27 stycznia 2017r. - drugi dzień ferii spędziliśmy w Warszawie. Zwiedzaliśmy wnętrza Sejmu i Senatu RP oraz wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Byliśmy też na wspaniałej kolekcji amerykańskich i radzieckich eksponatów wprost z US Space Rocket... największej na świecie wystawie „nie z tej Ziemi” pod patronatem NASA, na której uczniowie choć przez chwilę mogli poczuć się jak astronauci. Ostatnim punktem programu była Wystawa Niewidzialna.
Niewidzialna Wystawa to podróż w niewidzialny świat, podczas której mogliśmy wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, dotyku, równowagi… Przewodnicy – osoby niewidome lub niedowidzące – poprowadzili nas w podróż, która na długo zostanie w pamięci.
Dnia 26 stycznia 2017 r. w okresie ferii zimowych zorganizowano wycieczkę do Białegostoku, w której uczestniczyli uczniowie klas IV - VI. Celem wyjazdu było obejrzenie filmu „SING” w kinie Helios oraz aktywne zajęcia w Strefie Wysokich Lotów. Była to również dobra okazja do spędzenia wolnego czasu oraz integracja kas. Przed wyjazdem uczniowie zapoznali się z regulaminem i zasadami bezpieczeństwa w czasie jazdy autokarem i w parku trampolin.
Na początku uczestnicy obejrzeli animowany film pt. „Sing”. Opowiadał on o świecie zamieszkanym przez zwierzęta. Teatr prowadzony przez koalę Bustera Moona popadł w tarapaty. Kochając teatr, Buster robił jednak wszystko, by go ocalić. Ostatnią szansą na przetrwanie okazał się wielki konkurs, który miał na celu odnalezienie najpiękniejszego głosu świata. Głosu, który ocali teatr. Do konkursu stanęły: Mysz, nieśmiała Słonica, świnka Rosita, młody goryl Johnny i jeżozwierzyca Ash. Animowana komedia-musical to jednak tak naprawdę opowieść o poszukiwaniu gwiazdy, którą każdy z nas ma w sobie, z czego powoli zaczyna zdawać sobie sprawę nawet sam Buster. W filmie pojawiło się wiele znakomitych piosenek (współczesnych i klasyków), które spodobały się widzom.
Następnie uczniowie udali się do Strefy Wysokich Lotów, gdzie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego korzystania z trampolin i torów przeszkód. Instruktorzy przeprowadzili krótką rozgrzewkę po to, by nie uszkodzić mięśni w czasie ćwiczeń. Uczniowie w pełni skorzystali z możliwości parku trampolin, mogli wyładować swoją energię i świetnie się bawili. Potem zjedli posiłek w ulubionej restauracji KFC.
Serdecznie dziękujemy za opiekę w czasie wyjazdu pani Elżbiecie Mackiewicz i pani Alicji Smoleńskiej- Zuzia.
Organizator: Irena Kardasz
20 stycznia 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczystośćz okazji Dnia Babci i Dziadka. Przybyło dużo gości, hala sportowa była wypełniona po brzegi. Uczniowie klas trzecich pod kierunkiem pań: Anny Oziabło, Wandy Barszczewskiej, Justyny Trojanowicz oraz Anny Bogdanowicz przygotowali montaż słowno- muzyczny. Wnukowie zaprezentowali się wspaniale.
Następnie wszyscy uczniowie klas 0-III złożyli swoim babciom i dziadkom życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane upominki. Pani dyrektor Wioletta Gryko dołączyła się do życzeń i zaprosiła wszystkich gości na słodki poczęstunek, który odbył się na hali sportowej.
Babciom i dziadkom dziękujemy za przybycie. Zapraszamy za rok.
Kochani Dziadkowie! Żyjcie nam sto lat!
Wanda Barszczewska
Na zakończenie I semestru podsumowano działania w programie naprawczym szkoły w miesiącach grudniu i styczniu. Priorytetowym zadaniem programu jest zapewnienie jeszcze większego bezpieczeństwa uczniom Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie. Realizacja programu wiąże się z szeregiem zadań. Najwięcej emocji wywołuje w uczniach projekt „Klasa na medal”. Jest to zainicjowanie „współzawodnictwa” między klasami dotyczącego różnych dziedzin, takich jak np.: zachowanie, nauka lub zadania specjalne. Współzawodnictwo, którego celem jest nie pokonywanie przeciwnika, lecz walka z własnymi słabościami i stawanie się coraz doskonalszym (jako grupa i jako osoba).
Na każdy miesiąc wyznaczone są zadania specjalne, za wykonanie których klasa otrzymuje określoną liczbę punktów na swoje konto. W grudniu uczniowie uświetnili Mikołajki specjalnymi czerwonymi przebraniami, a w styczniu odbyła się dyskoteka choinkowa, na której uczniowie mieli za zadanie przebrać się w ciekawe stroje. Uczniowie chętnie podeszli do zadań specjalnych, ochoczo zbierając dodatkowe punkty na konto swoich klas.
Stałymi punktami projektu jest ocenianie zachowania uczniów. Punkty dodatnie za pozytywne uwagi oraz ujemne za te negatywne, zliczane na specjalnej tablicy na korytarzu szkolnym.
Pierwszym laureatem została klasa VI B, w kolejnym miesiącu zwyciężyła klasa V A. Dzieci zostały nagrodzone Żelaznym listem (wybrany przez siebie dzień wolny od odpowiedzi ustnych lub sprawdzianów) oraz słodyczami.
Realizacja projektu oraz szereg innych zadań zawartych w programie naprawczym wpływa pozytywnie na uczniów naszej szkoły.
Anna Malesińska
Dnia 18 stycznia 2017 roku odbył się kulig integracyjny klas piątych. Na dobry początek wsiedliśmy do sań i przy dźwiękach muzyki, ruszyliśmy na przejażdżkę mechanicznym „koniem”, który ciągnął pięcioro sań, wypełnionych uśmiechniętymi piątoklasistami. Las przywitał nas piękną, zimową scenerią. Świerki, sosny i brzozy uginały się pod ciężarem srebrzystego puchu, mieniącego się w promieniach styczniowego słońca. Następnie mogliśmy się rozgrzać przy rozpalonym ognisku, które przygotował pracownik Nadleśnictwa Żednia. Wszystkie dzieci bardzo chętnie piekły w nim smakowite kiełbaski. Przygotowana była też ciepła herbatka i chrupiące bułeczki. Po sycącym posiłku nadszedł czas na zimowe harce i zabawy w śniegu. Dzieci z wielkim zapałem rozpoczęły „bitwę” na śnieżki, po czym niesione dziecięcą fantazją, odbijały na śniegu postacie tzw. orłów. Wszystkim dopisały humory, dlatego też szczęśliwi i zadowoleni, z wypiekami na twarzach wrócili do szkoły.
Organizatorzy: E.Januszkiewicz, E.Hajduk, D.Bajko
Dnia 16 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pt. „ Z przyrodą w tle.” Był on adresowany do uczniów klas IV- VI. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań twórczością poetycką, doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji. Mamy ponadto nadzieję, że przyczyni się on także do rozwoju czytelnictwa wśród naszych uczniów.
Oto zwycięzcy:
I miejsce- Nina Marcinowicz kl. VI b
II miejsce- Julia Hajduk kl. VI b
III miejsce- Anna Kaczmarek kl. IV c
Organizatorzy- I. Kardasz, E. Hajduk, K. Kaczmarek
13 stycznia 2017r. grupa teatralna „Promyk”z Domu Pomocy Społecznej w Garbarach w sali Gminnego Ośrodka Kultury wypełnionej widzami z klas 0-III przedstawiła „Jasełka” przygotowane pod kierownictwem p. Krystyny Drozd i p. Alicji Sołowiej.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wpatrywali się w grę aktorów i barwne stroje.
W imieniu społeczności szkolnej p. Helena Łuksza podziękowała Dyrekcji oraz grupie teatralnej z DPS w Garbarach za wspólnie mile spędzony czas.
Anna Bogdanowicz
11 stycznia 2017r. uczniowie klasy IIIc wraz z wychowawczynią P. A. Bogdanowicz udali się do Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii. Obejrzeli tworzoną makietę Michałowa, kościóła ewangelickiego, widokówki oraz stare fotografie. Miłą niespodzianką był wyświetlony film pt. „Zwierzogród”, który się wszystkim bardzo podobał.
Serdecznie dziękujemy P. Tamaszowi Wiśniewskiemu oraz P. Tomaszowi Tomaszuk za ciekawe zajęcia edukacyjne o naszej miejscowości.
Anna Bogdanowicz
09 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbyła się choinka noworoczna dla uczniów klas 0-III. Dzieci przebrały się bajkowo. Inicjatorami zabawy była nasza wspaniała Rada Rodziców. Pani Anna Zatorska, animatorka zabaw z pomocą Pani Mikołajowej, Klauna, Śnieżynki i Elfa porwały dzieci do tańca. Nikt się nie nudził, ponieważ ciekawe konkursy zachęcały do udziału wszystkich uczniów. Punktem kulminacyjnym było pojawienie się Mikołaja, który bawił się z dziećmi, a na koniec obdarował je słodyczami.
W tym czasie uczniowie klas IV-VI bawili się na dyskotece choinkowej w harcówce.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców Paniom: Magdzie Jurczuk, Angelice Gryko, Annie Kazberuk i Katarzynie Nos za zaangażowanie i zorganizowanie świetnej zabawy naszym dzieciom.
Wanda Barszczewska
Tradycyjnie 22 grudnia uczniowie Gminnego Zespołu Szkół spotkali się na klasowych wigiliach. W ciepłej i rodzinnej atmosferze dzielili się opłatkiem i prosforą, składali życzenia, śpiewali kolędy i delektowali się przepysznymi potrawami.
O godzinie 11:00 rozpoczęły się jasełka, w których uczestniczyli zaproszeni goście oraz szkolna społeczność.
Na tle pomysłowej i przepięknej dekoracji uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili żywe i intrygujące widowisko o Bożym Narodzeniu. Zachwyt publiczności wzbudziły dzieci z klasy pierwszej, które wcieliły się w role aniołków,a ich taniec stanowił pauzę pomiędzy kolejnymi częściami widowiska. Wielkie brawa otrzymała też schola dziecięca prowadzona przez ks. proboszcza K. Andryszaka, która wykonała żywiołowe kolędy:Tryumfy Króla Niebieskiego oraz Świeć, gwiazdeczko.
To piękne widowisko mogło powstać dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli:
p. Elżbiety Hajduk, p. Anieli Monach, p. Elżbiety Januszkiewicz, p. Anny Kazberuk, p. Anny Rasiuk.
WESOŁYCH ŚWIĄT
19 grudnia klasy II d i III a wraz z wychowawczyniami: p. J. Romańczuk i J. Trojanowicz uczestniczyli w warsztatach pieczenia pierników i warsztatach ceramicznych w Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu. Obydwa warsztaty okazały się bardzo interesujące. Zarówno pieczenie, ozdabianie lukrem i posypkami pierników bardzo wciągnęło „młodych kucharzy”, jak i lepienie aniołów, które z dodatkiem kolorowego szkła tworzą przepiękną całość. Wszystkim uczestnikom warsztaty bardzo się podobały i na pewno CPL w Sokolu odwiedzimy w najbliższym czasie.
21 grudnia uczniowie klas 0-III obejrzeli w naszej szkole spektakl interaktywny pt” Świąteczna gorączka”. W humorystyczny sposób aktorzy przedstawili, to co w świętach Bożego Narodzenia najważniejsze, czyli rodzina. Po reakcjach dzieci możemy śmiało stwierdzić, że przedstawienie bardzo się im podobało.
Wszystkim naszym uczniom i ich rodzinom życzymy pięknych i zdrowych świąt spędzonych w ciepłej atmosferze.
Wychowawcy klas 0-III
V Międzynarodowy Bożonarodzeniowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Michałowie
15 grudnia 2016r. uczniowie Naszej Szkoły uczestniczyli w turnieju piłki nożnejzorganizowanym przez MOSiR w Michałowie.W zmaganiach uczestniczyło ponad 100 zawodników urodzonych w roku 2003 i młodsi. W rozgrywkach wzięłoudział 10 zespołów podzielonych na dwie grupy. Nasi piłkarze rywalizowali w grupie z: Neman II Grodno, Jagiellonią I Białystok, Luks Lider Zabłudów oraz zespołem Akademii Piłkarskiej Talent II Białystok. Należy wspomnieć że większą część naszej drużyny stanowili zawodnicy z rocznika 2004, 2005 a nawet 2006. Należą im się podwójne brawa. Najlepszymi strzelcami naszej drużyny zostali: Doroszko Przemek 5 bramek oraz Harasimczuk Szymon 4 bramki.
Faza grupowa:
Neman II Grodno- MOSiRMichałowo 2:5
AP Talent I Białystok- MOSiR Michałowo 3:0
MOSiR Michałowo- Jagiellonia I Białystok 1:2
MOSiR Michałowo- Luks Rudnia Zabłudów 0:4
Mecz o 7 miejsce: Neman I - MOSiR Michałowo 3:2
Skład zespołu: Buczak Jan, Kondratowicz Gabriel, Bohdziel Mateusz, Doroszko Przemysław, Harasimczuk Szymon, Charyło Michał, Molski Paweł, Dziewiątkowski Wojciech , BohdzielOliwier, Kacper Stocki, Zięciak Jakub
Końcowa kolejność:
I - AP Talent II Białystok
II - Jagiellonia I Białystok
III - Rona Ełk
IV - Jagiellonia II Białystok
V - AP Talent I Białystok
VI –Luks Zabłudów
VII - Nieman Grodno I
VIII - MOSiR Michałowo
IX - Nieman II Grodno
X - Promień Mońki
Dekoracji dokonali:
Dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie – Jan Łuksza
Dyrektor MOSiR w Michałowie – Dariusz Golak
Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Michałowie – Leon Jarmocik
Prezes Klubu Sportowego Michałowo – Stanisław Malesiński
Spotkania prowadził sędzia z Podlaskiego Związku Piłki Nożnej – Gabriel Iwacewicz.
Grzegorz Szymański
Zapraszamy do zapoznania się ze specjalnym wydaniem gazetki GIMNAZY.
Redakcja
14 grudnia 2016r. uczniowie klasy IIIc wraz z wychowawczynią A. Bogdanowicz udali się do Gminnej Biblioteki w Michałowie na sztukę pt. ,,Gdzie jesteś św. Mikołaju?” grupy teatralnej Edu-Artis z Krakowa. W głównych rolach wystąpili: Pralinka i Landrynek. Sednem spektaklu było oczekiwanie na św. Mikołaja. Dzieci śpiewały piosenki i bawiły się z Pralinką, aż nadszedł święty Mikołaj, który wręczył słodkie prezenty.
Serdecznie dziękujemy kierownictwu Gminnej Biblioteki za mile spędzony mikołajkowy dzień.
Anna Bogdanowicz
Rozmowa jest w życiu codziennym podstawową formą komunikacji społecznej. Nie da się bez niej prawidłowo egzystować, dlatego w czasie lekcji staramy się rozwijać sprawność językową naszych uczniów. Pretekstem do takich ćwiczeń była lektura omawiana w klasie IV c pt. „Opowieści z Narnii . Lew, czarownica i stara szafa”. Uczniowie mieli za zadanie wybrać najciekawszą przygodę bohaterów i pięknie ją opowiedzieć swojej klasie. Przygotowali też ilustrację obrazującą opowiadane przez siebie zdarzenie. W czasie opowiadania zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na spójność wypowiedzi, głośność oraz wyrazistość mówienia. Opowiadaniu towarzyszyła niecodzienna oprawa, ponieważ dzieci przebrały się za babcie i dziadków i opowiadały z ich perspektywy przy blasku płonących świec. Lekcja bardzo podobała się uczniom.
13 grudnia 2016r. uczniowie klas IIab z rodzicami i wychowawczyniami : p.H.Łuksza i p.D.Golak ponownie odwiedzili Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu. Tym razem uczniowie wzięli udział w warsztatach ,,papieru czerpanego’’ i warsztatach kulinarnych. Warsztaty ,,papieru czerpanego’’ to specjalna metoda czerpania i ozdabiania papieru z recyclingu. Dzieci wykonały świąteczne obrazki, które zostały zabrane do klasy do wyschnięcia. Po wyschnięciu i przyklejeniu na ozdobny papier powstaną świąteczne pocztówki. Podczas warsztatów kulinarnych dzieci miały okazję samodzielnie przygotować pierniki: wałowały ciasto, wybierały i odciskały kształty, a po upieczeniu dekorowały słodkim, kolorowym lukrem i posypką. Wracały zadowolone z pudełkami kolorowych, pachnących pierników.
Dorota Golak
9 grudnia 2016r. uczniowie klasy IIIc wraz ze swoimi rodzicami i babciami uczestniczyli w warsztatach plastycznych pod hasłem „Spędzamy czas z rodziną”.
Celem warsztatów było promowanie rodzinnego spędzania czasu w zimowe, długie wieczory, a także rozwijanie inwencji twórczej. Warsztaty były prowadzone przez Panią Małgorzatę Bielenia i Panią Małgorzatę Zarzecką, które świetnie prezentowały kolejne etapy wykonywania ozdób świątecznych z filcu, bałwanków ze skarpet oraz kartek świątecznych wykonywanych techniką quillingu.
Podsumowaniem warsztatów było udekorowanie drzewka ozdobami. W klasie zapanował świąteczny bożonarodzeniowy nastrój.
Serdecznie dziękujemy p. M. Bielenia i p. M. Zarzeckiej za sfinansowanie materiałów, z których wykonano ozdoby oraz za wspaniałą organizację warsztatów oraz wszystkim rodzicom którzy miło i pożytecznie ze swoimi pociechami spędzili czas.
Anna Bogdanowicz
12 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z Christiną i Marią, wolontariuszkami Stowarzyszenia Anawoj w Michałowie. Tematem przewodnim były święta Bożego Narodzenia, oraz sposoby ich spędzania w Hiszpanii i Rumunii. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji od naszych gości, na przykład, że Hiszpanie jedzą owoce morza podczas Wigilii, a Rumuni salceson i bardzo polarny w Polsce klops (pieczone mięso mielone z gotowanym jajkiem w środku). Wspólnie śpiewaliśmy kolędy w naszych ojczystych językach. Na koniec Maria i Christina zostały obdarowane przez nas drobnymi prezentami świątecznymi.
Kolejne spotkanie już w styczniu. Wszystkich chętnych zapraszamy!
Dorota Bajko, Anna Malesińska
A birthday card for Rebeca - getting viral on etwinning - short term project.
Uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie wzięli udział w kolejnym projekcie e-Twinning. Tym razem przygotowywali kartki pocztowe i elektroniczne adresowane do Rebeki –chorej dziewczynki, która jest leczona we portugalskim szpitalu w Lizbonie. 8 stycznia Rebeka obchodzi urodziny. Nauczyciele, lekarze i jej przyjaciele zorganizowali projekt, do którego przystąpiło wielu uczniów i nauczycieli z około 40 szkół wielu krajów europejskich. Pocztówki z pozdrowieniami będą stanowić znakomity prezent – niespodziankę.
Praca w projekcie uwrażliwiła uczestników projektu problemy innych młodych ludzi, uczyła współczucia i tolerancji, przyczyniła się do rozwijania kreatywności, wspomagała ich rozwój językowy i umiejętności informatyczne.Zainteresowani współpracą uczniowie wykonywali prace podczas zajęć dodatkowych w ramach Szkolnego Klubu Europejskiego, pocztówki powstawały też w domu jako nietypowa praca domowa.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękuję za okazanie zainteresowania projektem.
Iwona Anchim