Esperanto – język nadziei.
Co to jest esperanto? Kto był jego twórcą? Odpowiedzi na te pytania znaleźliśmy podczas majowego apelu przygotowanego w ramach innowacji „Poznaj swój region – esperanto”.
Na apelu zaprezentowano najważniejsze informacje dotyczące powstania języka, jego twórcy - Ludwika Łazarza Zamenhofa, zaśpiewane zostały piosenki w j. esperanto oraz wyrecytowano fragmenty „Pana Tadeusza” – oczywiście w j. esperanto.
Ludwik Zamenhof był przekonany, że wszelki brak tolerancji, nieporozumień międzyludzkie wynikają z bariery językowej, która przyczynia się do niezrozumienia. Jak sądził, jedynym rozwiązaniem tego problemu byłby uniwersalny język, którym posługiwaliby się wszyscy mieszkańcy. Tę ideę z dzieciństwa udało mu się po latach zrealizować. Dzień 26 lipca 1887 roku uważany jest oficjalnie za moment powstania języka esperanto. Określenie Esperanto (od „la espero” – nadzieja) z czasem przyjęło się jako nazwa nowego języka.
Esperanto nie zostało wymyślone, stworzone, lecz zbudowane na wzór istniejących już języków w oparciu o ich gruntowną znajomość, którą legitymował się Zamenhof znany nie tylko w naszym regionie, ale i na całym świecie Doktor Esperanto. Dzięki strukturze i konstrukcji języka dużo prościej jest opanować esperanto w porównaniu z jakimkolwiek innym językiem obcym.
Być może warto zdecydować się na nowe, wyjątkowe hobby i zaangażować się w naukę j. esperanto.
Iwona Anchim, Krystyna Kaczmarek, Alina Żakiewicz, Elżbieta Mackiewicz
Warsztaty edukacyjne o historii i kulturze Białegostoku
W ramach realizacji innowacji pt.: „Poznaj swój region – esperanto.” uczniowie klas VIIC, VIA, VA i VC Szkoły Podstawowej im. Wł. Syrokomli w Michałowie wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Warsztaty realizowane były w ramach projektu „e-Mediateka CLZ vol. 2” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na wstępie zapoznano nas z historią powstania języka esperanto jego zasadami oraz z życiorysem Ludwika Zamenhofa, który wniósł ogromny wkład w rozwój kultury i nauki zarówno naszego regionu i kraju, jak i całego globu. A język esperanto, popularny na całym świecie, został stworzony właśnie w Białymstoku. Następnie uczniowie wzięli czynny udział w zajęciach warsztatowych.
Podczas warsztatów wykorzystane zostały zasoby archiwalne zgromadzone w ramach projektu Mediateka CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu. Uczestnicy poznawali historię i uczyli się pracy z materiałami archiwalnymi: relacjami biograficznymi, fotografiami, dokumentami i mapami.
Zajęcia godne są polecenia, ponieważ są świetnym uzupełnieniem zajęć szkolnych oraz wstępem do badania własnych domowych archiwów. Ich celem jest rozbudzenie u uczestników zainteresowania historią lokalną oraz zachęcenie ich do indywidualnego poznawania i interpretowania historii.
Na koniec otrzymaliśmy materiały dotyczące esperanto, które wzbogacą zasoby szkolnej biblioteki i zaproszenie na imprezy kulturalne realizowane w ramach akcji Noc Muzeów 18.05.2019 r. skierowane do wszystkich miłośników wiedzy o najbliższym regionie.
Realizatorzy innowacji I.Anchim, K.Kaczmarek, A.Żakiewicz, Elżbieta Mackiewicz
Innowacja pedagogiczna – metodyczna z języka angielskiego
English is my hobby.
Język angielski
moją pasją.
sprawozdanie
W ramach innowacji metodycznej English is my hobby. Język angielski moją pasją:
1. Odbyły się lekcje z wolontariuszką z Austrii Elizabeth i wolontariuszem z Turcji Ozim. Od listopada 2018 r. do stycznia 2019 r. przeprowadzono 8 lekcji z Elizabeth i 2 z Ozim. w j.angielskim wzbogacających zasoby leksykalne, poszerzających wiedzę na temat kultury i obyczajów krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Były to lekcje z zastosowaniem metod aktywnych i technologii informatycznych.
2. Czytano literaturę anglojęzyczną: „Christmas Carol” Ch.Dickensa, „ Little Red Riding Hood”, „Hansel and Grettel, „Pinochio”, „ Cindirella”
3. W okresie świątecznym przeprowadzono lekcje z piosenką: „Jingle bells, Let it snow”, „Last Christmas”, „We wish you a Merry Christmas”, „Englishman in New York”, „Nine Million Bicycles”, „I’m Like a Bird”.
4. Podczas zajęć wykorzystywano zasoby Internetu:
a) filmy anglojęzyczne dotyczące działów Podróże i Turystyka –KL VII, Around The world –lekcje kulturowe w klasie IV i V.
b) zadania interaktywne English at, English Funn Zone, Islcollective, quizzlet, qr – code.(kl.IV,V,VII,IIIG)
5. Powstały 3 numery gazetki Szkolnego Klubu Europejskiego: nr 1 poświęcony nauce języków i obchodom dnia języków, nr 2 Uczniowie uczniom- zadania przygotowane przez uczniów i wykorzystane na zajęciach, nr 3 zadania świąteczne, Opowieść Wigilijna, qr kody.
6. Prowadzono lekcje z zastosowaniem metod aktywnych, gier, zabaw, konwersacji – dialogi: w sklepie, w drodze, last weekend, ordering food, travelling, booking a ticket, booking a room, itp.
7. Podczas realizacji innowacji realizowano zadania wynikające ze współpracy szkół w projektach e-Twinning. Od września 2018r. nawiązana została współpraca ze szkołami z kilku krajów europejskich w projektach :
1) Proverbs
2) Enthusiastic Dynamic Languages
W projektach uczniowie wykonywali prezentacje, pocztówki, plakaty, przygotowywali słowniczki. Oglądali materiały przygotowane przez innych uczestników projektu. Efekty pracy zostały zaprezentowane na gazetkach ściennych, gazetce SKE, podczas spotkań z rodzicami, na stronach szkoły. Wykorzystywano technologie informatyczne.
W styczniu rozpoczęto współpracę w kolejnym projekcie e-Twinning 3) My Ideal City we współpracy ze nauczycielem i uczniami z Włoch.
8. Prowadzono zajęcia z j.angielskiego w Ramach Szkolnego Klubu Europejskiego. Zajęcia miały charakter zajęć dydaktyczno-wyrównawczych (dla klas IVAB, VC, VIIAB, IIIB) i koła języka angielskiego (KL IVABCD, VC,VIIAB, IIIB). Wszystkie prowadzono społecznie.
9. Zorganizowano szkolne konkursy:
a) SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO ENGLISH IS EVERYWHERE
b) SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO QR CODE HUNTING COMPETITION
c) SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH
d) SZKOLNY KONKURS HAPPY HALLOWEEN
10. Zorganizowano konkursy ogólnopolskie:
Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Memory Genius
Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Pingwin
W ramach ewaluacji:
- dokonano podsumowania osiągnięć uczniów w konkursach podczas apeli;
- przeprowadzono rozmowy z uczniami, rodzicami i nauczycielami;
- przeprowadzono analizę prac uczniów w projektach;
- przygotowano informacje na stronę szkoły.
- przeprowadzono ankiety skierowane do uczniów i rodziców, a z ich analizy wynika, że podejmowane działania wspomagają uczniów w nauce j.angielskiego oraz motywują do samodoskonalenia.
- powstały konspekty zajęć prowadzonych z zastosowaniem TIK.
- dokonano podsumowania działań podczas Rady Pedagogicznej w trakcie szkolenia skierowanego do nauczycieli w ramach WDN.
Iwona Anchim
„Uczymy innych, dzielimy się wiedzą i umiejętnościami” - chwalą się uczniowie klasy IVc.
W ramach innowacji pedagogicznej „Kultura i sztuka w językach obcych” uczniowie klasy IVc zgłębiali wiedzę na temat krajów anglojęzycznych. Efektem ich pracy są prace plastyczne, prezentacje o Kanadzie i Australii.
Prezentacje zostały przedstawione uczniom klas III szkoły podstawowej i ich wychowawcom. Uczniowie klasy czwartej opowiedzieli o symbolach związanych z tymi krajami, ciekawych miejscach, znanych pisarzach, aktorach i malarzach. Pojawiły się też interesujące informacje na temat świąt, obyczajów i kuchni danego regionu. Młodsi koledzy słuchali z ogromnym zainteresowaniem i chętnie odpowiadali na zadawane po pokazie pytania. Nie jest łatwo uczyć innych, trzeba najpierw solidnie się przygotować, ale dzięki takiej metodzie więcej zapamiętujemy.
Iwona Anchim
Prace uczniów:
W dniach 4 i 18 grudnia 2017 r odbyły się Dni języków Obcych w naszej szkole. Pierwszego dnia obchodziliśmy Dzień Języka Angielskiego. Odwiedziliśmy Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Irlandię, Kanadę oraz Australię. Drugi dzień przeznaczony był dla Rosji i Białorusi.
Wszelkie działania odbywały się w ramach Innowacji Pedagogicznej „Kultura i sztuka w językach obcych”.
Obchody Dni Języków Obcych poprzedzone zostały przygotowaniami prezentacji multimedialnych, które uczniowie zaprezentowali młodszym kolegom z klas III. Ze zdobytych informacji uczniowie stworzyli kolaże oraz plakaty, którymi zostały udekorowane korytarze i tablice informacyjne.
Podczas Dnia Języka Angielskiego towarzyszyli nam: królowa Elżbieta, dwa karły Leprechauny oraz zaprzyjaźniony z naszą szkołą Szkot. Uczniowie brali udział w konkursach, zadaniach oraz quizach językowych. Mieli też możliwość spróbowania tradycyjnych ciast i przysmaków charakterystycznych dla krajów anglojęzycznych oraz skosztować herbatki.
Podczas Dnia Języka Rosyjskiego i Białoruskiego odwiedził nas sam Dzied Maroz i jego wnuczka Snieguroczka. Przygotowany został tradycyjny rosyjsko- białoruski poczęstunek w postaci ciasta drożdżowego, naleśników z dżemem i herbaty z konfiturą. Uczniowie poznali najważniejsze fakty i ciekawostki dotyczące omówionych krajów. Mogli też obejrzeć inscenizację bajki „Rzepka” oraz wcielić się w rolę aktorów
Prezentacja uczniów klasy IV b Stany_Zjednoczone.ppt
Dorota Bajko, Emilia Gryko, Elżbieta Januszkiewicz, Anna Malesińska, Joanna Romańczuk, Joanna Wieremiejuk