Niecodzienna lekcja w klasie III a odbyła sie w ramach bloku tematycznego " nasze oczy widzą świat ". Aby zrozumieć osoby niewidzące, niedosłyszace, niepełnosprawne ruchowo uczniowie nałożyli czapki, rękawiczki,zawiązali oczy i próbowali funkcjonować w normalnych warunkach. Poruszali sie po klasie , pisali, pili, jedli, sprzątali, pomagali sobie nawzajem. Sprawiało im to wiele trudności. Mogli w ten sposób w minimalnym procencie zrozumiec ludzi chorych, autyatycznych, niepełnosprawnych i wykazać się empatią w stosunku do nich. Dzieci podeszłydo tematu powaznie i wyniosły z lekcji wiele zrozumienia dla "inności".
Aniela Monach
24 lutego 2016r młodzież naszej szkoły uczestniczyła w niezwykłych warsztatach obróbki lnu zorganizowanych w ramach projektu „Kresowy Szlak Jaćwingów” w Jałówce. Prowadzący spotkanie pan Marian Hajduczenia na wstępie przedstawił krótki i treściwy rys historyczny Jałówki. Przypomniał, że prawa miejskie miejscowość ta otrzymała już w 1545. Przed II wojną światową miasteczko zamieszkiwane było przez ok. 4000 osób, z tego połowę stanowiła ludność żydowska.
Uczestnicy zgłębili tajemnice lnu od momentu wysiania. Wielu z nas przekonało się, że to roślina, której wszystkie części wykorzystuje się w przemyśle a jedynym odpadem są pyły produkcyjne powstające w procesie jej przerobu. Uzyskuje się z niej przędze czesankowe, osnowowe w dalszym procesie tkaniny. Z nasion wytwarza się olej, pokost. Nasiona mają też zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Powstałe w procesie pozyskiwania włókna, połamane, zdrewniałe części łodyg są surowcem do produkcji płyt paździerzowych.
Spotkanie było przygotowane perfekcyjnie nie tylko pod względem merytorycznym. Lokalni twórcy ludowi stanęli na wysokości zadania. Każdy uczestnik warsztatów miał możliwość własnoręcznie spróbować międlenia lnu, przędzenia na kołowrotku, robienia na drutach, na szydełku wyszywania na kanwie, rzeźbienia w drewnie, wyplatania koszyków pod okiem fachowców w tych dziedzinach. Z przyjemnością należy podkreślić, że młodzież z dużym zainteresowaniem angażowała się w zajęcia.
Organizatorzy zapewniali, że na kolejnym spotkaniu w kwietniu zgłębimy tajemnice tkania na krosnach.
Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowały E. Januszkiewicz, J. Romańczuk, J. Wieremiejuk.
Joanna Wieremiejuk
Dnia 18 lutego 2016 r. uczniowie klasy IV c w czasie lekcji języka polskiego odwiedzili Gminną Bibliotekę w Michałowie.
Spotkanie odbyło się z okazji walentynek. Uczniowie poznali historię życia św. Walentego- patrona zakochanych oraz wzięli udział w różnych zabawach przygotowanych przez panie – Annę Awruk oraz Teresę Rybińską. Dużo emocji wzbudziły konkursy, np. zgadywanie postaci literackich, dobieranie zakochanych par ze znanych książek, poszukiwanie pasujących do siebie serduszek itp. Uczniowie otrzymali słodkie upominki. Pan M. Greś zrobił uczestnikom pamiątkowe zdjęcia. Panie bibliotekarki zachęcały do korzystania z wypożyczalni, czytelni oraz komputerów z dostępem do Internetu. Spotkanie w bibliotece odbyło się w miłej i wesołej atmosferze.
Nauczycielka j.polskiego- Irena Kardasz
16 lutego 2016r. uczniowie klasy Ia i Ib oraz IIc odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Jałówce gdzie zostali serdecznie przywitani przez Dyrektora p. Jana Steckiewicza.
Zgromadzonym w świetlicy pensjonariuszom mali artyści przygotowani pod kierunkiem wychowawczyń p. A. Bogdanowicz, p. D. Golak i p. H. Łuksza zaprezentowali wiersze i piosenki oraz wręczyli własnoręcznie wykonane upominki.
W podziękowaniu za występ w sali terapeutycznej czekał na uczniów słodki poczęstunek- kolorowe kapelusze z zajączkami wypełnione słodkościami. Miłą niespodzianką były zajęcia socjoterapeutyczne przeprowadzone przez p. Wiesławę Nos, p. Anetę Maćkiewicz- Worona oraz p. Joannę Rudnik. Uczestnicząc w zajęciach nasi uczniowie wykazali się aktywnością. Pobudzając swoją wyobraźnię przenieśli się do czerwonego, żółtego i niebieskiego kraju. Zadaniem uczniów było przygotowanie herbu, hymnu oraz stroju dla danego kraju. Na zakończenie zajęć każda grupa świetnie się zaprezentowała, gdzie było wiele śmiechu i radości.
Serdecznie dziękujemy p. Dyrektorowi Janowi Steckiewicz oraz pracownikom za wspaniałą organizację spotkania integracyjnego uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Jałówce.
Dziękujemy również p. Ewelinie Rusak za opiekę nad uczniami podczas wyjazdu.
Anna Bogdanowicz
Podczas ferii zimowych 2016r. w Gminnym Zespole Szkół w Michałowie spotkali się uczniowie i nauczyciele z wolontariuszami z Hiszpanii i Francji. Była to znakomita okazja do poznania innych kultur i obyczajów, wykorzystania umiejętności językowych i nawiązania nowych znajomości. Młodzi wolontariusze z ogromnym zaangażowaniem odpowiadali na nasze pytania dotyczące ich wrażeń podczas pobytu w Polsce. Barwnie opowiadali też o tym, co można ciekawego zwiedzić w ich kraju, jaki rodzaj muzyki jest tam obecnie popularny, a co już usłyszeli w Polsce, kto jest ich ulubionym celebrytą w Hiszpanii i Francji, i z kim popularnym kojarzą nasz kraj. Okazało się, że cenią naszą podlaską gościnność, smakuje im polskie jedzenie, mają też ulubione potrawy np. pierogi z truskawkami i śmietaną. Przyznali, że podróż do Polski pozwoliła im prawdziwie poznać to miejsce i nie ukrywali,że jadąc tu mieli zupełnie inne wyobrażenia. Stereotyp Polaka kojarzył się im z powagą, trudną historią i wojennymi filmami. Rzeczywistość okazał się inna. Polaków odbierają jako ludzi życzliwych, pozytywnie nastawionych do życia, lubiących muzykę, sport i dobre jedzenie.
Iwona Anchim
Dzień 22 stycznia zapisał się wieloma atrakcjami w naszej szkole. O godzinie 8. 30 dzieci klas IIIich przygotowały z okazji dnia Babci i Dziadka montaż słowno – muzyczny i skromny poczęstunek na hali sportowej oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Klasy I – II o godzinie 8.00 przyjmowały dziadków w swoich salach a potem dołączyły do spotkania na hali. Babcie i dziadkowie dziękowali ze wzruszeniem. Następnie o godzinie 9.00 odbyła się zabawa choinkowo – karnawałowa przygotowana przez naszą wspaniałą Radę Rodziców. Mikołaj, Pani Mikołajowa, Śnieżynka, Elf prowadzili jak najwspanialsi wodzireje tańce, zabawy i konkursy. Dzielne i wytrwałe Babcie i Dziadkowie przyłączyli się do zabawy wraz z wnukami. Otrzymali od prowadzących niespodzianki – herbatki. W tym też czasie klasy IV – VI bawiły się świetnie na dyskotece choinkowej w harcówce. To był superowo i przemiło spędzony czas. Szkoda , że następne takie atrakcje dopiero za rok. A więc DO SIEGO ROKU !
Aniela Monach
20 grudnia 2015r. został rozstrzygnięty wojewódzki konkurs plastyczny „Bożonarodzeniowe inspiracje”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr. 49 w Białymstoku.
75 uczniów z klas I-III wykonało prace w postaci choinki, bombki, stroika lub pocztówki. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów i przyznała wyróżnienia i przekazała nagrody rzeczowe, które zostały wręczone uczniom na apelu podsumowującym I półrocze r.szk. 2015/16.
Oto zwycięzcy:
Laureaci: | Wyróżnienia: | ||
---|---|---|---|
Oliwia Wilińska Jan Trojanowicz Bartłomiej Worona Wiktoria Wojciechowska Dominik Cywoniuk |
1c 1d 2c 2d 2b |
Daria Sakowicz Aleksandra Aleksiejuk Nikola Zastocka Grzegorz Bielenia Marta Wieremiejuk |
1a 2a 2c 2c 3a |
Anna Bogdanowicz
21 stycznia 2016r. w Gminnym Zespole Szkół w Michałowie odbył się Bal Klas Drugich, czyli Połowinki. Uczniowie, już przed uroczystością, z ogromnym zaangażowaniem przygotowali dekoracje, wybierali utwory muzyczne i ustalali menu. Na balu dominowały eleganckie kreacje i najnowsze stylizacje fryzjerskie. Humor wszystkim dopisywał, a czas płynął błyskawicznie przy bogatym repertuarze zabaw i gier. Uczestnicy imprezy świetnie się bawili przy doskonałej muzyce i suto zastawionych stołach, o które zadbali całym sercem zaangażowani w życie szkoły rodzice.
Bal Klas Drugich stanowił znakomitą okazję do integracji zespołu klasowego i owocnej współpracy młodzieży, nauczycieli oraz rodziców.
Składamy serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy wspomogli uczniów i wychowawców w organizacji uroczystości.
Iwona Anchim
19 stycznia 2016r. z wielką gościnnością zostali przyjęci uczniowie klasy Iab i IIc wraz z wychowawczyniami przez dyrekcję i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Garbarach.
Nasi najmłodsi uczniowie przygotowani pod kierunkiem p. A. Bogdanowicz, p. D. Golak i p. H. Łuksza zaprezentowali mieszkańcom wiersze i piosenki z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Każdy mieszkaniec otrzymał własnoręcznie wykonany upominek.
Następnie z wielkim zaciekawieniem uczniowie obejrzeli jasełka w wykonaniu pensjonariuszy włączając się do śpiewu kolęd. Zwiedzając sale terapeutyczne podziwiali piękne wykonane własnoręcznie przez mieszkańców prace.
Na zakończenie odbył się słodki poczęstunek. Miłym akcentem było wręczenie podziękowań i upominków w postaci koszulek małym aktorom i wychowawczyniom.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji p. Izabeli Konikowskiej i p. Halinie Sakowicz za wspaniałą organizację spotkania i mile wspólnie spędzony czas, który na długo zostanie w pamięci naszych uczniów. Dziękujemy również personelowi i p. Janinie Kołodziejczyk za troskliwą opiekę podczas pobytu w DPS w Garbarach.
Anna Bogdanowicz
21 stycznia 2016 roku odbył się apel, na którym wręczono uczniom klas I-VI nagrody rzeczowe i dyplomy za czołowe miejsca i udział w konkursach organizowanych na terenie szkoły. Dyrektor Jan Łuksza podziękował uczniom za odniesione sukcesy a nauczycielom za zorganizowanie konkursów. Na zakończenie zaapelował o rozważną zabawę w czasie ferii zimowych i życzył wspaniałego wypoczynku.
13 stycznia 2016 roku w klasie IIc odbyły się zajęcia plastyczno- techniczne przygotowane przez wychowawczynię p. Anna Bogdanowicz i p. Małgorzatę Zarzecką.
W zajęciach uczestniczyli rodzice uczniów, którzy ze swoimi pociechami wykonywali upominek dla Babci i Dziadka z okazji zbliżającego się Ich święta.
Prezenciki w postaci pudełeczek o różnych kształtach zaprezentowała p. M. Zarzecka oraz podała kolejne etapy ich wykonania. Pudełeczka zostały przez uczniów pięknie ozdobione różnobarwnymi wzorkami. Wewnątrz pudełka wnukowie ukryły słodką niespodziankę.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za uczestnictwo w zajęciach i pomoc w wykonaniu pięknych upominków, które wnukowie wręczą dziadkom podczas Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole oraz wręczą pensjonariuszom z DPS podczas zbliżającego się spotkania integracyjnego w Garbarach i Jałówce.
Anna Bogdanowicz
13 stycznia 2016r stycznia liczna grupa uczniów z klasy trzeciej, czwartej i piątej miała okazję zrealizowania jednego z punktów podstawy programowej z języka polskiego przenosząc się w tajemniczy baśniowy świat oglądając przedstawienie teatralne „Królowa Śniegu” w Białostockim Teatrze Lalek.
„Królowa Śniegu” to spektakl, w którym bardzo istotną funkcję pełni scenografia. Barwne dekoracje przyciągają uwagę dzieci. Tworzą wspaniałe baśniowe krajobrazy. Świat Kaya i Gerdy obrazują ruchome płaty tkanin. Materiał, jak gdyby za skinieniem magicznej różdżki, rozwija się i powoli zakrywa scenę. Następnie, tkanina zostaje pokryta ilustracją adekwatną do aktualnych wydarzeń, raz są to płatki śniegu, innym razem łąki i kwiaty. Poszczególne pejzaże pojawiają się jakby za pociągnięciem niewidzialnego pędzla. Świat przedstawiony kreowany jest na oczach widza. Niesamowita gra świateł przypomina nieco iluzjonistyczne sztuczki. Dzięki tym scenograficznym chwytom przedstawienie wypełnia magiczny klimat. Zacierają się granicę między bajką a rzeczywistością.
„Królowa Śniegu” Białostockiego Teatru Lalek rozbudza dziecięcą wyobraźnię, wywołuje w młodej publiczności entuzjazm, przykuwa uwagę i przenosi w tajemniczy, baśniowy świat. Spektakl, oprócz doznań estetycznych, serwuje widowni porcję ciepłych, serdecznych uczuć, o których łatwo jest, we współczesnym, pełnym zgiełku świecie, zapomnieć.
Widz, obserwując zachowanie małej bohaterki, dochodzi do istotnego wniosku: uczuć szlachetnych nie należy się wstydzić. Wręcz przeciwnie, powinniśmy je jak najczęściej okazywać, bo dzięki nim nasze życie nabiera sensu.
Poza walorami edukacyjnymi jest to świetna forma spędzenia czasu wolnego.
Organizator wyjazdu Joanna Wieremiejuk. Opiekę nad uczniami sprawowały Aniela Monach, Anna Malasińska, Joanna Wieremiejuk..
12 stycznia 2016 uczniowie szóstych klas szkoły podstawowej przystąpili do próbnego sprawdzianu szóstoklasisty z Operonem. W pierwszej części rozwiązywali zadania z języka polskiego i matematyki. Mieli na to 80 minut. Ta część sprawdzianu rozpoczęła się o godz. 9.00.
Druga część próbnego sprawdzianu szóstoklasisty z Operonem opierała się na językach obcych. Zdający rozwiązywali arkusze z języka angielskiego. Na napisanie tej części testu mieli 45 minut. Życzymy sukcesów.
Tamara Durek
22 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbyły się klasowe wigilie.
W przygotowaniach tej uroczystości wzięli udział uczniowie, wychowawcy, chętni rodzice. Z wielkim zaangażowaniem wspólnie nakryto wigilijne stoły. Zadbano o bożonarodzeniowy nastrój. Przy pięknie udekorowanych stołach uczniowie mieli okazję w klasowym gronie zasiąść do wspólnej wieczerzy. Łamiąc się opłatkiem i spożywając prosforę złożyli sobie życzenia, a następnie degustowali wigilijne potrawy. Dania smakowały wyśmienicie. Podczas wigilii śpiewano kolędy i pastorałki. W tym świątecznym nastroju pożegnaliśmy się do Nowego Roku. Na koniec spotkania, zgodnie z tradycją, obejrzeliśmy w hali sportowej Jasełka w wykonaniu młodych aktorów koła teatralnego Maska oraz kolegów i koleżanek ze szkoły.
Tamara Durek Dorota Golak
W dniach 01 – 21 grudnia 2015 r. wśród uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie przeprowadziłam akcję zbiórki używanych pocztówek w ramach akcji wspierającej niepełnosprawnego chłopca z Białegostoku.
Wykorzystując najładniejsze elementy zapisanych pocztówek uczniowie wykonali całkiem nowe kartki i wpisali tam świąteczne życzenia dla Bartusia. Chętne osoby mogły też własnoręcznie wykonać nowe widokówki i wpisać miłe słowa do chłopca. Uczniowie z najmłodszych klas wykonali „pocztówki klasowe” na których panie wychowawczynie pięknie wypisały życzenia a oni własnoręcznie się podpisali.
Akcja „Podaruj radość na święta” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczniów i pracowników szkoły - zgromadziłam 8 dużych prac oraz ponad 300 sztuk widokówek. Swoją kartkę wykonały też dzieci z grupy „Muchomorki” z miejscowego Przedszkola. Napisałam w imieniu całej społeczności GZS w Michałowie krótki list do Bartka i jego rodziców oraz dołączyłam do niego nasze pocztówki. Wszystko zostało przekazane 21 grudnia na ręce rodziców Bartka.
Święta to magiczny czas – mam nadzieję, że udało nam się wnieść chociaż odrobinę radości w życie tej rodziny.
Organizator akcji w szkole – bibliotekarz Anna Kazberuk
21.12.2015r. szóstoklasiści wyjeżdżali do kina Helios w Białymstoku na film pt."Bella i Sebastian 2" oraz do kręgielni Kula hula. Celem wyjazdu była realizacja podstawy programowej oraz aktywny wypoczynek w atrakcyjny sposób.
Uczniowie obejrzeli francuski dramat przygodowy z 2015 roku w reżyserii Christiana Duguaya. Akcja filmu rozgrywała się we wrześniu 1945 roku . Dziesięcioletni Sebastian wychowywany przez przybranego dziadka z niecierpliwością czekał na powrót swej przyjaciółki Angeliny. Na wieść o tym, że awionetka, którą podróżowała dziewczyna zaginęła gdzieś w górach, Sebastian i jego wierne psisko Bella wyruszyli na pomoc. Niebezpieczna wyprawa obfitowała w dramatyczne, ale i zabawne wydarzenia. Pożar lasu, zetknięcie oko w oko z niedźwiedziem, wysokogórska wspinaczka, a przede wszystkim spotkanie z nieznajomym pilotem okazały się dla chłopca i jego psa początkiem zupełnie nowej, niespodziewanej przygody. W jej trakcie Sebastian trafił na ślad swego zaginionego ojca. Cała sala oglądała dramat w skupieniu i wszyscy byli zafascynowaniu przygodą bohaterów filmu. Niektórym widzom nawet zakręciła się łezka w oku. Film wywarł niesamowite wrażenia.
Po filmie uczniowie zmagali się z bilami w kręgielni Kula hula. Było zabawnie i wesoło. Zadowoleni wrócili do szkoły na lekcje.
Organizatorami wyjazdu były wychowawczynie: Irena Miruć, Tamara Durek
20 grudnia 2015 roku odbyło się ogłoszenie wyników XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Białoruskiej Poezji i Prozy. Do konkursu przystąpiło aż 17 uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie, którzy napisali po trzy wiersze lub opowiadanie w języku białoruskim. Młodzież rozpisywała się na różne tematy, od ulubionych zwierzątek, przez wiersze o porach roku aż do utworów o własnych uczuciach i marzeniach, pojawiły się wiersze o Gminie Michałowo oraz o Białorusi. Redakcja tygodnika Niva zaprosiła wszystkich uczestników do restauracji Astoria w Białymstoku na uroczyste rozdanie nagród.
Nagrody rzeczowe oraz bony do księgarni otrzymali wszyscy uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie. Uczennica klasy II a gimnazjum – Dominika Sikora wygrała konkurs! Dominika zajęła I miejsce. Ale to nie koniec nagrodzonych z naszej szkoły. II miejsce zajęła uczennica klasy II a gimnazjum Klaudia Sikorska, a Wiktoria Gościk z klasy IV c otrzymała wyróżnienie.
Najważniejszą nagrodą jest jednak to że wszystkie wiersze i opowiadania wysłane na konkurs zostaną opublikowane w gazecie Niva.
Emilia Gryko