszego kraju. Następnie w grupach lub samodzielnie (rozwijając wrażliwość estetyczną) wykonują różnymi technikami prace plastyczne, związane z daną legendą.
Legenda o gdyńskich rybkach
Legenda o baszcie siedmiu płaszczy (Szczecin)
Legenda o poznańskich koziołkach
Legenda o toruńskich piernikach (Dzieci spróbowały toruńskich katarzynek)
Legenda o białym orle ( przed rocznicą odzyskania niepodległości)
Legendy mazurskie z niedźwiedziem w herbie ( o Kętrzynie i o Mrągowie). Maski na Święto Pluszowego Misia.
Legenda o powstaniu Białegostoku
Legendy warszawskie: "Wars i Sawa" oraz "Bazyliszek"
Legenda o złotej kaczce
Legenda lubelska - Tajemniczy skarb
Legenda o smoku wawelskim
O czarodziejskim młynku z Wieliczki
Legenda o śpiących rycerzach w Tatrach
Legenda o powstaniu kopalni węgla
Konkursy
Rodzice czytają - dzieci opowiadają
W 1998r. została założona Fundacja ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest m.in. przypominanie rodzicom, jak ważne jest, aby choć kilka minut dziennie poświęcać na głośne czytanie najmłodszym. Czytanie kilkulatkowi to: rozbudzanie ciekawości świata, budowanie bogatego języka, rozwijanie wyobraźni, ćwiczenie koncentracji i umiejętności słuchania, pogłębianie więzi między rodzicami i dzieckiem, uczenie myślenia i wartości moralnych, wspólne przeżywanie z bohaterami emocjonujących przygód, wyrabianie nawyku czytania i zdobywania wiedzy, przygotowanie do wymagań, jakie stawia nauka w szkole…
Zapraszam do udziału w akcji czytelniczej, nauczyciel bibliotekarz Anna Chołołowicz
W pażdzierniku i w listpoadzie rodzice czytają dzieciom "Szewczyka Dratewkę" J.Porazińskiej i "Dziecię elfów" H.Ch.Andersena. W grudniu i w styczniu lekturami są " Zaczarowana zagroda" A.i Cz.Centkiewiczów i "Kot w butach".
W I semestrze w konkursie wzięło udział 26 sześciolatków. Większość systematycznie wypożyczała polecane przez bibliotekarkę książki. Co miesiąc wszyscy uczestnicy otrzymywali upominki ufundowne przez bibliotekarkę a na podsumowanie semestru Rada Rodziców zasponsorowała najbardziej aktywnym książeczki. Do najbardziej systematycznych i aktywnych należą: z 0a - Daria Dąbrowska, Lena Pietruczuk, Patrycja Marczak, Lena Tomczuk; z 0b - Julia Matys, Kornelia Kosk, Weronika Bielska, Oliwia Rajecka. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Mateusz Chmielik, Kuba Jurczak, Helenka Szorc oraz Natasza i Wiktoria Poskrobko.
Serdeczne gratulacje dzieciom i rodzicom !
W II pólroczu polecanymi lekturami na luty i marzec są: "Cukierku, ty łobuzie" oraz "Pięciopsiaczki", "Inspirujące bajki", "Mądre bajki".
Konkurs pięknego czytania
Cele konkursu
- promocja czytelnictwa,
- rozbudzanie wrażliwości na piękno słowa oraz umiejętności odbioru dzieł literackich,
- budzenie zainteresowania wartościową literaturą,
- stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównanie ich z umiejętnościami innych,
- kształtowanie umiejętności pięknego czytania,
- uatrakcyjnienie procesu uczenia się,
- uczenie rywalizacji w miłej atmosferze
Przebieg konkursu
- w konkursie biorą udział uczniowie klas IV-V ( uczniowie wytypowani są przez wychowawcę – są to maksymalnie 3 osoby z każdej klasy),
- konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach,
- w pierwszym etapie uczestnicy konkursu zobowiązani są do przygotowania fragmentu dowolnej książki, (prezentacja tekstu nie powinna przekraczać 2 minut),
- uczniowie wylosują kolejność prezentacji,
- komisja przyzna dodatkowe punkty za teksty zawierające dialogi,
- podczas czytania ocenie podlegać będzie: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu,
- w drugim etapie uczestnicy prezentują wylosowany przez siebie fragment prozy po krótkim przygotowaniu się,
- omisja wyłoni zwycięzcę (sumując punkty z I i II etapu), który otrzyma główną nagrodę. Wszyscy uczestnicy II etapu - finału otrzymają dyplomy i oceny z j.polskiego,
- konkurs odbędzie się 26 października w bibliotece szkolnej. Zgłoszenia przyjmowane są do 23 pażdziernika.
Serdecznie zapraszam
Anna Chołołowicz
Konkurs odbył się 25 października 2018r. Wzięło w nim udział 24 uczniów klas IV-tych i V-tych. Do finału przeszło 10 uczniów, którzy zdobyli najwięcej punktów. W drugim etapie finaliści prezentowali wylosowany fragment opowiadania Alicji Mikulskiej o Józefie Piłsudskim ( po 5minutowym czasie na przygotowanie się) . Wszyscy uczestnicy byli dobrze przygotowani do konkursu i jury w składzie: p.Alina Owsiejczuk, p. Elżbieta Trochimczyk i p. Anna Chołołowicz miało bardzo trudne zadanie.
Wyniki konkursu:
I m-ce: Nikola Zastocka
II m-ce: Dominika Bołtryk
III m-ce: Karolina Kazberuk
Wyróżnienie: Malwina Banasiuk, Tomasz Kalinowski i Kacper Zasim
Gratulujemy!
Wszyscy uczniowie, biorący udział w konkursie, otrzymali na uroczystym apelu dyplomy, natomiast laureaci nagrody książkowe, ufundowane przez organizatora.